ΠΑΛΙΟ ΚΑΛΩΔΙΟ COMPONENT AUDIOQUEST

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Οπως λέει κι τίτλος μου έχει ξεμείνει ένα παλιό καλώδιο απ τα 3 συνολικά 6μετρα αν θυμάμαι καλά μπορεί να ναι και 8μετρα, component της Audioquest. Θυμάμαι το είχα αγοράσει πολύ ακριβά κοντά στα 600 ευρώ για συνολικά 18 μέτρα καλώδιο και 6 βύσματα επίχρυσα 24Κ και πορσελάνη. Το ένα το έκανα καλώδιο κεραίας, το άλλο το χάρισα στον κολλητό μου και μου χει μείνει ένα πλήρες καλώδιο 6 ή 8 μέτρων με τα βύσματά του. Θα θελα να ξέρω ποια είναι η σημερινή του αξία με τα βύσματα ή σκέτο ώστε να το βάλω αγγελία, όπως επίσης να μου πείτε σε τι άλλο θα μπορούσα να τα χρησιμοποιήσω αν τελικά δεν πουληθεί κι αξίζει να το κρατήσω. Παρακάτω φωτό του καλωδίου μου, λίγο μεγάλη αλλά για να διαπιστώσετε καλύτερα τι καλώδιο είναι. Τα χαρακτηριστικά του είνα τα εξής: VSD-1 2.5% SP-LGC, Hard Cell Foam Bulk Only Silver-Plated Shield, UL/CL-3 Επίσης ένα link απ το συγκεκριμένο καλώδιο. http://www.audioquest.com/archives/interconnects/composite_video/vsd1.html

Υ.Γ. Το καλώδιο το είχα πάρει φιλική τιμή από γνωστό, να υποθέσω αν πω πως το 1/3 των 600 ευρώ είναι τα 200 ότι κάπου εκεί είναι η αξία του;


20140919_215343.jpg
 
Last edited:

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
130 ψυχές έχουν δει το θέμα αλλά κανείς δεν ξέρει ή δεν μπήκε στον κόπο ν απαντήσει; Να το θέσω αλλιώς, το συγκεκριμένο καλώδιο μπορώ να το κάνω interconnect διασύνδεσης προ - τελικού; Πρέπει υποχρεωτικά να βάλω και βύσματα bnc ή τα επίχρυσα rca που έχω είναι οκ;
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Δεν νομίζω ότι είναι το σωστό καλώδιο για τον τελικό. Το link που έβαλες γράφει για την μεταφορά digital audio or digital video. Άρα μάλλον η σωστή χρήση του είναι από ψηφιακή πηγή προς τον AV.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Και ποια είναι η διαφορά; Θέλω να πω ίδια Ωμ είναι, ίδια βύσματα και η μεταφορά από προ προς τελικό δεν είναι ψηφιακή αφού κι ο προ κι ο τελικός έχουν rca υποδοχές;
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Από ότι ξέρω από την RCA μπορείς να πάρεις και αναλογικό και ψηφιακό σήμα. Για παράδειγμα το cd player που έχω από την πίσω μεριά έχει analog και digital εξόδους. Και οι δύο είναι με RCA. Στον τελικό φτάνει αναλογικό σήμα. Νομίζω τα καλώδια 75Ω τα χρησιμοποιούμε μόνο στο ψηφιακό.

Τώρα μπορεί να κάνω και κάποιο λάθος. Ας πει και κάποιος ποιο έμπειρος.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Διάβασα κάποια θέματα εδώ και διαπίστωσα ότι τα εικόνας καλώδια είναι και ήχου κι ότι απλά κάποια καλά καλώδια έχουν τη δυνατότητα να ξεχωρίζουν απλά τονίζοντας τα χαρακτηριστικά για την εκάστοτε χρήση. Το θέμα είναι, κάνουν για interconnect; Αξίζουν αυτά τα καλώδια για τις δικές μου συσκευούλες ή είναι too much γι αυτές οπότε να τα πουλήσω και ποια είναι η αξία τους ώστε ούτε εγώ να βγω χαμένος ούτε βέβαια να πιάσουμε κάποιον κορόιδο;
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Δηλαδή το παρακάτω καλώδιο γιατί μπερδεύτηκα τι είναι; Αναλογικό rca ή ομοαξονικό; Η και τα δύο; Γιατί παλιότερα μ αυτά είχα συνδεδεμένους τον προ με τον τελικό κι απλά επειδή έπεσαν στα χέρια μου κάτι ομοαξονικά σκέφτηκα καλύτερα καλώδια είναι γιατί όχι; Εγώ τελικά τον προ με τον τελικό μπορώ και με το καλώδιο της φωτό ή είναι κι αυτό ψηφιακό και με τι καλώδιο πρέπει να συνδέσω τις δύο συσκευές;



2RCA1__30464_zoom.jpg
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Αυτά τα καλώδια δεν είναι ομοαξονικά. Αυτά περιέχουν έναν αγωγό με διηλεκτρικό και μια πολύ απλή μόνωση. Στα ομοαξονικά υπάρχει και ένα συρμάτινο πλέγμα πάνω από το διηλεκτρικό και πρέπει να είναι 75Ω για να δουλέψουν σωστά. Είναι για σύνδεση Coaxial και όχι Analog. Τα 75Ω καλώδια μην τα βάζεις από τον προ στον τελικό, είναι κατασκευασμένα για την μεταφορά ψηφιακού σήματος.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Αρα να βαλω αυτα της φωτο; Υπαρχουν σε καλυτερη ποιοτητα η μονο αυτα τα κοκκινα ασπρα; Καλα μιλαμε ειχα πληρη αγνοια επ αυτου, τοσα χρονια με ψηφιακα ομοαξονικα εχω τη συνδεση προ-τελικου!!!!
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Απάντηση: Re: ΠΑΛΙΟ ΚΑΛΩΔΙΟ COMPONENT AUDIOQUEST

Τι έγινε κανείς δεν μπορεί να εκτιμήσει πόσο κοστίζει το καλώδιο ή που μπορώ να το χρησιμοποιήσω;

130 ψυχές έχουν δει το θέμα αλλά κανείς δεν ξέρει ή δεν μπήκε στον κόπο ν απαντήσει; Να το θέσω αλλιώς, το συγκεκριμένο καλώδιο μπορώ να το κάνω interconnect διασύνδεσης προ - τελικού; Πρέπει υποχρεωτικά να βάλω και βύσματα bnc ή τα επίχρυσα rca που έχω είναι οκ;

Ισως αμα το εβαζες στη σωστη κατηγορια, να επερνες πιο γρηγορα απαντησεις.....

http://avclub.gr/forum/forumdisplay.php/53-Νέες-τεχνολογίες-Χώροι-Εγκαταστάσεις-Συνδέσεις-Ρυθμίσεις
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Αρα να βαλω αυτα της φωτο; Υπαρχουν σε καλυτερη ποιοτητα η μονο αυτα τα κοκκινα ασπρα; Καλα μιλαμε ειχα πληρη αγνοια επ αυτου, τοσα χρονια με ψηφιακα ομοαξονικα εχω τη συνδεση προ-τελικου!!!!

Αυτά στην φωτογραφία είναι ότι πιο απλό υπάρχει. Δεν στα συνιστώ. Στο δικό μου home cinema έχω αυτά....

http://www.audioquest.com/snakes-rivers/diamond-back

Τα οποία έχουν πιο ''καθαρό'' αγωγό και πολύ καλύτερο διηλεκτρικό από αυτά στη φωτογραφία. Αν θες ρίξε μια ματιά.

Το κεφάλαιο ''καλώδια'' είναι μεγάλη ιστορία......
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Πηρα 3 καταστηματα τηλ. και μου ειπαν οτι δεν εχω προβλημα με τα δικα μου κι ας ειναι ψηφιακα. Εσυ πιο συγκεκριμενα καλωδιο εχεις και για τι κοστος μιλαμε;
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,752
Βόλος
Μην μασάς, βάλε τα ψηφιακά στην αναλογική σύνδεση. Κακό δεν θα κάνεις με τίποτα. Το πολύ-πολύ αν δεν σου αρέσει ο ήχος, σκέφτεσαι μετά την αλλαγή. Αλλά αν έχεις τα φτηνά που έβαλες στην δεύτερη φωτό, σίγουρα καλύτερα θα ακουστεί, μόνο και μόνο από την ποίοτητα του μετάλλου.
Φυσικά η σχεδίαση των 75Ω τα κάνει ιδανικά για σύνδεση αναλογικής εικόνας και για ψηφιακό σήμα S/PDIF.
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Παρακάτω φωτό του καλωδίου μου, λίγο μεγάλη αλλά για να διαπιστώσετε καλύτερα τι καλώδιο είναι. Τα χαρακτηριστικά του είνα τα εξής: VSD-1 2.5% SP-LGC, Hard Cell Foam Bulk Only Silver-Plated Shield, UL/CL-3 Επίσης ένα link απ το συγκεκριμένο καλώδιο. http://www.audioquest.com/archives/interconnects/composite_video/vsd1.html

Υ.Γ. Το καλώδιο το είχα πάρει φιλική τιμή από γνωστό, να υποθέσω αν πω πως το 1/3 των 600 ευρώ είναι τα 200 ότι κάπου εκεί είναι η αξία του;


View attachment 106827


Με μπέρδεψες λίγο .
Μιλάς για αυτό το καλώδιο που έχεις στη φώτο ;
Αυτό από ότι ξέρω δεν είναι Component.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Απάντηση: ΠΑΛΙΟ ΚΑΛΩΔΙΟ COMPONENT AUDIOQUEST

Με μπέρδεψες λίγο .
Μιλάς για αυτό το καλώδιο που έχεις στη φώτο ;
Αυτό από ότι ξέρω δεν είναι Component.

Η φωτό του πρώτου ποστ είναι το καλώδιό μου κι είναι σίγουρα component, 6 χρόνια ήταν πάνω στον Μπένυ 7800, μετά βγήκε το hdmi κι έμεινε.

Στην Κέρκυρα το πουλούσε κατάστημα πριν κάμποσα χρόνια στα 20 ευρώ το μέτρο,αργότερα για να το ξεφορτωθεί με 50% έκτωση

Απ την Κέρκυρα το πήρα, όπως έχω πει πολλές φορές εδώ έχω φίλο κολλητό που ο προμηθευτής του σε ηλεκτρονικά έχει κόλλημα με τα καλώδια και μου το έφτιαξε ο ίδιος.

Εχθές πάντως από περιέργεια έκανα κάποιες μετρήσεις μεταξύ ομοαξονικών καλωδίων και rca με το πολύμετρό μου, οι τιμές ήταν ίδιες, 0,7 με 0,8 Ωμ έπαιρνα τιμές, τώρα ποια είναι ακριβώς η διαφορά δεν το κατέχω για να πω την αλήθεια, αν ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω ας μου το πει, εγώ πάντως το χρησιμοποιώ κανονικά ως rca.