Εσωτερική μνήμη vs κάρτας μνήμης. Κάποιες απορίες...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,037
Αθήνα
Ερώτηση 1η
Υπάρχουν κινητά με μικρή εσωτερική μνήμη πχ 4 GB. Με το φτωχό μου το μυαλό λέω ότι αν οι εφαρμογές μπορούν να πάνε στην κάρτα μνήμης (micro SD κλπ), η μικρή εσωτερική μνήμη δεν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα. Είναι σωστό το σκεπτικό αυτό ή μήπως η μεγάλη εσωτερική μνήμη έχει και άλλα πλεονεκτήματα; Να το θέσω και αλλιώς: έστω ότι έχουμε πoλύ ελεύθερο χώρο στην εσωτερική μνήμη και στην κάρτα μνήμης. Πού είναι καλύτερα να εγκαταστήσουμε μια εφαρμογή;

Ερώτηση 2η
Από τι εξαρτάται το αν μια εφαρμογή μπορεί να εγκατασταθεί/μεταφερθεί στην κάρτα μνήμης της συσκευής (smartphone ή tablet).

-από την ίδια τη συσκευή;
-από την έκδοση android;
-από την εφαρμογή αυτή καθαυτή;
- συνδυασμός των παραπάνω;
- κάτι άλλο;
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Re: Εσωτερική μνήμη vs κάρτας μνήμης. Κάποιες απορίες

Πάντα είναι καλύτερα στην εσωτερική μνήμη
Θεωρητικά είναι και πιο γρήγορη, με μικρότερο latency, μεγαλύτερη αντοχή σε επανεγγραφές από ότι οι SD

Από τι εξαρτάται εάν μπορείς να εγκαταστήσεις σε sd ? Από το λειτουργικό κατά πόσο σου δίνει τη δυνατότητα αλλά και από την ίδια την εφαρμογή που μπορεί να το μπλοκάρει.

Γενικά σε SD, θα έβαζα φωτογραφίες και video, και ότι mp3/pdf/data μπορεί να κουβαλάω μαζί μου
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
να κανω hijack για κατι σχετικο με την καρτα SD.

απο που μπορω να ρυθμισω το κινητο να αποθηκευει τις φωτογραφιες στην SD καρτα και οχι στην εσωτερικη μνημη;
επισης πως μπορω να ελευθερωσω λιγο χωρο στην εσωτερικη μνημη, μεταφεροντας τις ηδη υπαρχουσες φωτογραφιες απο την εσωτερικη μνημη στην SD καρτα;

ευχαριστω
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
Απο κάποιο Android file manager μαμά ή app (πχ: es file manager) ή συνδέοντας τη συσκευή σε υπολογιστή με επιλογή αποθηκευτικού μέσου, και απο τον υπολογιστή μετακινούμε τα αρχεία.
 

PETRAN

AVClub Fanatic
20 June 2006
11,063
in orbit
Αυτό ισχύει μόνο για τις φωτογραφίες?
Έχει ο γιος μου ένα mls iqtalk και φυσικά η εσωτερική μνήμη είναι πολύ μικρή.
Δεδομένου οτι αυτό που τον ενδιαφέρει είναι τα παιχνίδια, πως μπορούν να μεταφερθούν όλα τα παιχνίδια στην sd που έχω βάλει αλλά δεν αποθηκεύει εκεί τίποτα?
Κι αν γίνεται πχ με Pc , υπάρχει τρόπος εφεξής όλα τα παιχνίδια που κατεβάζει να μπαίνουν μόνο στην sd?
 

HeavyRain

Established Member
25 February 2016
161
ειναι καθαρα αναλογα την εφαρμογη, επισης πολλες εφαρμογες κρασαρουν συχνα σε "φθηνα" κινητα οταν μεταφερονται σε εξωτ καρτα. Με rooting παντως μπορεις να μεταφερεις οποιαδηποτε εφαρμογη σε καρτα.