Περί Miracast

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

17 June 2006
23,579
Αθήνα
Για να μην συνεχίσουμε να κάνουμε μπάχαλο το άλλο θέμα στο Chromecast, ανοίγω νέο θέμα σχετικά με το miracast που έχει και το μεγαλύτερο ενδιαφέρον.

Οπως έγραψα και στο άλλο θέμα πήρα αυτό: http://www.ebay.com/itm/Miracast-WI...sh-/111372247444?ssPageName=ADME:L:OC:GB:3160

αλλά τελικά είναι αστείο....

-δίνει μόνιμα 720p στα 60hz
-κάνει κολλήματα ακόμα και με οπτική επαφή στα δύο μέτρα το tablet/κινητό !
-όλα τα βιντεο παίζουν με "ρομποτική κίνηση" ακόμα και τα youtube. Καθόλου ευχάριστο να το παρακολουθείς.



Θα ήθελα να μου προτείνετε κανά σοβαρό και ΤΣΕΚΑΡΙΣΜΕΝΟ Miracast .
Νο1 προτεραιότητα να παίζει νερό κίνηση τα βίντεο του youtube. Δεν μ' ενδιαφέρει για ταινίες.
 

jtheogr

AVClub Enthusiast
13 July 2010
799
Καλαμάτα
Re: Περί Miracast.

Φίλος έχει πάρει το παρακάτω το έχω δοκιμάσει και έπαιζε τα πάντα νεράκι , γράφει ότι είναι μόνο για συσκευές asus το δοκιμάσα με samsung & LG και δούλεψε απροβλημάτιστα, λειτουργεί με android 4.2 και πάνω και με Tablet Windows 8.1 και πάνω


http://www.grab-it.gr/tablet/accessoriestb/asus-miracast-dongle.html
 
17 June 2006
23,579
Αθήνα
Απάντηση: Περί Miracast.

Μάλιστα. Επειδή είναι όμως της Asus δεν το ρισκάρω με noname συσκευή που έχω (one plus) . Και δεν είναι και φθηνό να παίζουμε....
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,962
Απάντηση: Περί Miracast.

Τασο, εγω πραγματικα δεν έχω κανενα προβλημα, ακομα και πισω απο την tv που ειναι συνδεδεμενο χωρις προεκταση.
Κανω mirror με το κινητο και με το tablet της κορης (archos childpad) χωρις κολληματα.
Ή θα παιζει θεμα παρεμβολων στο συγκεκριμενο σημειο ή απλά έτυχες σε προβληματικο;
Λιγο δυσκολο για το 2ο
 
17 June 2006
23,579
Αθήνα
Απάντηση: Περί Miracast.

Τι να σου πω. Εγώ το έχω με καλώδιο hdmi για να είναι μπροστά. Ούτε τολμώ να το βάλω πίσω από την τηλεόραση.

Βέβαια του δίνω ρεύμα από usb του dune που είναι δίπλα, αλλά δεν πιστεύω ότι μπορεί να φταίει αυτό. Αν δεν του έφτανε το ρεύμα δεν θα λειτουργούσε καθόλου.

Χάλια παίζει. Ακόμα και στο internet εκεί που σκρολάρεις παγώνει η εικόνα και περιμένεις μερικά δευτερόλεπτα για να ξεκολλήσει. Τρώει μεγάλα κολλήματα.
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,962
Απάντηση: Περί Miracast.

Αλλαξε καναλι στο router, απομακρυνε το dect αν το εχεις κοντα.
Αλλαξε το band αν εχεις wireless n απο 40Hz σε 20Hz.
Θα μειωθει η ταχυτητα, αλλα θα παιζει καλυτερα.
Αλλωστε μονο κινητα και tablet δεν συνδεονται wireless;
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,962
Απάντηση: Περί Miracast.

Το wifi έχει τα γνωστα προβληματα με τις παρεμβολες, οποτε λογικα και το asus θα σου κανει το ιδιο.
Παραδειγμα, ηρθε φιλικο ζευγαρι στο σπιτι και εβαλε baby monitor να προσεχει το παιδι τους που κοιμοταν και μου εκοψε ολο το wifi.
Δεν εβρισκε καν το ssid.
Αλλαξα καναλι και ολα επαιξαν.
 

jtheogr

AVClub Enthusiast
13 July 2010
799
Καλαμάτα
Re: Περί Miracast.

Σε αυτό που λέει για τα κανάλια του wifi o sotiris έχει δίκιο κάνε ένα scan για να δεις πόσα δίκτυα πιάνεις και σε ποια κανάλια παίζουν και άλλαξε το δικό σου σε όποιο κανάλι παίζει λιγότερο.
Επίσης αν έχεις ενεργοποιημένο το n απενεργοποιησετο και βάλτο μονο b/g

Αν συνεχίζει να συμπεριφέρεται χάλια μπορεί να φταίει το router σου αν μπορείς δοκίμασε το με κάποιο άλλο router ή σε κάποιο άλλο σπίτι.
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,962
Απάντηση: Περί Miracast.

Σχετικα ειναι ολα και με τα καναλια.
Δοκιμαζεις στην πραξη και βλεπεις.
Εχω ελευθερο καναλι το 1, αλλα οταν δηλωσω το 1, το transfer rate απο 65Mb παιζει μεταξυ 8Mb - 12Mb.
Αντιθετα στο 11, ενω το εχουν 2 γειτονες, ειμαι καρφωμενος στα 65Mb.
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Re: Περί Miracast.

Για να μην συνεχίσουμε να κάνουμε μπάχαλο το άλλο θέμα στο Chromecast, ανοίγω νέο θέμα σχετικά με το miracast που έχει και το μεγαλύτερο ενδιαφέρον.

Οπως έγραψα και στο άλλο θέμα πήρα αυτό: http://www.ebay.com/itm/Miracast-WI...sh-/111372247444?ssPageName=ADME:L:OC:GB:3160

αλλά τελικά είναι αστείο....

-δίνει μόνιμα 720p στα 60hz
-κάνει κολλήματα ακόμα και με οπτική επαφή στα δύο μέτρα το tablet/κινητό !
-όλα τα βιντεο παίζουν με "ρομποτική κίνηση" ακόμα και τα youtube. Καθόλου ευχάριστο να το παρακολουθείς.



Θα ήθελα να μου προτείνετε κανά σοβαρό και ΤΣΕΚΑΡΙΣΜΕΝΟ Miracast .
Νο1 προτεραιότητα να παίζει νερό κίνηση τα βίντεο του youtube. Δεν μ' ενδιαφέρει για ταινίες.

Ρε συ Τασο, γιατι κόλλησες με το miracast και δεν παίρνεις ενα chromecast που τα παιζει νεράκι αποδεδειγμένα?
 
17 June 2006
23,579
Αθήνα
Απάντηση: Περί Miracast.

Γιατι θέλω να βλέπω όλο το το τηλέφωνο και όχι να κανω output μέσα απο συγκεκριμένες εφαρμογές που το υποστηρίζουν.

Λοιπον παιδιά είναι σκουπίδι το κινεζικο των 10 ευρώ. Αλλαξα κανάλια κλπ τίποτα. Σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση δεν παιζει όπως στο τηλέφωνο.

Αυτες είναι και οι ρυθμίσεις του access point
Screenshot_2014-11-19-20-37-51.jpg
 

paiktaras

Senior Member
Re: Περί Miracast.

μία ερώτηση και από μένα...... το αν πέρνει ρεύμα από usb της tv ή από πρίζα απευθείας μπορεί να παίζει ρόλο στο να έχει κολλήματα ή όχι ?
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,962
Απάντηση: Περί Miracast.

Οχι δεν υπαρχει. Η διαφορα ειναι απο τις παρεμβολες και μονο.
Για παραδειγμα, σημερα δοκιμασα για 1η φορα μετα απο 1 μηνα περιπου που εχω παρει μια samsung smart tv, να κανω screen mirroring μιας και το εχει ενσωματωμενο.
Εκανα αναζητηση στο κινητο και δεν εβρισκε με τιποτα την tv.
Το ανεφερα κι εδω στο αντιστοιχο θεμα.
Σημερα ημουν ετοιμος να παρω τηλεφωνο το service.
Κατσε λεω να κλεισω πρωτα το camera baby monitor που εχω στο διπλα δωματιο, μηπως και...
Ε λοιπον αυτο ηταν. Μου εμφανιζε την tv στην αναζητηση και εκανα μια χαρα το mirroring.
Αντιστοιχα το αλλο miracast που εχω σε αλλη tv και πηρα απο το ebay, δεν επηρεαζοταν απο το baby monitror γιατι προφανως εκπεμπει σε αλλο καναλι.
 

verfot

Established Member
29 September 2011
223
Re: Απάντηση: Περί Miracast.

εγω πηρα απο το ebay το ezcast γυρω στα 15 ευρω και ειναι μια χαρα