Η Onkyo αναγνωρίζει πρόβλημα σε AV ενισχυτές που κατασκευάστηκαν μεταξύ 2009 και 2012

svellinis

AVClub Addicted Member
1 January 2008
1,850
Νομος Αττικης
Re: Η Onkyo αναγνωρίζει πρόβλημα σε AV ενισχυτές που κατασκευάστηκαν μεταξυ 2009 και

Ευχαριστουμε για την ενημερωση .
Μπραβο τους παντως για τον τροπο που λειτουργουν αναλαμβανουν την ευθυνη.
Το προβλημα δεν αφορα τους tx-sr 876 καθως εβαλα τον σειριακο αριθμο και μου εβγαλε οτι δεν αφορα την συσκευη μου.
Αλλωστε δεν αντιμετωπισα ποτε κανενα προβλημα με τον ενισχυτη μου (ειπα απλα να τσεκαρω ) .
Παντως στο site αναγραφει μια σειρα απο προβληματα και οχι μονο το δικτυο αντιγραφω απο το site
https://repair.onkyousa.com/eu/003_2012_eu.php?country=DEU&lang=en_GB

This program is for Onkyo EUROPE customers who are currently experiencing the loss of audio or network capabilities on their receivers.

Please select the specific symptoms your unit is experiencing below:
Loss of sound experienced on a specific channel
Loss of sound experienced on all channels
Speaker indicator on display is not showing
Speaker indicator on display is on
"Now Initializing..." message on display is showing constantly
Network settings in Setup Menu is grayed out (unselectable)
Loss of video on HDMI output
Noise/crackled audio comes out of speakers (after verifying speaker wires and audio connections are secure)

If your unit is not experiencing a loss of audio or network connection, you do not need to take these steps.
No action is required on your part at this time.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,454
Μεταμορφωση
Re: Η Onkyo αναγνωρίζει πρόβλημα σε AV ενισχυτές που κατασκευάστηκαν μεταξυ 2009 και

Απαράδεκτοι.
Όλα τα av forum τους εκραζαν από τότε και αυτοί το αναγνωρίζουν 7 χρόνια μετα.
 

svellinis

AVClub Addicted Member
1 January 2008
1,850
Νομος Αττικης
Re: Η Onkyo αναγνωρίζει πρόβλημα σε AV ενισχυτές που κατασκευάστηκαν μεταξυ 2009 και

Απαράδεκτοι.
Όλα τα av forum τους εκραζαν από τότε και αυτοί το αναγνωρίζουν 7 χρόνια μετα.
Στο δικο μας το φορουμ αγορασαμε αρκετα κομματια 876 και μερικα 906 σε ομαδικη αγορα και δεν υπηρξαν παραπονα
Δεν ειναι η μονη εταιρεια που εχουν υπαρξει προβληματα κραξιματα υπηρξαν κατα καιρους με πολλες συσκευες και με τους pionner ice power και με τα ps3 της Sony αλλα δεν ειδα καμμια αναλογη ανακοινωση.
Ειδικα η Sony με τα ps3 δεν δινει ουτε την διετη εγγυηση που απο τον νομο ειναι υποχρεωμενη
 
Last edited:

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,454
Μεταμορφωση
Re: Η Onkyo αναγνωρίζει πρόβλημα σε AV ενισχυτές που κατασκευάστηκαν μεταξυ 2009 και

Δεν ξέρω πολλούς 876 που να παίζουν απροβλημάτιστα.
Η εγγύηση είναι άλλη υπόθεση.
 

svellinis

AVClub Addicted Member
1 January 2008
1,850
Νομος Αττικης
Re: Η Onkyo αναγνωρίζει πρόβλημα σε AV ενισχυτές που κατασκευάστηκαν μεταξυ 2009 και

Δεν ξέρω πολλούς 876 που να παίζουν απροβλημάτιστα.
Η εγγύηση είναι άλλη υπόθεση.

Εγω ξερω ολους και ολους τρεις ( ειμαι φιλος και σε καθημερινη επαφη με τους κατοχους ) τον δικο μου και αλλους δυο και παιζουν ολοι απροβληματιστα και εδω δεν υπαρχει καμμια αναφορα για προβληματα, μονο ενας φιλος ειχε αναφερει οτι οταν παρελλαβε τον ενισχυτη του απο Γερμανια εγραψε οτι τα πισω ηχεια δεν επαιζαν και οπως ενημερωσε στην συνεχεια αυτο εγινε επειδη κατα την μεταφορα κουνηθηκαν οι καρτες και δεν εκαναν καλη επαφη και το προβλημα αποκατασταθηκε γρηγορα .
Εξαλλου και στις αγγελιες και εδω και διπλα δεν υπαρχουν μελη που να τους σπρωχνουν για να γλυτωσουν απο τα προβληματα .
Δεν συμφωνεις οτι για τα προβληματα που εβγαζαν οι ice power της Pionner δεν εχει γινει καμμια αναλογη κινηση απο πλευρας αντιπροσωπειας και το δευτερο παραδειγμα με την sony δεν ειναι θεμα εγγυησης .
Μιλαω για το γνωστο προβλημα θανατου της συσκευης με το κιτρινο φωτακι που εχει οδηγησει χιλιαδες συσκευες στην ανακυκλωση

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Με την ευκαιρια μπορουμε να κανουμε ενα μικρο γκαλοπ ας γραψουν εδω οι κατοχοι των onkyo το μοντελο τους και εαν αντιμετωπιζουν προβληματα
 
Last edited:

ecodrifter

Supreme Member
27 January 2009
3,012
Re: Η Onkyo αναγνωρίζει πρόβλημα σε AV ενισχυτές που κατασκευάστηκαν μεταξυ 2009 και

Ο δικος μου ειναι μια χαρα παντως. Κανενα προβλημα και απο τη στιγμη που του προσθεσα και ενα απλο εξωτερικο dac παιζει και ..... μουσικη! Το δικο του ειναι προφανως ανεπαρκες.
Το μονο παραπονο που εχω ειναι οτι ζεσταινει ακομα και στο standby. Ειναι λιγο κουραστικο αλλα το σβηνω παντα χειροκινητα απο το κουμπι
 

Manou

New member
28 December 2006
92
Αθληνα
Re: Η Onkyo αναγνωρίζει πρόβλημα σε AV ενισχυτές που κατασκευάστηκαν μεταξυ 2009 και

Η πλακέτα HDMI αλλάζεται .Μάλλον είπαν ότι φταίει το network chip για να φανει πιο light. Ασχετα όμως με αυτό, μπράβο στην Onkyo που προχώρησε σε τέτοια κίνηση. Δεν το κάνουν και πολλές.
 

svellinis

AVClub Addicted Member
1 January 2008
1,850
Νομος Αττικης
Re: Η Onkyo αναγνωρίζει πρόβλημα σε AV ενισχυτές που κατασκευάστηκαν μεταξυ 2009 και

Ο δικος μου ειναι μια χαρα παντως. Κανενα προβλημα και απο τη στιγμη που του προσθεσα και ενα απλο εξωτερικο dac παιζει και ..... μουσικη! Το δικο του ειναι προφανως ανεπαρκες.
Το μονο παραπονο που εχω ειναι οτι ζεσταινει ακομα και στο standby. Ειναι λιγο κουραστικο αλλα το σβηνω παντα χειροκινητα απο το κουμπι

Η θερμοτητα ειναι παρεξηγημενο ζητημα στους onkyo το τροφοδοτικο εχει 870 watt καταναλωση και ειναι 23,3 κιλα με τετοιο τροφοδοτικο ειναι φυσιολογικο να ζεσταινεται και να θελει προσοχη στον χωρο που θα τοποθετηθει για να αεριζεται σωστα
Ποτε μα ποτε ομως δεν εχει κλεισει μονος του απο υπερθερμανση αυτο σημαινει οτι δεν παρουσιαζει κανενα προβλημα λογω της θερμοτητας απλα μας κανει να αισθανομαστε ανασφαλεια .
Να σημειωσω οτι αντικατεστησα τον tx-sr 876 με εναν denon 4311 λογω της υποστηριξης audissey xt32 , hdmi 1.4 3d και των δυο sub ο οποιος ζεσταινεται πολυ λιγοτερο αλλα εχει μικροτερη καταναλωση 780 watt και βαρος 17,3 κιλα .
Η διαφορα στα ρευματα ειναι εμφανης αλλα ευτυχως εχει 9.1 εξοδους ηχειων και επιτρεπει την διπλοενισχυση και ετσι υπερκαλυπτεται η διαφορα στα μπροστινα ηχεια.
11 κομματια αγορασαμε μαζικα κανεις δεν αναεφερε προβλημα .
http://avclub.gr/forum/showthread.p...Buy-Onkyo-TX-SR-876-SR-906?highlight=tx-sr876
Εγω πουλησα παλιοτερα τον δικο μου σε μελος του φορουμ ο οποιος τον εχει ακομα και ειναι απολυτα ευχαριστημενος και μετα απο εξι μηνες αφου εζησα με yamaha το μετανιωσα και αγορασα αυτον που εχω τωρα απο φιλο του φορουμ που τον χρυσοπληρωσε στην Ελλαδα .
Εχουν περασει δυο κομματια δηλαδη απο τα χερια μου χωρις κανενα προβλημα .
Η μονη δυσκολια η αναβαθμιση firmware γιατι φαγαμε ολο το net να το βρουμε .

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Η πλακέτα HDMI αλλάζεται .Μάλλον είπαν ότι φταίει το network chip για να φανει πιο light. Ασχετα όμως με αυτό, μπράβο στην Onkyo που προχώρησε σε τέτοια κίνηση. Δεν το κάνουν και πολλές.

Η πλακετα hdmi ειχε θεμα στις σειρες 1000 και πανω συμφωνα με αυτα που εχω διαβασει κατα καιρους στο διαδυκτιο .
Οι κατοχοι που διαβαζουν το νημα ας βαλουν τον σειριακο τους αριθμο να μας πουν τι τους βγαζει
 
Last edited:

Manou

New member
28 December 2006
92
Αθληνα
Re: Η Onkyo αναγνωρίζει πρόβλημα σε AV ενισχυτές που κατασκευάστηκαν μεταξυ 2009 και

Η πλακετα hdmi ειχε θεμα στις σειρες 1000 και πανω συμφωνα με αυτα που εχω διαβασει κατα καιρους στο διαδυκτιο .

Από ότι έχω δει είναι και άλλα μοντέλα πχ εδώ http://www.avsforum.com/forum/90-receivers-amps-processors/1455911-onkyo-hdmi-failures.html

Αλλά όντως η πιο σίγουρη λύση είναι να βάλουμε s/n και ενα τύπο προβλήματος να δούμε τι θα βγάλει στη φόρμα του site
 

svellinis

AVClub Addicted Member
1 January 2008
1,850
Νομος Αττικης
Re: Η Onkyo αναγνωρίζει πρόβλημα σε AV ενισχυτές που κατασκευάστηκαν μεταξυ 2009 και

Από ότι έχω δει είναι και άλλα μοντέλα πχ εδώ http://www.avsforum.com/forum/90-receivers-amps-processors/1455911-onkyo-hdmi-failures.html

Αλλά όντως η πιο σίγουρη λύση είναι να βάλουμε s/n και ενα τύπο προβλήματος να δούμε τι θα βγάλει στη φόρμα του site

Βλεπω οτι αφορα και 906 μια απο τις διαφορες του 906 με το 876 ηταν η υποστηριξη δικτυου .
Το μονο βεβαιο ειναι το τσεκαρισμα με τον σειριακο αριθμο.
Παρακαλουνται οσοι τσεκαρουν με βαση τον σειριακο να γραψουν εδω εαν αντιμεωπιζουν προβλημα με το μοντελο τους .
 

dimitris__

AVClub Addicted Member
23 November 2007
2,013
Γλυκά Νερά Αττικής
Re: Η Onkyo αναγνωρίζει πρόβλημα σε AV ενισχυτές που κατασκευάστηκαν μεταξυ 2009 και

Εγώ που πήρα έναν 606 από Γερμανία και ένας φίλος που πήρε τον ίδιο από Ελλάδα αντιμετωπίσαμε πρόβλημα με τις HDMI. Η δικιά του χάλασε εντελώς και την πήγε σε μάστορα για αλλαγή πυκνωτών, και η δικιά μου χάνει περιοδικά το σήμα σε όλες τις εισόδους εκτός της πρώτης.

Έβαλα το serial number και μου είπε ότι δεν το unit μου "δεν χρειάζεται επιστροφή".
 

svellinis

AVClub Addicted Member
1 January 2008
1,850
Νομος Αττικης
Re: Η Onkyo αναγνωρίζει πρόβλημα σε AV ενισχυτές που κατασκευάστηκαν μεταξυ 2009 και

Εγώ που πήρα έναν 606 από Γερμανία και ένας φίλος που πήρε τον ίδιο από Ελλάδα αντιμετωπίσαμε πρόβλημα με τις HDMI. Η δικιά του χάλασε εντελώς και την πήγε σε μάστορα για αλλαγή πυκνωτών, και η δικιά μου χάνει περιοδικά το σήμα σε όλες τις εισόδους εκτός της πρώτης.

Έβαλα το serial number και μου είπε ότι δεν το unit μου "δεν χρειάζεται επιστροφή".

Εσενα εχει Faroudja chip και ειναι διαφορετικη καρτα απο τα reon των 876 και 906 αρα υπαρχουν προβληματα τοσο σε Faroudja οσο και σε Reon .
Δεν κανεις μια δοκιμη να μιλησεις με την εδω αντιπροσωπεια και να τους εξηγησεις τι συμβαινει με τον ενισχυτη σου σε συνδιασμο με την ανακοινωση που εβγαλε η onkyo ?

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Πριν αγορασω 876 ειχα εναν 805 και ουτε αυτος ειχε παρουσιασει προβλημα τοσο σε μενα οσο και στον φιλο που τον αγορασε .
Οταν ειναι να αγορασετε Onkyo να σας τον διαλεγω εγω εχω οπως φαινεται το κοκκαλακι της νυχτεριδας :flipout:
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Re: Η Onkyo αναγνωρίζει πρόβλημα σε AV ενισχυτές που κατασκευάστηκαν μεταξυ 2009 και

Εγω ξερω ολους και ολους τρεις ( ειμαι φιλος και σε καθημερινη επαφη με τους κατοχους ) τον δικο μου και αλλους δυο και παιζουν ολοι απροβληματιστα και εδω δεν υπαρχει καμμια αναφορα για προβλήματα.......


http://avclub.gr/forum/showthread.php/32920-ONKYO-TX-SR-876?p=1491989&viewfull=1#post1491989

Του κουμπάρου σου τι είχε;
 

svellinis

AVClub Addicted Member
1 January 2008
1,850
Νομος Αττικης
Re: Η Onkyo αναγνωρίζει πρόβλημα σε AV ενισχυτές που κατασκευάστηκαν μεταξυ 2009 και


Που το ξεθαψες βρε ?

Του κουμπαρου μου μετα απο αναβαθμιση firmware που του καναμε αρχισε να μην κρατα τις ρυθμισεις οταν τον εβγαζες απο το ρευμα τον ανοιγες και εγραφε eeprom error .
http://www.avsforum.com/forum/90-re...1304848-onkyo-tx-sr876-e2prom-error-help.html
Μιλησα τοτε με την εδω αντιπροσωπεια και ενω ηταν στα πλαισια της εγγυησης δεν ανελαβαν την αποκατασταση .
Ο Γερμανος μας ζητησε να τον στειλουμε εξω για επαναπρογραμματισμο και ανελαβε και τα μεταφορικα.
Δεν ηταν βλαβη απλα καπου δεν ειχε κατσει καλα το firmware και επρεπε να περαστει το αρχικο μαμα που δεν το ειχαμε
 
Last edited:

Manou

New member
28 December 2006
92
Αθληνα
Μιλησα τοτε με την εδω αντιπροσωπεια και ενω ηταν στα πλαισια της εγγυησης δεν ανελαβαν την αποκατασταση .

Εξαιρετική αντιπροσωπεία. Οταν θα καταλάβουν την αξία του aftersales service, μπορεί να αρχίσουν να πουλάνε και τίποτα
 

svellinis

AVClub Addicted Member
1 January 2008
1,850
Νομος Αττικης
Εξαιρετική αντιπροσωπεία. Οταν θα καταλάβουν την αξία του aftersales service, μπορεί να αρχίσουν να πουλάνε και τίποτα

Αυτοι μας περνανε για κουτοφραγκους διπλασιες τιμες απο Γερμανια απο τον συγκεκριμενο αντιπροσωπο δεν προκειτε να αγορασω ποτε τιποτα
 

georgel1980

New member
2 October 2009
87
Re: Η Onkyo αναγνωρίζει πρόβλημα σε AV ενισχυτές που κατασκευάστηκαν μεταξυ 2009 και

ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ E MAIL ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΡΙΑΚΟ ΑΡΙΘΜΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΟΤΙ ΟΝΤΩΣ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΔΩΡΕΑΝ ΕΠΙΣΚΕΥΗ Η 125 ΕΥΡΩ ΕΚΠΤΩΣΗ ΑΝ ΠΑΡΩ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ.ΕΠΕΙΔΗ ΤΟΝ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΤΟΥΣ ΡΩΤΗΣΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΑ ΑΚΡΗ.ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΕΔΩ Η ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ?ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Η Onkyo αναγνωρίζει πρόβλημα σε AV ενισχυτές που κατασκευάστηκαν μεταξυ 2009 και

ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ E MAIL ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΡΙΑΚΟ ΑΡΙΘΜΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΟΤΙ ΟΝΤΩΣ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΔΩΡΕΑΝ ΕΠΙΣΚΕΥΗ Η 125 ΕΥΡΩ ΕΚΠΤΩΣΗ ΑΝ ΠΑΡΩ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ.ΕΠΕΙΔΗ ΤΟΝ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΤΟΥΣ ΡΩΤΗΣΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΑ ΑΚΡΗ.ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΕΔΩ Η ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ?ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?

125 εκπτωση αν πας πισω τον ενισχυτη ή αν τον κρατησεις και αγορασεις εναν ακομα;
και αν τον γυρισεις που πρεπει να τον επιστρεψεις.. γερμανια ή στην εδω αντιπροσωπία;