PES 2015 vs FIFA 15....the battle is on.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
maxresdefault.jpg



PES 2015 vs FIFA 15.... ποιο θα προτιμήσετε φέτος ;

Αν και μπασκετοβιος, που και που παίζω και κανένα ποδοσφαιρακι. Φέτος μετά από καιρό βλέπω με χαρά, ότι τουλάχιστον στο ps4, κρίνοντας από τα demo θα έχουμε μάχη. Το pes έχει πλέον fox engine στα γραφικά και βελτιώθηκε πολύ και στο παιξιμο από τα χάλια των τελευταίων χρόνων . Το fifa είναι μια ελαφρά βελτιωμένη έκδοση από το περσινό και έχει το πλεονέκτημα ότι σαν πακέτο μενού,περιγραφή αγώνα και αδειών χρήσης ομάδων είναι πολύ μπροστά.
Το PES μου φάνηκε πιο δύσκολο στο σκοράρισμα αλλά χειρότερο στην άμυνα... γενικά έχουν αρκετά + - και δεν θα υπάρχει ξεκάθαρος νικητής.

Ένα ωραίο έξτρα στο φιφα είναι ότι μπορείς να κάνεις αλλαγές παικτών και τακτικής με φωνητικές εντολές, στα αγγλικά, χωρίς να μπαίνεις στα μενού φτάνει να έχεις την κάμερα του ps4.

Προσοχη πάντως, γιατί ειδικά στο PES φαίνεται ότι όλες οι εκδόσεις π.χ του PC, που δεν έχει fox engine, μπορεί να μην είναι το ίδιο καλές.
 
Last edited by a moderator:

simewn

New member
14 November 2008
87
Το PES15 πού το έπαιξες; Έχει βγει demo;
To Fifa 15 δεν ήταν άσχημο, αν και στο demo του PS4 μόνο το πρώτο παιχνίδι παίζει και μετά κολλάει. Ποτέ δεν έχω παίξει Fifa και να μου άρεσε, πάντα μετά από λίγο το έβγαζα...
 

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Βγήκε χθες το demo του PES και από link σε άρθρο σε gaming site μπήκα στο Psn store και το πέρασα γιατί μέσα από το ps4 δεν το έβρισκα ... έτσι και με το P. T demo λες και το κάνουν επίτηδες μην κατεβάζουν όλοι μαζί. Το fifa την επόμενη μέρα έπαιξε σωστά ενώ μου είχε κολλήσει την πρώτη φορά, χθες που έβαλα κάμερα περιμένοντας το nba 2k15 είδα και το voice recognition το οποίο για μένα είναι το κερασάκι και αν πάρω κάποιο αργότερα μάλλον θα είναι αυτό. Πάντως σε αντίθεση με το μπασκετ που υπάρχει ένα, στην ουσία, παιχνίδι αλλά είναι το καλύτερο sport game σχεδόν κάθε χρόνο, φέτος στο ποδόσφαιρο θα ήθελα το φιφα με τα ριπλέι, την δυσκολία στο σκοράρισμα και την μηχανή γραφικών, του pes.




 
Last edited:
Κι εγώ είμαι στο δίλημμα, αλλά μπορώ να πω ότι από την επαφή και με τα δύο demo το PES ξεχωρίζει άνετα.

Ο λόγος; Μάλλον η fluid κίνηση (60fps στο PS4). Το παιχνίδι είναι σα να βλέπεις ματσάκι στην τηλεόραση, τη στιγμή που το FIFA είναι σαν...ποδοσφαιράκι.

Βαθύτερες συγκρίσεις περί AI κλπ δε μπόρεσα να κάνω στα 2-3 ματσάκια που έπαιξα σε έκαστο, αλλά μόνο λόγω αίσθησης το Pro θα είναι μάλλον η επιλογή μου. Εκτός βέβαια αν μέχρι να βγει αποδειχθεί ότι είναι κακό στους άλλους τομείς.
 
Last edited:
Λοιπόν μετά από λίγες μέρες έρχομαι να αλλάξω τα γραφόμενά μου:

Το Pro είναι όντως πολύ μπροστά σε θέματα κίνησης λόγω 60fps, αλλά τελικά βλέπω ότι τα ματσάκια που παίζω στο FIFA είναι εξαιρετικά ενδιαφέροντα, θεαματικά γκολ, αποκρούσεις, κοψίματα, πεσίματα, κόντρες, είναι λες και βλέπεις έναν πολύ καλό πραγματικό αγώνα, παρ'ολα τα θέματα της κίνησης. Tα παιχνίδια στο Pro απ'την άλλη φαίνονται σχετικά μονότονα, επαναλαμβανόμενα (κλέβεις τη μπάλα απ'τον μέσο και συνεχίζεις ως το τέρμα όπου σκοράρεις), με άψογη βέβαια κίνηση.

Βεβαίως πρέπει να δώσουμε το ελαφρυντικό στο Pro το ότι βγαίνει τον Νοέμβρη, ενώ το FIFA κυκλοφορεί ήδη, οπότε ενδεχομένως να υπάρχουν περιθώρια βελτιώσεων.

Δύσκολη επιλογή τελικά.
 

simewn

New member
14 November 2008
87
Πολύ καλύτερη παρουσιάση του Φίφα με όμορφα ριπλέυ, αντιδράσεις κλπ σαν τηλεοπτικό παιχνίδι, αλλά όταν πιάνεις το χειριστήριο το Φίφα είναι περισσότερο παιχνίδι από το Προ. Στο Προ πρέπει να παίξεις ποδοσφαιρικά και είναι πολύ απολαυστικό όταν κάτι που σκέφτηκες πιάνει και γενικά είναι πιο ρεαλιστικό. Και το πιο σημαντικό από όλα, είχα πάρα πολύ καιρό να θέλω να ξαναπαίξω ένα παιχνίδι. Το Φίφα το έβαλα, μου άρεσε αλλά μόλις το έκλεισα το ξέχασα με την μία.
Δεν τίθεται σύγκριση για μένα, αλλά θα περιμένω να δω και τις υπόλοιπες ομάδες στο Προ, μην έχουν φτιάξει μόνο των 5-6 γνωστών ομάδων και οι υπόλοιποι είναι ίδιοι γενικοί και αδιάφοροι όπως το '14.
 

drakster

New member
10 July 2014
29
Νομίζω ότι το pro όσο πάει και γίνεται πολύ πιο ρεαλιστικό ενώ κάποτε ήταν το fifa το οποίο το ξεπερνούσε κατά πολύ. Έτσι μου φαίνεται τουλάχιστον.
 
Συνεχίζω να παίζω και τα δύο demo εναλλάξ...

Στο Pro τελειώνω τα ματσάκια με 5-0 χωρίς την παραμικρή διάθεση να "παίξω μπάλα", απλά μια through pass στον επιθετικό ο οποίος με τρέξιμο το βάζει.

Στο Fifa αναγκάζομαι να παίξω με passing game, ιστορίες, αλλαγές παιχνιδιού, κλπ κλπ, και τα ματσάκια τελειώνουν με κάθε πιθανό σκορ, είτε να χάσω, είτε να κερδίσω 3-0. Και τα γκολ (πολλά απ'αυτά τουλάχιστον) είναι συλλεκτικά.


Εν τω μεταξύ, το Pro μοιάζει να κατέβηκε από το (αμερικανικό) PS store?
 
Last edited:

aggelos29

AVClub Enthusiast
22 October 2011
761
Το επαιξα χθες το καινουργιο pro στην full εκδοση του και επιτελους μπορω να πω ότι η σειρα επεστρεψε για τα καλα!!!Ειμαι απ"αυτους που μεγαλωσα παιζοντας pro και δεν μπορεσα ποτε,δοκιμάζοντας στο παρελθον το fifa 2 χρονιες σε ps3 να το συνηθισω.Ετσι εμεινα χωρις ποδοσφαιρακι αρκετα χρονια,τωρα όμως ηρθε η ωρα να ξανασχοληθω με ποδοσσφαιρακι.
 

yianniskyr

AVClub Enthusiast
26 May 2008
832
UK
Έπαιξα και τα δυο σε demo και θα πάρω σίγουρα το φιφα . Ποιο καλοστημένο και με εύκολο χειρισμό μου φάνηκε εμενα .
 

g_kourk

Senior Member
30 January 2012
379
Το επαιξα χθες το καινουργιο pro στην full εκδοση του και επιτελους μπορω να πω ότι η σειρα επεστρεψε για τα καλα!!!Ειμαι απ"αυτους που μεγαλωσα παιζοντας pro και δεν μπορεσα ποτε,δοκιμάζοντας στο παρελθον το fifa 2 χρονιες σε ps3 να το συνηθισω.Ετσι εμεινα χωρις ποδοσφαιρακι αρκετα χρονια,τωρα όμως ηρθε η ωρα να ξανασχοληθω με ποδοσσφαιρακι.

+1 απο εμενα.
 

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
To PES 2015 τώρα στο psn store και για δύο μέρες, σαν το τέταρτο Christmas deal, για το ps4 έχει 28 ευρώ στα μέλη του ps+ και 35 για τους υπόλοιπους.
 
22 June 2006
34,696
NEO HRAKLEIO
αυτά τα παιχνίδια που τα παίρνεις από το psn store ( dowloads δηλ.) τα έχεις ακόμα και αν δώσεις τη κονσόλα ?
αν πάρεις αργότερα μια άλλη κονσόλα ps4 , θα τα έχεις και σ αυτήν ή τα χάνεις ?
Είναι linked με το λογαριασμό σου και μπορείς να τα ξανακατεβάσεις ?