Powerline ??

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

redribo

Senior Member
15 January 2009
381
καλημερα σε ολους τους φιλους,
εχεται να προτεινεται καποιο αξιοπιστο Powerline στα 200 ή 500 Μbps?

Ευχαριστω
 

zounds

Established Member
25 October 2010
165
Αθήνα
Κι εγώ είχα ένα ζευγάρι 500αρια της TP_Link, δε θυμάμαι ποια ακριβώς, γιατί τώρα τα έχω δώσει σε ένα φίλο.
Μια χαρά έκαναν τη δουλειά τους, μέχρι και HD video έκαναν stream.
 

redribo

Senior Member
15 January 2009
381
Για τα devolo τι γνωμη εχετε?Ειμαι αναμεσα σε netgear or devolo.Ευχαριστω
 

koukou

Senior Member
8 November 2009
388
Για τα devolo τι γνωμη εχετε?Ειμαι αναμεσα σε netgear or devolo.Ευχαριστω

Με κλειστά μάτια devolo. Ειναι λιγο πιο ακριβά απο όλα τα άλλα, αλλά το αξίζουν.
 

drosias79

Established Member
30 October 2012
239
Εγώ προσωπικά έχω tp-link και είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Δεν είναι και τα καλύτερα της αγοράς αλλα´για την τιμή τους είναι τίμια. Εχω βρει όμως και αρκετα οικονομικά belkin στο ebay. Αν θελει ρίξε μια ματιά. Εξαρτάται από το πόσα θέλεις να αγοράσεις. Αν χρειαστείς μόνο ένα ζεύγος πάρε κάτι καλο.
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Εγγυημένα και γραπτώς από την εταιρεία μόνο τα Devolo...

Υπάρχουν και άλλες μάρκες που μπορεί να παίξουν αλλά κανείς δεν μπορεί να στο εγγυηθεί..
 

tio4711

AVClub Addicted Member
24 October 2007
2,112
Αν τα βάλεις σε μπριζες που είναι στην ιδια φαση δεν έχεις κανένα πρόβλημα
 

NiKa

AVClub Addicted Member
11 June 2008
2,487
Απάντηση: Re: Powerline ??

Αν τα βάλεις σε μπριζες που είναι στην ιδια φαση δεν έχεις κανένα πρόβλημα

Πως καταλαβαίνεις οτι ειναι στην ιδια φάση?
 

NiKa

AVClub Addicted Member
11 June 2008
2,487
να ρωτήσω και κάτι άλλο...
είναι δυνατόν να επιτευχθεί σύνδεση με powerline μεταξύ δύο διαμερισμάτων (ανεξάρτητοι πίνακες)... ?
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με powerline. Χρειάζομαι να δώσω ethernet σε ένα raspberry pi με Openelec σε διαμέρισμα με μονοφασικό. Να πάω στα τυφλά στα Devolo? Θέλω και από τις δύο μεριές να χρησιμοποιώ την πρίζα οπότε χρειάζομαι ο κάθε αντάπτορας να έχει πρίζα πάνω του!

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Έχουν και αυτά τα προβλήματα τους,
Δε τα καταφέρνεις με τίποτα με wifi ?
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με powerline. Χρειάζομαι να δώσω ethernet σε ένα raspberry pi με Openelec σε διαμέρισμα με μονοφασικό. Να πάω στα τυφλά στα Devolo? Θέλω και από τις δύο μεριές να χρησιμοποιώ την πρίζα οπότε χρειάζομαι ο κάθε αντάπτορας να έχει πρίζα πάνω του!

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Πηγα τυφλα σε devolo γιατι εχω τριφασικο και ηθελα να δωσω σε διαφορετικους πινακες/οροφους. Αν οι πριζες σου ειναι στον ιδιο πινακα και "κοντα" η μια με την αλλη (που φανταζομαι οτι ετσι ειναι μιας και μιλας για διαμερισμα) νομιζω οτι μπορεις με ασφαλεια να πας σε κατι πιο φτηνο. Τα πιο πολλα πλεον εχουν passthrough οποτε δεν θα χασεις την πριζα σου. Με τα devolo και στην εγκατασταση που ανεφερα πιανω 3MB/sec το οποιο ειναι αρκετο για το 99% των αρχειων βιντεο που βλεπω. Σε αρχεια >14γιγα εχω παρατηρησει οτι υπαρχει προβλημα. Θεωρητικα παιζοντας με τα cache του xbmc/openelec θα πρεπει να λυνεται, αυξανοντας το Buffer size. Δοκιμασα μια στα γρηγορα αλλα δεν καταφερα να βγαλω ακρη. Το κακο με τα powerline ειναι οτι κανενας δεν ξερει τι bandwidth θα πιασει, αν δεν το δοκιμασει πρωτα.
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Έχουν και αυτά τα προβλήματα τους,
Δε τα καταφέρνεις με τίποτα με wifi ?

Ιδανικά θα έριχνα καλώδιο να ξεμπερδεύω. Αλλά είναι κάτι που δεν μπορεί να γίνει. Πρέπει να διαλέξω αν το router θα είναι κοντά στο στερεοφωνικό ή κοντά στο raspberry pi για το Openelec. Και μια που το hifi μου είναι nas based, προτιμώ η χρήση ethernet να γίνει σε αυτό.

Τώρα ως προς τη δικτυακή συνδεσιμότητα του rpi, στο πατρικό μου το έχω ρίξει πάνω σε ένα linksys repeater με χεράτο Openwrt. Στο linksys φτάνουν 8mbit από το αρχικό δίκτυο και στην πράξη δεν υπάρχει πρόβλημα με streaming έως και 1080p μέσα από Openelec/Fusion. Οπότε θεωρητικά, αν το powerline δουλέψει σωστά, ακόμα και αν βγάλει μικρό υποπολλαπλάσιο από τα max 500mbit που υπόσχεται, το rpi θα δουλέψει απρόσκοπτα για την ανάγκη που έχω.

Αναφορικά με rpi και wirelees, έχουν δει τόσα τα μάτια μου με το Archphile και χρήση wireless που δε θέλω καν να το σκέφτομαι!


Πηγα τυφλα σε devolo γιατι εχω τριφασικο και ηθελα να δωσω σε διαφορετικους πινακες/οροφους. Αν οι πριζες σου ειναι στον ιδιο πινακα και "κοντα" η μια με την αλλη (που φανταζομαι οτι ετσι ειναι μιας και μιλας για διαμερισμα) νομιζω οτι μπορεις με ασφαλεια να πας σε κατι πιο φτηνο. Τα πιο πολλα πλεον εχουν passthrough οποτε δεν θα χασεις την πριζα σου. Με τα devolo και στην εγκατασταση που ανεφερα πιανω 3MB/sec το οποιο ειναι αρκετο για το 99% των αρχειων βιντεο που βλεπω. Σε αρχεια >14γιγα εχω παρατηρησει οτι υπαρχει προβλημα. Θεωρητικα παιζοντας με τα cache του xbmc/openelec θα πρεπει να λυνεται, αυξανοντας το Buffer size. Δοκιμασα μια στα γρηγορα αλλα δεν καταφερα να βγαλω ακρη. Το κακο με τα powerline ειναι οτι κανενας δεν ξερει τι bandwidth θα πιασει, αν δεν το δοκιμασει πρωτα.

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Μιλάμε για μικρό διαμέρισμα με μονοφασικό, οπότε έχω πολύ πιο απλό σενάριο από το δικό σου. Έχω βρει φτηνότερες λύσεις, αλλά αν η Devolo (που δεν τη γνώριζα μέχρι χτες) θεωρείται αξιόπιστη, δεν θα τσιγγουνευτώ για όσο το δυνατόν καλύτερο δίκτυο!
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Η Devolo θεωρείται ίσως η πιο αξιόπιστη στα συγκεκριμένα προϊόντα...
 

zounds

Established Member
25 October 2010
165
Αθήνα
Μήπως είναι καλύτερα να βάλεις το router κοντά στο raspberry pi που όπως κατάλαβα το χρησιμοποιείς για να κάνεις stream ταινίες και να συνδέσεις το hifi με powerline;
Σε κάθε περίπτωση πάντως, αν μπορείς πέρνα καλώδιο. Στο λέω από προσωπική εμπειρία. Έπαιζα με powerline και μάλιστα με αξιοπρεπέστατη ταχύτητα, αλλά όταν πέρασα καλώδιο (και έβαλα gigabit switch) βρήκα την υγειά μου.
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Το βασικό μου μέλημα είναι ο όσο πιο προσεγμένος δικαναλος ήχος, οπότε θα κάνω τα πάντα για να είναι όλα πιο σωστά εκεί και θα αποφύγω το powerline σε αυτή τη θέση.

Θα ξεκινήσω με powerline στο Rpi και βλέπουμε.

Σας ευχαριστώ όλους!
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Ερωτηση:

Εχω εξω απο το σπιτι αυτο το μοντεμ (TP-Link N600)

Με ενα καλωδιο δικτυου, φτανει εντος του σπιτιου σε αυτο το access point και εχω wifi εντος του σπιτιου.

Θελω να εχω wifi και εκτος του σπιτιου (στο κηπο). Κοντα στο μοντεμ εχω δυνατο wifi, αλλα θελω να το επεκτεινω.

Απλως αγοραζω αυτο ? :
http://www.devolo.com/gr/Products/devolo-WiFi-Repeater
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Ναι και έχει και πιο δυνατό σήμα wifi από τον ρουτερ σου..