Ρε τι γίνεται. Το τζόκερ κανονικά.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,726
Καποτε στο μελλον,με καθε σετ NOS λαμπες θα παιρνεις δωρεαν τον ενισχυτη.
Θα φυλαξω καποιες που εχω δεν ξερεις καμια φορα :flipout:
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Το δράμα δεν είναι αυτό.
Το δράμα είναι να είσαι της επίδειξης και το ενισχυτικό σου να τις έχει εσωτερικά,να μην φαίνονται.:flipout:
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Εγώ αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί δεν μπορούν σήμερα με την τεχνολογία που υπάρχει να φτιάξουν λάμπες με παρόμοιο ηχητικό χαρακτήρα και παρουσιάζονται τυπάκια σαν κι αυτόν για να χρυσοπουλούν τις nos..
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Ρε τι γίνεται. Το τζόκερ κανονικά.

Εγώ αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί δεν μπορούν σήμερα με την τεχνολογία που υπάρχει να φτιάξουν λάμπες με παρόμοιο ηχητικό χαρακτήρα και παρουσιάζονται τυπάκια σαν κι αυτόν για να χρυσοπουλούν τις nos..

Όσο υπάρχουν κάποιοι που τις αγοράζουν,θα υπάρχουν και κάποιοι να τις πουλάνε.
Σε αυτό δεν μας πέφτει λόγος,είναι προσωπική υπόθεση του καθενός,κανείς δεν τον αναγκάζει να αγοράσει.

Παράλογες τιμές υπάρχουν σε ότι μπορεί να φανταστεί κανείς.
Έχω δει σπιρτόκουτο να πουλιέται 2000$ λόγω σπανιότητας για παράδειγμα...

Τροχονόμοι στην τσέπη του καθένα μας δεν γίνεται να υπάρχουν.
Αυτό που γίνεται,είναι να διαβάζουμε και να μαθαίνουμε όσο πιο πολλά μπορούμε για να προφυλασσόμαστε.

Από κει και πέρα περί ορέξεως....
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Mα η απορία μου Σωκράτη είναι γιατί δεν μπορούν να φτιάξουν παρόμοιες ηχητικά λάμπες σήμερα έτσι ώστε να μην υπάρχουν αυτά τα φαινόμενα αισχροκέρδειας
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Ρε τι γίνεται. Το τζόκερ κανονικά.

Mα η απορία μου Σωκράτη είναι γιατί δεν μπορούν να φτιάξουν παρόμοιες ηχητικά λάμπες σήμερα έτσι ώστε να μην υπάρχουν αυτά τα φαινόμενα αισχροκέρδειας
Λάμπες φτιάχνονται πολλές.
Αλλά μάλλον γιατί κανείς δεν πέτυχε ακόμα την συνταγή στο ηχητικό αποτέλεσμα.
Ακόμα κι αν την πέτυχε όμως,πως το αποδεικνύει...

Οπότε...
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,726
Εγώ αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί δεν μπορούν σήμερα με την τεχνολογία που υπάρχει να φτιάξουν λάμπες με παρόμοιο ηχητικό χαρακτήρα και παρουσιάζονται τυπάκια σαν κι αυτόν για να χρυσοπουλούν τις nos..

Yπαρχουν σημερα πολυ καλες λαμπες οπως οι PSVANE που ειναι πολυ κοντα στις καλες NOS.Διοτι δεν ειναι ολες οι NOS κορυφαιες σε συγκριση με καποιες που οντως ηταν εξαιρετικες.
Το αστειο ειναι οτι την εποχη τους , δεν δινοταν τοση σημασια οση σημερα !!!!!Παρ'ολα αυτα οι καλες μαρκες της τοτε εποχης ειναι καλυτερες απο τις σημερινες.
Οι τελευταιες ΝΟS Mullard 12ax7 διαφορων τυπων που αγορασα, τις πηρα για 15-20 ευρω πριν αρκετα χρονια.Το ιδιο με καποιες αλλες.Αγορασα και πιο προσφατα αναγκαστικα λογω φαγουρας....χαχαχα,αλλα οχι τετοιες τιμες.
Για φανταστειτε τωρα , μια απο το ζευγαρι να κανει προβλημα που δεν ειναι απιθανο μετα απο τοσα χρονια που δεν ξερεις με ποση προσοχη φυλαγονταν,αν επεσε κανενα κιβωτιο κατω........
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Υπάρχει και τεχνικό θεμα για το οποιο οι σημερινές δεν είναι σαν τις παλαιές. Κάποιες φρεσκες ειναι καλες (με τις PSVANE δεν εχω ιδιαιτερη εμπειρια, καποιες αλλες ερχονται στο μυαλο μου) αλλα πολλες απο τις καλες "νεες" ειναι και πολυ ακριβές.
 
19 June 2006
8,661
Το άπαιχτες είναι το θέμα και η ποσότητα. Ηχητικά υπάρχουν καλύτερες λάμπες (όχι ότι αυτές δεν είναι σούπερ). Οι περισσότερες δικές μας nos έχουν πολεμήσει. Αυτές έχουν παρθένα ποδαράκια.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,726
Αν θελετε, επειδη στρωνω μερικες PSVANE 12AX7 για τα demo SPA 1SE & II/2SE , μπορω να πω πως βρισκω την συγκριση μεταξυ τους και μερικων αλλων NOS η ακομη και αλλων νεας παραγωγης που εχω στην διαθεση μου.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,673
Μεσευρώπη
Mα η απορία μου Σωκράτη είναι γιατί δεν μπορούν να φτιάξουν παρόμοιες ηχητικά λάμπες σήμερα έτσι ώστε να μην υπάρχουν αυτά τα φαινόμενα αισχροκέρδειας

Σήμερα οι λάμπες είναι είδος πολυτελείας, για λίγες ηχητικές εφαρμογές. Αναγκαστικά και τα κομμάτια είναι λίγα, με ότι αυτό συνεπάγεται. Τότε, (δεκαετία του '50 '60 κλπ) οι λάμπες κατασκευάζονταν μαζικά για εφαρμογές σε τηλεοράσεις, ραδιόφωνα κλπ, κλπ.
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
Αν θελετε, επειδη στρωνω μερικες PSVANE 12AX7 για τα demo SPA 1SE & II/2SE , μπορω να πω πως βρισκω την συγκριση μεταξυ τους και μερικων αλλων NOS η ακομη και αλλων νεας παραγωγης που εχω στην διαθεση μου.

Θελουμε, θελουμε, ειδικα για τις 12AX7 :beer::beer:
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Μια και το έφερε η συζήτηση:
Ψάχνω για ένα ζευγάρι 300Β για να μην καίω τις WE. Διάβασα καλά λόγια για τις TJ 300B/n Mesh Plate Globe (Sophia Electric) που είναι σχετικά φτηνές. Έχει κάποιος ακούσει;;
Μεταξύ ST και Globe τι θα λέγατε;;