Android Music Players

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,673
Μεσευρώπη
Αποφάσισα να ς το θέμα εδώ και όχι στο Android Forum γιατί έχω την εντύπωση ότι το κοινό αυτού του φόρουμ ενδιαφέρεται περισσότερο για audiophile εφαρμογές από το μέσο χρήστη κινητού Android. (no offence!).

Λοιπόν, εμείς οι audiophile ως γνωστόν τραβάμε μεγάλο ζόρι με την αναπαραγωγή μουσικών αρχείων σε κινητά android. Ο λόγος; Τα κινητά δυσκολεύονται να στείλουν μουσικό σήμα σε εξωτερικά dac, όταν δε απαιτούμε και HiRez αρχεία, 24/96, 24/192 ή DSD τα πράγματα σκουραίνουν. Ο μόνος ικανοποιητικός τρόπος που υπάρχει είναι το γνωστό και μη εξαιρετέο UAPP. To οποίο μπορεί να επιτελεί το σκοπό του ικανοποιητικά, αλλά είναι ουσιαστικά μονοπώλιο και έχει και τα κουσούρια του. (αισθητικά δε μου άρεσε ποτέ, δεν παίζει .cue, τα εξώφυλλα δεν τα πολυαγαπάει, πολλά αρχεία δεν τα βλέπει καν κλπ.) Το μονοπώλιο αυτό έρχεται να σπάσει το δωρεάν κινέζικο app HiByMusic που θα βρείτε εδώ https://play.google.com/store/apps/details?id=com.hiby.music

Το Hiby είναι κατ αρχήν δωρεάν (τώρα, αφού γίνει γνωστό φαντάζομαι ότι θα προσφέρεται με κάποιο αντίτιμο). Έχει κατ' αρχήν πολύ ωραίο design. Παίζει εξ αρχής αρχεία υψηλής ανάλυσης. Παίζει .cue. Έχει gapless playback. Βρήκε με τη μία όλα τα αρχεία μου, 32 γίγα και βάλε. Είναι πολύ σταθερό. Και αναγνώρισε με τη μία το Geek μου! Ορίστε μερικά screenshots για να δείτε για τι μιλάμε.

Screenshot_2014-11-26-18-10-03.jpg
Screenshot_2014-11-26-18-11-07.jpg
Screenshot_2014-11-26-18-11-15.jpg
Screenshot_2014-11-26-18-11-27.jpg
Screenshot_2014-11-26-18-11-52.jpg

Η εφαρμογή είναι αρκετά καινούρια, άρα έχει και ελλείψεις. Δεν έχει για παράδειγμα ψηφιακό volume δικό της, ούτε το volume του κινητού τη συγκινεί. Άρα δεν κάνει για σύνδεση ακουστικών με dac χωρίς δικό τους volume. Οι developers όμως λένε ότι θα μπει σε επόμενη αναβάθμιση.

Να αναφέρω και τη δική μου σύντομη εμπειρία. Το κατέβασα σήμερα, και το σύνδεσα αμέσως με το iFi. Το είδε αμέσως φυσικά αλλά αυτό το καταφέρνει και το UAPP. Αυτό που με εντυπωσίασε είναι το εξής: Συνήθως ακούω το συνδυασμό Uapp/Samsung Galaxy SIII>Usb OTG>iFi>είσοδος line in του carhifi (ο Θεός να το κάνει). Αυτός ο συνδυασμός υποφέρει από τις λακούβες και τα σαμαράκια του δρόμου, κόβεται, κάνει διακοπές, κολλάει το UAPP κλπ. Συνήθως αναγκάζομαι να κάνω επανεκκίνηση το κινητό για να ξεκολλήσει το UAPP. Εδώ τίποτα από αυτά. Το HiBy ήταν σταθερό σα βράχος, έκανε μιά διακοπή μετά από μισή ώρα περίπου και ξαναξεκίνησε εύκολα αφού έβγαλα και ξανάβαλα το βύσμα USB.

Σας το προτείνω ανεπιφύλακτα, έτσι κι αλλιώς τζάμπα είναι :D
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
Re: HibyMusic. Νέο δωρεάν Android app για αναπαραγωγή HiRez αρχείων.

Ωραίος !!! το κατεβάζω άμεσα...
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Re: HibyMusic. Νέο δωρεάν Android app για αναπαραγωγή HiRez αρχείων.

Και εγω!

Δοκιμες και αυριο τα λεμε, τνχ Κωστα
 

algedan

AVClub Addicted Member
9 October 2008
1,590
Re: HibyMusic. Νέο δωρεάν Android app για αναπαραγωγή HiRez αρχείων.

το δοκίμασα σε samsung galaxy s duos 2. Δεν υποστηρίζει otg (το κινητό μου) οπότε δεν μπορώ να το δοκιμάσω με το ifi nano :bigcry:
έτσι έγινε μια πρώτη εκτίμηση με το..... ενσωματωμένο μεγαφωνάκι του, μην βαράτεεε!!!! Κάποια στιγμή αύριο θα συνδέσω minijacκ to rca για τον λαμπάτο yarland - πιστεύω ότι θα έχει καλύτερη απόδοση
1. Michael Jackson - Thriller dff files ακούγονται καθαρά και δυνατά αλλά στο ομότιτλο κομμάτι "γρατζουνούσε" το μεγαφωνάκι, παίζει άψογα dff files.
2. Pink Floyd - wish you here 1975 sacd iso το παίζει δυνατά και αρκετά καθαρά για το μεγαφωνάκι του! αλλά κυρίως με εντυπωσίασε που παίζει iso.
3. Art Bakley - A night in Tunisia flac 24/192 παίζει όπως και στα υπόλοιπα, χάνει από το μεγαφωνάκι.

Πάντως έχω εντυπωσιαστεί πως ένα ελεύθερο πρόγραμμα παίζει τόσα είδη μουσικής, θα καθήσω να το ψάξω αύριο κάποια στιγμή.
Επίσης στο στανταρ mode αναπαραγωγής βάζει όλα τα κομμάτια χύμα με ταξινόμηση τον αριθμό κομματιού π.χ. 1ο το 1ο του Art bakley, 2o το 1ο του jackson, 3o το 1ο των Pink Floyd κ.ο.κ. Ο άλλος τρόπος είναι από τις 3 τελίτσες αριστερά να διαλέξεις folder και να πας στο φάκελλο όπου τότε παίζει μόνο τα περιεχόμενα του φακέλλου. Κάτι που πρόσεξα είναι ότι στην επιλογή folder τους Pink Floyd τους είχε μόνο ένα αρχείο - το iso ενώ στην απλή επιλογή εμφάνιζε (σαν cue) και τα τραγούδια ξεχωριστά!
Αυτά για αρχή .... μάλλον έχει μέλλον!

υγ. συγγνώμη για την προσβολή .... που έβαλα το μεγαφωνάκι του κινητού (το εννοώ) αλλά ήθελα να το δοκιμάσωωωω!
Καλό βράδυ!!!!
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Re: HibyMusic. Νέο δωρεάν Android app για αναπαραγωγή HiRez αρχείων.

ΟΚ, το προγραμματακι ειναι πολυ πρώτο, το interface καλυτερο απο το USB Player pro, κανει πιο εξυπνο σκαναρισμα της βιβλιοθήκης και περνάει απο το ενα φορμα στο αλλο ακαριαία.

Ισως να ειναι ενα κλικ πιο γλυκο απο το USB pl pro? το παρατήρησε καποιος αλλος? (δεν εχω ντακ/ενισχυτή τωρα και μονο με το κινητο ειναι δυσκολα τα συμπεράσματα)
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Re: HibyMusic. Νέο δωρεάν Android app για αναπαραγωγή HiRez αρχείων.

To πέρασα στο HTC Desire 610 μου το οποίο κάπως αργάδιαπίστωσα οτι δεν υποστηρίζει USB Host Μode και δυστυχώς κατέστη αδύνατον να το δοκιμάσω και αυτό. Αν και το βλέπει το Ι DSD Micro μου αμέσως το χάνει, το ξαναβλέπει και το χάνει με αποτέλεσμα να κρασάρει η εφαρμογή ...κλάψ...
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Re: HibyMusic. Νέο δωρεάν Android app για αναπαραγωγή HiRez αρχείων.

Περίεργα πράγματα.. Με το Ν5 (5.0.1) και το ifi δεν παίζει.. Δεν ανοίγει καν!
Στο Ν7 όταν πήγα να το κατεβάσω από το Playstore το έβγαζε incompatible.. Κατέβασα το. apk από το πιο πανω λινκ, εγκαταστάθηκε και παίζει κανονικά αλλά κάνει παρουσιάζει ελαφρά glitches!
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,673
Μεσευρώπη
Re: HibyMusic. Νέο δωρεάν Android app για αναπαραγωγή HiRez αρχείων.

Διαπίστωσα ότι για να δουλέψει καλά η νέα έκδοση θέλει να απεγκαταστήσεις πρώτα την παλιά και μετά να κάνεις clean install από το google play store. Για δοκιμάστε το όσοι θέλετε την καινούρια.

Εγώ πάλι έχω άλλο πρόβλημα. Με την καινούρια έκδοση δε βλέπει καθόλου το Geek Out, μόνο το iFi αναγνωρίζει. Οπότε ξαναεγκατέστησα την έκδοση 1.01, την αρχική. Έλα όμως που αναβαθμίζεται αυτόματα. Απενεργοποίησα την αυτόματη ανανέωση στις προτιμήσεις του τηλεφώνου και στις ρυθμίσεις του app, αλλά αυτή επιμένει να αναβαθμίζεται συνεχώς.
 

Aurum

Established Member
8 April 2013
242
Re: HibyMusic. Νέο δωρεάν Android app για αναπαραγωγή HiRez αρχείων.

Πάντως έχει όντως βελτίωση σε σχέση με τον ενσωματωμένο player του Android. Και φυσικά μεγαλύτερη υποστήριξη αρχείων.
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Re: HibyMusic. Νέο δωρεάν Android app για αναπαραγωγή HiRez αρχείων.

Βουρ για δοκιμή! Ευχαριστούμε για το νήμα!

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Το κατέβασα σε Samsung Galaxy S III. Λειτουργεί απροβλημάτιστα και scanαρε την βιβλιοθήκε σε δευτερόλεπτα. Μένει μόνο να του περάσω λίγα αρχεία Hi-res και να το ακούσω.
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Re: HibyMusic. Νέο δωρεάν Android app για αναπαραγωγή HiRez αρχείων.

Παίζει εξαιρετικά! Σε σχέση με τον defeult android player παίζει καλύτερα. Πέρασα στο Galaxy το Hotel California / Eagles σε flac 24/192 και το Toward to Within / Dead Can Dance σε flac 24/88. Τα έπαιξε κανονικά χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα την στιγμή που ο android player δεν τα ανοίγει καν.

Πολύ καλό.
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Απάντηση: HibyMusic. Νέο δωρεάν Android app για αναπαραγωγή HiRez αρχείων.

Σε ταμπλετ δεν παιζει; το εβαλα σε samsung g.n. 10.1 ed. 2014 και ανοιγει μεν αλλα κρασσαρει ταχιστα
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,673
Μεσευρώπη
Re: Απάντηση: HibyMusic. Νέο δωρεάν Android app για αναπαραγωγή HiRez αρχείων.

Σε ταμπλετ δεν παιζει; το εβαλα σε samsung g.n. 10.1 ed. 2014 και ανοιγει μεν αλλα κρασσαρει ταχιστα
Είναι από αναβάθμιση; αν ναι κάνε απεγκατάσταση και ξανά φόρτωσε το από το Play Store.
 

dipsa

Established Member
10 October 2006
275
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: HibyMusic. Νέο δωρεάν Android app για αναπαραγωγή HiRez αρχεί

Νέα έκδοση v.1.2.1.

Το ψηφιακό volume πλέον δουλεύει και με τα 2 USB dac που έχω, αλλά ΜΟΝΟ στη κεντρική οθόνη της εφαρμογής και χωρίς να υπάρχει κάποια ένδειξη.
Με τα πλήκτρα volume της συσκευής ...

Αν δεν σας δουλεύει, αλλάξτε τη ρύθμιση DoP και κάντε επανεκκίνηση της εφαρμογής. (προσοχή λίγο με το volume, γιατί πάει τέρμα καμία φορά)
Το equalizer, στο ένα dac μου δουλεύει, στο άλλο όχι. (σταματά να παίζει)

Αυτά με KitKat..
Σε lollipop δεν μου παίζει.. Μόλις συνδέω τα dac, κλείνει.

Επειδή η εφαρμογή ''δείχνει'' μη συμβατή με τις περισσότερες συσκευές, την βρήκα και κατέβασα από εδώ http://bcs.duapp.com/hibymusic/HibyMusic.apk

Παρ' όλα τα προβλήματα, είναι εξαιρετική εφαρμογή κ δίνει ρέστα με αρχεία υψηλής ανάλυσης.
 
Last edited:

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Re: HibyMusic. Νέο δωρεάν Android app για αναπαραγωγή HiRez αρχείων.

Μάλλον στο lollipop δεν χρειάζεται πλέον αυτή η εφαρμογή... Προφανώς την έχουν φτιάξει για android πριν το lollipop που δεν έχει δυνατότητα USB audio!
Συνδέοντας το κατάλληλο DAC σε lollipop έχεις ήχο από όλες τις εφαρμογές πλέον,
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,673
Μεσευρώπη
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: HibyMusic. Νέο δωρεάν Android app για αναπαραγωγή HiRez α

Νέα έκδοση v.1.2.1.

Το ψηφιακό volume πλέον δουλεύει και με τα 2 USB dac που έχω, αλλά ΜΟΝΟ στη κεντρική οθόνη της εφαρμογής και χωρίς να υπάρχει κάποια ένδειξη.
Με τα πλήκτρα volume της συσκευής ...

Αν δεν σας δουλεύει, αλλάξτε τη ρύθμιση DoP και κάντε επανεκκίνηση της εφαρμογής. (προσοχή λίγο με το volume, γιατί πάει τέρμα καμία φορά)
Το equalizer, στο ένα dac μου δουλεύει, στο άλλο όχι. (σταματά να παίζει)

Αυτά με KitKat..
Σε lollipop δεν μου παίζει.. Μόλις συνδέω τα dac, κλείνει.

Επειδή η εφαρμογή ''δείχνει'' μη συμβατή με τις περισσότερες συσκευές, την βρήκα και κατέβασα από εδώ http://bcs.duapp.com/hibymusic/HibyMusic.apk

Παρ' όλα τα προβλήματα, είναι εξαιρετική εφαρμογή κ δίνει ρέστα με αρχεία υψηλής ανάλυσης.

Πες μας λίγο τι κινητό έχεις, με τι λειτουργικό, αν είναι ρουταρισμένο κλπ. Καθώς και τι DAC έχεις, με ποιό δουλεύει το equalizer με ποιό όχι.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Μάλλον στο lollipop δεν χρειάζεται πλέον αυτή η εφαρμογή... Προφανώς την έχουν φτιάξει για android πριν το lollipop που δεν έχει δυνατότητα USB audio!
Συνδέοντας το κατάλληλο DAC σε lollipop έχεις ήχο από όλες τις εφαρμογές πλέον,

Είναι όπως το UAPP, σε lollipop η χρησιμότητά του είναι περιορισμένη, αλλά υποστηρίζει hi-rez αρχεία, το lollipop όχι.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: HibyMusic. Νέο δωρεάν Android app για αναπαραγωγή HiRez α

...
Είναι όπως το UAPP, σε lollipop η χρησιμότητά του είναι περιορισμένη, αλλά υποστηρίζει hi-rez αρχεία, το lollipop όχι.
Σε εμένα κρασαρει σε lollipop!
Hi-rez υποστηρίζουν συγκεκριμένοι players (Onkyo, Neutron) που δουλεύουν πολύ καλά στο lollipop!