Μας αφήνει ο διάολος να ησυχάσουμε; Ή αλλιώς: "Air Motion Transformer" Car Tweeter

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Βαγγέλης Σ.

AVClub Addicted Member
20 June 2006
1,737
Μας αφήνει ο διάολος να ησυχάσουμε; Ή αλλιώς: "Air Motion Transformer" Car Tweeter

Έχω πάθει τέτοιον εθισμό με τα τουίτερ των ADAM :worshippy: που όταν είδα τα λεγάμενα αμέσως ήξερα τι θα ζητούσα φέτος απ τον Άι-Βασίλη:

http://www.ebay.com/itm/2pcs-1-AMT-...4?pt=Car_Speakers&hash=item27eefc1748&vxp=mtr

Κι επειδή ο Αι-Βασίλης έχει μεταφέρει τις εγκαταστάσεις του στο Shenzhen, κάπου προς Κίνα μεριά, δεν πληρώνουμε πλέον ούτε καν τα μεταφορικά! :4616:

Και σε περίπτωση που τα μικρά προκύψουν "αγιοβασιλιάτικα", μου φτάνει απλά να τα βλέπω. Θα τα κολλήσω στο ταμπλό, θα συνεχίσω να ακούω από αυτά που ακούω τώρα και θα παραμυθιάζομαι. Μεγάλη υπόθεση το παραμύθιασμα!

Αν και δεν νομίζω γιατί από πίσω κρύβεται η Dayton η οποία προσφέρει πλέον πλήρη σειρά οδηγών ΑΜΤ. Άλλος καημός αυτά!..... :marchmellow:

http://www.daytonaudio.com/index.ph...s/loudspeaker-drivers-by-type/tweeters-1.html
 

backousis

Supreme Member
18 June 2006
3,482
Ηρακλειο
Re: Μας αφήνει ο διάολος να ησυχάσουμε; Ή αλλιώς: "Air Motion Transformer" Car Tweete

βαγγελη αν σου βγουν καλα πες μας και εμας μια και ειναι καλη η τιμη.
 

jpaudio

AVClub Enthusiast
19 June 2006
765
Μεσσόγεια
Re: Μας αφήνει ο διάολος να ησυχάσουμε; Ή αλλιώς: "Air Motion Transformer" Car Tweete

Μήπως σε επηρέασε η μουσική από το βιντεάκι στο Ebay; (αστείο...)
Γιάννης
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Re: Μας αφήνει ο διάολος να ησυχάσουμε; Ή αλλιώς: "Air Motion Transformer" Car Tweete

Λοιπον;;;
 

Βαγγέλης Σ.

AVClub Addicted Member
20 June 2006
1,737
Απάντηση: Μας αφήνει ο διάολος να ησυχάσουμε; Ή αλλιώς: "Air Motion Transformer" Car

Τελικά αποφάσισα μαζί με τα τουίτερ να αλλάξω και αυτοκίνητο. Οπότε ας περιμένουμε όλο μαζί λιγακι ακόμα....
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Re: Μας αφήνει ο διάολος να ησυχάσουμε; Ή αλλιώς: "Air Motion Transformer" Car Tweete

Ρε φιλε εσυ δε συμφερεις... Που να πας δηλαδη να αλλαξεις κανα καλωδιο ηχειων... Αλλο σπιτι θα θες...:flipout:
 

Βαγγέλης Σ.

AVClub Addicted Member
20 June 2006
1,737
Απάντηση: Μας αφήνει ο διάολος να ησυχάσουμε; Ή αλλιώς: "Air Motion Transformer" Car

Το καλό πράγμα αργεί να γίνει......
Πόσο μάλλον το πολύ καλό!
Κι εδώ μιλάμε για δύο τουίτερ που είναι πραγματικά "Air Motion Transformers" και όχι τίποτα μαϊμούδες βαμμένες κίτρινες. Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα απ την αρχή:
Λίγο πριν τα Χριστούγεννα του 2014, κι ενώ είχα φτάσει την μικρή μου κόκκινη βολίδα, το Atos μου, σε πολύ καλό επίπεδο ήχου, άρχισα πάλι να ...φαγουρίζομαι. Μετα από έρευνα σχολαστική και επίμονη ανακάλυψα πως οι Κινέζοι είχαν κιόλας ανακαλύψει τα τουίτερ τύπου ΑΜΤ με τα οποία έχω προσωπικά ένα "μικρό" κόλλημα λόγω των ηχείων της ADAM που έχω στο σπίτι.... Μπανίζω λοιπόν στη συνέχεια στον ιμπέουρα αυτά: Ο πειρασμός ήταν μεγάλος αλλά και το τίμημα μικρό. Ανακάλυψα ταυτόχρονα ότι και η Dayton, μία εταιρία αμερικάνικη έχει λανσάρει σειρά τουίτερ AMT. Η Dayton λοιπόν σίγουρα έχει μεταφέρει την παραγωγή της στην Κίνα. Και έτσι το "μυστικό" της διέρρευσε στους κινέζους οι οποίοι κατά την γνωστή μέθοδο άρχισαν να κρατάνε για πάρτυ τους μέρος της παραγωγής και να το πουλάνε με τα δικά τους μπραντ νέιμ.
Τα τουίτερ λοιπόν έφτασαν από την Κίνα σε κανα μήνα, μέσα σε ένα μικρό αξιοπρεπές χαρτονένιο κουτάκι φωλιασμένα σε ειδικές υποδοχές του εσωτερικού φελιζόλ. Καλή συσκευασία χωρίς υπερβολές. Τα τουιτεράκια έιναι αρκετά μικρά, σαν μεγάλα κάστανα σε μέγεθος, και δεν σου γεμίζουν το μάτι.

Ότι χάνουν όμως σε μάτι το κερδίζουν σε ...αυτί.
Οι επόμενοι μήνες ήταν για μένα πολύ φορτωμένοι με διάφορες υποχρεώσεις. Άλλαξα και το αυτοκίνητο όπως έχω ήδη πει. Φυσικά ξήλωσα όλη την εγκατάσταση μέσα από το Atos πριν το δώσω, πράγμα που μου κόστισε γιατί μόλις την είχα ολοκληρώσει μετά από πολλούς μήνες ψάξιμο και δουλειά. Αυτό και άλλα με έφεραν πολύ πίσω και μόλις πριν από ένα χρόνο ξεκίνησα από το μηδέν να στήσω ήχο στο καινούριο αυτοκίνητο.
Εν συντομία, πρόκειται για πλήρως ενεργό εξακάναλο σύστημα με γούφερ 13αρια στις πόρτες μπροστά, τουίτερ στις κολώνες και διπλοπηνιακό σαμπάκι 10" κλειστού κουτιού πίσω. Οκτώ ενισχυτικά κανάλια των 50βατ οδηγάνε το σύστημα. Τα τέσσερα μπροστά, δύο γούφερ δύο τουίτερ και τα άλλα τέσσερα το σαμπ. Όπως καταλαβαίνετε ενώ δεν είναι κάτι εξεζητημένο από άποψη μηχανημάτων, είναι αρκετά πολύπλοκο στην ρύθμισή του. Εδώ και μήνες είμαι συνεχώς σε φάση αλλαγών και μικρορυθμίσεων. Αν τα αφήσω όλα "φλατ" είναι ότι νάνε... Αλλού γι αλλού!

Έχω λοιπόν φτάσει μέχρι στιγμής σε ένα επίπεδο πολύ ικανοποιητικό. Η επόμενη άμεση φάση θα είναι να ανοίξω μπροστά τις πόρτες και να τις περιποιηθώ εσωτερικά. Είναι απαραίτητο!
Τα τουίτερ από την πρώτη στιγμή έδειξαν πως είναι γνήσια AMT, αναπαράγοντας με ιδιαίτερη ταχύτητα ακρίβεια και αέρα τα πρίμα. Καμιά σχέση με φτηνοτουίτερ! Χαρακτηριστικές χροιές υψηλών όπως σχεδόν ή και ακριβώς ακόμα τις ακούω από τα τουίτερ των Adam. Παρ όλα αυτά, αρχικά με δυσκόλεψαν αρκετά. Στα χαρακτηριστικά τους αναφέρουν απόκριση από 4kHz και πάνω. Όταν όμως τα έκοβα στα 4kHz υπήρχε μία μεγάλη απόσταση της μεσαίας περιοχής που έρχονταν από κάτω χαμηλά από τις πόρτες και των υψηλών που ήταν στον δικό τους κόσμο ψηλά στο ταμπλό. Αυτό το ήξερα από την αρχή ότι θα συμβεί. Απλά έλπιζα ότι θα μπορούσα να τα κατεβάσω αρκετά χαμηλά έστω και με φίλτρο 6ης τάξης και με λίγη ισοστάθμιση. Να πω την αλήθεια δεν περίμενα από πριν πως τα μικρά θα έπαιζαν όπως ήθελα και ήταν στα σχέδιά μου να αγοράσω τελικά δύο μεγάλες μονάδες της Dayton και να τις οδηγώ από χαμηλά σαν μιντ-τουίτερ. Δοκιμαστικά λοιπόν και προσωρινά κρέμασα τα μικρά στο σύστημα και άρχισα παιχνίδι. Άρχισα λοιπόν να κατεβάζω σιγά σιγά την συχνότητα κρος όλο και πιο κάτω. Τα τουιτεράκια δεν έλεγαν να ανταποκριθούν. Παίζαν αυτά που ξέραν αυτά....

Έμειναν στους 2,5Κ για κανα δίμηνο και ξαφνικά άρχισαν να αλλάζουν ήχο. Όλο αι περισσότερο έπαιρναν το φάσμα πάνω τους. Όλο και περισσότερο η συνολική εικόνα ανέβαινε και γέμιζε ευχάριστα μπροστά στο ταμπλό.
Σιγά σιγά ξεπέρασα κι εγώ τις φοβίες μου μήπως καούν, (σιγά τον πολυέλαιο...) και άρχισα να τα κατεβάζω χαμηλώτερα. Εδώ και κάτι μήνες η μπίλια έκατσε στα 1,6kHz με φίλτρο 3ης ή 4ης τάξης δεν θυμάμαι αυτή την στιγμή. Τα έχω "σκίσει" από εντάσεις αλλά δεν φαίνεται να ιδρώνει το αυτί τους. Τα έχω κατεβάσει ακόμα και στα 1,2Κ με πολύ καλά αποτελέσματα. Εδώ πια η εικόνα έχει ανέβει πλήρως επάνω και νομίζεις ότι τα μικρά παίζουν όλο το φάσμα. Έχει πολύ πλάκα! Παρ όλα αυτά τα ανέβασα πάλι στα 1,6Κ περισσότερο από ανασφάλεια. Μάλλον εγώ δεν είμαι ακόμα έτοιμος παρά τα τουίτερ. Θα φτιάξω στην συνέχεια και τις πόρτες να καθαρίσει ακόμα περισσότερο ο ήχος και μετά από μερικούς μήνες θα τα δοκιμάσω πάλι στα 1,2Κ και βλέπουμε....


Τα τουίτερ λοιπόν παίζουν πολύ καλά, εξαιρετικά για αυτοκίνητο και mp3 θα έλεγα. Ο μικρός χώρος και οι μικρή ισχύς που κατα συνέπεια απαιτούν τα κάνει ικανά να κατέβουν αρκετά πιο κάτω από τις προδιαγραφές τους χωρίς πολλές δυσκολίες και χωρίς καθόλου ισοστάθμιση εκεί χαμηλά. Εντυπωσιακό θα έλεγα για ένα τόσο μικρό τουιτεράκι. Τα ΑΜΤ όμως έχουν το χαρακτηριστικό, λόγου του τρόπου που είναι διπλωμένο το διάφραγμά τους να έχουν πολύ μεγάλη επιφάνεια εκπομπής σε σχέση με το μέγεθός τους. Ίσως αυτό παίζει το ρόλο του. Η εικόνα τους λοιπόν είναι σχεδόν όλη ανεβασμένη στο παρμπρίζ και ελάχιστα έως τίποτα δεν ακούς τώρα πια από κάτω. Εντάξει κάπου κάνουμε πως δεν ακούμε κάποια πράγματα αλλά αυτό συμβαίνει με όλα τα συστήματα. Πάντως το σύστημα είναι ιδιαίτερα ευχάριστο και "τουου ματσ" για αυτοκίνητο. Είναι πλέον πολύ απολαυστικό!
Αυτά μέχρι στιγμής. Η εξέλιξη δεν σταματάει φυσικά....


:ears:
 
Last edited: