Πρόβλημα εσωτερικά στα ηχεία

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

johnmlrs

AVClub Enthusiast
13 May 2013
1,195
καλησπερα

εχω 2 ηχεια wharfedale 150w τα οποια ειχα να τα χρησιμοποιησω αρκετο καιρο.συνοδευονται με εναν ραδιοενισχυτη DENON avr 600rd..

ανοιγοντας το καπακι τους βλεπεις 2 ηχεια και ενα twiter στο επανω μερος.γυρω γυρω απο τα ηχεια υπαρχει ενα αφροδες υλικο(σαν μονοτικο σφουγγαρι για τους κραδασμους).αυτο το υλικο λοιπον εχει καταστραφει!το ακουμπας και τριβεται..τι να κανω?μπορω να βαλω καινουργιο?η κατι αλλο?αξιζει γενικα η πανε για πεταμα??

να αναφερω επισης οτι δεν ειμαι και πολυ γνωστης του ειδους.τα ειχα παρει πριν χρονια για μουσικη.τωρα,θελω να τα συνδεσω με την τηλεωραση αν αξιζει ο κοπος..

παρακαλω αν καποιος ξερει ας με καθοδηγησει..

ευχαριστω

και φωτο


 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: προβλημα εσωτερικα στα ηχεια

Αυτό ήταν η ανάρτηση φίλε μου κι απ την ακινησία, ίσως και σε μέρος με ζέστη, υγρασία ή δεν ξέρω τι άλλο τα παιξαν. Το ίδιο έπαθαν και τα δικά μου πριν 2 βδομάδες και δυστυχώς πρέπει να πας σε αντικατάσταση μεγαφώνων όπως κι εγώ. Για του λόγου το αληθές ακολουθεί η φωτό ενός απ τα δικά μου μεγάφωνα που έπαθαν το ίδιο σε κάπως μικρότερο βαθμό βέβαια.

attachment.php
 
Last edited:

johnmlrs

AVClub Enthusiast
13 May 2013
1,195
ευχαριστω για την απαντηση!

δηλαδη η μονη λυση ειναι η αντικαταστασητων μεγαφωνων ετσι?υπαρχει κατι που να ταιριαζει και απο που?επισης αξιζει?ειναι 4(2+2).
 

johnmlrs

AVClub Enthusiast
13 May 2013
1,195
Μπορείς να αντικαταστήσεις μόνο το surround.

μονο τα ηχεια δηλαδη?τα ηχεια ειναι 2 αποτελουμενα το καθε ενα απο ενα twiter και 2 μεγαφωνα
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Θα πρέπει να κοιτάξεις από πίσω στο ταμπελάκι το ακριβές μοντέλο και μετά να το γκουγκλάρεις ή να πάρεις τηλέφωνο κανά δύο καταστήματα (π.χ. Audioshow) που νομίζω πουλάει τη συγκεκριμένη μάρκα, να σε κατευθύνουν καθώς εγώ προσωπικά δεν ξέρω ποιος τα αντιπροσωπεύει. Αν το έχουν πάθει όλα τα μεγάφωνα δε βλέπω ν αξίζει τον κόπο πάντως.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Αυτό που εννοώ είναι ότι μπορεί να επισκευαστεί ΜΟΝΟ το γύρω-γύρω υλικό που στηρίζει τους κώνους (surround). Παλιά φτάχνονταν από foam το οποίο με τον καιρό ξεραίνονταν και τρίβονταν. Τώρα το φτιάχνουν από άλλα υλικά και αντέχει. Αν το ηχείο δεν έχει καμιά περίεργη διάμετρο, υπάρχει σαν ανταλλακτικό και μπορεί να στο φτιάξει ένας μεγαφωνάς. Αυτό που θέλει προσοχή -κι εκεί μετράει ο καλός μάστορας- είναι στο να κεντράρει απόλυτα το πηνίο στο μεγάφωνο τη στιγμή που κολλάει το νέο surround.
 

johnmlrs

AVClub Enthusiast
13 May 2013
1,195
με μια γρηγορη αναζητηση ειδα οτι αγορα καινουργιων μαλλον δεν αξιζει...

http://www.ebay.com/itm/RARE-WHARFE...omeAudioHiFi_HiFiSpeakers&hash=item2330e3024d

τις επομενες ημερες θα κανω μια ερευνα για επισκευη μηπως γινει τιποτα.το κακο ειναι πως βρισκομαι χαλκιδα και οι επιλογες μου ειναι πιο λιγες...θα δουμε..
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Αν επισκευάζονται και με τι ποιότητα κι αξιοπιστία δεν το ξέρω, σίγουρα όμως εγώ δεν θα το έκανα όπως στη δική μου περίπτωση προτίμησα να δώσω 160 ευρώ για 2 μεγάφωνα και να είμαι ήσυχος, τώρα στη δική σου περίπτωση τι να σου πω, ζύγισέ τα και αποφάσισε. Πάντως στη θέση σου, επειδή φαίνεται ότι τα ηχεία λόγω πολυκαιρίας γενικώς θα έχουν ταλαιπωρηθεί, θα προτιμούσα να αγόραζα καινούρια ηχεία παρά μεγάφωνα, αν βέβαια σε σηκώνει το μπάτζετ.
 

johnmlrs

AVClub Enthusiast
13 May 2013
1,195
μαλλον κατι τετοιο εχω στο μυαλο μου.θα ρωτησω ομως και για επισκευη.

το θεμα αν επαιρνα καινουργια τι να κοιτουσα?εχω ενισχυτη DENON avr 600rd(ειναι λιγο αρχαιος...!!χαχχαχα)

μικροτερα σε ογκο αν γινεται.η μηπως να κοιτουσα στην πορεια ενα ολοκληρωμενο συστημα 5.1??ειμαι λιγο αρχαριος με το θεμα..
 

johnmlrs

AVClub Enthusiast
13 May 2013
1,195
τελικα σημερα σταλθηκαν για επισκευη τα μεγαφωνα που εχω.πιστευω αξιζει.το κοστος επισκευης ειναι 15 ευρω το ενα
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Θα θελα να μου πεις μετά τη γνώμη σου για την ποιότητα επισκευής κι αν αξίζει τελικά να μας συστήσεις και τον τεχνικό γιατί εγώ δεν το ψαξα είναι η αλήθεια και προτίμησα να τα σκάσω για καινούρια. Δηλαδή συνολικά πόσα μεγάφωνα θα επισκευάσεις; Ρώτησες - βρήκες μεγάφωνα καινούρια και πόσο κοστίζουν σε σχέση με την επισκευή;
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
καλησπερα

εχω 2 ηχεια wharfedale 150w τα οποια ειχα να τα χρησιμοποιησω αρκετο καιρο.συνοδευονται με εναν ραδιοενισχυτη DENON avr 600rd..

ανοιγοντας το καπακι τους βλεπεις 2 ηχεια και ενα twiter στο επανω μερος.γυρω γυρω απο τα ηχεια υπαρχει ενα αφροδες υλικο(σαν μονοτικο σφουγγαρι για τους κραδασμους).αυτο το υλικο λοιπον εχει καταστραφει!το ακουμπας και τριβεται..τι να κανω?μπορω να βαλω καινουργιο?η κατι αλλο?αξιζει γενικα η πανε για πεταμα??

να αναφερω επισης οτι δεν ειμαι και πολυ γνωστης του ειδους.τα ειχα παρει πριν χρονια για μουσικη.τωρα,θελω να τα συνδεσω με την τηλεωραση αν αξιζει ο κοπος..

παρακαλω αν καποιος ξερει ας με καθοδηγησει..

ευχαριστω

και φωτο



Αλλάζει το αφρώδες υλικό(ανάρτηση),κόστος από 15-20 ευρά
Κέντρο μεγαφώνου στην Κάνιγγος και ένας πολύ καλός στην Καλλιθέα,αλλά δεν έχω πρόχειρα τα στοιχεία του
 

johnmlrs

AVClub Enthusiast
13 May 2013
1,195
θα τα παραλαβω σε 1-2 εβδομαδες.μολις τα παρω θα βαλω φωτο.θα δουμε...
4 μεγαφωνα θα επισκευασω.συνολο 60 ευρω!

για καινουργια δεν το εψαξα λεπτομερως γιατι για να επαιρνα κατι αναλογα καλο θα ηθελα γυρω στα 200 ευρω.οποτε γιάυτο μαλλον αξιζει η επισκευη...

πηγα σε ενα καταστημα στη χαλκιδα και θα μου τα στειλουν αθηνα για την επισκευη.στην αθηνα δεν γνωριζω που...

τα ηχεια ειναι wharfedale valdus 400,150 watt,4-8ohm,ευαισθησια 92 dB

αναμενουμε...
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Πολύ καλή τιμή και καλή άκρη σου εύχομαι να πάνε όλα καλά κι αν μπορείς κράτα τα στοιχεία απ την απόδειξη ή μια κάρτα του να τα αποθηκεύσουμε κι εμείς.
 

johnmlrs

AVClub Enthusiast
13 May 2013
1,195
ευχαριστω πολυ!!
παντως τον ρωτησα για αξιοπιστια και γενικα κατα ποσο καλα θα επισκευαστουν και μου ειπε οτι θα ειναι καλυτερα και απο καινουργια...!!
μια 5 ετια θα τη βγαλω ανετα πιστευω...
 

ford focus

Senior Member
2 February 2009
651
Καλλιθέα
Αλλάζει το αφρώδες υλικό(ανάρτηση),κόστος από 15-20 ευρά
Κέντρο μεγαφώνου στην Κάνιγγος και ένας πολύ καλός στην Καλλιθέα,αλλά δεν έχω πρόχειρα τα στοιχεία του

Είχα πάει σ' αυτόν πριν από αρκετά χρόνια για να επισκευάσω κάτι παλιά KLH ηχεία που είχαν παρουσιάσει το ίδιο πρόβλημα.
Έκανε πολύ καλή δουλειά και οικονομική,αν θυμάμαι καλά,τα ηχεία έπαιξαν και παίζουν μια χαρά.

ΓΟΥΣΕΤΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ Ηχητικά Συστήματα
ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΤΑΔΙΟΥ 19 Καλλιθέα, Τ.Κ. 17671
Δήμος Καλλιθέας, Νομός Αττικής
Τηλ.: 2109578496
 

johnmlrs

AVClub Enthusiast
13 May 2013
1,195
την παρασκευη παρελαβα τα μεγαφωνα...τα εβαλα για δοκιμη και μου φαινονται ενταξει!

δεν ειδα καποια δυσλειτουργια...

σε εμφανιση τωρα φενεται λιγο κολλα αλλα μικρο το κακο..

 

mitnik

Established Member
20 June 2006
266
Ακριβώς ίδια ηχεία, ακριβώς ίδιο πρόβλημα.
Επειδή η Αθήνα όμως πέφτει λίγο μακριά, υπάρχει κάποιο αντίστοιχο κατάστημα για την εν λόγω επισκευή στη Θεσσαλονίκη;
Ευχαριστώ.