Ηχεια τετρακάναλο. HELP.!!

lefrouki

New member
25 November 2014
2
Γεια σας παιδιά, ειδα το συγκεκριμενο Forum και ηταν πολυ ενδιαφερον και εμαθα αρκετα πραγματα απο πολους και βεβαια ειδα και αρθρα απο ατομα τα οποια ειχα πολυ γνωση σ`αυτο που ψαχνω και θελω να κανω.
Λοιπον εχω βρει αυτο το σιτε http://www.stavrianos-dw.gr/ με φθηνα Ηχεια και πολυ καλες τιμες αλλα δεν ειναι και οτι καλυτερο μπορεις να βρεις στην αγορα ετσι, θελω λοιπον να φτιαξω 2 κουτια το καθε κουτι θα εχει 3x 8inch woofer και ενα πολυ δυνατο Tweeter.
Θελω λοιπον απο εσας να σας ταλαιπωρησω και να σας ζητησω μια ΜΕΓΑΛΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ρε παιδια για το τι υλικα να χρησημοποιησω για τα κουτια (τι ξυλο) απο εργαλεια ειμαι ενταξει εχει ο πατερας μου απ`ολα και εχω φιλους οποτε ειμαι κομπλε. λοιπον στο θεμα μας, θελω απο εσας να με βοειθησεται στο τι ξυλο να χρησημοποιησω , τα υλικα και οτι αλλο το οποιο δεν εχω σκεφτει εγω. εχω κανει ενα μικρο σχεδιο στον υπολογιστη μ θα το ανεβασω.
Και κατι αλλο, ειμαι απο Αθηνα και προσπαθω να βρω Ξυλουργιο να αγορασω τα ξυλα και μου εχει βγει η ψυχη βεβαια χωρις να εχω κανενα αποτελεσμα γιατι απλα δεν ΞΕΡΩ.
(ελπιζω να μην ζηταω πολλα.) :) :) :) :) :)
 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
Αρχικά. Για τι χρήση τα θέλεις. Τι μουσική θα παίζεις, σε τι εντάσεις και με ποιον ενισχυτή θα τα οδηγήσεις. Πόσα θες να διαθέσεις. Από κροσόβερ έχεις καθόλου ιδέα και γιατί κατέληξες σε 3x8ιντσα + τουίτερ;
 

lefrouki

New member
25 November 2014
2
Κοίτα, κατεληξα εκει γτ παντα μ αρεσαι η ιδεα και τωρα που μπορω να το πραγματοποιησω θα το ηθελα ετσι, εκτος και αν δεν γινεται ετσι?? Γι`αυτο και ζητησα την βοηθεια σας. Εγω το θελω για οικιακη χρηση, μ αρεσει πολυ να ακουω μουσικη και να εχω ενα καλο ηχο στο σπιτι. Κατι εχω ακουσει απο crossover (απο το ιντερνετ βεβαια), εχω βαλει εναν φιλο μου να μου φτιαξει εναν ενισχυτή 2 δρομων, δεν σκοπευω να δωσω πολλα, παντος οσα ποιο πολλα γλυτοσω τοσο το καλυτερο :FSGSFGS4:. (σκοπευω καπου στα 150 (τα ηχεια τα εχω ειδη αγορασει , οποτε μονο να φταιξω τα κουτια θελω) για τα ξυλα (δεν ξερω αν ειναι αρκετα :/ ), οποιαδυποτε γνωμη παιδια δεν μου κανει κακο ειναι καλο και για μενα να μαθω κατι παραπανω γτ παντα ηθελα να μπω στον κομματι αυτο, ειμαι λατρεις σε ηχοσηστηματα/ηχεια κτλ.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,755
Βόλος
3 οκτάιντσα με 1 τουίτερ θα είναι είναι δίσκολο να ταιριάξουν, εκτός αν πας για σχεδίαση τριών δρόμων.

Αγόρασες ήδη τα μεγάφωνα; Έχεις σχέδια για τις καμπίνες; Σχέδια για τα κροσόβερ; Συχνά οι εταιρείες των μεγαφώνων έχουν τέτοια έτοιμα σχεδια που προτείνουν, και είναι η καλύτερη λύση για έναν αρχάριο. Αλλιώς πρέπει να τα υπόλογίσεις όλα με βάση τα χαρακτηριστικά των μεγαφώνων.

Το MDF είναι ο καλύτερος συνδυασμός κόστους και απόδοσης για τις καμπίνες. Θα έλεγα να δεις για 2-2,5 εκατοστά πάχος.
 
28 June 2006
2,941
Θα σου κοστίσουν παραπάνω και θα είναι χειρότερα από ένα ζευγάρι "φθηνά" έτοιμα. Πάρε αυτά και καθάρισες:
http://athensproaudio.gr/hi-fi/hi-fi-speakers/floor-standing/cerwin-vega-xls-215.html
1300 ευρώ. Έτσι που το πας, θα δώσεις περισσότερα και στο τέλος θα τα πετάξεις κιόλας.