Synergistic Research Καλώδια Ηχείων & Τροφοδοτικά Αυτών ...

tdman

Senior Member
Καλησπερα,εχει ασχοληθει κανεις με τα τροφοδοτικα αυτων των καλωδιων ??? τι ακριβως κανει αυτο το πακακι??? κατα καιρους εχω ακουσει οτι καποιοι τα τροφοδοτησαν με απλους μετασχηματιστες ...γνωριζει κανεις ???
ευχαριστω
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,671
--------------------
Re: SYNERGISTIC RESEARCH ΚΑΛΩΔΙΑ ΗΧΕΙΩΝ & ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΑ ΑΥΤΩΝ ...

μπορει και να κανω λαθος αλλα μου μοιαζει για κατι που απλα βγηκε για να αρπαξει λεφτα
 

tdman

Senior Member
Απάντηση: Re: SYNERGISTIC RESEARCH ΚΑΛΩΔΙΑ ΗΧΕΙΩΝ & ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΑ ΑΥΤΩΝ ...

δεν θα διαφωνησω μαζι σου .... απλως επειδη εχω τα καλωδια χωρις τα μαραφετια , σκεφτομαι αν ειναι απλα τροφοδοτικα τασεως δηλαδη,δεν χανω τιποτα να μπω στην διαδικασια να τα τροφοδοτησω ,ομως επειδη δεν γνωριζω τιποτα γι αυτα ,ουτε τι υπαρχει εκει απο κατω απο τα θερμοσυστελομενα των καλωδιων ( πηνιο βεβαια μου μυριζει εμενα ,αλλα αυτα ειναι υποθεσεις ..) σκεφτηκα ν ανοιξω εδω το θεμα μηπως κι εχει ασχοληθει καποιος να με διαφωτισει... παντως καποιοι ορκιζονται οτι τα καλωδια παιζουν καλυτερα με τα τροφοδοτικα ...!!!! εγω δεν ξερω ...δεν ακουσα ...
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: SYNERGISTIC RESEARCH ΚΑΛΩΔΙΑ ΗΧΕΙΩΝ & ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΑ ΑΥΤΩΝ ...

Κάπου είχα διαβάσει πως δημιουργεί μια ασπίδα ή κάτι τέτοιο,δεν θυμάμαι και καλά οπότε μην το πάρεις τοις μετρητοίς...

Και μιας και λες για πηνία,αυτό είναι ένα ΠΟΛΥ ακριβό καλώδιο.
Εκτός του πηνίου (2,5 mH ),περιέχει μια αντίσταση 32 Ω και έναν πυκνωτή 1000 pF.
Τα τελευταία φτιάχνουν μαζί πάντως ένα ωραιότατο φίλτρο στους 5000 κύκλους.
Και η ειρωνεία είναι πως η μάρκα του δανείζεται το όνομα της από την διαφάνεια....


FB8AMYQGE2QSNUZ.MEDIUM.jpg
 
26 June 2006
14,830
Athens
Re: SYNERGISTIC RESEARCH ΚΑΛΩΔΙΑ ΗΧΕΙΩΝ & ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΑ ΑΥΤΩΝ ...

Η ταπεινή μου γνώμη ότι η επιτυχία έγκειται στην διαφορετικότητα του ήχου. Όταν είναι κάτι τόσο ακριβό περιμένεις βελτιώσεις (και θα τις δεις με το...ζόρι).

Είναι δυνατόν να δοκιμάσεις το συγκεκριμένο καλώδιο και να μην βρεις το άκουσμα διαφορετικό, ε καλύτερο :flipout:, ήθελα να πω?

Όλα είναι φίλτρα. Ότι παρεμβάλλεται μεταξύ δύο "συσκευών" εισάγει τη δική του υπογραφή - φίλτρο.

Είναι δυνατόν να δίνεις εξωφρενικά λεφτά για "φωναχτά" φίλτρα?

Βέβαια δεν αντιλέγω σε κάποιον τα οποία δοκίμασε "τυφλά" στο δικό του σύστημα και του άρεσε πολύ η ηχητική υπογραφή τους, τόσο που να τα αγοράσει...
 

tdman

Senior Member
Απάντηση: SYNERGISTIC RESEARCH ΚΑΛΩΔΙΑ ΗΧΕΙΩΝ & ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΑ ΑΥΤΩΝ ...

πραγματικα ποσο δικιο εχεις φιλε μου....
παντως τα synergistic οπως τα εχω ,σκετα δηλαδη παιζουν πολυ καλα....






--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Κάπου είχα διαβάσει πως δημιουργεί μια ασπίδα ή κάτι τέτοιο,δεν θυμάμαι και καλά οπότε μην το πάρεις τοις μετρητοίς...

Και μιας και λες για πηνία,αυτό είναι ένα ΠΟΛΥ ακριβό καλώδιο.
Εκτός του πηνίου (2,5 mH ),περιέχει μια αντίσταση 32 Ω και έναν πυκνωτή 1000 pF.
Τα τελευταία φτιάχνουν μαζί πάντως ένα ωραιότατο φίλτρο στους 5000 κύκλους.
Και η ειρωνεία είναι πως η μάρκα του δανείζεται το όνομα της από την διαφάνεια....


View attachment 107595


καποια στιγμη τα ακουσα σπιτι μου κι εψαχνα να βρω που πηγαν κατι γρατζουνισματα της κιθαρας σε καποιο αγαπημενο μου τραγουδι

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Κάπου είχα διαβάσει πως δημιουργεί μια ασπίδα ή κάτι τέτοιο,δεν θυμάμαι και καλά οπότε μην το πάρεις τοις μετρητοίς...

Και μιας και λες για πηνία,αυτό είναι ένα ΠΟΛΥ ακριβό καλώδιο.
Εκτός του πηνίου (2,5 mH ),περιέχει μια αντίσταση 32 Ω και έναν πυκνωτή 1000 pF.
Τα τελευταία φτιάχνουν μαζί πάντως ένα ωραιότατο φίλτρο στους 5000 κύκλους.
Και η ειρωνεία είναι πως η μάρκα του δανείζεται το όνομα της από την διαφάνεια....


View attachment 107595


καποια στιγμη τα ακουσα σπιτι μου κι εψαχνα να βρω που πηγαν κατι γρατζουνισματα της κιθαρας σε καποιο αγαπημενο μου τραγουδι
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,671
--------------------
Re: SYNERGISTIC RESEARCH ΚΑΛΩΔΙΑ ΗΧΕΙΩΝ & ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΑ ΑΥΤΩΝ ...

αφου παιζουν καλα μην τα πειραζεις το πηνειο εκει κανει κατι σαν μαγνητικο πεδιο γυρο απο το καλωδιο το αν κανει καλο ειναι ενα θεμα και μαλιστα ακριβο
 

dimkasta

AVClub Addicted Member
14 November 2006
2,246
Re: SYNERGISTIC RESEARCH ΚΑΛΩΔΙΑ ΗΧΕΙΩΝ & ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΑ ΑΥΤΩΝ ...

Συνήθως τέτοιες συσκευές πολώνουν το διηλεκτρικό απλά. Θεωρητικά επηρεάζει την παρασιτική χωρητικότητα του καλωδίου...
 

tdman

Senior Member
Απάντηση: Re: SYNERGISTIC RESEARCH ΚΑΛΩΔΙΑ ΗΧΕΙΩΝ & ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΑ ΑΥΤΩΝ ...

το ερωτημα ομως ειναι το εξης ,εχει καποιος ασχοληθει - πειραματιστει με τα τροφοδοτικα αυτων των καλωδιων????? γνωριζει καποιος να μου πει τι τασεις δινουν αυτα τα ρημαδια ???,ειναι ac??? dc????
αν τους βαλω ας πουμε 6 βολτ θα τα τηγανησω???
 

ttquattro

Established Member
18 October 2010
225
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: SYNERGISTIC RESEARCH ΚΑΛΩΔΙΑ ΗΧΕΙΩΝ & ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΑ ΑΥΤΩΝ ...

Έχεις δοκιμάσει να ζητήσεις πληροφορίες από τον αντιπρόσωπο ως προς την τάση (τιμή και τύπο), ή και κόστος για να δεις αν αξίζει να ασχοληθείς για να φτιάξεις τα δικά σου;
 

tdman

Senior Member
Απάντηση: SYNERGISTIC RESEARCH ΚΑΛΩΔΙΑ ΗΧΕΙΩΝ & ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΑ ΑΥΤΩΝ ...

ειχα ρωτησει στην περσινη εκθεση ,αλλα δεν εβγαλα ακρη ,απεφυγε ευγενικα να μου πει ,οσο για την τιμη σε καμια περιπτωση δεν κοστιζουν οσο ενα απλο ,σταθεροποιημενο η ακομη και με ρυθμιζομενη εξοδο πακακι του εμποριου ,απο αυτα που βρισκουμε στα μαγαζια με το πολυ 20 ευρω
τελικα ενημερωθηκα απο καποιον φιλο οτι λειτουργουν σε ενα φασμα τασεων απο 15 εως 18 βολτ (συνεχες) κι αναλογα την ταση που θα δωσεις εχεις διαφορετικο αποτελεσμα στον ηχο ,οποτε πιστευω μεσα στην επομενη εβδομαδα να το εχω υλοποιησει :drummer:
 

prooptiki

AVClub Enthusiast
26 June 2006
1,042
Ioannina
Re: SYNERGISTIC RESEARCH ΚΑΛΩΔΙΑ ΗΧΕΙΩΝ & ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΑ ΑΥΤΩΝ ...

http://www.audiophilia.com/hardware/hardware_rh7.htm
Synergistic Research has designed cables which receive a 30 volt DC charge


http://www.synergisticresearch.com/element-series/element-copper-speaker-cable/
Shielding: 30-volt, 250 milliamp Active Shielding

http://www.synergisticresearch.com/galileo-series/galileo-mini-power-coupler/

http://www.diyaudio.com/forums/everything-else/11034-synergistic-research-active-shielding.html
 

tdman

Senior Member
Απάντηση: Re: SYNERGISTIC RESEARCH ΚΑΛΩΔΙΑ ΗΧΕΙΩΝ & ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΑ ΑΥΤΩΝ ...

:ernaehrung004:.. !!! ευχαριστω πααρα πολυ!!! εδω τελικα αναφερει οτι τα λειτουργει με 30 βολτ!!!
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Αν κατά λάθος περάσουν τα 30 volts DC στα γούφερς των ηχείων, αυτά θα καούν μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα. Προσοχή λοιπόν με τη συνδεσμολογία του κυκλώματος
 

tdman

Senior Member
κατ αρχην θα ηθελα να ευχαριστησω ολους τους φιλους που ασχοληθηκαν με αυτο το θεμα !!!:ernaehrung004:
απο χτες ταιζω τα καλωδια με 22 βολτιδια και.... πραγματικα αυτο που ακουω ΔΕΝ το πιστευω!!!! θα πειραματιστω και με αλλες τασεις και θα ενημερωσω!!!

σας ευχαριστω ολους !!!!
 

tdman

Senior Member
Απάντηση: Re: Synergistic Research Καλώδια Ηχείων & Τροφοδοτικά Αυτών ...

αν εχω καταλαβει καλα ,ναι την θωρακιση ...βασικα το καλωδιο ειναι εργοστασιακα σε μια καλτσα κι εκτος απο τους ακροδεκτες για συνδεση με τον ενισχυτη και τα ηχεια ,στην μερια του ενισχυτη βγαζει ενα μικρο καλωδιακι μηκους περιπου 10 ποντους το οποιο καταληγει σ ενα βυσματακι τυπου jack (δηλαδη καρφακι αρσενικο οπως των ακουστικων αλλα δυο επαφων ) το οποιο συνδεεται στο τροφοδοτικο των καλωδιων το οποιο πωλειται χωρια !!! εγω λοιπον ειχα τα καλωδια εδω και κανα χρονο περιπου ,αλλα χωρις τροφοδοτικα ...το λοιπον τελευταια με τριβελιζε να τα τροφοδοτησω να δω τι θα γινει ,πιο πολυ απο περιεργεια ,και τελικα την συνεχεια την διαβασες εδω

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

το καλωδιο ειναι σαν αυτο http://cgim.audiogon.com/i/vs/i/f/1043336423.jpg
 

tdman

Senior Member
Απάντηση: Re: Synergistic Research Καλώδια Ηχείων & Τροφοδοτικά Αυτών ...

ναι αυτο ειναι το φορτιο το ποιο αναβει κι ενα λεντακι ,προφανως μεσω καποιας αντιστασης !!! λοιπον σε γενικες γραμμες το καλωδιο ειναι γρηγορο και διαφανο (χωρις τροφοδοσια) μολις δωσεις ταση ,καθαριζει το τοπιο σαν να εφυγε μια κουρτινα και στηνεται πιο ξεκαθαρα η σκηνη στο χωρο σου
το τροφοδοτικο που εβαλα ειναι απλα ενας μετασχηματιστης με εξοδο 18 v ac ,γεφυρα και πυκνωτης με τιμη 4700 μφ
δεν εβαλα κατι πιο καλο ....βεβαια τωρα εχω μπει στην πριζα να βαλω κατι με σταθεροποιηση και μεταβλητη εξοδο εως τα 30 βολτ και να δω τι αποτελεσμα θα βγει...
παντως ακομη κι ετσι πραγματικα αξιζε τον κοπο!!! φιλος που ηταν εδω χτες κι ακουγαμε μαζι (ο οποιος δεν ασχολειται σαν εμας αλλα οκ ακουει μουσικουλα ) μολις εκοψα την ταση μου ειπε οτι κατι εκανα κι ο ηχος δεν ειναι τοσο καθαρος οπως πριν κι επεισης εκτος του οτι θαμπωσε ειναι και λιγακι μπερδεμενα τα οργανα !!!
 
26 June 2006
14,830
Athens
Μπορείς να (προσπαθήσεις να) μας ζωγραφίσεις ένα σχηματικό της όλης σχεδίασης? Καλό θα ήταν να το δούμε για να το σχολιάσουμε...

(Βάλε και τους αγωγούς στο σχέδιο).