Apps που τρέχουν....

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Στο s3 root εχω παγωσει με το τιτανιουμ καποιες εφαρμογές. ...
Οταν τρεχει το clean master καθε τοσο μου βγάζει κάποιες απο τις παγωμένες οτι καταναλώνουν cpu resources κλπ.
Ισχύει αυτο?
Μηπως τελικά το παγωμα δεν ενδείκνυται?
 
Απάντηση: Apps που τρεχουν....

Στο s3 root εχω παγωσει με το τιτανιουμ καποιες εφαρμογές. ...
Οταν τρεχει το clean master καθε τοσο μου βγάζει κάποιες απο τις παγωμένες οτι καταναλώνουν cpu resources κλπ.
Ισχύει αυτο?
Μηπως τελικά το παγωμα δεν ενδείκνυται?

είναι ο καιρός για αλλαγή φίλε μου, πάρε ένα κινητό με 2 γίγα και ξέχνα τα παγώματα και τα ρουταρίσματα...
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,115
ΑΘΗΝΑ
Απάντηση: Apps που τρεχουν....

Υποτίθεται ότι κάνεις root το τηλέφωνο όχι για να παγώνεις άχρηστες εφαρμογές,αλλά για να μπορείς να τις απεγκαταστήσεις.Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι με το πάγωμα δεν κερδίζεις απολύτως τίποτα.
 

geotrvs

New member
1 December 2014
69
Re: Apps που τρεχουν....

με το πάγωμα στις εφαρμογές (που χρειάζεσαι και χρησιμοποιείς) το όφελος είναι μεγάλο στην μπαταρία ...οπότε δεν εχει να κάνει μόνο με την ram...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Re: Apps που τρεχουν....

Αυτο που κατάλαβα εγω είναι οτι οι εφαρμογές που υποτίθεται δείχνουν τι κανει το κινητό δημιουργούν απο μόνες τους περισσότερα προβλήματα
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Re: Apps που τρεχουν....

Έτσι νομίζω κ εγώ...
Εγώ από τότε που σταμάτησα να χρησιμοποιώ όλες αυτές τις εφαρμογές καθαρίζουν, παγώνουν κλπ κλπ, έχω βρει την υγεία μου... Απλά κάνω disable κάποιες που δεν μπορώ να απεγκαταστήσω.
Όταν είχα το gnexus με root, TiBckup, greenify, clean master κλπ κλπ από κάποια στιγμή κ μετά το τηλ είχε τρελό lag (σε 4.2... αν θυμάμαι καλά)
Αποφάσισα να τα παρατήσω όλα αυτά κ με μόνιμα ανοιχτό Wi-Fi και data το τηλεφωνάκι και ήταν πιο smooth και έβγαζε μια μέρα...
Μετά βέβαια όταν έβαλα cm έγινε ακόμα πιο καλό... Μήπως να το δοκιμάσεις;;
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Re: Apps που τρεχουν....

Τελευταία μπούρδα που εδιωξα είναι το battery doctor....
Οπως και το clean Master φοβερα γραφικά που ολο σε τρομάζουν για τι κακο συμβαίνει στο κινητό ενω τη ζημιά την κάνουν αυτά.
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Από τη στιγμή που έχεις κάνει root, πάγωσε τα apps που θες με το titanium, δες ότι όλα πάνε καλά και αφού κανεις και μια έρευνα στο google, ξηλωσε τες τελείως πάλι χρησιμοποιωντας το titanium.

Προσωπικά δε χρησιμοποιώ κανένα πρόγραμμα που να υπόσχεται ότι κερδίζεις μπαταρία κλπ. Προσεχω τα syncs των accounts μου και των διαφόρων εφαρμογών και θεωρώ ότι αυτό είναι αρκετό.

Από κει και πέρα, πάντα πετάω bloatware μέσω titanium, αφού σιγουρευτω ότι αυτή η κίνηση δε θα έχει conflict με άλλγ εφαρμογή. Ο λόγος που το κάνω είναι καθαρά ψυχαναγκασμος. Δεν μπορώ να βλέπω ένα μάτσο εφαρμογές που δε μου χρειάζονται.

Ακόμα και στο oneplus one που έχει ελάχιστο bloatware, έχω ξηλωσει διαφορά Google apps όπως Google plus, news stand, hangouts Κλπ.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Τα bloatware εχουν φυγει απο την πρώτη μερα.
Το battery doctor μεγάλη μουφα.
Βασικά οποτε ηθελε φορτιζε οσο ήθελε φορτιζε.
Ολη νυχτα και το πρωι ημουνα στο 80 η στο 30 όσο το είχα αφησει.
Τωρα τελευταία εχω άλλο θεμα.
Apps που είναι φορτωμένα δεν ξεκινάνε μονα τους.
Θελουν δηλαδή να τα τρεξω μετά το boot. Πχ swipe και cool tool
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
CM είναι συντομογραφία του Cleanmaster, αν και υπάρχει και μία εφαρμογή με όνομα CM Battery που είναι άλλης εταιρίας.
Υπάρχει το γενικό Cleanmaster, αλλά υπάρχουν και καμιά 15αριά μικρότερες, υποεφαρμογές του Cleanmaster με όνομα CM "κάτι".Ή όπως το Battery Doctor που είναι της ίδιας εταιρίας. Αλλά σε εμένα δεν μου αρέσουν οι αυτοματοποιημένες εφαρμογές οικονομίας γιατί κυνηγάνε την ουρά τους. Κλείνουν συνέχεια εφαρμογές που ανοίγουν πάλι μετά από λίγο.
Μου αρέσει απλά να υπάρχει ένας εξωτερικός task manager για να κλείνω όταν θέλω τις περιττές εφαρμογές. Για παράδειγμα μετά το άνοιγμα του τηλεφώνου που ανοίγουν όλα τα άχρηστα. Ή όταν θέλω να τρέξω μία βαριά εφαρμογή, και θέλω να κλείσω ότι άλλο άχρηστο τρέχει. Όχι όμως να κλείνει συνέχεια τα πάντα γιατί θα ξανανοίξουν και τελικά θα έχω χαλάσει περισσότερη μπαταρία. Γιαυτό χρησιμοποιώ το cleanmaster, γιατί εκτός από αυτή την λειτουργία έχω σε μία εφαρμογή (με την ίδια χρήση RAM) και όλα τα άλλα που κάνει. Και antivirus, και ασφαλή λειτουργία browsing, και καθαρισμό άχρηστων αρχείων, και άλλα.
Η δραστική λύση βέβαια είναι root και ξεφόρτωμα των άχρηστων. Με greenify, titanium backup pro κτλ.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Έχω γράψει και σε άλλο thread ότι έχω πρόβλημα με τα τάμπλετ μου γιατί έχουν 1 GB Ram, και η χρήση των browsers σε τάμπλετ όταν ανοίγεις βαριές σελίδες καταναλώνουν πάρα πολύ μεγάλο ποσό Ram. Έχω δει χρήση ακόμα και 270 MB την ώρα που ανοίγω κάποια βαριά σελίδα, σχεδόν σε όλους τους browsers. Αυτό σημαίνει ότι ξεμένω από ελεύθερη Ram, αφού ακόμα και στις συσκευές με 1 GB Ram (που θεωρείτε στα μαγαζιά και την πιάτσα επαρκής για οποιαδήποτε χρήση όπως λένε), γύρω στα 350 με 450 MB είναι τελικά όντως ελεύθερα. Στα τάμπλετ το 1 GB Ram είναι πια ανεπαρκές, και δυστυχώς τα 2GB σημαίνουν 180 ευρώ και πάνω στην ελληνική αγορά. Στα τηλέφωνα η κατανάλωση Ram είναι ευτυχώς μικρότερη, ακόμα και για τις ίδιες εφαρμογές.
Η λύση είναι root και πάγωμα εφαρμογών. Αυτό πήγαινα να κάνω, όταν στο ένα τάμπλετ μου πρόσεξα στις ρυθμίσεις, στην λίστα με όλες τις εφαρμογές, ότι δίπλα από κάθε εφαρμογή της Google ή εφαρμογή συστήματος υπάρχει ένα κουμπί "Απενεργοποίηση". Υπάρχει σε όλες τις συσκευές μου, LG τάμπλετ, LG τηλέφωνο, και κινέζικο τάμπλετ μου. Με λειτουργικό 4.2.2 μέχρι Lollipop. Δεν ξέρω πότε μπήκε αυτό το πράγμα, σε ένα παλιότερο κινητό Samsung που είχα παλιότερα μόνο με root μπορούσες να απενεργοποιήσεις εφαρμογή της Google. Αλλά τώρα υπάρχει κουμπί απενεργοποίησης, που όντως δουλεύει! Στο κινέζικο τάμπλετ υπάρχει σε κάθε εφαρμογή, στα LG δεν υπάρχει μόνο σε κάποιες απαραίτητες εφαρμογές συστήματος, για να μην γίνει καμία ζημιά. Απενεργοποίησα κάποιες σαβούρες της Google που δεν χρησιμοποιώ (Hangout, Google+ που δεν χρησιμοποιώ, Μουσική Google Play, και άλλες), και εξοικονόμησα πάνω από 150 MB. Σαν να είχα κάνει root. Τώρα δεν κλείνει ο browser λόγω εξάντλησης της Ram. Και κρατάει και παραπάνω η μπαταρία. Και χωρίς root.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Ναι, όντως. Boat (ο απλός, όχι ο HD) και Next είναι οι καλύτεροι ελαφροί browsers που βρήκα. Λένε ακόμα πιο ελαφροί είναι οι Lightning και Naked. Ο Lightning δεν μου βγήκε καθόλου ελαφρύς τελικά (και κακός γενικά), και με τον Naked δεν έβγαλα γενικά άκρη για να ξέρω αν είναι όντως ελαφρύς. Τα γράφω και στο thread για τους browsers. Αλλά τα γράφω και εδώ για να τονίσω το κουμπάκι "Απενεργοποίηση" στις εφαρμογές που ανέφερα. Δεν ξέρω πότε προστέθηκε αυτό το πράγμα, γιατί όπως είπα δεν υπήρχε στο παλιότερο μου Samsung. Παλιότερα ήξερα ότι μόνο με root ξεφορτώνεσαι την σαβούρα της Google. Και αναρωτιέμαι αν υπάρχει σε όλες τις συσκευές πια, ή έτυχε σε εμένα να υπάρχει στις συσκευές μου, που είναι και αρκετά διαφορετικές μεταξύ τους.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,492
Εκεί ψηλά.....
Re: Απάντηση: Apps που τρεχουν....

είναι ο καιρός για αλλαγή φίλε μου, πάρε ένα κινητό με 2 γίγα και ξέχνα τα παγώματα και τα ρουταρίσματα...

Eτσι λεει και η δικη μου εμπειρια μεχρι τωρα (Note 2)

Τα 2 gb RAM ειναι απαραιτητη προυποθεση για απροβληματιστη χρηση εντος android.