[Επίσημο] iPad Air 2 @2014

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,091
Λιβαδειά
Απάντηση: [ΕΠΙΣΗΜΟ] iPad AIR 2

Δεν ξέρουμε ακόμα! Αυτό θα δείξει στα πρώτα κομμάτια που θα πάρουν και θα μπορέσουν ανοίξουν και να δουν.
 

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,091
Λιβαδειά
ΤΙΜΕΣ στην Ελλάδα

.



iPad Air 2Wi-Fi16GB529
iPad Air 2Wi-Fi64GB639
iPad Air 2Wi-Fi128GB739
iPad Air 2Wi-Fi +Cellular16GB659
iPad Air 2Wi-Fi +Cellular64GB769
iPad Air 2Wi-Fi +Cellular128GB869
 
Last edited:

FrankyGR

Established Member
25 March 2008
172
Re: [ΕΠΙΣΗΜΟ] iPad AIR 2

Κάτι έβγαλαν σήμερα για 2GB RAM και 3cores 1,5Ghz.
Για να δούμε....
 
Re: Απάντηση: [ΕΠΙΣΗΜΟ] iPad AIR 2

ram? 2gb οπως αναφεροταν τελευταια?

Δεν ξέρουμε ακόμα! Αυτό θα δείξει στα πρώτα κομμάτια που θα πάρουν και θα μπορέσουν ανοίξουν και να δουν.

Να δεις πως το λέει αυτό ο ελληνικός λαός... γουρούνι στο σακί νομίζω... :D

(Ναι, οκ, ξέρω, Α8x που είναι ό,τι καλύτερο κυκλοφορεί στον πλανήτη και 172 φορές πιο γρήγορς απ'τον προηγούμενο, αλλά αλήθεια ρε παιδιά, είναι σοβαρά πράγματα αυτά..;;;;; )
 

DJTaurus

Established Member
29 September 2010
150
Re: [ΕΠΙΣΗΜΟ] iPad AIR

iPad Air 2 with a 3-core processor is the fastest multi-core iOS device by a large margin.

Ωμή δύναμη... το iPad Air 2 είναι 58% πιο γρήγορο του iPhone 6 και 68% του iPad Air. Η Apple αν συνεχίσει με αυτό τον ρυθμό σε 2 χρόνια θα μπορεί να σχεδιάζει δικούς της ARM επεξεργαστές για τα Mac. Προς το παρόν περνάμε μερικά MBPro του 2010 και μερικά MBA του 11. To Shield της Nvidia έχει κόφτη στα 3200 στο Geekbench.

2ue03dz.jpg


https://twitter.com/primatelabs/status/524647876589125633/photo/1

Η ναυαρχίδα της Samsung. 10.5" T805... έχει λίγο δρόμο ακόμα.
http://oi60.tinypic.com/538okn.jpg

http://www.anandtech.com/show/8624/hands-on-apples-ipad-air-2-and-ipad-mini-3
 

jtheogr

AVClub Enthusiast
13 July 2010
799
Καλαμάτα
Re: [ΕΠΙΣΗΜΟ] iPad AIR 2

Δεν τίθεται κανένα θεμα συγκρισης απο οτι βλέπω , αλλα ας περιμένουμε να κυκλοφορησουν πρώτα και μετά βγάζουμε ποιο ασφαλη συμπερασματα.
 
Re: [ΕΠΙΣΗΜΟ] iPad AIR 2

Εννοείται ότι δεν τίθεται θέμα σύγκρισης αφού μιλάμε για ονομαστική διαφορά 100$ (και βλέπουμε πόσα σε ευρώ), ενώ συνοδεύεται και από το για πολλούς deal breaker iOS. Πάντως προσωπικά μου είναι δύσκολο να πιστέψω ότι η Apple αδειάζει έτσι εύκολα τους πελάτες της ένα μόνο μήνα μετά την κυκλοφορία του πανάκριβου Plus στέλνοντας στο καναβατσο τον ίδιο της τον επεξεργαστή που μέχρι χτες πλασαρε ως κορυφαίο στον πλανήτη. Είτε έχει αρχίσει να κάνει αψυχολογητες κινήσεις(απίθανο), είτε θεωρεί δεδομένο ότι όλοι οι iPhone 6 users θα αγοράσουν έτσι κι αλλιώς και το iPad 2 (ανησυχητικό).
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: [ΕΠΙΣΗΜΟ] iPad AIR 2

To IOS ειναι ενας απο τους βασικοτερους λογους να παρει καποιος ipad, οχι μονο λογω της γνωστης σταθεροτητας, ευκολιας, ταχυτητας κλπ αλλα για τις 750.000 + εφαρμογες ειδικα προσαρμοσμενες στις διαστασεις των ipad. Και φυσικα δεν καταλαβαινω γιατι ειναι αρνητικο να εχει γρηγοροτερο επεξεργαστη απο αυτον τον κορυφαιο Α8 του 6/6+ ...
Ειδικα αφου υπαρχει χωρος για μεγαλη μπαταρια και απαγωγη θερμοτητας (αφου θα καταναλωνει περισσοτερη ενεργεια και θα παραγει περισσοτερη θερμοτητα), γιατι να μην του προσθεσει επιπλεον ιπποδυναμη για καποιον που θελει να τρεξει απαιτητικες εφαρμογες;
Εκτος και αν πιστευει κανεις σοβαρα πως οι 5,5 ιντσες του 6+ μπορει να αντικαταστησουν τις 9.7 ιντσες του Ipad... Αλλο πραγμα το ενα, αλλο το αλλο.
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Re: [ΕΠΙΣΗΜΟ] iPad AIR 2

όπως πάντα, τα βλεεπεις από μια πολύ περίεργη ματια!
Το ipad πάντα είχε καλυτερο επεξεργαστή... μιλάμε για ταβλετ, όχι για κινητό.

Έχει (και θα έχει στο μέλλον) πολύ πιο απαιτητικες εφαργμογες , ειδικά με οθόνη τόσο μεγάλης ανάλυσης και μεγέθους.
Κανένα άδειασμα, ίσα-ίσα που εγώ χαίρομαι που θα έχω ένα τόσο δυνατό ipad ,με δυνατότητες πια ενός μίνι desktop.

Οι εφαρμογές που έδειξαν στο keynote (pixelmator kai replay) είναι πραγματικά απολαυστικές , και δείχνουν ποσο δυνατό μηχάνημα είναι πια.


 
Last edited:
Re: [ΕΠΙΣΗΜΟ] iPad AIR 2

Δεν είπα ρε παιδιά ότι το iPad είναι για τα μπάζα, αν είναι δυνατόν. Κορυφαίο μηχάνημα ήταν πάντοτε στα tablets και αιώνες μπροστά απ´τον ανταγωνισμό, με εξαίρεση την τελευταία χρονιά που άρχισαν να βγαίνουν τα πολύ ποιοτικά/στιβαρά/ταχύτατα/πάμφθηνα Nexus, όπου και η ψαλίδα έκλεισε θεαματικά.

Απλά είπα, αφενός, ότι σύγκριση με το Nexus 9 δεν είναι ακριβώς θεμιτή λόγω διαφοράς κατηγορίας τιμής/μεγέθους, αφετέρου μου φαίνεται περίεργο να υπάρχουν τόσο τρομακτικές διαφορές σε μοντέλα που πλασάρονται ως top.

(Περί σύγκρισης με Nexus 9, όπως λέει μια παλιά ελληνική ρήση, "είδηση δεν είναι το ότι ο σκύλος δάγκωσε άνθρωπο αλλά το ότι ο άνθρωπος δάγκωσε σκύλο". Έτσι αντίστοιχα, είδηση είναι το να "διαλύσει" το μεσαίας κατηγορίας nexus το πανάκριβο iPad, το αντίθετο είναι απλώς αναμενόμενο).

Όπως συνηθίζετε να λέτε πάντως (και συμφωνώ) ο πρώτος και τελικός γνώμονας στις συγκρίσεις είναι το λειτουργικό, και αυτό είναι αυτό που τελικά θα καθορίσει την επιλογή. Προσωπικά από τότε που γλύτωσα απ'το iOS άρχισα να χρησιμοποιώ σοβαρά τα φορητά μου. Κάποιος άλλος θα θεωρεί το αντίθετο. Κολοκυθόπιτα λοιπόν.
 

jtheogr

AVClub Enthusiast
13 July 2010
799
Καλαμάτα
Re: [ΕΠΙΣΗΜΟ] iPad AIR 2

Συγνωμη τα πάμφθηνα nexus που τα είδες όταν κυκλοφορησε το nexus 7 τα 16GB είχαν 299 και το αντιστοιχο mini είχε 329 επίσης το nexus 9 έχει 100 ευρω διαφορά σε σχέση με το air 2 με αυτή τη διαφορά τιμής δεν τα λές και πάμφθηνα, μιλάω πάντα για τιμή λανσαρίσματος και οχι την κατρακύλα που πήραν μετά για ευνόητους λόγους, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας.

Με αυτά τα χαρακτηριστικά πιστευω οτι το air 2 μπορεί άνετα να γίνει laptop replacement.

P.S. Είσαι ο ίδιος maestros που ήσουν γραμμένος στον rolexakia ?
 
Re: [ΕΠΙΣΗΜΟ] iPad AIR 2

Καταρχήν... στις κανονικές τιμές (Αμερικής), το Nexus 7 16 είχε 235$ έναντι 330 του mini 16.

Eπίσης, όταν πρωτοκυκλοφόρησε το nexus 7, το mini δεν ήταν συγκρίσιμο καθώς ήταν τελείως υποδεέστερο (λόγω τραγικής οθόνης του δεύτερου). Με το mini retina ισορρόπησε η διαφορά.

Τρίτον, κάθε χρόνο κι εμείς κι εσείς (στα δυο στρατόπεδα), όταν βγαίνει ένα tablet ονειρευόμαστε ότι θα γίνει laptop replacement. Δεν είναι τόσο εύκολο όμως, για πολλούς λόγους, καταρχήν λειτουργικού.



PS. Όχι , δεν είμαι αυτός!
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Re: [ΕΠΙΣΗΜΟ] iPad AIR 2

Έχω την εντύπωση ότι το nexus 7 λανσαριστηκε με 269€.
Σίγουρα το δεύτερο, νομίζω και το πρώτο.