Μεταβίβαση iPad ?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,091
Λιβαδειά
.

Σας έχει τύχει να πουλήσετε πχ. iPad και να σας ζητήσουν μεταβίβαση από ΚΕΠ ???
blink.gif
confused.gif


Γίνεται αυτό ή θα πάω στο ΚΕΠ και θα με κοιτάνε με μισό μάτι?? :confused:
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Μηπως εχει να κανει με το find my iphone (δεν θυμαμαι πως το λενε) ετσι ωστε να μην θεωρηθει οτι στο εκλεψε ?
Δεν ξερω, βλακεία μου φαίνεται.
Δεν θα ασχολιομουν μαζί του.
 

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,091
Λιβαδειά
Πως εμπλέκεται το ΚΕΠ στη μέση για ένα ipad;

να μεταβιβασεις τι..?μεταβιβαζουμε ακινητα και οχηματα.στο ζητησε ο αγοραστης?με ποια αιτιολογια..?

Ναι μου ζήτησαν να μεταβιβάσω το iPad!!!!!

Κάτι σαν εξασφάλιση ότι το πούλησα και ότι δεν μου ανήκει!
Και για να μην τυχών έχει θέματα εγγυήσεις κτλ.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Ναι μου ζήτησαν να μεταβιβάσω το iPad!!!!!

Κάτι σαν εξασφάλιση ότι το πούλησα και ότι δεν μου ανήκει!
Και για να μην τυχών έχει θέματα εγγυήσεις κτλ.

Υπευθυνη δήλωση δεν τους κάνει ? (λεμε τώρα)
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
πρωτη φορα ακου κατι τετοιο..
του το δινεις μαζι με την αποδειξη αγορας,το τσεκαρει,παιρνεις τα λεφτα σου και γεια σας..
εαν ειναι εντος εγγυησης ειναι καλυμενος οσο ισχυει η εγγυηση.
εαν ειναι εκτος,αποφασιζει εαν θα το παρει ή οχι.
δηλαδη τι φοβαται?μην πας στην αστυνομια και επικαλεστεις οτι στο εκλεψε?
 

Sokratis

Senior Member
24 March 2013
325
Αθήνα
Το ΚΕΠ απλα θα επικυρωσει το γνησιο της υπογραφης σου στο εντυπο ή στην υπευθυνη δηλωση που θα γραφεις πως πουλησες το ipad στον αβγδ. Λιγο υπερβολικο βεβαια το ΚΕΠ, συνηθως η διαδικασια αυτη περι γνησιου υπογραφης εντασσεται στην γραφειοκρατια των δημοσιων υπηρεσιων. Πιθανο ο αγοραστης να θελει να κατοχυρωθει στο οτι δεν το απεκτησε παρανομα αλλα και παλι ενα απλο χειρογραφο ιδιωτικο συμφωνητικο θα εφτανε. Εμενα μου ετυχε κατα την πωληση ενος φακου απο αγγελια να ζητησει ο αγοραστης ενα ειδος δηλωσης οτι του πουλαω τον φακο χ με serial number 1234 sto tade poson. Το θεωρησα απολυτα λογικο.
 

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,091
Λιβαδειά
Υπευθυνη δήλωση δεν τους κάνει ? (λεμε τώρα)
χμμ ναι από ότι διαβάζω "Υπεύθυνη Δήλωση" χρειάζεται για αυτήν την δουλειά!

Σε περίπτωση αμφιβολίας ζητείστε υπεύθυνη δήλωση του πωλητή (με θεωρημένο το γνήσιο της υπογραφής) ότι το
πωλούμενο είναι ιδιοκτησίας του πωλητή ή ότι ο πωλητής είναι νομίμως εξουσιοδοτημένος από τον νόμιμο κάτοχο
[να αναφέρονται και τα δικά του στοιχεία] προκειμένου να το πωλήσει. (Σε αυτήν την περίπτωση επικοινωνήστε
και με το φερόμενο ως νόμιμο κάτοχο και ζητήστε να γίνει απευθείας από αυτόν η πώληση).

Δεν του κάνω τίποτα άμα θέλει ας το πάρει έτσι! Έτσι και αλλιώς η απόδειξη αγοράς είναι πλήρης
(με στοιχεία, serial κτλ. κτλ.). Κατά δεύτερων δεν θα ήθελα να έχει τον αριθμό τις Α.Τ, ΑΦΜ ή
ότι άλλα προσωπικά στοιχεία χρειάζεται η δήλωση!

Όπως είπε και ο Δημήτρης παραπάνω "μεταβιβάζουμε ακίνητα και οχήματα",
ε πολύ πάει να τρέχουμε και για tablet/κινητό!!!



Εμενα μου ετυχε κατα την πωληση ενος φακου απο αγγελια να ζητησει ο αγοραστης ενα ειδος δηλωσης οτι του πουλαω τον φακο χ με serial number 1234 sto tade poson. Το θεωρησα απολυτα λογικο.

Δηλαδή άμα πάρω απλά μια κόλλα Α4 και γράψω το παραπάνω συν το γνήσιο της υπογραφής μου θα είμαι ok ?
 
Last edited: