I Origins

Ψηφίστε την Ταινία:


  • Total voters
    0

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
I_Origins.jpg


«Θα ήθελα να σας αφηγηθώ μια ιστορία
για τα μάτια που άλλαξαν τον κόσμο μου»

Μια από τις πρόσφατες ταινίες που δεν έγιναν τόσο γνωστές κατά τη γνώμη μου ενώ το αξίζει
Επιστημονική ή όχι ακριβώς, πάντως σίγουρα φαντασία

Η εμμονή για τα μάτια, από μικρή ηλικία του πρωταγωνιστή μας, τον φέρνει τελικά να ασχοληθεί και επιστημονικά με το αντικείμενο

Αλλά, Δε πρόκειται για κάποια ξερή άγονη επιστημονική αναζήτηση, το πάθος- το δράμα πλημυρίζει την ταινία

Γραμμένη και σκηνοθετημένη από τον Mike Cahill , που θα τον θυμάστε και από το Another Earth
Το 7,2 του IMDB, πιθανά να είναι και πολύ, αλλά είναι ενδεικτικό http://www.imdb.com/title/tt2884206/

ΥΓ. μη χάστε το post credit scene!
 
Last edited by a moderator:

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Απάντηση: I Origins (2014)

Εξαιρετικό mindfuck, όπως ήταν και το Another Earth.
Πολύ μου αρέσουν αυτού του είδους τα sci-fi.
 

Aggelos M.

AVClub Fanatic
19 June 2006
10,473
Απάντηση: I Origins (2014)

Μου αρεσε υπερβολικα το AFTER EARTH και σημερα εχει προβολη! Θα το δω οπωσδηποτε!
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Απάντηση: I Origins (2014)

Μου αρεσε υπερβολικα το AFTER EARTH και σημερα εχει προβολη! Θα το δω οπωσδηποτε!
To Another Earth θέλεις να πεις?
Γιατί με το After Earth του '13 δεν έχει απολύτως καμία σχέση (όχι πως έχει με το Another Earth, πέραν του σκηνοθέτη και της Brit Marling).
 

Aggelos M.

AVClub Fanatic
19 June 2006
10,473
Απάντηση: I Origins (2014)

To Another Earth θέλεις να πεις?
Γιατί με το After Earth του '13 δεν έχει απολύτως καμία σχέση (όχι πως έχει με το Another Earth, πέραν του σκηνοθέτη και της Brit Marling).

To Another Earth εννοουσα! Γραψε λαθος! -bye-
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,723
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Re: I Origins (2014)

Ενταξει ... δεν ειναι mind-bending scenario αλλα παρολο τον ξεχειλιζοντα λυρισμο του δεν παυει να ειναι intriquing !
Αν εξαιρεσεις οτι δεν ειναι αμιγης ταινια scifi (με ολον αυτον τον ερωτισμο που κατακλυζει προσωπα και διαπλοκες),
τις μεταφυσικες "κροτιδες" σε εναν αμιγη καρτεσιανο εγκεφαλο .... τις στρωνει τελεια. Το ναρκοπεδιο ειναι υπεροχο.

ΚΑΙ ΜΟΝΟ οτι κανει ασταθεστερο το εδαφος της επιστημονικης "παντογνωσιας" (του αιωνα μας) ....
με κανει να ψηφιζω .... ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ! Κανεις δεν δικαιουται να ειναι βεβαιος για το ΠΑΝ ΑΠΑΝ !!!!
Οτι στοιχεια και να χει μαζεψει :p

Το Coherence ειναι εξαιρετικο γιατι αγγιζει τις ιδιαιτεροτητες του ΔΙΚΟΥ μου νοητικου παζλ.
Το I Origins περπατα σε αλλα νοητικα παζλ ... ΕΞΙΣΟΥ προσωπικα και πρωταρχικα για αλλες συνειδησεις.

-bye-
 
Last edited:

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
4,003
Απάντηση: I Origins (2014)

Ενταξει, ενα ομορφο παραμυθακι ηταν.
Ουτε ασταθες κανει το εδαφος της επιστημης, ουτε τιποτα.
Τα στοιχεια παραμενουν στοιχεια και δεν μπορει καμια χολυγουντιανη ταινια να τα ανατρεψει :p
Την ειδα ευχαριστα και ψηφισα "καλη"
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,723
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Re: I Origins (2014)

Δηλαδη, εκει που λεει "οπως το σκουληκι δεν μπορει να δει, ετσι και εμεις δεν μπορουμε να "δουμε" τα εκτος αισθησεων"
κανει την επιστημη να καθεται καλα στον μετρητικο της θρονο ? Που μετραει ΜΟΝΟ με πεντε αισθησεις, μονο μεσα σε
τρεις διαστασεις και με κατωφλια αισθησεων εντελως αστεια για τις κλιμακες (ειτε πανω, ειτε κατω) προς εξεταση ?

Οκ, παω πασο.
Οπως ειπε και ο λορδος Κελβιν to 1900 "There is nothing new to be discovered in physics now :blink:. All that remains
is more and more precise measurement." Δηλαδη .... κατι αντιστοιχο με τις τεσσερεις "θεμελιωδεις" δυναμεις και τα
16(-17) στοιχειωδη σωματιδια του "στανταρντ" μοντελου. Δεν υπαρχει τιποτα αλλο :slapface:.... αυτα ειναι !:crown:

Δεν ειμαι Φυσικος (και ουτε χρειαζεται). Κοιτωντας ελαχιστα την ιστορια (και μονο αυτην) οι παγιωμενες αντιληψεις
ειναι αυτες που εσκαγαν με τον μεγαλυτερο ΠΑΤΑΓΟ, παντα. Ιστορικα μιλωντας .... -bye-

PS. -> Το Coherence το ειδες ? Δες το :smash: και ελα απο κει γρηγορα, να σε περιποιηθω :p
 
Last edited:

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
4,003
Απάντηση: I Origins (2014)

Βρε εγω δεν ειπα οτι τελειωσε και δεν χρειαζεται να ψαξουμε παρα περα.
Η ταινια δεν παταει σε καποια βασιμα στοιχεια.
Γι αυτο και λεγεται επιστημονικη φαντασια ;)
Οταν με το καλο βρεθουν αποδειξεις, εδω ειμαστε να αποδεχτουμε τις νεες ανακαλυψεις.
Μεχρι τοτε ομως, ας απολαυσουμε τα παραμυθια στην μεγαλη οθονη.
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,723
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Re: I Origins (2014)

Δεν χρειαζεται να πατας σε βασιμα στοιχεια .... αν θες να παρασυρθεις απο διαθεση ονειροπολησης.
Αυτο και μονο ειναι κατι με το οποιο νιωθει αβολα η Επιστημη (των Αριθμων). Ομως ... ειναι εκει !!!

Ειπαμε,
οταν θες να παραμυθιαστεις (συνειδητα), εγκαταλειπεις τα ελαχιστα αναχωματα ορθολογισμου.
Αλλιως ... ΔΕΝ απολαμβανεις αυτο που ξεκινησες να απολαυσεις (χωρις καν να ξερεις τι μορφη θα παρει).

Η Λογικη ειναι το Μεσο .... δεν ειναι ο Υπερτατος και Τελικος Στοχος ! -bye-
 
Last edited:

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,590
Αθηνα
Re: I Origins (2014)

Να ειμαι ειλικρινης την περιμενα καλυτερη. Το another earth το γνωριζω, αλλα δεν εχω προλαβει να το δω ακομα. Ειδα michael pitt + brit marling στο καστ και ψηθηκα. Δεν με χαλαει οτι λεει απλα θεωριες, αλλα περιμενα να πει κατι καλυτερο απο απλα την εννοια της
μετενσαρκωσης
. Σιγουρα ωραιος ο συσχετισμος με το ματι, αλλα για εμενα η κεντρικη ιδεα δεν ειναι πρωτοτυπη.

ΥΓ: τα ματια της σοφι ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ!!
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,590
Αθηνα
Re: I Origins (2014)

Δηλαδη, εκει που λεει "οπως το σκουληκι δεν μπορει να δει, ετσι και εμεις δεν μπορουμε να "δουμε" τα εκτος αισθησεων"
κανει την επιστημη να καθεται καλα στον μετρητικο της θρονο ? Που μετραει ΜΟΝΟ με πεντε αισθησεις, μονο μεσα σε
τρεις διαστασεις και με κατωφλια αισθησεων εντελως αστεια για τις κλιμακες (ειτε πανω, ειτε κατω) προς εξεταση ?

Οκ, παω πασο.
Οπως ειπε και ο λορδος Κελβιν to 1900 "There is nothing new to be discovered in physics now :blink:. All that remains
is more and more precise measurement." Δηλαδη .... κατι αντιστοιχο με τις τεσσερεις "θεμελιωδεις" δυναμεις και τα
16(-17) στοιχειωδη σωματιδια του "στανταρντ" μοντελου. Δεν υπαρχει τιποτα αλλο :slapface:.... αυτα ειναι !:crown:

Δεν ειμαι Φυσικος (και ουτε χρειαζεται). Κοιτωντας ελαχιστα την ιστορια (και μονο αυτην) οι παγιωμενες αντιληψεις
ειναι αυτες που εσκαγαν με τον μεγαλυτερο ΠΑΤΑΓΟ, παντα. Ιστορικα μιλωντας .... -bye-

PS. -> Το Coherence το ειδες ? Δες το :smash: και ελα απο κει γρηγορα, να σε περιποιηθω :p

μερικες παρατηρησεις

- για τις 3 (+1 ο χρονος) διαστασεις που λες οτι ειναι μονο αυτες, διαβασε το παρακατω http://en.wikipedia.org/wiki/Dimension#Additional_dimensions . Δεν ειναι καν κατι καινουριο, μας τα ελεγε ο φυσικος στο γυμνασιο (ειμαι 35 χρονων, οποτε υπολογισε πριν ποσα χρονια).

- μονος σου βαζεις ημερομηνια στο τι ειπε/εγραψε ο κελβιν. Δεν μπορω να φαντασω οτι κανενας συγχρονος επιστημονας μπορει να δεχτει αυτη την αντιληψη. Αλλο πραγμα οτι δεν δεχομαι κατι που δεν μπορω να μετρησω/παρατηρησω/αποδειξω που ορθως λεει η επιστημη (αλλα συνεχιζει να ψαχνει), και αλλο πραγμα οτι δεν ασχολουμαι να ψαξω τιποτα γιατι ξερω οτι χρειαζεται, που λεει η θρησκεια.
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,723
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Re: I Origins (2014)

Δεν ειμαι εραστης της εξ'αποκαλυψεως αληθειας (η της θρησκειας η της μετενσαρκωσης).
Ειμαι εραστης του ΑΓΝΩΣΤΟΥ κοσμου μεσα/διπλα στον γνωστο και (μερικως) κατανοητο.
Και ιδιως οταν μια γνωστη ιδεα παρουσιαζεται με εναν καινουργιο/διαφορετικο τροπο.
Oχι ως διαφωνια σε ακαδημαικες αιθουσες αλλα ως αγκαθι αναμεσα σε ενα ερωτευμενο
ζευγαρι !

Για Kaluza-Klein / Calabi-Yau και 10D Branes ... εχω γραψει εκτενως στα αντιστοιχα ποστακια.:p
Κατι λιγο, το κατεχω -bye-

Kαι ΝΑΙ ... τα ματια της Σοφι ειναι σαγηνευτικα μεχρι εκσπερματωσεως.
Ειδικα στους Πειρατες της Καραιβικης (ως αιχμαλωτης γοργονας :love:)
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,626
Απάντηση: I Origins (2014)

Δεν θα´λεγα οτι με εντυπωσιασε με την διαχειριση του θεματος...
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,626
Απάντηση: I Origins (2014)

Καλη ειναι, απλα περιμενα μια εντελως διαφορετικη δραματουργια στην οολη παρουσιαση (σκηνοθεσια).