Ψάχνω

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,825
Ελλαδα
.
ψαχνω για συγκροτηματα
να παιζουν μουσικη στο στηλ των YAZOO και YELLO

κατι που το ξερετε και σας αρεσει

ευχαριστω
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,302
Αθήνα
Re: ΨΑΧΝΩ

Κάτι δηλαδή μεταξύ ABC, The Art of Noise, The Human League, Frankie Goes to Hollywood. Το κλαμπο-χορευτικο-νιουγουεβαδικο-συνθ-ποπ αμάλγαμα. Δεν είμαι επαΐων, αλλά πιστεύω η κατεύθυνση σου πρέπει να είναι προς τα κει...

Κάτι σκαρώνεις πάλι, ε;-bye-
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,719
πετρουπολη
Απάντηση: Re: ΨΑΧΝΩ

Κάτι δηλαδή μεταξύ ABC, The Art of Noise, The Human League, Frankie Goes to Hollywood. Το κλαμπο-χορευτικο-νιουγουεβαδικο-συνθ-ποπ αμάλγαμα. Δεν είμαι επαΐων, αλλά πιστεύω η κατεύθυνση σου πρέπει να είναι προς τα κει...

Κάτι σκαρώνεις πάλι, ε;-bye-

Πρωιμοι Depeche Mode (του I Just Can't get Enough) και απο εκει και περα μεχρι και στον Captain Sensible μπορει να φτασει..
Για περισσοτερες πληροφοριες ρωτηστε τον Opsim και τον Mπαιρα...
 

ecodrifter

Supreme Member
27 January 2009
3,012
Re: ΨΑΧΝΩ

.
ψαχνω για συγκροτηματα
να παιζουν μουσικη στο στηλ των YAZOO και YELLO

κατι που το ξερετε και σας αρεσει

ευχαριστω

Δεν ξερω αν θα σου κανουν αλλα δοκιμασε

Gary Numan
Shriekback
Tones on Tail
Ultravox -- John Foxx
The Flying Lizards
Fad Gadget
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,967
Πάντως, κάτω από την κρούστα, yazoo και yello είναι μέρα με νύχτα ... απέχουν παρασάγγας, με τους δεύτερους βέβαια να είναι 3 κλάσεις πάνω ... εγώ θα έλεγα να ψάξεις για την ευρωπαϊκή φάση των chrome, αλλά από την άλλη δεν μας είπες γιατί ακριβώς κόπτεσαι ...
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,797
Αθήνα
Re: ΨΑΧΝΩ

Δεν ξερω αν θα σου κανουν αλλα δοκιμασε

Gary Numan
Shriekback
Tones on Tail
Ultravox -- John Foxx
The Flying Lizards
Fad Gadget

Πολύ ψαγμένες επιλογές Πάνο.
Στέλιο ρίξε μια ματιά και σε Japan, ABC (δηλαδή το Lexicon of Love), Simple Minds (New Gold Dream), Human League μέχρι το "Dare", και το "Mind Bomb" των "The The". Για πιο "ζόρικα " υπάρχουν οι φοβεροί Cabaret Voltaire.
Πάντως γκρουπ σαν τους Yellow όπως είπε και ο Σπύρος δύσκολα θα βρεις.
Απόλυτα must της περιόδου πο υπέρχοι Colourbox και οι A.R. Kane, άκουσέ τους οπωσδήποτε.
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,719
πετρουπολη
Απάντηση: Re: ΨΑΧΝΩ

Shriekback

Στο μυαλο μου ησουν συνονοματε...
Ψαγμενα πραγματα.
Πανο (οpsim) δεν ξερω αν οι The The πολυκολανε,απο την αλλη με την αποσταση μεταξυ Yazoo και Yello να ειναι χαωδης οπως ειπε και ο Σπυρος,μαλλον ισχυει το ολοι οι καλοι χωρανε...:flipout:

Θα βαλω και μια αμερικανια το Heartbeat City των Cars...
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,825
Ελλαδα
αγαπημενοι φιλοι με καλυψατε
και ποιο πολυ απο ολους ο ecodrifter
αυτους τους Flying lizards ηθελα να θυμηθω
και δεν ηξερα το ονομα τους
θα ψαξω και τις αλλες σας αναφορες
ειναι δρομοι που δεν γνωριζα αρκετα
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,797
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: ΨΑΧΝΩ

Πανο (οpsim) δεν ξερω αν οι The The πολυκολανε,απο την αλλη με την αποσταση μεταξυ Yazoo και Yello να ειναι χαωδης οπως ειπε και ο Σπυρος,μαλλον ισχυει το ολοι οι καλοι χωρανε...:flipout:

.

Το "mindbomb" που έγραψα κολλάει πιστεύω.
 
14 December 2006
4,265
Αυτοί οι αχώνευτοι Yello γιατί αρέσουν τόσο πολύ ποτέ δεν το κατάλαβα! Μετά τα 40 δε, που επανεξέτασα αρκετά πράγματα πήραν το τίτλο της κρυοκωλιάς του αιώνα! Έχω αποφασίσει να ζήσω την επόμενη ζωή μου τίγκα στο συναίσθημα!Yello πάπαλα…και βέβαια αν και η απόσταση είναι μεγάλη στην λογική μίας ας πούμε “avant electronica” με επιρροές και στοιχεία από εδώ και από εκεί οι Cabaret Voltaire δεν παίζονται δεν αγγίζονται…εικόνισμα

Οι Yazoo ευτυχώς δεν έχουν καμία σχέση με τους Yello! Υποτίθεται πως ο Vince Clark αποχώρησε από τους Depeche επειδή ήθελε έναν πιο φωτεινό ήχο! Η πορεία του με την Moyet είναι τελείως άνιση, όμως από όσους αναφέρατε ποτέ κανείς δεν έγραψε τόσο μεγάλο κομμάτι σαν το winter kills!( το ότι ο Vince ήθελε πιο φωτεινό ήχο από τους Depeche αλλά έγραψε το winter kills είναι βέβαια ακατανόητο)

Κλώνοι των Depeche υπήρξαν και οι Camouflage (κατηγορία Yello / αχώνευτοι δηλαδή)

Το Dare δεν μου άρεσε ποτέ (μόνο το love action).Το ντεμπούτο τους (Reproduction) είναι απίστευτος electro-post punk δίσκος! Κρατάω αυτό και την soul περίοδο τους μετά το 84!

Σε πιο ποπ ακούσματα μου άρεσαν πολύ οι Blancmange και ο Thomas Dolby και σε πιο χορευτικά όλο το freestyle (Freeez, Paul Hardacstle και πολλά από αυτά που έβαζε το χεράκι του ο Arthur Baker)

Στα πιο προχωρημένα νομίζω πως έχω κλείσει με την συγκεκριμένη εποχή με τις πρόσφατες συλλογές New York Noise της Soul jazz Records

89635243.jpeg
115775468.jpg
zznewyorknoise3_3_101b.jpg


O Captain Sensible νομίζω πως είναι εκτός της φάσης που συζητάμε! Είχα προσωπικό κόλλημα και μάλιστα πιτσιρικάς ντύθηκα captain Sensible σε απόκριες κάνοντας τον κόσμο να αναρωτιέται αν είχα ντυθεί μπασταρδακι….
Αν είσαι στην Αγγλία το 84 και ακούς το Women and Captains First είναι σχεδόν αδύνατο να μην σου τρέχουν δάκρυα από τα μάτια! Στο καθένα από αυτό κρύβεται χιλιάδες θατσερικές μαχαιριές! Μουσικά μία ισορροπία μεταξύ γλυκόπικρου, άγριου…Το δε χιτ Wot είναι έτη φωτός εκτός συζήτησης. Είναι ένας από τους παρά πολλούς κλώνους του good times των Chic…..

Αυτά
Συγχωρέστε μου την παρέμβαση
Και μιας και είναι βροχερή μέρα κα μιλάμε για μια συγκεκριμένη εποχή
Σας το αφιερώνω

 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,412
Θεσσαλονίκη
Πωπω, πολλή τροφή. Ελπίζω να βρω σύντομα χρόνο (πάλι πήζω στη δουλειά) να ακούσω τα πάντα από αυτό το νήμα... Χίλια μπράβο και άλλα τόσα ευχαριστώ.

Πολύ καλές επιλογές και με πολύ ενδιαφέρουσες εκτελέσεις είναι και αυτές (μην τρομάξετε από το όνομα, δείτε τα τραγούδια):
http://www.discogs.com/Various-I-Love-Tecno-Pop/release/448152
http://www.discogs.com/Various-I-Love-Tecno-Pop-Volumen-2/release/1112396
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,719
πετρουπολη
Απάντηση: Re: Ψάχνω

O Captain Sensible νομίζω πως είναι εκτός της φάσης που συζητάμε! Είχα προσωπικό κόλλημα και μάλιστα πιτσιρικάς ντύθηκα captain Sensible σε απόκριες κάνοντας τον κόσμο να αναρωτιέται αν είχα ντυθεί μπασταρδακι…

You're my kind of guy....:firstprize:
 
14 December 2006
4,265
Είναι ένα από τα πιο αντιμπαιραχταρικά πράγματα που έχουν υπάρξει δισκογραφικά…..

Κατά αρχήν ξεκινάμε με την μεγίστη τραγωδία
Οι τύποι έφτιαχναν μουσική για μπουγκηδες η οποία δεν χορεύεται! Κάποιος πρέπει να τους ενημέρωνε πως κώλος και ακαδημία δεν πάνε μαζί (μέχρι και η Kraftwerk το ήξεραν αυτό)

Δεύτερον είναι ίσως το μόνο συγκρότημα από τα σχετικά του χώρου που η φιλοσοφία του είναι περισσότερο 70ς παρα 80ς

Τρίτον, η πρωτοποριακή τους πλευρά είναι άνευρη, σπασμωδική, και γκουρμεδιάρικη χωρίς λόγο! Παρά πολύ συγκρατημένη, σχεδόν συνταξιοδοτική! μιλάμε και για εποχή που βράζει ο κόσμος από ρεύματα! Επίσης δεν είναι ξεκάθαροι (οκ παραδέχομαι ότι αυτό μπορεί για κάποιους να ακούγεται θετικό αλλά σίγουρα όχι για μένα). Οι Chrome για παράδειγμα που αναφέρατε έχουν εντελώς συγκεκριμένη συμπεριφορά, η οποία θα ήταν ξεκάθαρη και εντελώς δική τους ακόμα και αν έπαιζαν μπαλάντα της Streisand! Επίσης είναι και πολύ πιο χρήσιμοι! Κάποτε που ήθελα να σπάσω τα νεύρα στην πολυκατοικία έχωσα δυνατά Chrome!Αν έχωνα Yello θα έσπαγαν τα δικά μου που ήταν ήδη κουρελιασμένα…

Η δε, ποπ πλευρά τους είναι κλάσεις κάτω από την αντίστοιχη συγκροτημάτων όπως οι Talk Talk ή ακόμα και οι Pet Shop Boys….

Τέλος, και για να μιλήσουμε και πιο σοβαρά, οι Yello ανήκουν σε μια νοητή γραμμή που συνδέει διαφορετικά πράγματα, που μάλλον δείχνει πως κάποια ακούσματα έχουν ένα κοινό σύνδεσμο! Τον κοινό σύνδεσμο δεν τον γνωρίζω αλλά εμπειρικά έχω παρατηρήσει πως όσοι τρελαίνονται για Yello επίσης τρελαίνονται για πράγματα που με αφήνουν αδιάφορο! Πχ ο Πολυχρονιδης που έχει όλη την δισκογραφία των συγκεκριμένων τρελαίνεται και με τον Jarrett για τον οποίο συμφωνα παντα με την δική μου λογική ισχύουν ακριβώς τα ίδια με Yello (άνευρος, σπασμωδικός, γκουρμεδιαρης χωρίς λόγο)….

Αυτά
Είμαι κακουλης
Αλλά σας αγαπώ, με αγάπη δυνατότερη από της Αλιφέρη:flipout:



--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

α ναι!
D.A.F!
Να μια πολύ καλή περίπτωση της περιόδου
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
Πάντως, κάτω από την κρούστα, yazoo και yello είναι μέρα με νύχτα ... απέχουν παρασάγγας, με τους δεύτερους βέβαια να είναι 3 κλάσεις πάνω ... εγώ θα έλεγα να ψάξεις για την ευρωπαϊκή φάση των chrome, αλλά από την άλλη δεν μας είπες γιατί ακριβώς κόπτεσαι ...

μα γιατί το λες αυτό.....
ίδιο πράγμα είναι....
τόσα κοινά στοιχεία
από y αρχίζουν σε ο τελειώνουν...
Τι άλλο να ζητήσει κανείς...:flipout:

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Αυτοί οι αχώνευτοι Yello γιατί αρέσουν τόσο πολύ ποτέ δεν το κατάλαβα!

αυτά ΔΕΝ τα ρωτάνε. Ούτε τα λενε. Τα κρατάει ο κόσμος για πάρτη του. Είναι ....ακουστικές επιλογές μη δημοσιοποιήσιμες.






υγ περαστικός ήμουν, είδα φως....
 

ecodrifter

Supreme Member
27 January 2009
3,012
Συμφωνω για τους The The
Chrome? Cabaret Voltaire?
σιγα μην να ακουσει και Throbbing Gristle μετα απο Yello και Υαζοο
με το μαλακο ρε σεις, θα τον καψετε τον ανθρωπο :flipout:

Στελιο ακου κατι απο τα πρωτα Talk Talk και περνα στην τελευταια φαση τους και στο τελος στο ομονυμο του Mark Hollis αν θες να δεις τι σημαινει καλλιτεχνικο μεγαλειο
Wire επισης αλλα οχι το Pink Flag: ξεκινα απο το 154 και Chairs Missing
 
14 December 2006
4,265
Cabaret Voltaire = εκπληκτικό καυτερό γεμάτο μπαχαρικά φαγητό! Τρως νομίζοντας πως όλα θα πάνε καλά και συνέρχεσαι μετά από μια εβδομάδα....η γευστική εμπειρία σου μένει αξέχαστη αλλά όλα έχουν ένα κοστος
Yello = φιλετάκι χωρίς λίπη σε διαστημικό εστιατόριο που θυμίζει κλινική (άσπρο, κάτασπρο), παρέχονται και διαστημικές σιδερένιες καπότες για το μετά....

Καλά αν δεν τους ήξερα, σήμερα δεν θα είχαν καμία τύχη. αλλά δεν φαντάζεστε πόσο με γουστάρω που ποτε μου δεν αγάπησα μουσική που την έφτιαξε ένας εκατομμυριούχος.....