Δεν ξέρω τι θέλω... Συμβουλές;

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Καλησπέρα,

Μετά από 11 χρόνια σκεύτομαι να αναβαθμίσω το σύστημα που (κυρίως) βλέπω ταινίες (ενισχυτή και ηχεία).
Για την αναβάθμιση του ενισχυτή μου φαίνεται εύκολο (ένας pioneer LX 88 και ξεμπερδεύεις).
Αλλά με τα ηχεία μου φαίνεται λίγο δύσκολο... :flipout:

Αρχικά, νόμιζα ότι είχα αποφασίσει για τα CM9 S2, με το σκεπτικό γνωστή εταιρία, τι βγάζει για home cinema τώρα, αυτό. (Ξέρω, γουρούνι στο σακί... :flipout:)

Μετά είπα να δω τι γράφεται και εδώ στο φόρουμ. Άκρη δεν έβγαλα (παίζετε σε άλλη κατηγορία :flipout:), αλλά σε ένα νήμα με πανάκριβα ηχεία, είδα ότι όλα τα review ήταν από συγκεκριμένο review site, το οποίο έχει και προτάσεις:

http://www.stereophile.com/content/2014-recommended-components-loudspeakers

Υποθέτοντας ότι είναι σοβαρό το site και δεν διαβάζω το digital versus του ήχου, κοίταξα τα ηχεία. Λίγες μάρκες ξέρω, για την κατηγορία Α δεν είμαι, αυτά που σκευτόμουν δεν είναι στην λίστα, αλλά πρόσεξα τα KEF Q900. Είναι πολύ προσιτά, και από ότι καταλαβαίνω τα θεωρεί και καλά το εν λόγω site.

Και φυσικά μου πέρασε από το μυαλό ότι στην τιμή των 2 CM9 παίρνεις 4 Q900 (οπότε ταιριάζουν καλύτερα τα περιφερειακά με τα κεντρικά).
Για τα CM9 έχω διαβάσει 2-3 πράγματα, αλλά για τα Q900 τίποτα ακόμα. Είναι όντως καλά;

Γενικά για την περίπτωσή μου τι θα προτείνατε; Θα έλεγα ότι θα προτιμούσα ένα ηχείο που να ακολουθεί το σήμα και όχι να του προσδίδει "ταυτότητες" (είμαι του "monitor"; ), να μπορεί να οδηγηθεί από έναν av της τάξης του lx 88 (ενισχυτικά πέρα από av το ξεχνάμε εντελώς), τα 2 κύρια ηχεία να μην ξεπερνούν πολύ σε τιμή τα 2500, και να είναι όσο πιο αξιοπρεπή γίνεται.
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Τα ηχεία που κοιτάς είναι πολύ μεγάλα με μεγάλες απαιτήσεις σε watt για να οδηγηθούν μόνο από έναν AV.
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Λες ότι τα 200W που αναφέρει η pioneer να είναι μάρκετινγκ; Εγώ υποθέτω ότι είναι RMS (στα χαρακτηριστικά αναφέρει 250W/4Ω, 220W/6Ω).
Πάντως ο τωρινός (AX5i) έχει κοντά στα 100W, και έχω warfedale diamond 8.κάτι 10ετίας και βάλε.
Αυτή η μεγάλη αύξηση στην ισχύ, δεν θα επιτρέψει και πέρασμα σε καλύτερα ηχεία;
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Τα 250 στα δίνει στα 4Ω. Τα cm9 και τα kef έχουν impedance 8Ω. Επίσης η μέτρηση είναι στο 1Khz με 1% THD. Αν βρεις μέτρηση σε όλο το φάσμα, δηλαδή από 20 Hz μέχρι 20.000 θα απογοητευτείς. Αυτά τα ηχεία ξεχασε τα, για να παίξουν σωστά θέλουν τελικούς.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,419
Θεσσαλονίκη
Κι εγω αυτης της αποψης ειμαι. Στη θεση σου θα πηγαινα σε φτηνοτερο avr με τελικο της ιδιας εταιριας τουλαχιστον δικαναλο.
Για τα ηχεια, θα εχουν αερα απο τοιχους; η αποσταση μεταξυ τους ποση θα ειναι; το κεντρικο μελλοντικα που θα κατσει; μηπως πρεπει να ειναι κλειστου τυπου η με το reflex μπροστα; ο χωρος περιπου ποσος ειναι;
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Η απόσταση μεταξύ τους θα είναι 3 περίπου μέτρα, το κεντρικό στην μέση, απόσταση από τοίχο μικρή (10-20 cm max). O χώρος είναι κάπου 20-25 τμ.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,459
Μεταμορφωση
Δεν χρειάζεται να πας στον LX88.
Τα καλούδια του θα τα βρείς και στα χαμηλότερα μοντέλα LX5x και άνω.
Βασικά ενας LX57/76 απο Γερμανία θα ηταν οτι πρέπει σε συνδυασμο με εναν τελικό δικάναλο.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,419
Θεσσαλονίκη
Τα kef φανταζουν οντως καλη λυση με pioneer.
Προσωπικα θα κοιτουσα και τα κλειστης καμπινας neat acoustics motive αλλα με denon marantz.
Παντα με τελικο ομως. Αν εχεις χωροταξικο θεμα με τον τελικο κοιτα σε κορνες με bass reflex μπροστα.
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Τα CM9 (το προηγούμενο μοντέλο) τα είχα στο δικό μου home cinema. Στη μουσική είχαν λίγο απότομο - ξερό μπάσο, αλλά στις ταινίες ακούγονταν καταπληκτικά!! Για 20 τ.μ. τα συγκεκριμμένα είναι τεράστια! Αν δεν ακούς πολύ δυνατά και δεν θέλεις να μπλέξεις με τελικούς μπορείς να πάρεις τα μικρότερα.


http://www.bowers-wilkins.com/Speakers/Home_Audio/CM_Series/CM6-S2.html


Ο LX αυτά θα τα παίξει άνετα. Φυσικά θέλουν sub.
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Να ρωτήσω κάτι για τα Dali: Γιατί τα zensor και όχι τα icon; Τα βρίσκω πιο συχνά σε reviews. Π.χ. τα IKON 6 MK2.
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Ta Zensor είναι νέα κατασκευή/προιόν και δεν το έχουν πάρει πολλοί reviewers για δοκιμή

Λες να μην παρασύρομαι από το διπλό tweeter, ε; :flipout:

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ποσος ειναι ο χώρος και ποια η αποσταση θεασοακροασης ?

Κάπου στα 20 τμ, κάπου στα 3,5 μ η θέση ακρόασης από τα δεξί/αριστερό. Το δωμάτιο είναι 4,5μ * 5μ, ορθογώνιο.
 

ampalaeos

AVClub Enthusiast
15 January 2008
1,134
Αθήνα
Μια συγκριση των zensor με τα ikon, θα ηθελα πολυ να την κανω και εγω..
Μεγαλη διαφορα τιμης.. Αν ειναι αναλογη και η διαφορα ποιοτητας, τοτε θα θελα πολυ να τα ακουσω τα ikon.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
To ikon είναι καλύτερο ηχείο σε όλους τους τομείς.

Το θέμα Γιώργο είναι ότι στο χώρο σου με τα ηχεία κολλητά στους τοίχους και με AV ενισχυτή, δεν θα μπορέσουν να αποδώσουν τα αναμενόμενα.
Ίσως να κοίταζες και προς τις πιο οικονομικές περιπτώσεις.

dali zensor 5 + zensor 3 + vokal μοιάζει καλός συνδυασμός και πιστεύω ότι θα παίξουν το ίδιο καλά με lx-5x (εφόσον έχεις καταλήξει σε pioneer).
(τα ρέστα σε oled :flipout:)
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Επειδή έχω φάει ένα κόλλημα με τα Q900 (λόγω του review του http://www.stereophile.com/), είπα να πάω να τα ακούσω (όχι ότι ξέρω και να τα αξιολογήσω, αλλά λέμε τώρα). Πήρα τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία, δεν τα έχουν ανοιχτά, και δεν μου βρήκαν και κατάστημα που να τα έχει... :flipout:

Γενικά, υπάρχουν καταστήματα που να μπορώ να ακούσω τα προτεινόμενα; Π.χ. τα Dali Ikon/Zensor, ή τα Qacoustics;
(Ή έχουν κλείσει όλα λόγω κρίσης; )
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Πάρε τηλ στους μεταπωλητές και ρώτα έναν έναν Γιώργο.
Ωδες, audio show, ηχοέκφραση, πετρόπουλος, media markt κτλ

Καλό είναι όμως να έχεις καταλήξει σε 3-4 σετάκια ώστε να γλιτώσεις τις πολλές μετακινήσεις.

Γενικά πάντως να έχεις υπόψιν σου ότι, πέραν του ότι πλέον δεν υπάρχουν πολλά διαθέσιμα demo στην αγορά, αυτό που θα ακούσεις στο μαγαζί θα απέχει πάρα πολύ απο αυτό που θα πάρεις σπίτι
(για ευνόητους λόγους... άλλος χώρος, πιθανόν άλλος ενισχυτής και άλλες ρυθμίσεις)
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Δίκιο έχεις. Τους πείρα σειρά όλους (εκτός ηχοέκφραση/media markt). Ο Ωδές έχει σχεδόν όλα τα προτεινόμενα στο νήμα, εκτός των Q900.
Ελπίζω να καταλάβω κάτι από την ακρόαση... :flipout: