Osio OST-7080HD

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Serafeim Karakostas

AVClub Fanatic
8 August 2007
10,159
Άρτα
Εμφανίζονται με τη σειρά, φωτογραφίες για τον Osio 7080HD:
front
back
Πολυμέσα
Επεξεργασία καναλιού
Εγκατάσταση
Εγκατάσταση καναλιών: χρήσιμη η δυνατότητα απενεργοποίησης του αυτόματου σκαναρίσματος καναλιών
Εργαλεία
Πληροφορίες
Ρυθμίσεις συστήματος
 

Attachments

  • 7080 front.JPG
    7080 front.JPG
    81.9 KB · Views: 598
  • 7080 back.JPG
    7080 back.JPG
    79.8 KB · Views: 583
  • ΓŽΒ ΓŽΒΏΓŽΒ»Γβ€¦ΓŽΒΌΓŽΒ­ΓΖ’ΓŽΒ±.JPG
    ΓŽΒ ΓŽΒΏΓŽΒ»Γβ€¦ΓŽΒΌΓŽΒ­ΓΖ’ΓŽΒ±.JPG
    61.3 KB · Views: 587
  • ΓŽβ€’Γβ‚¬ΓŽΒ΅ΓŽΒΎΓŽΒ΅ΓΒΓŽΒ³ΓŽΒ±ΓΖ’ΓŽΒ―ΓŽΒ± καναλιού.JPG
    ΓŽβ€’Γβ‚¬ΓŽΒ΅ΓŽΒΎΓŽΒ΅ΓΒΓŽΒ³ΓŽΒ±ΓΖ’ΓŽΒ―ΓŽΒ± καναλιού.JPG
    74.4 KB · Views: 577
  • ΓŽβ€’ΓŽΒ³ΓŽΒΊΓŽΒ±Γβ€žΓŽΒ¬ΓΖ’Γβ€žΓŽΒ±ΓΖ’ΓŽΒ·.JPG
    ΓŽβ€’ΓŽΒ³ΓŽΒΊΓŽΒ±Γβ€žΓŽΒ¬ΓΖ’Γβ€žΓŽΒ±ΓΖ’ΓŽΒ·.JPG
    59.5 KB · Views: 567
  • ΓŽβ€’ΓŽΒ³ΓŽΒΊΓŽΒ±Γβ€žΓŽΒ¬ΓΖ’Γβ€žΓŽΒ±ΓΖ’ΓŽΒ· καναλιών.JPG
    ΓŽβ€’ΓŽΒ³ΓŽΒΊΓŽΒ±Γβ€žΓŽΒ¬ΓΖ’Γβ€žΓŽΒ±ΓΖ’ΓŽΒ· καναλιών.JPG
    67.4 KB · Views: 568
  • ΓŽΒ‘Γβ€¦ΓŽΒΈΓŽΒΌΓŽΒ―ΓΖ’ΓŽΒ΅ΓŽΒΉΓβ€š ΓΖ’Γβ€¦ΓΖ’Γβ€žΓŽΒ?ΓŽΒΌΓŽΒ±Γβ€žΓŽΒΏΓβ€š 2.JPG
    ΓŽΒ‘Γβ€¦ΓŽΒΈΓŽΒΌΓŽΒ―ΓΖ’ΓŽΒ΅ΓŽΒΉΓβ€š ΓΖ’Γβ€¦ΓΖ’Γβ€žΓŽΒ?ΓŽΒΌΓŽΒ±Γβ€žΓŽΒΏΓβ€š 2.JPG
    65.4 KB · Views: 575
  • ΓŽΒ‘Γβ€¦ΓŽΒΈΓŽΒΌΓŽΒ―ΓΖ’ΓŽΒ΅ΓŽΒΉΓβ€š ΓΖ’Γβ€¦ΓΖ’Γβ€žΓŽΒ?ΓŽΒΌΓŽΒ±Γβ€žΓŽΒΏΓβ€š.JPG
    ΓŽΒ‘Γβ€¦ΓŽΒΈΓŽΒΌΓŽΒ―ΓΖ’ΓŽΒ΅ΓŽΒΉΓβ€š ΓΖ’Γβ€¦ΓΖ’Γβ€žΓŽΒ?ΓŽΒΌΓŽΒ±Γβ€žΓŽΒΏΓβ€š.JPG
    68.3 KB · Views: 574
  • ΓŽβ€’ΓΒΓŽΒ³ΓŽΒ±ΓŽΒ»ΓŽΒ΅ΓŽΒ―ΓŽΒ±.JPG
    ΓŽβ€’ΓΒΓŽΒ³ΓŽΒ±ΓŽΒ»ΓŽΒ΅ΓŽΒ―ΓŽΒ±.JPG
    73.3 KB · Views: 574
  • ΓŽΒ ΓŽΒ»ΓŽΒ·ΓΒΓŽΒΏΓβ€ ΓŽΒΏΓΒΓŽΒ―ΓŽΒ΅Γβ€š.JPG
    ΓŽΒ ΓŽΒ»ΓŽΒ·ΓΒΓŽΒΏΓβ€ ΓŽΒΏΓΒΓŽΒ―ΓŽΒ΅Γβ€š.JPG
    67.3 KB · Views: 569
Last edited by a moderator:

Serafeim Karakostas

AVClub Fanatic
8 August 2007
10,159
Άρτα
Απάντηση: Osio 7080HD

Kostas_Y said:
Αυτό που πρέπει να διορθωθεί αμέσως είναι το απαράδεκτο για δέκτη του 2014 "Τρέχον-επόμενο" στην infobar. Δεν είναι δυνατόν να μην βγάζει ώρες έναρξης και λήξης των εκπομπών.
Συμβαίνει και στον 7080.

Kostas_Y said:
Δύο-τρία πραγματάκια ακόμα:
- Φαίνεται οτι στην infobar και στον τίτλο της εκπομπής βγάζει αρκετούς χαρακτήρες. Το ίδιο γίνεται και στον media player;

- Πως χειρίζεται βίντεο με ήχο AC3 και DTS; Μήπως βγάζει μήνυμα "Audio not supported";

- Με 2-3 διαδοχικά πατήματα του info, βγάζει πληροφορίες για την εκπομπή που παίζει;

1. Όχι.
3. Όχι.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Πολύ ενδιαφέρον. Το μενού είναι Lifeview A1. Δεν θυμάμαι άλλον ALI 3801 με τις ίδιες τροποποιήσεις στο μενού, αφού δεν πρόκειται για το στάνταρ μενού των ALI 3801, αλλά για ελαφρώς τροποποιημένο.
Αλλά με έξτρα δυνατότητες σε σχέση με τον Α1.
Μεταφορά καταλόγου καναλιών, και Οδηγός προγράμματος στο μενού Επεξεργασία καναλιού, 2η φωτογραφία.
Αυτόματο σκανάρισμα καναλιών στο μενού Εγκατάσταση καναλιών, 4η φωτογραφία. Άρα δεν θα έχει προβλήματα με τις αλλαγές των καναλιών.
Αφαιρέθηκαν τα Αναβάθμιση μέσω RS232, και Αναβάθμιση λογισμικού on air από το μενού Εργαλεία του Α1. Άχρηστα έτσι και αλλιώς.
Και έχει και βύσμα ήχου στο πίσω μέρος από ότι βλέπω.
Εσύ Σεραφείμ έχεις και τον Α1 νομίζω. Οπότε μπορείς να δεις αν έχουν και κοινό τηλεκοντρόλ. Γιατί δεν αποκλείεται οι δέκτες να είναι κλώνοι.
Περιμένω εναγωνίως το λογισμικό του. Αν βγει ποτέ. Αλλά ελπίζω.
 

Serafeim Karakostas

AVClub Fanatic
8 August 2007
10,159
Άρτα
Δοκίμασα να βάλω στον 7080 λογισμικά από άλλους 3801 αλλά δεν τα δέχεται. Βγάζει "άκυρο αρχείο". Τις προσεχείς ημέρες θα ασχοληθώ περισσότερο με το δέκτη.
 

tsol150

New member
14 August 2010
13
Καλησπέρα παιδιά έχω αγοράσει τον συγκεκριμένο δέκτη εδώ και ένα μήνα και αντιμετωπίζω πρόβλημα στο zapping με slow motion της εικόνας περίπου 2 δευτερολέπτων ΜΟΝΟ στο κρατικό κανάλι NHD ενώ στα υπόλοιπα κανάλια στο zapping τα δειχνει αμέσως χώρις αργή κίνηση και αυτο γίνεται και με σύνδεση scart και hdmi σε lcd και crt tv.Πάντως θέμα κεραίας και καλωδιώσεων δεν υφίσταται γιατί σε Sony bravia hx-700 με εσωτερικό δέκτη mpeg4 δεν έχω πρόβλημα με slow motion στο NHD ούτε φυσικά στα υπόλοιπα κανάλια(λήψη σήματος απο κέντρο εκπομπής Πάρνηθας ,δοκιμασμένο και απο κέντρο εκπομπής Πράσινο Ευβοίας).Συχαρητήρια για την πολλή καλή δουλειά που κάνετε και αν γνωρίζεις κανείς αν είναι θέμα δέκτη σχετικά με το software θα ήταν χρήσιμη κάθε πρόταση σας.Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
 

Serafeim Karakostas

AVClub Fanatic
8 August 2007
10,159
Άρτα
Τελικά το δέκτη τον επέστρεψα μετά τη διαπίστωση ότι δεν υποστηρίζει ήχο ac3.

Κάτι ακόμη που παρατήρησα ήταν ότι κατά την έξοδο από το media player αλλάζει μόνος του τις ρυθμίσεις αναλογίας εικόνας και από 16/9 γυρνά σε 4/3 (σύνδεση μέσω scart).

Ο δέκτης, τέλος, θεωρώ ότι έχει ίσως την καλύτερη ποιότητα εικόνας από όσους έχω δοκιμάσει. Όσοι ενδιαφέρονται πρωτίστως για το κομμάτι "εικόνα", δε θα απογοητευθούν.
 
Last edited:

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
Re: Απάντηση: Osio OST-7080HD

Δυο παρατηρησεις για το δεκτη.
Μου φαινεται πολυ χαμηλος ο ηχος αν και εχω βαλει την μπαρα στο τερμα.
Το δευτερο ειναι το προγραμματιζομενο χειριστηριο. Μεσα στο tv/setup εχει μεν 6 πληκτρα αλλα αν αφαιρεσουμε το πληκτρο που γινεται κοκκινι πρακτικα ελεγχου εγγραφης των προγραμματιζομενων πληκτρων και το πλξκτρο set που εννοειται δεν προγραμματιζεται μας μενουν 4 συνολικα προγραμματιζομενα πληκτρα. Που στα κομματια τα βρισκουνε αυτοι τα 6 πληκτρα? Μετρουν κι αυτα που στην ουσιθα δεν γινεται να πειραξεις?
 

andreas x

New member
18 December 2011
64
Καλαματα
τον πηρα εχθες τον συγκεκριμενο αποκωδικοποιητή αλλα σε όλα σχεδόν τα αρχεια που εχω σε mkv και avi δεν εχω ηχο!χρειαζεται καποια ρυθμιση ?
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Δεν χρειάζεται ρύθμιση επειδη πολύ απλά ο δέκτης δεν παίζει ήχο AC3 ή DTS, format συνηθισμένα στις ματρόσκες.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να μετατρέψεις τον ήχο σε MΡ3 ή AAC.
 

Hillmaster

New member
3 April 2015
2
Πριν μερικές μερες πηρα τον συγκεκριμένο δέκτη( OST-7080HD) και εχω κάποια θεματακια .
Το συνδεω με μια παλιά sony και στη αναλογία της οθονης στην επιλογή 4:3 LB κόβει την οθόνη περίπου σαν να ειναι 16:9
Στην επιλογή 4:3 PS γεμιζει την οθονη αλλα σε καποια κανάλια ειναι σαν ανα κανει ζουμ δηλαδει δεν εμφανίζετε ολόκληρο το λογότυπο των καναλιών .
Σε αλλο δεκτη που συνδεω στην ιδια την τηλεόραση εχει την επιλογή 4:3 FULL και παίζει ΟΚ.
Επίσης παρατηρώ ενα ελαφρύ lag στην εικόνα.
Μπορώ να κάνω κατι η να τον γυρίσω πίσω?