Sony MDR 1A

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Τελευταια εχω χασει λιγο τις εξελιξεις με τα νεα μοντελα.Ενα αλλο thread που τρεχει αυτη τη στιγμη,για κλειστου τυπου ακουστικα μεχρι 300 ευρω,με εβαλε σε mood να ξανακοιταξω λιγο τι παιζει...

Κοιταζοντας στο youtube τα βιντεο του hifiguy528 (οσοι ασχολειστε ισως τον ξερετε),επεσα στο βιντεο των νεων sony MDR 1A.

Θεωρησα ενδιαφερον να το ποσταρω εδω,γιατι βλεποντας το βιντεο αυτο,ειδα καποιες αλλαγες σε αυτο το μοντελο σε σχεση με τα 1r που εχω,που δειχνει οτι προφανως πλεον οι εταιριες λαμβανουν υποψιν τους τα σχολια και τα παραπονα στο δαιδικτυο,και προχωρουν σε βελτιωσεις των μοντελων.

Ηχητικα δε ξερω πως ειναι αυτα τα 1Α,αλλα στο βιντεο φαινεται πως η sony διορθωσε 2 προβληματα. Το 1ο ειναι το λεγομενο jack rattle,οπου στα 1R η συνδεση του καλωδιου στα ακουστικα ειναι χαλαρη και μεταφερει ενα μικρο θορυβο οταν κουνιεται εκει,και το 2ο ειναι οτι φτιαξανε τα μαξιλαρακια πιο βαθια,προφανως για να μην ακουμπανε το πλαστικο καλυμα μεσα τα πιο "πεταχτα" αυτια,και να εχουν καλυτερη ανεση.

Επισης,στα σχολια,αυτος που τεσταρει αυτα τα ακουστικα αναφερει οτι ειναι γενικα καλυτερα απο τα 1r.

Με καθε επιφυλαξη λοιπον,επειδη δε τα εχω ακουσει,θα προτεινα αν καποιοι ψαχνουν κατι σε αυτη την κατηγορια,να ψαξουν τιποτα εντυπωσεις για αυτα στο διαδικτυο,διοτι αν εχουν βελτιωσει και τον ηχο σε σχεση με τα 1R,τοτε θα αποτελουν ισως μια αρκετα καλη επιλογη,μαζι με οποια αλλα παρομοια εχετε κατα νου (πχ focal spirit professional/classic,nad viso hp 50,audio technica,beyer,akg κτλ).

https://www.youtube.com/watch?v=rnfzWfUxLXU&list=UUVrSYkR10_JxMM7S64ZVSMw
 
sony mdr-1a

Με ενδιαφερουν τα συγκεκριμενα ακουστικα τοσο αισθητικα αλλα σιγουρα μουσικα, και εξηγουμε.Πηγα σε μαγαζι που ειχε demo διαφορα ακουστικα παρεα με ενισχυτη ακουστικων (ifi nano) και κινητο samsung γεματο flac κομματια της αρεσκείας μου, αναμεσα απο πολλα και διαφορα της ιδιας τιμης ηταν αυτα που ξεχωρισαν στα αυτια μου αλλα και στο κεφαλι μου.Η αληθεια ειναι πως δεν γνωριζω και πολλα απο ακουστικα over ear και οσο και να διαβασα εδω μεσα αξιολογη αναφορα στη sony δεν διέκρινα, συμβαίνει κατι που δεν ξερω με την εταιρια αυτη στα ακουστικα?
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Re: sony mdr-1a

Δεν θεωρούνται κακά ακουστικά.
Νομίζω είναι και για bass heads αν δεν κάνω λάθος.
Σχεδιαστικά είναι πανέμορφα.
Αν τα ακουσες και σου άρεσαν, αγόρασε τα
 
Re: sony mdr-1a

Δεν θεωρούνται κακά ακουστικά.
Νομίζω είναι και για bass heads αν δεν κάνω λάθος.
Σχεδιαστικά είναι πανέμορφα.
Αν τα ακουσες και σου άρεσαν, αγόρασε τα

Στο θεμα μπασου δεν μπορω να πω οτι ηταν υπερβολικα, οταν ηταν ομως να βαρεσουν το καναν χωρις παραμόρφωση και βεβαια χωρις να καλυπτουν μεσαία ή πριμα.
Μου αρεσαν πολυ τα πριμα (πολυ ισορροπημένα) και οι μεσαιες (δεν μου αρεσουν ηχεια ή ακουστικα που τονιζουν αυτη τη ασυγχώρητα) στα δικα μου αυτια ακουγονταν βελούδο.
Ας πουμε σε αυτη την κατηγορια απέρριψα τα Sennheiser Momentum γιατι το μπασο τους ηταν καπως ασθενικό και τόνιζαν αρκετα τις μεσαίες.(δεν τα λες και over ear τα συγκεκριμενα)
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Re: sony mdr-1a

Λογικά έχεις ήδη διαβάσει την όμορφη παρουσίαση για το αδερφάκι τους το mdr-1r.

Και αφού τα έχεις ακούσει κιόλας ήδη έχεις κάνει τη βασικότερη δουλειά.
Από εμφάνιση σκίζουν , εφόσον σε ευχαριστούν εργονομικά και ηχητικά δεν βλέπω λόγο να φρενάρεις την αγορά σου.

Το μόνο που μπορούμε να σου προσφέρουμε εμείς επιπλέον είναι -εκτός από τυχών εντυπώσεις από άλλους κατόχους για τα συγκεκριμένα ακουστικά- να σου δώσουμε και μερικές εναλλακτικές για να εξετάσεις/ακούσεις εφόσον μας δώσεις κάποια βασικά στοιχεία που ζητάμε εδώ

Αν και φαντάζομαι αυτό που ζητάς είναι σε αντίστοιχο στυλ
κλειστού τύπου
over ear
καλή εμφάνιση για χρησιμοποίηση σε εξωτερικό περιβάλλον
καλά μπάσα και ευχάριστος χαρακτήρας χωρίς να υπερτονίζει μεσαίες και ανώτερες συχνότητες
μέχρι 200 ευρώ

Επεσα μέσα?
 
Re: sony mdr-1a

Αν και φαντάζομαι αυτό που ζητάς είναι σε αντίστοιχο στυλ
κλειστού τύπου
over ear
καλή εμφάνιση για χρησιμοποίηση σε εξωτερικό περιβάλλον
καλά μπάσα και ευχάριστος χαρακτήρας χωρίς να υπερτονίζει μεσαίες και ανώτερες συχνότητες
μέχρι 200 ευρώ

Επεσα μέσα?

Γεια σου φιλε μου, Αρχικα να σε ευχαριστησω για το λινκ της παρουσιασης, οχι δεν το ειχα διαβασει και πραγματικα μου φάνηκε πολυ χρησιμο.
Λιγο πολυ ηχητικα ειναι οπως τα περιγραφει ο φιλος μας στην παρουσιαση, ειναι καπως χρωματισμενα, και ελπιζω μετα απο καποιο σημαντικο χρονικο διαστημα αυτο να καθαρισει καπως γιατι οντως νιωθεις οτι ειναι και πνιγμενα.
Στο καταστημα τα δοκιμασα και χωρις τον ενισχυτη, κατευθειαν απο το jack του samsung (αυτο θεωρω συμβαινει με ολα τα ακουστικα αυτου του τυπου) , το αποτελεσμα ηταν πολυ αδυναμο , απογοητευτικο και κούφιο θα ελεγα, τα ακουστικα δεν νομιζω να ειναι και τοσο φορητα, θελουν οδηγηση για να μπορεσουν να αποδωσουν σωστα.
Στις υποθετικες ερωτησεις σου, ναι επεσες σε ολα μεσα, με εχει κερδισει το ακουστικο κυριως γιατι ειναι καλοφτιαγμενο με πολυ αναλαφρη αισθηση χωρις να πιεζει καθολου η στεκα το κεφαλι, το αφρωδες υλικο ειναι μαγικο και κουμπωνει αψογα στα οχι πεταχτα και κανονικα σε μεγεθος αυτια μου.
Μαζι με ολα τα παραπανω μου εκατσε και ο ηχος τους, Αρα....?
 
Last edited:
Re: sony mdr-1a

Ααα!! και ακομη μια ερωτηση για οποιον γνωριζει, ποια η ουσιαστικη διαφορα mdr 1a με mdr 1r ?
Εκτος απο αυτες που φαινοντα στο βύσμα (ειχε ενα θεμα εκει το προηγουμενο) και στο αφρωδες υλικο.
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Re: sony mdr-1a

Το 1a είναι ο "διάδοχος" του 1r.
Είναι στο ίδιο εύρος τιμής, είναι εμφανισιακά ίδιο, απλά έχει ελαφρώς διαφορετικό tuning στον ήχο του σε ορισμένα σημεία

Δες αυτή την παρουσίαση όπου αναφέρονται και τα δύο
https://www.youtube.com/watch?v=xWlHA56HcS4

Eφόσον το συγκεκριμένο ακουστικό τικάρει όλα τα κουτάκια με τις απαιτήσεις σου προχωράς άφοβα.

Αν θέλεις οπωσδήποτε να κοιτάξεις και κάποιες εναλλακτικές θα έλεγα ότι θα μπορούσες να δεις και τα
V-moda M-100 με μειονέκτημα την υψηλότερη τιμή αλλά έχουν και αυτά το πακέτο που επιθυμείς (νομίζω μπορείς να τα ακούσεις στο athensproaudio)
Nad Viso HP50 με μειονέκτημα ότι δεν πουλιέται Ελλάδα και δεν μπορείς να το τεστάρεις αλλά λέγονται καλά πράγματα για το συγκεκριμένο
Bang & Olufsen BeoPlay H6 με μειονέκτηματα και τα 2 των από πάνω
 
Re: sony mdr-1a

DSC_6233_zpsvfjs7u5c.jpg


DSC_6236_zpsagk7k7db.jpg


εφτασαν σπιτι, συσκευασια και λοιπά premium.
DSC_6228_zpsmobz23g5.jpg

ξεκινάω ακροαση και εντυπωσεις αργοτερα.
Το πρωτο που με χαλασε ειναι το κοντο καλωδιο....πρεπει να ειμαι διπλα στο ενισχυτη.
 
Last edited:
Re: sony mdr-1a

επανερχομαι στο θεμα μετα απο πολυ ακροαση μετα mdr-1a.
Γενικα στο θεμα ακουστικα ειμαι αρχάριος και σιγουρα δεν θα μπορεσω να τα κρίνω σωστα, ομως θα προσπαθησω.
Αρχικα η ποιοτητα τους, δεν τριζει τιποτα τα υλικα ειναι αρκετα καλα, η στεκα, τα αφρώδες υλικα και τα καλωδια ειναι αρκετα προσεγμενα.
Η ανεση, αχ!! αυτη η ανεση, πραγματικα μου το ελεγαν, το ειχα δει και σε καποια reviews αλλα σε καμια περιπτωση δεν περιμενα να ειναι τοσο ανετα ακομα και μετα απο σχεδον 4 ωρες ακροασης.
Ο ηχος, το βασικοτερο στην επιλογη τους, αρχικα στα πρωτα λεπτα ακροασης και κυριως σε κλασική μουσικη η ποιοτητα με συνεπήρε αλλα στην πορεία παρατηρησα πολυ υποτονικό το μπασο και οι μεσαίες αρκετα εως πολυ χρωματισμενες.
Αφου λοιπον περασαν καποιες ωρες (40-50) λειτουργιας το μπασο εφτιαξε καπως αλλα το προβλημα με τα κάπως μεσαία παρέμεινε σε φαση που αρχισα να σκέφτομαι την πωληση τους πολυ πιθανο σεναριο....
Εκει που ελεγα πως τωρα θα τα βαλω αγγελια, ερχοταν μια παραγωγη που την γνωριζα καλα και απλα τα εβγαζα και ελεγα ''μαγεία'', όλο αυτο δεν κρατησε πολυ μεχρι που η λεξη μαγεία ερχοταν ολοένα και πιο συχνά.
Μονο τα πριμα δεν διαφοροποιηθηκαν καθολου (ή ετσι νομιζω) ηταν αυτο που λατρεψα απο την αρχη μαζι με την ανεση, πλεον μετα απο αρκετες ωρες (100-150) ειμαι σε θεση να πω πως ηταν για τα χρηματα τους μια καλη αγορα, σιγουρα θα υπαρχουν και καλύτερες, στα αυτια μου ομως αναμεσα απο αυτα που δοκιμασα ηταν η καλυτερη.
Τους πηρα και μια θηκη μεταφορας διοτι αυτη που δινει η sony δεν θα ελεγα πως τα προστατευει μεσα σε μια τσαντα παρεα και με αλλα πραματα
αααα!! ξεχασα να αναφερω οτι την θελουν την ενισχυση τους, ο ηχος ειναι πολυ υποτονικός, άδειος και αδυναμος αν καποιος τα συνδεσει κατευθείαν πανω σε ενα κιν.τηλεφωνο ή mp3 player.
 
Re: sony mdr-1a

Οταν μπει λοιπον το μικροβιο, παρολο που εισαι ικανοποιημενος με την αγορα που εκανες ψαχνεις να δεις τι καλυτερο υπαρχει στην κατηγορια (οχι χρηματων) και ξαφνικα πεφτεις πανω στα audeze - sine και μαλιστα ετοιμα στρωμενα για ακροαση.......
Τα εχετε ακουσει? Εγω προσωπικα επαθα σοκ!, υποσχεθήκα οτι καποια στιγμη θα γινουν στοχος απόκτησης.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Re: sony mdr-1a

Και όπως λέει και ο Μάνος αυτό το μικρόβιο δεν το πιάνει καμία αντιβίωση.
Άντε καλά ξεμπερδέματα.:)
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Re: sony mdr-1a

Ευχαριστούμε για τις εντυπώσεις :a0210:
Όντως έτσι είναι άμα μπεις στο παιχνίδι δεν ξεμπερδευεις εύκολα μετά
Αλλά αυτή είναι και η μαγεία του, να ακούς διαφορετικά πράγματα, να παίρνεις εμπειρίες, να μαζευεσαι με φίλους και να φέρνει ο καθένας τα δικά του ακουστικά
Είναι κάτι που δεν μπορείς να το κάνεις με τα ηχεία για προφανείς λόγους