Mamboberry - ένα Sabre 9023 based I2s dac για Raspberry Pi B+

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Εδώ και 3 ημέρες έχω στα χέρια μου τη νέα κατασκευή του Vasilis-T. Πρόκειται για μια beta έκδοση ενός DAC με ονομασία Mamboberry, το οποίο βασίζεται στο Sabre 9023 και προορίζεται για απευθείας σύνδεση σε Raspberry Pi B+ μέσω I2s.




Eίμαι ο πλέον ακατάλληλος να δώσω τεχνικές πληροφορίες γι' αυτό. Είναι καλύτερο να μας το παρουσιάσει ο ίδιος ο Βασίλης. Στα οφθαλμοφανή, σε αντίθεση με τα άλλα Ι2S Dacs, το mamboberry απαιτεί εξωτερικό δικό του μετασχηματιστή, μια που δεν τροφοδοτείται από το τροφοδοτικό του RPi.

Στην πράξη τώρα, η υποστήριξή του στο Archphile ήταν πανεύκολη και θεωρητικά (αυτή τη στιγμή σωστά παίζει μόνο σε Archphile - Runeaudio, αλλά φαντάζομαι ότι και ο Volumio θα διορθώσει τα προβλήματά του σύντομα) θα παίξει με οποιαδήποτε από τις γνωστές διανομές.

Το δοκίμασα με το Archphile 0.99.2 Beta, χρησιμοποιώντας αποκλειστικά flacs 16/44.1 - 24/192 και τα πήγε περίφημα.

Στις πρώτες ακροάσεις μου, δεν του έδωσα καμία σημασία καθώς με απασχολούσε κυρίως to bufixing του I2s σε εκείνη τη φάση. Χθες όμως, χαλαρωμένος και έχοντας λύσει όλα τα προβλήματα της διανομής μου, έκανα μια προσεκτική ακρόαση - Α/Β/Γ test με το βασικό μου DAC, αλλά και με ένα άλλο χαμηλότερης κατηγορίας I2s dac. Στην ακρόαση αυτή, εντόπισα αμέσως τις αρετές του. Δεν μου αρέσει καθόλου να κάνω περιγραφές που αφορούν στον ήχο. Θα αρκεστώ στο ότι το ακούω ισορροπημένο, με ωραία τρισδιάστατη σκηνική παρουσία και ανάλυση. Φαντάζομαι ότι όταν βγει και το τελικό DAC με κάποιες διορθώσεις που ξέρω ότι θα γίνουν, θα είναι ακόμη καλύτερο.

Δεν έχω ιδέα πόσο θα κοστίζει και επίσης δεν έχω ιδέα πότε θα κυκλοφορήσει. Λεπτομέριες για όλα αυτά θα σας δώσει ο Βασίλης.

Όσον αφορά σε εμένα και στο Archphile, μπορώ να εξασφαλίσω υποστήριξη, μιας που τα βήματα που απαιτούνται για να παίξει απροβλημάτιστα είναι αστεία εύκολα (χρειάζονται να ενεργοποιηθούν 4 γραμμές σε ένα conf file).

Δεν έχω παρακολουθήσει στενά την αγορά των I2s dacs για Raspberry Pi, αλλά νομίζω ότι ο Βασίλης είναι από τους πρώτους που με το DAC αυτό ξεφεύγει από το βασικό consumer προιόν και απευθύνεται σε αυτούς που θέλουν κάτι περισσότερο.

Αυτές τις ημέρες παίζω συνέχεια με το I2s και πραγματικά θεωρώ ότι βρισκόμαστε στην αρχή της κατάργησης του σταδίου USB -->I2s, τουλάχιστον όσοι αγαπάμε τα embedded boards και το Linux.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
@Τuxx ευχαριστούμε για την παρουσίαση! :a0210:

@Τσίκη ανοίγεις μεγάλο κεφάλαιο με το hype του R.Pi. Eύχομαι κάθε επιτυχία!

+++
Παιδιά θα μπορούσε επι την ευκαιρία να κάνει κάποιος μια έστω εισαγωγική παρουσίαση αυτής της λύσης/πακέτου?
Οκ pc linux είναι και βελτιστοποιείται για audio, αλλά ποια είναι τα συν (και πλην) σε σχέση με τις υπάρχουσες λύσεις.

Επίσης ποιες είναι οι δυνατότητες αναπαραγωγής? είδος αρχείων, stream, sw κτλ και ποιες οι γνώσεις ικανότητες του χρήστη?

Θα ήταν καλό για κάποιους ελάχιστα μυημένους σαν και μένα (οπότε θα χρειαστεί να το κάνετε σε απλά ελληνικά :)
 

D I M __ Z

AVClub Fanatic
27 June 2006
11,108
Ελλάδα
άντε μπαρμπα Μπιλ ..

περιμένει το rpi b+ το ταίρι του ....

και το τσίπουρο στο ψυγείο ...
τι beta testers μας έλεγες τόσο καιρό ?

:SFGSFGSF::SFGSFGSF:


φαντάζομαι οτι το πάντρεμα με το archphlie του Μιχάλη θα είναι ότι πρέπει ,,,, :a0210:
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Επίσης ποιες είναι οι δυνατότητες αναπαραγωγής? είδος αρχείων, stream, sw κτλ και ποιες οι γνώσεις ικανότητες του χρήστη?

Θα ήταν καλό για κάποιους ελάχιστα μυημένους σαν και μένα (οπότε θα χρειαστεί να το κάνετε σε απλά ελληνικά :)

Τι θες και ρωτάς;
Λες και θα το φτιάξεις ο ίδιος αν αποφασίσεις;:grandpa:

Πολύ ενδιαφέρον πάντως.
Περιμένουμε εντυπώσεις από τους μελλοντικούς κατόχους.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Ε δεν ξέρεις καμια φορά, αν μου κάνει τα κέφια μπορεί να ασχοληθώ λίιιιιιγο παραπάνω. :ADFADF1:

Το θέμα είναι τι κάνει και πως το κάνει αλλά και πόσο καλά το κάνει και φυσικά πόσο κοστίζει.
 

D I M __ Z

AVClub Fanatic
27 June 2006
11,108
Ελλάδα
γιατί μεταφέρθηκε το νήμα στην diy ?

αυτό δεν είναι παρόμοιo προιόν ?

http://avclub.gr/forum/showthread.p...ια-Raspberry-Pi-B?p=1057215533#post1057215533

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

πάντως, από την [πολύ μικρή ως τώρα] ενασχόληση μου με το rpi b+
το θέμα της τροφοδοσίας είναι σημαντικό ...

από μόνο του [με πακάκι 5V/2A] δεν μπορεί να σηκώσει εξωτερικό usb3 ..
που να βάλεις πάνω και οθόνες, πληκτρολόγια, σκληρούς κλπ κλπ

νομίζω πώς όλα τα i2s dac που κυκλοφορούν (iq, hifiberry Κλπ) τροφοδοτούνται μέσω του rpi ...

σε πρώτη φάση λοιπόν η προσέγγιση του Βασίλη για αυτόνομη τροφοδοσία του dac θεωρώ οτι είναι η ενδεδειγμένη ...
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
γιατί μεταφέρθηκε το νήμα στην diy ?

αυτό δεν είναι παρόμοιo προιόν ?

http://avclub.gr/forum/showthread.p...ια-Raspberry-Pi-B?p=1057215533#post1057215533



Γιατι το ενα εχει τιμή και σελιδα που πουλιέται ενω το άλλο ειναι ακόμα σε στάδιο εξέλιξης απο τον σχεδιαστή του και η εξέλιξη αυτη ειναι υπο συζήτηση απο την diy κοινότητα.

Οταν ο Βασίλης δώσει επίσημη λιανική τιμη δεν εχω καμιά αντίρρηση να το μεταφέρουμε στην κατηγορία ντακ και κάρτες ηχου.
 

D I M __ Z

AVClub Fanatic
27 June 2006
11,108
Ελλάδα
δλδ
αν ένα μέλος ήταν beta tester σε πλακέτα dac πχ της denon το νήμα θα έμπαινε στην diy ?

άσε που ο Βασίλης δεν άνοιξε καμία συζήτηση στην diy κοινότητα για το προιόν ...

έχω την εντύπωση οτι δεν ανήκει στην diy ... τέσπα ...
ελπίζω Ο Βασίλης να ολοκληρώσει σύντομα την προσπάθεια του και σε συνδυασμό με το archphile του Μιχάλη να σαρώσουν .....

εγώ μια φορά το rpi b+ με archphile τα έχω έτοιμα και περιμένουν,
προς το παρόν παίζω μέσω usb στο dac του hegel :a0210:
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Φυσικά, και η Denon να εκανε development μεσα απο την κοινότητα του AVClub που θα το βάζαμε το νήμα? Στα εμπορικά? Οταν κατι αποκτήσει τιμη κτλ το μεταφέρουμε και αντιμετωπίζουμε τον Βασιλη σαν επαγγελματία.
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
έχω την εντύπωση οτι δεν ανήκει στην diy ... τέσπα ...
ελπίζω Ο Βασίλης να ολοκληρώσει σύντομα την προσπάθεια του και σε συνδυασμό με το archphile του Μιχάλη να σαρώσουν .....


εγώ μια φορά το rpi b+ με archphile τα έχω έτοιμα και περιμένουν,
προς το παρόν παίζω μέσω usb στο dac του hegel :a0210:

To Archphile δε θα σαρώσει ποτέ :D

[fscking elitist mode]Δεν απευθύνεται στο μέσο χρήστη, όπως τα Runeaudio, Volumio, PicorePlayer κλπ, θέλει διάβασμα και πλέον εσκεμμένα δεν παίζει και όλα τα αρχεία (πχ alac, αν και γι αυτό υπάρχει γρήγορη λύση). [/fscking elitist mode]


Το θέμα είναι ότι σε κάθε περίπτωση μιλάμε για Linux. Aν βγάλουμε από την εξίσωση το Volumio προσωρινά που τα έκανε μαντάρα στην τελευταία έκδοση, όλα τα I2S dacs πρέπει κανονικά να παίζουν παντού. Το ωραίο με το RPI είναι ότι έλκει τόσους πολλούς developers και οι εναλλακτικές λύσεις ξεπηδάνε κάθε μέρα.

Το mamboberry το δοκίμασα και με Runeaudio και έπαιξε όπως όλα τα I2s σε αυτό, με ένα κλικ στα settings.
 
Last edited:

D I M __ Z

AVClub Fanatic
27 June 2006
11,108
Ελλάδα
Μιχάλη,
δεν έχω ακόμα πλακετάκι i2s, περιμένω ένα hifiberry+ να παίξω μέχρι να ετοιμαστεί το μάμπο ...

στο βολούμιο πάντως από usb δεν είχα κανένα πρόβλημα ...
ούτε και με το archphile φυσικά ....
σήμερα λέω να δοκιμάσω και το rune ....

@Παναγιώτη
ο Βασίλης, τουλάχιστον για μένα, είναι ήδη επαγγελματίας .....
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
To πρόβλημα που θα αντιμετωπίσεις αυτή τη στιγμή με όλα τα I2s dacs συμπεριλαμβανομένου του mamboberry στο Volumio είναι η αδυναμία αναπαραγωγής 24/96 και 24/192.

Έχω δώσει δημόσια τη λύση στο πρόβλημα στον Michelangelo στο forum του και έχει πει ότι ετοιμάζει update άμεσα, οπότε σε λίγες ημέρες θα παίζουν όλα σωστά και εκεί:

http://volumio.org/forum/volumio-for-raspberry-feedback-thread-t1933-10.html
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Δημήτρη, αν ο ιδιος θέλει να τον αντιμετωπίζουμε ως επαγγελματία εγω δεν εχω καμία αντίρρηση. Απλά μας το λέει
 

D I M __ Z

AVClub Fanatic
27 June 2006
11,108
Ελλάδα
To πρόβλημα που θα αντιμετωπίσεις αυτή τη στιγμή με όλα τα I2s dacs συμπεριλαμβανομένου του mamboberry στο Volumio είναι η αδυναμία αναπαραγωγής 24/96 και 24/192.

Έχω δώσει δημόσια τη λύση στο πρόβλημα στον Michelangelo στο forum του και έχει πει ότι ετοιμάζει update άμεσα, οπότε σε λίγες ημέρες θα παίζουν όλα σωστά και εκεί:

http://volumio.org/forum/volumio-for-raspberry-feedback-thread-t1933-10.html

έπαιζε με την 1.4.1 και χάλασε στην 1.5 ?
φαντάζομαι οτι σύντομα θα το διορθώσει ....
 

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον ,

και πάνω απόλα ευχαριστώ το Μιχαλιό που με πολύ μεράκι και ανιδιοτέλεια με βοήθησε τα μάλα με τις απίστευτες γνώσεις του στο linux για να προχωρήσω στην τελική μορφή της κατασκευής , γιατι ειμαι γέροντας για κώδικα ..


Πρόκειται για υλοποίηση κονβέρτορα με υψηλής τεχνολογίας νέα υλικά smd τεχνολογίας ( elna rvo chip audio , nichicon chip series cap , texas ldo ,,etc etc ..) , ακρως εξειδικευμένα για audio , καθώς δε και με απαιτιτική συναμορλόγηση ,

όταν και εφόσον περάσει στην φάση της υλοποίησης


θα έχεται δελτιο τύπου ,,








στο Ζάππειο :a0210:
 
Last edited:

zakman35

Senior Member
4 May 2010
583
Αθήνα, Ελλάδα
Συγχαρητήρια Μιχάλη, για την δουλειά που έχεις κάνει.

Είμαι από αυτούς που πιστεύουν πως η χρήση dedicated λειτουργικού (π.χ. Archfile, Volumio κτλ) σε συνδυασμό με την κατάργηση του μετατροπέα USB to....., έχει όλα τα προσόντα να αντικαταστήσει τις κλασικές πηγές PC & Mac, τουλάχιστον στην DIY κοινότητα.

Για εμένα το ερώτημα είναι ποιο από τα μέχρι σήμερα διαθέσιμα boards (Pi, BBB, Udoo) είναι το καλύτερο για αυτή την χρήση.

Φαντάζομαι ότι είναι θέμα χρόνου να απαντηθεί.
 

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη
θέμα υποστύριξης απο πλευράς του hardware του εκάστοτε κατασκευαστή είναι προς το παρόν , το μικρό κερδίζει γιατί είναι κατουσίαν ένας dedicate προσέσορας multimedia , οπότε και εκ των πραγματων έχει έμφαση στην εικόνα και στον ήχο ,

δεν ειναι τυχαίο ότι ρολάρει HD VIDEO για χαβαλέ !! και είναι σαν πακέτο απο τσιγάρα ,,το ρημαδι ..