FM tuner εν έτει 2014

raindog

Established Member
22 June 2009
292
Πειραιάς
Με αφορμή την αναζήτησή μου για αγορά νέου συστήματος (ενισχυτή, network player) και με το δεδομένο ότι δεν μπορώ να συμβιβαστώ χωρίς την ύπαρξη FM tuner στο σύστημά μου (τώρα έχω έναν πολυκάναλο ραδιοενισχυτή ο οποίος θα φύγει), είδα τα εξής:

  1. πολλές εταιρίες δεν έχουν πια στη γκάμα τους κάποιο tuner (π.χ. η marantz και η pioneer και πολλές άλλες βέβαια)
  2. Αν κάποιες εταιρίες έχουν στη γκάμα τους ραδιο-ενισχυτή θα είναι ένας και μοναδικός και σίγουρα στo επίπεδo του πιο φτηνού ενισχυτή της γκάμας τους. Αλήθεια, γιατί δεν νοείται καλός δικάναλος ενισχυτής ΜΕ tuner;
  3. ενώ κάποιοι network players έχουν και FM tuner, και σε αυτούς η τάση στα νέα μοντέλα είναι να μην έχουν

Θα μου πείτε, όλοι οι network players έχουν internet radio. Συγκρίνεται όμως η ποιότητα του internet radio με τα fm? μπορεί δηλ να βρει κάποιος να ακούσει έναν (ελληνικό) σταθμό από Internet με ποιότητα ανάλογη των FM; Απ' όσο έχω ακούσει Internet radio από το στερεοφωνικό με έναν media player που έχω τα αποτελέσματα ήταν τραγικά...

Έτσι που καταλήγουμε;
  • ή θα παρω ραδιοενισχυτή που φαντάζομαι δεν συνίσταται αφού υπάρχουν μόνο πολύ φτηνά μοντέλα
  • ή θα ψάξω network Player με FM tuner (όχι πολύ συνηθισμένο κι αυτό)
  • ή θα πάρω tuner άλλης μάρκας o οποίος δεν θα ταιριάζει αισθητικά με τα υπόλοιπα (ναι κι αυτό έχει σημασία ;) )
τι άλλες επιλογές έχω;
 

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,652
Αθήνα
Αυτός είναι και ο κύριος λόγος που έχω ένα παλιό αλλά καλό πολυκάναλο στο εξοχικό για μουσική μόνο...
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
To πρόβλημα ειναι οτι οι σταθμοι που χρησιμοποιούν αναλογικό υλικο ή εστω υψηλής ανάλυσης ψηφιακο ειναι ελάχιστοι και δεν ξερω τι προσφέρει σε θεμα ποιότητας ενας δέκτης σήμερα.

Ενα network player μαλλον θα ειναι η καλυτερη λυση.
 

raindog

Established Member
22 June 2009
292
Πειραιάς
To πρόβλημα ειναι οτι οι σταθμοι που χρησιμοποιούν αναλογικό υλικο ή εστω υψηλής ανάλυσης ψηφιακο ειναι ελάχιστοι και δεν ξερω τι προσφέρει σε θεμα ποιότητας ενας δέκτης σήμερα.
Ενα network player μαλλον θα ειναι η καλυτερη λυση.
Δηλαδή θες να πεις ότι ο ίδιος σταθμός (μιλάω για ελληνικούς σταθμούς) θα ακούγεται καλύτερα σε έναν network player μέσω internet? Η ποιότητα δεν θα είναι ίδια όπως τους ακούω από το PC μου μέσω Internet? αν ναι δεν νομίζω ότι ότι είναι και η καλύτερη..

Ή μπορείς να πάρεις μεταχειρισμένο.
Σίγουρα είναι επιλογή και αυτό.
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
To PC σου ειναι συνδεδεμενο σε καποια DAC? αν ναι η ποιοτητα που ακους ειναι οσο καλο ειναι και το streamer. Αν οχι, τοτε υποφερεις σε σταδιο εξοδου και ισως και σε ποιότητα DAC (εξαρταται απο το streamer, τα περισσότερα θα ειναι καλυτερα απο το PC μονο του και χειρότερα απο τον συνδυασμό PC-DAC)
 

raindog

Established Member
22 June 2009
292
Πειραιάς
Δεν νομίζω ότι είναι θέμα DAC αφού ακούγοντας μουσική από Mp3/Flac είμαι ικανοποιημένος.
Μιλάω για την ποιότητα σήματος των σταθμών. Εκτός κι αν μιλάμε για σταθμούς που εκπέμπουν σε πολύ υψηλής bitrate. (ξαναλέω ότι μιλάω για ελληνικούς σταθμούς)
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Δεν ειμαι σίγουρος οτι εχω καταλαβει τι ζητάς. Οι Ελληνικοι σταθμοί εκπεμπουν αναλογικό σημα με ψηφιακή αναπαραγωγή (καποια στιγμη θα γινουν ψηφιακες οι εκπομπές οπως και στην τηλεόραση).

Οι DJ-παραγωγοι πολλες φορες χρησιμοποιούν πολυ χαμηλή ανάλυση (κομμάτια απο οπου βρουν), οποτε η ποιότητα εχει παει περίπατο.

Με ενα streamer θα ακους καλύτερα απ οτι με ενα κλασσικό δέκτη στις περισσότερες των περιπτώσεων.
 

THEMILOC

AVClub Enthusiast
6 February 2008
1,179
ΕΛΛΑΔΑ
Δεν ειμαι σίγουρος οτι εχω καταλαβει τι ζητάς. Οι Ελληνικοι σταθμοί εκπεμπουν αναλογικό σημα με ψηφιακή αναπαραγωγή (καποια στιγμη θα γινουν ψηφιακες οι εκπομπές οπως και στην τηλεόραση).

Οι DJ-παραγωγοι πολλες φορες χρησιμοποιούν πολυ χαμηλή ανάλυση (κομμάτια απο οπου βρουν), οποτε η ποιότητα εχει παει περίπατο.

Με ενα streamer θα ακους καλύτερα απ οτι με ενα κλασσικό δέκτη στις περισσότερες των περιπτώσεων.

Συμφωνώ οτι όταν θα έχουμε ψηφιακή μετάδοση θα είναι καλύτερα, προς το παρόν όμως, με την προυπόθεση οτι εκπέμπουν wav 44.1 όπως για παράδειγμα το Γ' πρόγραμμα και όχι φτωχά mp3, τα FM είναι καλύτερα. Χώρια που το ιντερνετ έχει διακοπές και αν θες να γράψεις κάτι είναι μερικές φορές άχρηστο.
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Έγραψα οι περισσότεροι σταθμοί γιατί και εγώ τρίτο ακούω που είναι η εξαίρεση. Οι εμπορικοί σταθμοί παίζουν άφθονο συμπιεσμένο υλικό..
 

SpyrosKoutsogiannis

Established Member
3 December 2012
257
Πάντως, ακόμα κι αν οι ιδιωτικοί σταθμοί παίζουν με πηγή συμπιεσμένα mp3/wma αρχεία, στη συντριπτική πλειοψηφία τους είναι αρχεία γύρω στα 128Kbps, αξιοπρεπούς ποιότητας (εντάξει δεν είναι χάι εντ, αλλά ακούγονται). Το πρόγραμμα του σταθμού όμως εκπέμπει σε 96kbps συνήθως ή και χαμηλότερα, οπότε η ποιότητα είναι κακή. Και πάλι ακούγεται, αλλά δεν το λες και hifi.Όντως ένας αξιοπρεπής fm δέκτης ακόμα και των 50 ευρώ μεταχειρισμένος έχει καλύτερη ποιότητα ήχου από ένα streamer, εκτός αν μιλάμε για πολύ υψηλά bitrate μετάδοσης (πρακτικά ξένους σταθμούς). Πάρε έναν μεταχειρισμένο. Νομίζω πάντως ότι και η Marantz και η Denon εξακολουθούν να βγάζουν νέους fm δέκτες.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,504
Θεσσαλονικη
Το DAB πέθανε πρίν γεννηθεί ,δυστυχώς .Οταν έψαχνα γιά δέκτη πρίν 10+ χρόνια είχα προτεραιότητα τήν ύπαρξη του DAB ,αλλά γρήγορα κατάλαβα ότι δέν έχει μέλλον
Οσον αφορά τήν ποιότητα τού streaming τών ελληνικών σταθμών δυστυχώς είναι τραγική ,μέ ελάχιστες εξαιρέσεις
Ιντερνετικό ραδιόφωνο δέν ακούω ποτέ ελληνικό ,τούς δικούς μας σταθμούς πάντα μέ τόν κλασικό ραδιοφωνικό δέκτη
Οσο γιά τό φίλο πού ψάχνει γιά δέκτη θά τόν προέτρεπα νά πάρει μεταχειρισμένο
 

raindog

Established Member
22 June 2009
292
Πειραιάς
Πάντως, ακόμα κι αν οι ιδιωτικοί σταθμοί παίζουν με πηγή συμπιεσμένα mp3/wma αρχεία, στη συντριπτική πλειοψηφία τους είναι αρχεία γύρω στα 128Kbps, αξιοπρεπούς ποιότητας (εντάξει δεν είναι χάι εντ, αλλά ακούγονται). Το πρόγραμμα του σταθμού όμως εκπέμπει σε 96kbps συνήθως ή και χαμηλότερα, οπότε η ποιότητα είναι κακή. Και πάλι ακούγεται, αλλά δεν το λες και hifi.Όντως ένας αξιοπρεπής fm δέκτης ακόμα και των 50 ευρώ μεταχειρισμένος έχει καλύτερη ποιότητα ήχου από ένα streamer, εκτός αν μιλάμε για πολύ υψηλά bitrate μετάδοσης (πρακτικά ξένους σταθμούς). Πάρε έναν μεταχειρισμένο. Νομίζω πάντως ότι και η Marantz και η Denon εξακολουθούν να βγάζουν νέους fm δέκτες.

Αυτό ακριβώς εννουσα κι εγώ. Μιλούσα για το Bitrate της εκπομπής και όχι των ίδιων των αρχείων.
H Marantz δεν έχει πια, είχε μέχρι πρόσφατα, η denon έχει μαλλον.

Το DAB πέθανε πρίν γεννηθεί ,δυστυχώς .Οταν έψαχνα γιά δέκτη πρίν 10+ χρόνια είχα προτεραιότητα τήν ύπαρξη του DAB ,αλλά γρήγορα κατάλαβα ότι δέν έχει μέλλον
Οσον αφορά τήν ποιότητα τού streaming τών ελληνικών σταθμών δυστυχώς είναι τραγική ,μέ ελάχιστες εξαιρέσεις
Ιντερνετικό ραδιόφωνο δέν ακούω ποτέ ελληνικό ,τούς δικούς μας σταθμούς πάντα μέ τόν κλασικό ραδιοφωνικό δέκτη
Οσο γιά τό φίλο πού ψάχνει γιά δέκτη θά τόν προέτρεπα νά πάρει μεταχειρισμένο

Συμφωνώ... και σίγουρα ο μεταχειρισμένος είναι η μόνη λύση μαλλον

Και συμφωνώ απόλυτα για την ποιότητα του ιντερνετικού ελληνικού ραδιοφώνου

Αλλά: δεν θα ήταν πιο απλό στους νέους network players να ενσωματώνουν κι ένα απλό FM Tuner??? θα ήταν πιο απλά τα πράγματα από το να ψάχνουμε υποχρεωτικά για μεταχειρισμένους tuners
 

filip9

New member
12 October 2014
33
εγω προσανατολιζομαι σε κατι τετοιο Cocktail Audio X40
 

Attachments

  • 1462_image_x40_01.jpg
    1462_image_x40_01.jpg
    39.6 KB · Views: 243

filip9

New member
12 October 2014
33
Cocktail-Audio-X40-Noir_D_1200.jpgκαι μια φωτο η πισω πλευρα. εχει και ιντερνετικο και αναλογικο ραδιο αλλα και cd
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,619
Κι ομως υπαρχουν σταθμοι στο ιντερνετ με αξιολογη εως πολυ καλη αποδοση. Αρκετοι ξενοι εκπεμπουν σε 192, πιο λιγοι σε 320 (wav δεν ξερω, δεν πιανει μεσω vtuner το ιντερνετοραδιο που εχω), ιδιαιτερα απο Γερμανια - Αγγλια. Απο Ελλαδα αξιολογη (ηχητικα και μουσικα) παρουσια εχουν κυριως
οι Audiophile( 320 ολοι οι σταθμοι!) ενω αρκετοι ειναι σε 192 και ενας ή δυο σε...256, παρα πολλοι σε 128, και η λιστα ειναι εδω:http://vtuner.com/setupapp/guide/as...=Greece&sBrowseType=Location&sNiceLOFO=Greece. Στις καλες ροες η ποιοτητα ειναι υπερανω των FM, και δεν λεω περι επιλογων κλπ, γιατι ειναι τεραστιες εναντι των "γηινων", οπου κυριαρχει η φθηνια (ιδιως εδω στην "επαρχια", αλλα και η Αθηνα απο οτι ξερω ...καρακιτς πολυ!). Σκοπευα να αγορασω δεκτη FM αλλα δεν λεει...

filip9
οι Αγγλοι το ψιλοθαβουν ομως http://www.whathifi.com/cocktail-audio/x30/review (χμ...αφορα το Χ30, αλλα μια ιδεα παιρνουμε!)
 
Last edited:

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,619
Εχεις δικιο, βιαστηκα να το "θαψω" - ενδιαφερον το Χ40 και ακριβουτσικο! Δεν βλεπω ομως να υπαρχουν tests γι´αυτο...
Ωστοσο διαβασε εδω την αποψη του ruedi01 (http://www.hififorum.at/forum/showthread.php?t=7456) με την οποια συμφωνω, αλλα διαφωνω ως προς το χρηστικο του πραγματος - ειμαι δηλ υπερ του ανεξαρτητου απο το πισι μηχανηματος, αν και μικροτερης υπολογιστικης ισχυος!
 
Last edited: