Ποιότητα εικόνας στις κινηματογραφικές αίθουσες

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

janpap08

AVClub Addicted Member
3 February 2012
1,548
Αλεξανδρούπολη
Διαβάζοντας τα σχόλια σχετικά με το Interstellar και μία αναφορά που έγινε σχετικά με το σε ποιες αίθουσες αξίζει να δεις την ταινία ,είπα να ρωτήσω σχετικά με το θέμα.

Καταρχάς,υποθέτω ότι η ποιότητα αλλάζει ανάλογα με την αίθουσα.Υπάρχουν γενικά κάποιοι κινηματογράφοι που έχουν καλύτερη εικόνα/ήχο?

Και τελικά μήπως υπάρχει περίπτωση να το ευχαριστηθείς περισσότερο αν κάτσεις να δεις την ταινία σπίτι σου,εφόσον υπάρχει ένα αξιόλογο σύστημα,ή ο κινηματογράφος είναι ότι καλύτερο?

Καταλαβαίνω ότι από ένα σημείο και μετά η κουβέντα αφορά την υποκειμενική σας άποψη αλλά θα με ενδιέφερε να την ακούσω και αυτή.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Να σου το πω απλά: το Άλεξ και τα Ηλύσια με έκαναν να κόψω το σινεμά. Στο Village άρχισα να θέλω ξανά αίθουσα για κάποιες ταινίες.
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,789
Θεσσαλονίκη
Εγω δεν τα μπορω με τιποτα τα συγχρονα σινεμα.

Εμεις οι παλαιοτεροι μαθαμε σε τεραστιες αιθουσες,
σε τεραστιες οθονες και σε στερεοφωνικο ηχο απο
δυο τεραστια ηχεια με επιβλητικη αλλα οχι εκκωφαντικη αναπαραγωγη.
Και απαραιτητως τουλαχιστον ενα μικρο διαλλειμα στο μεσον της ταινιας.

Τωρα ολα γινανε φαστ εντ σμολ, εκτος απο τον ηχο που σε φτανει στα
ορια της κωφωσης.
 

andre74

Banned
13 September 2008
5,733
Και φαίνεται το ελάχιστα out of focus να έχει γίνει μόδα επίσης, στα λιγα σινεμά που σπάνια έχω επισκευθεί...
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,586
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Θυμαμαι την πρωτη μου φορα σε σινεμα. ΔΕΝ θα μπορουσε να ειναι καλυτερη.
Σεπτεμβριος του 1977 - Θεσσαλονικη - Ραδιο Σιτυ - Star Wars.

Oμως,

πριν απο λιγο που ειδα το Interstellar (για δευτερη φορα) στην Αιθουσα 1 των Village cinemas, παρεα με
καλους φιλους, στο λιμανι θεσσαλονικης και με υποτιθεμενη προβολη 4Κ .... μετριοτητας το αναγνωσμα,
εδαφιον δευτερο. Το πρωτο (εδαφιο) ηταν στα Ster Cinemas οπου και παλι η μετριοτητα ηταν αισθητη
και ενοχλητικοτατη.

Δηλαδη, ΔΕΝ εχει σημασια ποιον σινεμα θα διαλεξεις σημερα > ΔΕΝ θα απολαυσεις τζαματη προβολη.
Οι λογοι μπορει να ειναι πολλοι αλλα νομιζω οτι ο κυριοτερος ειναι οτι κανεις δεν κραζει κανεναν
ουτε για το λιγο out-of-focus, ουτε για την παραμορφωση του ηχου σε σκηνες με χαμηλα μπασα
ουτε για το οτι μια προβολη διαφημισμενη σε 4Κ δειχνει ελαφρως χειροτερη απο το απλο 35αρι φιλμ.

Μαλλον .... ολα τρεχουν στον αυτοματο ! (..... αν υπαρχει αυτοματος).

Απο την αλλη, ως γνησιο τεκνο του κινηματογραφου με μεγαλη οθονη (οπως του Ραδιο Σιτυ)
και τουλαχιστον τετραφωνια (οχι κατ'αναγη dolby surround) θελω παντα να πρωτοβλεπω την ταινια
στο σκοταδι της κινηματογραφικης αιθουσας. Ειναι ΜΥΣΤΑΓΩΓΙΑ για μενα. Ψυχολογικη προετοιμασια
και ιερη συγκινηση. Η μοκετα, το σκοταδι, το ψηλοταβανο, η σιωπηλη κοινωνια μαζι με αλλους
συνθεατες .... ολα αυτα εχουν ανυπερβλητη σπουδαιοτητα στην κινηματογραφικη απολαυση.
Δεν μπορω να τα απεμπολισω για κανενα home cinema (οσο τελεια και αν εχει στηθει).

Αν δεν εισαι η γενια του 1970-1980 ..... ΜΗΝ τρελλαινεσαι για την σινεμαδιστικη αισθηση.
Με μια και μοναδικη εξαιρεση, αν ποτε παιχθει κατι καλο σε IMAX αιθουσα (και με 70αρι φιλμ
αλλα και με τις αντιστοιχες διαστασεις και κυρτοτητα οθονης) τοτε κανε σκοντο και πηγαινε.
 

andre74

Banned
13 September 2008
5,733
Χμμμ... Κι αυτή "η σιωπηλή κοινωνία" αν υπήρξε ποτέ, έχει αντικατασταθεί από το ασταματητο χρατσ χρατσ και τσαλακωμα σακούλας των διποδων ποντικών που πάνε σινεμά για να σκάσουν στα σνακ :)

Η μαύρη αλήθεια είναι ότι ένα ελάχιστα ψαγμενο home theater είναι πιο ποιοτικό από τη μέση σημερινή αίθουσα...
 

janpap08

AVClub Addicted Member
3 February 2012
1,548
Αλεξανδρούπολη
Ενδιαφέρον...δηλαδή εάν ξεχάσουμε την εμπειρία του κινηματογράφου και το πως το βιώνει ο καθένας,καταλήγουμε ότι η προβολή στο σπίτι μπορεί να είναι ποιοτικότερη.

Να κάνω και μία άλλη ερώτηση,κάπου διάβασα ότι είναι λάθος να χρησιμοποιούμε σαν μέτρο την ανάλυση εικόνας γτ το φιλμ δεν έχει πιξελ,αλλά μπορεί να γίνει κάποια σύγκριση? Η μήπως στις σύγχρονες ψηφιακές αίθουσες μιλάμε πάλι με αναλύσεις?
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Re: Απάντηση: Ποιότητα εικόνας στις κινηματογραφικές αίθουσες

Η μαύρη αλήθεια είναι ότι ένα ελάχιστα ψαγμενο home theater είναι πιο ποιοτικό από τη μέση σημερινή αίθουσα...

+1

Επίσης αυτό που είναι πολύ ενοχλητικό σε πολλές αίθουσες είναι το υπερβολικό μπάσο που έχουν και σε σκηνές που είναι περιττό.
 

andre74

Banned
13 September 2008
5,733
Έχω χρόνια που σχεδόν έκοψα το σινεμά, γιατί όποτε πάω συγχιζομαι...
Επίσης το value for money είναι απαράδεκτο. Αν ένα ζευγάρι ή μικρη παρέα θέλει να δει τουλαχιστον τις πρεμιέρες της χρονιάς, έχει καλύψει κατά μεγάλο μέρος το κόστος ενός βασικού home theater. Το οποίο ποιοτικά μάλλον θα προσφέρει καλύτερη θέαση χωρίς όλα τα μείον που συζητάμε...
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Και τρως και τα πατατακια σου σαν αρχοντας :)

Γενικα στο interstellar με τον SR71B το κυριως ξενερωμα ηταν το επιπεδο του μαυρου. Απο το προηγουμενο hobbit αλλαξε πολυ η ποιοτητα του. Παντως το village στο λιμανι ειναι ακομα η καλυτερη αιθουσα στην πολη. Αν και τα καθισματα ειναι πολυ μικρα.
Στα + του σινεμα ειναι η καλες τιμες στα εισιτηρια. Στα - τα πανακριβα nachos (5 ευρω με νερο ενω το εισιτηριο εχει 7 ευρω...)

Παρεμπιπτοντως το μαυρο που ειδαμε ηταν επιπεδου epson 9100 - 9200 οπως προεκυψε απο συζητηση στο τελος. Οχι κακο αλλα λιγο για την πολυδιαφημισμενη 4Κ αιθουσα
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,586
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
.... δηλαδη, η θολουρα (των αστρων) δεν σε πειραξε καθολου ? .... :p
Μονο το μαυρο ? .... :laugh: ..... (εχετε παθει JLιτιδα ολοι ! ... απαπα)

Να κάνω και μία άλλη ερώτηση,κάπου διάβασα ότι είναι λάθος να χρησιμοποιούμε σαν μέτρο την ανάλυση εικόνας γτ το φιλμ δεν έχει πιξελ,αλλά μπορεί να γίνει κάποια σύγκριση? Η μήπως στις σύγχρονες ψηφιακές αίθουσες μιλάμε πάλι με αναλύσεις?

Ναι, οι τηλεορασεις δεν μπορουν να συγκριθουν με το κινηματογραφικο φιλμ.
Αλλα δεν ειναι καθαρα θεμα αναλυτικοτητας. Υπαρχουν και αλλοι λογοι (και
τελωσπαντων που βρισκονται οι γκουρου να σε ενημερωσουν ? ... :smash:)
 
Last edited:
Σινεμά πήγα πρώτη φορά στα 5 μου, και πηγαίνω ανελειπώς τα τελευταία 25 χρόνια, παρ'όλο που πέρασαν εποχές (πριν φύγω απ'την Ελλάδα) που το σύστημα που έβλεπα σπίτι, ποιοτικά ήταν τάξεις μεγέθους ανώτερο. Μάλιστα, δε θέλω καν να σκεφτώ τα λεφτά που έχω πετάξει, αν υπολογίσετε κατά μέσο όρο μια ταινία / βδομάδα μιλάμε για πολλέεεεεες χιλιάδες ευράκια.

Οι λόγοι που με ωθούν παρά τις 120" που απολάμβανα σπίτι να πληρώσω το 5-9ευρο είναι οι απλοί 3:

1. Διάσταση (Όπως και να παίξεις με τους αριθμούς για απόσταση θέασης και μέγεθος οθόνης, οι 500" είναι πάντα επιβλητικότερες απ'τις 100)
2. Timing (Τι να το κάνω το να δω το Interstellar σε 6 μήνες όταν βουίζει όλο το ίντερνετ καθημερινά; Τώρα θέλω να το δω. Ούτε όταν βγει σε bluray στην ελληνική αγορά σε 6 μήνες ούτε όταν βγει στην διεθνή για "κατέβασμα" σε 4 μήνες.
3. Γενικότερη αίσθηση: Έξοδος, κόσμος, οφθαλμόλουτρο ή μπαλαμούτι (ανάλογα σε τι φάση είσαι :p ), ποπκορνάκι, χαβαλές πριν και μετά, και... εννίοτε ανάλογα την ταινία, χαβαλές και κατά τη διάρκεια (κωμωδίες κλπ).

Εννοείται ότι παράλληλα, έλιωνα και το home theater για άλλους λόγους (ταινίες που δεν έτυχε να δω ή δεν καιγόμουν να δω όταν βγήκαν, σειρές, παλιές ταινίες, συναυλίες, όπερες κλπ.)

Από ποιότητα θυμάμαι ότι στην Ελλάδα τα πράγματα πήγαιναν απ'το κακό στο χειρότερο, έχω όμως πάντα χαραγμένη στο μυαλό μου την εμπειρία θέασης στην αίθουσα 9 του πάλαι ποτέ Village Center στο Μαρούσι, πριν γίνει... Google. Θυμάμαι ότι εκεί πήγαινα ανεξαρτήτως ταινίας, μόνο και μόνο για τον ήχο στο trailerάκι του THX στην αρχή.

Δυστυχώς νομίζω τέτοια κορυφαία αίθουσα δεν ξανάφτιαξε η Village στην Ελλάδα, ίσως γιατί κατάλαβαν ότι το ελληνικό κοινό δεν πολυψάχνεται σε τέτοια θέματα.

Εδώ στο Αμέρικα, στα συνοικιακά σινεμαδάκια, η εικόνα είναι πραγματικά μπόμπα, λόγω digital DLP προβολών ακόμα και στα πιο φτηνιάρικα. Ο ήχος όμως είναι ή του ύψους ή του βάθους: στα συνοικιακά νομίζεις ότι κάπου εκεί δίπλα κοιμάται κάποιο μωρό και το'χουν χαμηλώσει, ενώ στα IMAX κάποια στιγμή πρέπει να μπήξεις τα ποπκόρν στ'αυτιά σου για να μην κουφαθείς τελείως.
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,586
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Re: Απάντηση: Ποιότητα εικόνας στις κινηματογραφικές αίθουσες

Έχω χρόνια που σχεδόν έκοψα το σινεμά, γιατί όποτε πάω συγχιζομαι...

ΔΕΝ πλαισωνεσαι απο την καταλληλη παρεα :BDGBGDB55:( ..... που θα σε συχγυζει, περισσοτερο :laugh:)
 
Last edited:

billias7815

Established Member
24 October 2011
176
@MAESTRO..Και έλεγα ότι ήταν η ιδέα μου για την συγκεκριμένη αίθουσα του πρώτου Village...πραγματικά και γω χ ζόμουνα για το σηματάκι του THX σ'αυτην την αίθουσα και γενικά όλες οι ταινίες που έχω δει εκεί μου έχουν μείνει χαραγμένες.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Απ' ότι διαβάζω και στο facebook δεν είναι..
αλλά είναι κάτι πιο καλό απ' ότι υπήρχε ως τώρα..

https://www.facebook.com/Village.gr/

Αναμένουμε πάντως εντυπώσεις..

Ας την δοκιμάσει κάποιος με το Blade Runner! :cool:

....

Τα 24 μέτρα καλά είναι πάντως..

A standard IMAX screen is 22 m x 16.1 m
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
101.jpg


Βάλανε αυτήν την φώτο..