Κήπος & Αγρός. Εργαλεία, απορίες.

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,308
Βριλήσσια
Εδω ειναι ενα ψεκαστικο το οποιο το εχουμε για το περιβολι στη Χιο. Το εχει φερει ο πατερας μου απο την δεκαετια του 70!!!

Ειναι made in Japan και λειτουργει χωρις κανενα προβλημα για γυρω στα 30 χρονια!!

To μονο που του εχουμε αλλαξει ειναι το λαστιχο!! Αμα μιλαμε για ποιοτητα...

D7K_3257.jpg
 

Lyngas

AVClub Addicted Member
22 January 2011
1,470
Αθήνα, Πύργος
Καλησπερα και Χρονια πολλα στους Μητσηδες !


Εχει κανεις αποψη για κλαδευτικο αλυσοπριονο..? τωρα με τις ελιες θα μου χρειαστει ενα δευτερο και λεω μην υπαρχει αποψη εδω..

Μιλαμε για τα μικρα με την 25αρα λαμα, βαρος μεχρι 3KG και τιμη μεχρι 150-170 μαχ γιατι δεν περισευουν..
 
Last edited by a moderator:

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,308
Βριλήσσια
Re: Κλαδευτικό Αλυσοπρίονο

Exω στο προγραμμα εδω και καιρο να παρω ενα αλυσοπριονο μπαταριας και εχω καταληξει στο gardena με 20cm λαμα που ομως εχω κοψει πευκο 30 εκατοστων (απο δυο πλευρες το κοψιμο βεβαια).
Για κλαδεματα, κσι ιδιαιτερα για back up πριονι, νομιζω οτι ειναι ιδανικο. Η μπαταρια κραταει ενα εικοσαλεπτο σε μεγαλες διαμετρους 15+εκατοστα, και γυρω στο μισαωρο σε διαμετρους κατω απο 10εκ.

2054_pila_akkumulyatornaya_gardena_cst_2018-li_-_3.jpg

http://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=6976

Για ηλεκτρικο δεν εχω ακουσει για 25αρα λαμα. Αν Θες 35αρα, τοτε δες το φτηνο bosch http://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=2066

Για βενζινα, θα εμπιστευομουν την επιλογη του κεντρου βιδας, αν και δεν εχω προσωπικη αποψη, σε αυτο το οικονομικο 25αρι craft http://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=941
 

saas

Established Member
22 March 2008
164
Ηλιούπολη
Απάντηση: Re: Κλαδευτικό Αλυσοπρίονο

Απ'ότι κατάλαβα δεν μιλάμε για 5-6 ελιές,αλλά για κτήμα,οπότε
πάμε για βενζινοκίνητο.Εχω ασχοληθεί τα τελευταία 5 χρόνια μ'αυτα
τα μηχανάκια.Εχω στην κατοχή μου 2 μικρούλια 25άρια τα οποία πήρα
μετά από πολύ-πολύ ψάξιμο,με τις συμβουλές φίλου μου τεχνικού service
αγροτικών εργαλείων.
Το kraft,το nova,plus ...ένα κάρο ονόματα είναι κινέζικα βαπτισμένα απο τον
Ελληνα εισαγωγέα.Δεν υπονοώ τίποτα για την ποιότητα τους,ούτε έχω αγοράσει
για να εκφράσω άποψη. Εξάλου έχουν συζητηθεί πολλάκις αυτά τα θέματα.

Πάμε τώρα στην πρόταση.Αν,λέμε αν κάνεις την υπέρβαση πήγαινε ECHO ,SHINDAIWA.
Ειναι στα 230-260 ευρά 100% JAPAN.Στο μπάτζετ ...εως 170 ευρώ σου προτείνω αυτό
http://www.ergaleia-mixanimata.gr/εργαλεια/διαφορα-κλαδευτικα-αλυσοπριονα/ama-th2510/
Εννοήτε οτι είμαι κάτοχος του ΑΜΑ .Το έχω τρία χρόνια,βαριά χρήση,παράλληλα με το 25άρι husqvarna
χωρίς πρόβλημα.Η μόνη διαφορά που είδα με το husqvarna είναι η τιμή !!! ακριβώς η μισή...
 

Lyngas

AVClub Addicted Member
22 January 2011
1,470
Αθήνα, Πύργος
Re: Κλαδευτικό Αλυσοπρίονο

Φιλε Χιωτη ενδιαφερον προταση για backup πριονι ! και λογω μπαταριας λογικα δεν θαχει και πολυ θορυβο..

Φιλε saas προκειται για κτηματα με πολυ κλαδεμα ελιας.. που περισσότερο κοβουμε πανω και κατω παρα ραβδιζουμε.. αρα ναι για βενζινοκινητο μιλαμε..
Πολυ καλη η προταση σου και εξαιρετικη βοηθεια γιατι εγω ειμαι ασχετος με τα 25αρια.. Εχω μεινει ευχαριστημενος με ενα stihl 35αρι.. ενα husqvarna που εχω τωρα μου εχει βγαλει το λαδι με το προβλημα της τροφοδοσιας του λαδιου..

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Για ποσες ριζες μιλαμε?


Πολλες φιλε βασιλη .. πολλες..
 

vasilisp77

Supreme Member
22 October 2014
3,159
Απάντηση: Κλαδευτικό Αλυσοπρίονο

Τοτε σιγουρα θες κατι αξιοπιστο!! Πιστευω το still ειναι μονοδρομος!
 

saas

Established Member
22 March 2008
164
Ηλιούπολη
Απάντηση: Κλαδευτικό Αλυσοπρίονο

Βασίλη,νομίζω οτι δε διάβασες όλο το μνμ του φίλου μας .
Ανώτατο όριο 170 ευρώ.Κορυφαία η stihl...αλλά http://www.stihl.gr/Προϊόντα-STIHL/22623-140/ΝΕΟ-MS-150-TC-E.aspx
Με την ευκαιρία να γράψω κάτι και για τα ακριβά μηχανάκια.
Στην κατηγορία μέχρι 300 ευ echo ,shindaiwa,husqvarna.
Πάνω απο 300 ευ έχουμε τα πολυ καλά ΤΑΝΑΚΑ και τα ελαφρύτερα όλων
MAKITA και dolmar (είναι το ίδιο εργοστάσιο) στα 350 ευ με 2.5 κιλά βάρος
και 22cc κινητήρα.Αφησα τελαυταία την stihl...λόγω τιμής,400 γιούρα
Έχετε υπ'όψιν σας ότι το βάρος που δίνεται από τις εταιρίες είναι χωρίς
λάμα,αλυσίδα,λάδι και βενζίνη.Οπότε τα 2.9 κιλά γίνονται αισίως τετράκιλα.
 

cbfdim

AVClub Addicted Member
29 December 2013
1,882
Re: Κλαδευτικό Αλυσοπρίονο

Καλησπερα και Χρονια πολλα στους Μητσηδες !


Εχει κανεις αποψη για κλαδευτικο αλυσοπριονο..? τωρα με τις ελιες θα μου χρειαστει ενα δευτερο και λεω μην υπαρχει αποψη εδω..

Μιλαμε για τα μικρα με την 25αρα λαμα, βαρος μεχρι 3KG και τιμη μεχρι 150-170 μαχ γιατι δεν περισευουν..

Χρονια Καλα και απο μενα σε ολους τους συνονοματους.

Εψαχνα περυσι και εγω για κλαδευτικο, και τελικα κατεληξα σε αυτο

Με 35αρα λαμα, αλλα με βαρος πανω απο τα 3κιλα. Βεβαια εγω ηθελα να συνδιασω κλαδευτικο με κανονικο (οχι βεβαια τιποτα αιωνοβιους κορμους), και μπορω να πω οτι ενα χρονο τωρα με εχει ικανοποιησει απολυτα για τις δουλειες που το θελω. Μου αρεσει πολυ επισης οτι ειναι "made in Japan" - το αντοιστιχο Husqvarna ηταν "made in China"-, καθως και οτι στο ρελαντί δεν ψεκαζει λαδι στην αλυσιδα.
Επισης δεν εχει την κλασικη φουσκα που "πρεσαρουμε" βενζινη, αλλα περνει αμεσως μπροστα.

Περα απο την μαρκα που θα διαλεξεις, να κοιταξεις πως "ζυγιζει" στο χερι με το μηκος της λαμας που θες.
Π.χ. το echo cs 260 tes με 35αρα ειναι "κουραστικά" μπροστόβαρο, γιατι τουλαχιστον σε εμενα το καλο ζυγισμα, μειωνει την αισθηση του βαρους.

Στην αρχη εψαχνα και εγω για καποιο φτηνο, αλλα σκεφτηκα οτι θα ηταν καλυτερο να "ζοριστω" λιγο τωρα που ακομα μπορω, ωστε να παρω κατι καλο, γιατι αυριο που θεωρω οτι τα πραγματα θα ειναι ακομα χειροτερα, αν μου χαλασει το φτηνο δεν θα εχω την δυνατοτητα ουτε αυτο να ξαναπαρω. Ασε που αυριο μπορει να πληρωνουμε το φτηνο στην τιμη του καλου ( απ'εξω brand και απο μεσα γ........ε τα).

Και να κλεισω και εγω με μια ερωτηση. Εχει κανεις απο εσας προσαρμοσει στο αλυσοπριονο, στροφομετρο - ωρομετρητη; Μια ερευνα που εκανα στο δικτυο με αφησε με πολλα ερωτηματικα για αυτο το αξεσουαρ.
 
Last edited:

Lyngas

AVClub Addicted Member
22 January 2011
1,470
Αθήνα, Πύργος
Re: Κλαδευτικό Αλυσοπρίονο

Παιδια ευχαριστω για τη βοηθεια.. παντως οσον αφορα τις "καλες" μαρκες ενα Homelite παμπαλαιο που επεσε στα χερια μου και δουλευε σκυλι, και επαιρνε με τη μια και δεν μασαγε με το λαδι.. το Husqvarna μου εχει βγαλει το λαδι μια να μην παιρνει μπροστα, μια να μη βγαζει λαδι κλπ κλπ..
 

mixalio

AVClub Enthusiast
21 January 2012
718
Χανιά
Re: Απάντηση: Κλαδευτικό Αλυσοπρίονο

Βασίλη,νομίζω οτι δε διάβασες όλο το μνμ του φίλου μας .
Ανώτατο όριο 170 ευρώ.Κορυφαία η stihl...αλλά http://www.stihl.gr/Προϊόντα-STIHL/22623-140/ΝΕΟ-MS-150-TC-E.aspx
Με την ευκαιρία να γράψω κάτι και για τα ακριβά μηχανάκια.
Στην κατηγορία μέχρι 300 ευ echo ,shindaiwa,husqvarna.
Πάνω απο 300 ευ έχουμε τα πολυ καλά ΤΑΝΑΚΑ και τα ελαφρύτερα όλων
MAKITA και dolmar (είναι το ίδιο εργοστάσιο) στα 350 ευ με 2.5 κιλά βάρος
και 22cc κινητήρα.Αφησα τελαυταία την stihl...λόγω τιμής,400 γιούρα
Έχετε υπ'όψιν σας ότι το βάρος που δίνεται από τις εταιρίες είναι χωρίς
λάμα,αλυσίδα,λάδι και βενζίνη.Οπότε τα 2.9 κιλά γίνονται αισίως τετράκιλα.
ε οχι και ολων!!!! http://www.zenoah.co.jp/int/products/chainsaws/g2000t/
 

vasilisp77

Supreme Member
22 October 2014
3,159
Re: Κλαδευτικό Αλυσοπρίονο

Πιστευω γενικα ενα νημα με μηχανηματα κηπου θα ειχε ενδιαφερον και εν οψι της περιοδου ελιάς! Μπορουμε να βαλουμε εδω σχετικες αναρτησεις?
 

Bakalakos

AVClub Enthusiast
7 October 2014
806
Καλαμάτα
Re: Κλαδευτικό Αλυσοπρίονο

Μιας και ασχολούμαι μου το άθλημα θα σου πρότεινα να προσπαθήσεις να κόψεις από κάπου αλλού χρήματα και να ανεβάσεις λίγο το budget σου έτσι ώστε να πας προς κάτι το ποιο καλό. Στην περιοχή μου που κατά κύρια ασχολία είναι η ελιά τα 7 στα 10 κλαδευτικα είναι echo-shindaiwa (ουσιαστικά είναι τα ίδια) με τα stihl και τα housqvarna να ακολουθούν.
Πάντως από Κινέζο το πιο αξιόπιστο θεωρητε το craft που πρότεινε και ο φίλος χιωτης ποιο πάνω.

Εγώ προσωπικά έχω 2 echo πάντα μαζί μου
 

Lyngas

AVClub Addicted Member
22 January 2011
1,470
Αθήνα, Πύργος
Re: Κλαδευτικό Αλυσοπρίονο

Καλημερα και Χρονια Πολλα.!

Το ξερω οτι παιζει ρολο η ποιοτητα φιλε Bakalakos αλλα τα λεφτα ειναι επισης σημαντικη παραμετρος..

Ερωτηση: Εχει κανενας το παρακατω μηχανακι..?

Clipboard01.jpg


Bakalakos εχεις το ECHO CS-3000 η το CS-260TES ..? τα εχεις αρκετο καιρο..? εχουν προβληματα με την τροφοδοσια λαδιου, παιρνουν ευκολα, κρατανε ρελαντι.. γενικα ειχες αλλα κλαδευτικα, κοφτικα..?
 

Bakalakos

AVClub Enthusiast
7 October 2014
806
Καλαμάτα
Re: Κλαδευτικό Αλυσοπρίονο

Έχω το μικρό (260Tes) το πρώτο είναι 10 χρόνων και το δεύτερο 4. Σε θέματα λαδιού δεν είχαν ποτέ πρόβλημα κανένα από τα δύο, στην εκκίνηση το νέο τις πολύ κρύες μέρες θέλει λίγο παραπάνω επιμονή αλλά μετά δεν υπάρχει θέμα. Τώρα για το ρελαντί εάν το προσέχεις το καθαρίζεις και φυσας καθημερινά τα φίλτρα όλα θα είναι οκ.
Σύνηθες πρόβλημα στην βαριά χρήση κολλάει ακαυτη βενζίνη στο φίλτρο αέρα και μπουκωνει, οπότε θέλει σχολαστικο έλεγχο.
Και κάτι τελευταίο κάθε νέο πριονι πριν μπει για δουλειά καίει απαραιτητος δύο ρεζερβουαρ στο στο ρελαντί για στρώσιμο.

Παλιότερα είχα homelite σκυλιά από αξιοπιστία με ένα μόνο πρόβλημα, ξερυθμιζοταν εύκολα το ρελαντί. Πάνω σε αυτά γίναμε όλοι μαστορες 😜
Κατά καιρούς έχω δουλέψει shidaiwa και komatsu με το τελευταίο να είναι το καλύτερο όλων. Προχτές πήρα έναν κινέζικο αντίγραφο των παλιών stihl για 60 ευρώ μόλις έχω εντυπώσεις θα σας πω.

Τέλος για τα κραφτ έχει πάρει φίλος το αντίστοιχο σε κονταροπριονο και έχει μείνει πολύ ευχαριστημένος μέχρι στιγμής σε περιστασιακη χρήση που έκανε τώρα αναμένεται η πρώτη φουλ σεζόν του να δούμε πως θα πάει.
 

Lyngas

AVClub Addicted Member
22 January 2011
1,470
Αθήνα, Πύργος
Re: Κλαδευτικό Αλυσοπρίονο

Ωραιος. Εγω ειχα ενα μικρο STIHL που δε μασαγε τιποτα στην κυριολεξια.. εκοβα μεχρι μεγαλους κορμους με αυτο.. μετα πηρα το HUSQVARNA λογο καλυτερης γεωμετριας να κοβω ευκολα πανω στις ελιες..
Τωρα το 25αρι ειναι μονοδρομος πλεον..

με βαση τις πληροφοριες (και τα οικονομικα μου) μεχρι τωρα, με βλεπω να παιρνω το KRAFT.. Παντως στο ψαξιμο επεσα πανω σε ενα καινουργιο για μενα μηχανακι.. το SPARTAN SP2500C

με 145 τιμη και ειδικη λαμα για κλαδεμα φαινεται καλη προταση.. θα το ψαξω παραπανω βεβαια αλλα δεν φαινεται για "μπρικι"..
το καλο που εχει ειναι οτι υπαρχει δυκτιο και στην περιοχη μου οποτε αν χρειαστει ανταλακτικα δεν θα τρεχω..


Clipboard02.jpg