νεο format: Meridian MQA

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
H Meridian μολις λάνσαρε ενα νεο ψηφιακό φορμα, με την εμπορικη ονομασία MQA (Master Quality Authenticated). Αν και δεν έχουμε ακομα πολλες πληροφορίες σε τεχνικο επίπεδο, φαινεται να ειναι ενα τριπλό σημα πακεταρισμενο σε 24/96 FLAC-ALAC που υποσχεται πιο ευχάριστη μουσικη αναπαραγωγή.

MQA samples the audio signal in three different ways, and then encapsulates the three signals into a bitstream that fits in a conventional 96kHz/24-bit package that can be stored or transferred as a FLAC, ALAC, or other lossless file format.

http://www.theabsolutesound.com/articles/robert-harley-listens-to-meridian-mqa/

Απ οτι φαίνεται τα MQA αρχει θα αναπαράγονται και απο μη MQA ειδικά μηχανήματα σαν απλα FLAC (24/96?) ενω με την χρηση του εξειδικευμένου converter θα εχουμε την εξτρα "μαγεια" του.

An MQA-encoded recording can be played back without an MQA decoder, but without the full quality of which MQA is capable.

http://trademarks.justia.com/859/65/mqa-85965607.html

H Meridian εχει σχεδιασει το φορμα με σκοπο την πιο επιτυχημενη συμπιεση του ωστε να μπορει να χρησιμοποιηθει ευκολα σε υπηρεσιες streaming-downloading

is really about the future of recorded music", with MQA promising to more efficiently package studio master quality files in order to take up less space and allow for streaming as well as downloading high-resolution audio

http://www.whathifi.com/news/meridian-audio-mqa-paves-way-high-res-streaming

take into account the way people's hearing works on a fundamental level. Meridian Audio calls this process 'encapsulation', and it's a method of coding that majors on getting timing precision right.
 
Last edited:

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Disclaimer: Τη meridian τη συμπαθώ πάρα πολύ και τη σέβομαι

Παρόλα αυτά, με τα λίγα marketing materials εκεί έξω, από όσο καταλαβαίνω , δεν συζητάμε για καμία επανάσταση, και θα προσπαθήσω να αναλύσω τους λόγους.

1/ DRM κλειδωμένη μουσική και μάλιστα με τα προσωπικά μας στοιχεία. Απεχθάνομαι αυτά τα κλειδώματα. Ως καταναλωτής δεν μου προσφέρει τίποτα εκτός από προβλήματα. Οπότε δεν πρόκειται να αγοράσω dmr music. Να σας θυμίσω κάποιοι ‛χασαν τα λεφτά τους’ υποστηρίζοντας DRM protected αρχεία, που σήμερα δεν υπάρχουν players που τα υποστηρίζουν.

2/ τα dac μας είναι Pcm ή και DSD , pcm είναι και το ενθυλακωμένο 24/96 από όσο λένε. Αυτό θα παίζουν τα dac και οι κάρτες ήχου μας. Συγνώμη κιόλας αλλά 24/96 ακούμε και αγοράζουμε χρόνια και χωρίς να είναι κλειδωμένα τα αρχεία. Το επίπεδο της ποιότητας τους το γνωρίζουμε και δεν περιμέναμε να το μάθουμε σήμερα.

3/ Ότι και να λένε για τη διαδικασία ηχογράφησης, και το timing, που όντως δε ξέρω ας βγάλουν επαγγελματικούς εγγραφείς. Εμάς ο εξοπλισμός αναπαραγωγής μας τα παραπάνω pcm και dsd παίζει. Άρα μη φανταστείτε ότι υπάρχει καμιά διαφορά με τα ως τώρα 24/96 που ακούμε, στον εξοπλισμό μας.

Έστω ότι κάνουν κάτι διαφορετικό από Pcm/dsd… θα πρέπει να αλλάξουμε τα dac μας !? Δε νομίζω η meridian να πείσει wolfson/akg/ess etc. να υποστηρίξουν εύκολα το οτιδήποτε άλλο.

Γενικά ας μας δώσουν περεταίρω στοιχεία τεχνικά. Γιατί για την ώρα τo marketing τους είναι λίγο κούφιος κουβάς κατά την άποψή μου.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Από την άλλη η φωτογραφία εδώ

meridian_news.png

http://www.theabsolutesound.com/articles/robert-harley-listens-to-meridian-mqa/

Δείχνει MQA 384k, πιθανολογώ άρα pcm .
Αλλά το συγκεκριμένο, δεν θα μας επιτρέπουν να το εξάγουμε σε flac πάρα μόνο το :4 !?
Δηλαδή το κλειδωμένο αρχείο μπορεί να έχει ως και 32/384 εσωτερικά , τώρα εάν αυτό θα είναι pcm , ή compressed , δεν ξέρω.


Κατά τα άλλα το προμοτάρουν και ως streaming format… δε ξέρω ίσως εκεί να βρει χρήση. Σε κλειδωμένες συνδρομητικές υπηρεσίες. Αλλά υπάρχουν είδη πολλά ανταγωνιστικά. Και άντε να πείσεις όλη την αγορά να τα υποστηρίξει… από VLC / foobar / jriver /apple / mpd …
νταξ … θα πρέπει να το δούμε πρώτα για να το πιστέψουμε, αν και δε νομίζω σαν κλειδωμένο format, να βρει τέτοια απήχηση.
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Ο κυβος ερριφθη λοιπον.. Το ειχα ακουσει οτι θα εβγαινε καινουριο ψηφιακο φορμαυ το οποιο θα εχει κατι το ξεχωριστο σαν αποδωση. Δεν ειχα μαθει βεβαια λεπτομερειες αλλα αυτο που καταφερα να ψαρεψω ειναι οτι μεταφεροντα ολα ταπαλαια master tapes σε αυτο, συνεπως ετσι σχεδιαζουν οι δισκογραφικες να κανουν ενα μεγαλο comeback ( για να αποφυγουν την μοιραια εξαγορα απο τα streaming services λεω γω).

Τα καλα νεα επιτελους η βαρια βιομηχανια της μοτσικης αρχισε να παιρνει την ποιοτητα του ηχου στα σοβαρα για πρωτη φορα μετα απο μια γεμματη εικοσαετια.

Τα κακα νεα drm κλειδωματα και λοιπα εννοχλητκικα για να μην πω για τον απαραδεκτο "ρουφιανο" που εχουν ενσωματωσει.

Για αρχη ενδιαφερον αρκει να μην χρειαστει να αλλαξω εξοπλισμο και σαν streaming service (αμα ειναι να μην εχω ουσιαστικα κατι δικο μου με τα κλειδωματα και τον ρουφιανο καλυτερα να το νοικιαζω)

Θα πρεπει να ειναι απλα απιστευτο για να ανατρεψει την κατασταση ειδαλιως κριμα τα εξοδα που εκαναν.

Ισως και να ειναι η μεγαλυτερη ειδηση για το προσεχες δωδεκαμηνο.

Ειδωμεν..
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Θα πρέπει να δώσουν την δυνατότητα κατεβάσματος κάποιον αρχείων δωρεάν σαν samples για να δούμε και τι κάνει.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Δεν πιστευω οτι μπορουν πραγματικα να κλειδωσουν κατι. Με το που βγαινει το κλειδωμα βγαινει και το ξεκλειδωμα.
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Δεν πιστευω οτι μπορουν πραγματικά να κλειδώσουν κατι. Με το που βγαινει το κλείδωμα βγαινει και το ξεκλειδωμα.

Ναι αλλα σε καμια περίπτωση δεν θα ειναι τοσο απλο οπως με τα κλασσικα flac που ειναι drag n drop.

Δειγμα δεν μπορουμε να ακούσουμε γιατι θελει συγκεκριμένο αποκωδικοποιητή που τα μηχανήματα μας δεν εχουν. Τωρα ισως καποια να μπορούν να προσαρμοστούν βάση καποιου firmware update.
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Παιδιά το εγχείρημα είναι τεράστιο πολύ μελετημένο και προετοιμάζεται προσεκτικά εδώ και χρόνια, δεν έβγαλε απλά η Meridian ένα νέο επαναστατικό format. Κάποιοι θα την χρημματοδότησαν για να κάνει την έρευνα απλά βρήκαν μια εταιρία κορυφαία στον χώρο και με μεγάλο βιογραφικό συνεργασίας με το Hollywood ή την μουσική βιομηχανία παλαιότερα (το δεύτερο ναυάγησε, το έλεγαν dvd audio).

Δεν πιστεύω οτι είναι τόσο ανόητοι ωστε να απαιτήσουν να πετάξουμε ότι έχουμε για να υιοθετήσουμε το νέο super φορματ. Οι σύγχρονες συσκευές μας απο τα smartphones εώς και τα τερατάκια ντάκ απο το πεντακοσάρικο και βάλε έχουν υπερεπαρκή υπολογιστική ...ιπποδύναμη... εδώ τα smartphones πλέον παίζουν άνετα και πολύ ποιοτικά 24/192. Πιό λογικό αλλα και κερδοφόρο είναι να πείσουν τους κατασκευαστές λογισμικού και υλισμικού να πληρώσουν δικαιώματα για να εφαρμοστεί η συμβατότητα με το MQA κάτι καθόλου άγνωστο σαν πρακτική αφου το ίδιo περίπου έκανε και η sony με το Sacd και να επιτρέπεται έτσι η ενσωμάτωση του είτει σε ντάκ ή συσκευές πχ smartphone μέσω κάποιας αναβάθμισης η firmware Update. Ότι και να είναι το MQA στον πυρήνα του είναι pcm και ότι απαιτήσεις και να έχει πλέον και ένα ταπεινό τηλέφωνο της μεσαίας κατηγορίας θα τις καλύπτει. Εξάλου και το explorer2 ντάκ που λανσάρουν σαν συμβατό δεν το λές και θηρίο..

Οπότε δέν ανησυχώ και ιδιαίτερα. Εξάλου αν δεί κάποιος στο διάγραμμα της meridian για τον κύκλο δημιουργίας και αναπαραγωγής του MQA στο τελικό στάδιο αναγράφεται "αποκωδικοποίηση μέσω λογισμικού ή υλισμικού" οπότε πιθανόν το MQA να έχει ως μόνη απαίτηση ένα ντάκ που να σηκώνει απλά 96/24 απλά την έξτρα μαγεία θα την παίρνουμε μόνο αναπαράγοντας το αρχείο μέσω εγκεκριμένου λογισμικού και αυθεντικού αρχείου ενώ αν δέν θα το ακούμε σαν ένα απλό 96/24.

Αν προσέξατε την τελευταία πρόταση στην προηγούμενη παράγραφο θα καταλάβατε και το τυράκι στην όλη φάση.. Το οποίο θα είναι η ποιότητα. Δεν μπορώ να πώ λεπτομέρειες αλλα άνθρωπος που είναι πολύ βαθιά μεσα στα πράγματα μου έχει πεί οτι η απόδωση του MQA που έχει ακούσει είναι απο άλλο πλανήτη.. Οπότε το καλό νέο είναι οτι οι δισκογραφικές επιτέλους αφήσαν την έυκολη κονόμα που έτσι κιαλλιώς δεν αποδίδει πλέον και αποφάσισαν να ασχοληθουν σοβαρά και απο την αρχή με την ποιότητα με σκοπό να δελεάσουν τον κοσμο να πληρώσει για κάτι αξιόλογο που το θέλει πραγματικά. Όπως καταλαβαίνετε δεν θα χρειάζεται HI-END εξοπλισμό για να γινεται αντιληπτή η διαφορά..

Επίσης επειδή δεν είναι πλέον τόσο ανόητοι δεν θα το κλειδώσουν τελείως αφού δεν έχει κανένα νόημα και το έχουν καταλάβει πλέον καλά αυτό. Το κάθε αρχείο που θα αγοράζεται θα χρεώνεται με ονοματεπώνυμο στον αγοραστή και θα αναπαράγεται σαν MQA μόνο σε αυτόν ενώ θα δίνει σήμα κάθε φορά που αναπαράγεται οπότε θα φαίνεται αν έχει διαμοιραατεί σε άλους 200.000, οι οποίοοι όμως πέρα οτι θα καρφόνωνται θα το ακούνε μόνο σαν απλό 24/96. Δεν πιστεύω οτι έχουν σαν σκοπό να κλείσουν φυλακή τα 3/4 των μουσικόφιλων που κακά τα ψέμματα κατεβάζουν και παράνομα αλλα πιστεύω οτι πέραν του φοβήτρου/αντικηνήτρου του ενσωματωμένου ρουφιάνου υπάρχει και το αντικήνιτρό της μειωμένης ποιότητας και επειδή υπάρχουν και τα απλά flac γενικά παράνομα στον ιστό λίγοι θα ενδιαφερθούν να το κατεβάσουν πειρατικά. Απο την άλλη οι δισκογραφικές μέσω του ρουφιάνου θα έχουν άμεσα διαθέσιμα στατιστικά στοιχεία για την δημοφηλία ενός άλμπουμ αλλα και τα στοιχεία αυτοων που το αναπαράγουν τους οποίους μπορούν να προσεγγίζουν με διαφημίσεις και προσφορές δελεάζοντάς και ..ψιλοτρομάζοντας τους λιγάκι..

Πολλά απο αυτά που έγραψα είναι δικές μου υποθέσεις και στους επόμενους μήνες θα δείξει το πράγμα προς τα πού πάει. Το μόνο σίγουρο είναι οτι αν όλα πάνε κατευχήν τότε σίγουρα το βήμα είναι θετικότατο. Όπως δίνουμε τώρα κάποια έξτρα συνδρομή στο τηλέφωνο για να έχουμε τεινίες μπάλλα ντοκυματέρ κλπ σε HD σήμα στην τηλεόραση γιατί να μην συμβαίνει το ίδιο και για το στέρεο ή τις φορητές μας συσκευές; Nομίζω οτι αυτό το σενάριο θα περπατήσει περισσότερο και ας πωλούνται και ξεχωριστά για κατέβασμα αφού οι περισσότεροι μουσικόφιλοι θα προτιμήσουν να δώσουν 20-30 ευρώ τον μήνα για να έχουν εκατοντάδες χιλιάδες άλμπουμ στην διάθεση τους ανα πάσα στιγμή σε "εξωγίηνη" ποιότητα. Παρά να αντικάταστήσουν τα CD ή τα Flac που έχουν χρυσωπληρώσει στο σύνολο τους δαπανώντας απο εκατοντάδες ή και χιλιάδες ευρώ μεσοπρόθεσμα.. Μια υβιδρική λύση που να επιτρέπει την ακρόαση μεσω straming και την αγορά κατέβασμα κατ' επιλογήν κάποιου αγαπημένου άλμπουμ (με κάπιοα extra πχ αποστολή κάποιου artwork ή memmorabilia ταχυδρομμικώς) με έξτρα χρέωση.

Αν τα σκεύτηκα εγώ όλα αυά γιατί να μην τα σκέυτηκαν οι κολοσοί της μουσικής βιομηχανίας; Γιαυτό είμαι συγκρατημένα αισιόδοξος.. 'Οπου ακούς πολλά κεράσια κράτα και μικρό καλάθι έλεγαν οι γιαγιαδες μας βέβαια αλλα επειδή είναι πραγματικά η τελευταία ευκαιρία των δισκογραφικών να παραμείνουν στα πράγματα αλλα και της μουσικής που ακούμε να μήν γίνει ένα απέραντο underground οπου θα πρέπει να ψάχνει κανείς συνέχεια για κάτι καλό αλλα και το εξαιρετικό δεν θα βρίσκει ποτέ την απαραίτητη χρημματοδότηση..

Ας ελπίσουμε όλα να πάνε καλά και να μην βιώσουμε άλλη μια ανεγκεφαλη "φόλα".. Οι ενδείξεις πάντως είναι θετικές.

Αυτά.
 
Last edited:

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Η δική μου λογική είναι σούπερ απλή. Είναι drm protected; Ευχαριστώ δεν θα πάρω!
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Τα έχει πει πιο ωραία ο tmjuju πριν από μένα.

Για μένα drm ίσον απεγνωσμενη κίνηση να σώσω το τομάρι μου.

Ετυχε μέρος της διπλωματικής μου εργασίας να αφορά σε ανοιχτά/κλειστά φορματ και πρότυπα και έχω από χρόνια συμπερανει ότι αποτελούν ένα μεγάλο πρόβλημα, ειδικά όταν αυτά συνδυάζονται με πατέντες λογισμικού και drm protection.

Δεν είναι καθόλου τυχαίο ότι, μετά από τόσα χρόνια και αφού έχουν εμφανιστεί άπειρα φορμά, έχουμε καταλήξει στα flac.

Μακάρι να διαψευστω και θα είμαι ο πρώτος που θα χρησιμοποιήσω το νέο format, αλλά κάτι μου λέει ότι το χρονοντουλαπο εχει ήδη μια θέση φυλαγμενη γι αυτό.
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Φίλε Tuxx ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα. Του χρόνου τέτοια εποχή πιστεύω οτι θα ξέρουμε. Πάντως και εγώ πιστεύω οτι άν έχει μέλλον αυτό το format θα είναι 99% σαν streaming service. Δέν είμαστε στα 90's, o κόσμος υποφέρει και παγκοσμίως υπάρχει κάμψη, άν πιστεύουν οτι θα πείσουν τον κόσμο να χαλάσει έναν σκασμό λεφτά γιανα τα ξανα αγοράσει όλα στο MQA και μάλιστα κλειδωμένα όντως το όλο εγχείρημα είναι καταδικασμένο εντην γενέσει. Τα υπόλοιπα θα τα δείξει ο χρόνος..
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Αναφορικά με το streaming, έχεις ένα δίκιο. Εκεί με δεδομένο ότι δε θα χρειαστεί αλλαγή εξοπλισμού υπάρχει όντως χώρος για εφαρμογή σε συνδρομητικες υπηρεσίες.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Τρέφω ιδιαίτερη συμπάθεια για την Meridian,ειδικά για τις καινοτομίες και την τόλμη της (τα ενεργά πολύενισχυόμενα ηχεία της είναι μεγάλο σχολείο πχ. )

Κλειδωμένο format όμως...
Είμαι σίγουρος πως η προώθησή του θα είναι επιθετική με την συνδρομή των ενδιαφερομένων πολυεθνικών και πως θα δούμε διθυραμβικά review από reviewers και λοιπούς υπόπτους οπότε και θα έχουν φροντίσει για την θετική προδιάθεση και το hype πριν καν το ακούσουμε.

Αυτά για τα πρόβατα βεβαίως.
Στα ψαχτήρια και τα double blind tests δεν περνάνε επιθέσεις και hype...
Για να δούμε λοιπόν τι θα γίνει...
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Απλα να τονίσω οτι δεν υπαρχει σκεψη να κατασκευαστεί υλικο φορμα (δισκακι) με το MQA. Μονο για download και streaming εχει σχεδιαστεί.
 

madbass

Senior Member
21 July 2013
396
Προσωπική μου άποψη πάντως ειναι οτι το μέλλον της μουσικής αναπαραγωγής θα είναι computer based και streaming services. Πιστεύω οτι σχετικα με αυτό θα έχει να κανει.
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Περισσότερες λεπτομέρειες απο το Stereophile.

O Atkinson το συγκρινει με κοσμοϊστορικά γεγονότα οπως το CD και το DSP... Ενω ο Serinus περιγράφει εναν ηχο απο manual καλου marketing.

http://www.stereophile.com/content/ive-heard-future-streaming-meridians-mqa

Τα αρχεια θα ειναι συμβατά με τα υπάρχοντα Players-dacs αλλα για να παρεις αυτο το κατι παραπανω σε ψυχοακουστικο επιπεδο θα πρεπει να περαστει νεο firmware. Πολλα απο τα υπάρχοντα ντακ δλδ θα μπορουν να τα βγάλουν περα.

Αυτο που προφανώς δεν τονίζουν ειναι οτι το αρχειο δεν αντιγράφετε, κατι που απο μονο του μπορει να προκαλέσει ενδιαφέρον στην μουσική βιομηχανία. Αναρωτιέμαι τι θα κανει η Apple.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Επιτέλους και λίγη θεωρία από την Meridian
Το κόλπο του να κρύβεις πληροφορία κάτω από το κατώφλι θορύβου είναι γνωστό και καλό
Οπότε είναι κατανοητό το τι κάνουν για να μειώσουν το μέγεθος του αρχείου/stream
Κουρεύεται μεν πληροφορία (noise στην ουσία) εκεί χαμηλά που αντικαθιστάται με χρήσιμη πληροφορία, αλλά εκεί χαμηλά δε μας ενδιαφέρει και πολύ

Επίσης είναι εύκολο θεωρητικά να φτιάξεις τον encoder / decoder , και να δώσεις libraries και plugins για όλους τους Players εκεί έξω, foobar/jriver/audionuirvana/mpd win/mac/linux etc. αν και δε ξέρω εάν έχουν πάρει αντίστοιχη εμπορική απόφαση και μπορεί να επιλέξουν να μη δώσουν Plugin για τα γνωστά Players.
Μια απόφαση είναι δική τους, δεν υπάρχει τεχνολογικό εμπόδιο, ισα ίσα αν βγάλουν και προδιαγραφή, μέχρι και Open source libs/plugins μπορούν να αναπτυχτούν. … Αν και δε φαντάζομαι. Μάλλον θα τα βρουν με εταιρίες streaming όπως αυτή που είδη συνεργάζονται.

Τώρα η δεύτερη σελίδα Serinus μας τα λέει λίγο μπλεγμένα
Το MQA δεν γίνεται να ακούγεται καλύτερα από το πρωτότυπο
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Περισσότερες λεπτομέρειες απο το Stereophile.

O Atkinson το συγκρινει με κοσμοϊστορικά γεγονότα οπως το CD και το DSP... Ενω ο Serinus περιγράφει εναν ηχο απο manual καλου marketing.

http://www.stereophile.com/content/ive-heard-future-streaming-meridians-mqa

Τα αρχεια θα ειναι συμβατά με τα υπάρχοντα Players-dacs αλλα για να παρεις αυτο το κατι παραπανω σε ψυχοακουστικο επιπεδο θα πρεπει να περαστει νεο firmware. Πολλα απο τα υπάρχοντα ντακ δλδ θα μπορουν να τα βγάλουν περα.

Αυτο που προφανώς δεν τονίζουν ειναι οτι το αρχειο δεν αντιγράφετε, κατι που απο μονο του μπορει να προκαλέσει ενδιαφέρον στην μουσική βιομηχανία. Αναρωτιέμαι τι θα κανει η Apple.

Έτσι κιαλλιώς η προέλευση τους ή ο προορισμός τους αν προτιμάς είναι να αναπαραχθούν σαν pcm αρχεία υψηλής ανάλυσης. Οπότε μέχρι να αποδειχτεί κάτι περισσότερο στην πράξη δεν θα πρέπει να περιμένουμε διαφορά στην ποιότητα της αναπαραγωγής απο αυτά. Βεβαίως και διαφορά στον ήχο να μην υπάρχει απο τα ήδη υπαρχοντα studio master (το πιθανότερο) το γεγονός οτι το MQA θα έχει μικρό μέγεθος αποτελεί απο μόνο του σημαντικό πλεονέκτημα που τι κρίμα.. βρίσκει σοβαρό εμπόδιο μπροστά του τα κλειδώματα..

Πιστεύω οτι σαν προιόν αυτούσιο για αγορά δεν θα έχει και πολύ λαμπρό μέλλον. Εκεί που πολύ πιθανόν να θερίσει είναι στο Streaming που έτσι κιαλλιώς είναι το μέλλον όπως έχουν αποδείξει τα συνδρομητικά τηλεοπτικά και σινεφίλ κανάλια μέσω πακέτων τηλεφωνίας ή pay per view. To όλο concept βροντοφωνάζει streaming και το κλείδωμα εκεί έχει νόημα για να αποφεύγονται ψηφιακές υποκλοπές (όπως το macrovision κλπ στις ταινίες που streamάρονται..) κάτι που λίγο θα ενδιαφέρει τον μέσο χρήστη που θα δώσει πολύ ευκολότερα 10 με 20 ευρώ τον μήνα για να ακούει ότι γουστάρει πανεύκολα και επι τόπου σε όλες του τις συσκευές και σε τουμπανο ποιότητα απο το να σκάει τα ίδια ή και περισσότερα χρήμματα κάθε μήνα για την αγορά τριών τεσσάρων cd (με την διαρροή στα κέρδη που έχει έτσι κιαλλιώς αυτό το ποσό λόγω διανομής μεταφορικών συσκευασίας κέρδους χονδρικής,λιανικής κλπ), Και πιο εύκολα θα τα αρπάζουν και πιο πολλά θα μετράνε σάν κέρδη και πιό ευχαριστημένος ο καταναλωτής που εν τέλει έχει κάτι καλύτερο φτηνότερα και ευκολότερα, χρυσή συνταγή της επιτυχίας για κάποιο προιον ψυχαγωγίας..

Έτσι με αυτό το σκεπτικό έχει και παραέχει νόημα το MQA και δικαιολογεί πλήρως τις έτσι και αλλιώς υπερβολές που ανακοινώνουν τα παπαγαλάκια της μουσικής βιομηχανίας που για αυτό πληρώνονται άλλωστε..