Κατάταξη στην αναλογική αλυσίδα.( Πλατό, βραχίονας, κεφαλή, Phono stage)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,106
Καλησπέρα και καλή χρονια σε όλους.
Μια απορεία μετά απο ερώτηση φίλου. Θα μπορούσαμε να κατατάξουμε τα επιμέρους εξαρτήματα ενός πικάπ - Πλατό, βραχίονας, κεφαλή, Phono stage - ανάλογα με το πόσο επηρεάζουν την τελική αλυσίδα.
Με αλλα λόγια αν θέλουμε να αναβαθμίσουμε το σύστημα μας ποιο απο τα παραπάνω θα αλλάζαμε πρώτο, δεύτερο κ.τ.λ
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Κρίνουμε ανα περίπτωση αλλα γενικα

Phono>cartridge>TT>tonearm

Με την προϋπόθεση οτι ολα τα υπάρχοντα λειτουργούν σωστα και εχουν λογικές αναλογίες τιμης μεταξύ τους. Αν έχει ενα βραχίονα για πέταμα πχ προφανώς ξεκινάει απο εκεί.
 

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,106
Ωστε κι εσυ Παναγιώτη θα έβαζες το phono stage πρώτο απο όλα.
Πάντα με την προϋπόθεση οτι ολα ειναι ρυθμισμένα και λειτουργούν σωστά εγω θα ελεγα Phono>cartridge>tonearm>TT
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Ειδικά με τις χαμηλοέξοδες MC το phono παίζει πρωταρχικό ρόλο.
Να θεωρούμε δεδομένες και τις προσεγμένες παραγωγές αλλά και την καλή κατάσταση των προς αναπαραγωγή βινυλίων.
 

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,106
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου δηλαδη εσυ θα το εβαζες ως εξής :
Phono>cartridge>ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΒΙΝΥΛΙΟΥ>TT>tonearm
 

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,106
Δηλαδη αν παίξω ενα απο τα ιαπωνέζικα reference που έχω σε ενα technics (πολυ καλα πικαπ) και σε ενα Michell (βλεπω ενα στο νετ τωρα) θα ακουστει το ίδιο αν ολο το υπόλοιπο συστημα ειναι το ίδιο??
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Όχι απαραίτητα. Όσο όμως ανεβαίνεις κατηγορία τιμής και ποιότητας η χρήση καλών παραγωγών και δίσκων γ'ίνεται όλο και πιο απαραίτητη γιατί το σύστημα γίνεται πιο αποκαλυπτικό των αδυναμιών των κακών ηχογραφήσεων-παραγωγών αλλά και των βινυλίων κακής ποιότητας.
Αναφέρω π.χ. ότι έναν σκεβρωμένο δίσκο η ακριβή σου MC κεφαλή δεν μπορεί να τον διαβάσει γιατί χάνει την επαφή με τα αυλάκια ενώ η φτηνή σου ΜΜ ή μια DJ κεφαλή μπορεί και τα ακολουθεί άνετα.
Kαι μετά θέλουμε boron cantilevers και shibata diamond styli. :violent-smiley-030:
 

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,106
Aναμφιβολα η χρήση καλών παραγωγών και δίσκων ειναι απαραίτητη, αλλα απο την άλλη μιας και πρόσφατα άλλαξα κεφαλή mc --ειχα μια σχετικα φτηνη μμ για πολυ καιρό-- , με τη νέα κεφαλή ξανακούω παλιούς δίσκους και ανακαλύπτω νεους ήχους.
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Αν οι παλιοί δίσκοι ειναι σε καλή κατάσταση και οι ηχογραφήσεις-παραγωγές προσεγμένες η καλύτερη κεφαλή θα σε αποζημιώσει. Αν όχι, τότε θα σε απογοητεύσει περισσότερο.

Η ταπεινή Ortofon MC15 super mkII διάβαζε άνετα το σκεβρωμένο δίσκο, κάτι που οι clearaudio Maestro & ortofon cadenza black αδυνατούσαν να πραγματοποιήσουν. έχαναν την επαφή με τα αυλάκια.
Άρα πρέπει να έχει κανείς 2 πικαπ στημένα: ένα για τα άψογα βινύλια κι ένα για τα κατώτερης ποιότητας.
 

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,106
Με τη Bomboli mkii της Goldenote διαβάζω τα πάντα (και στραβούς δίσκους) απλα ειναι τεράστια και θέλει πολυ αντίβαρο. Πάντος και με τη Α&R (P77)+Jico sas MM διάβαζα και αρκετά στραβούς δίσκους. Μάλλον λόγο βραχίονα unipivot, μηπως εχεις βραχίονα παραλληλης μετατοπισης?
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Όχι. Πλατό το project RPM9 και βραχιονας ο project 9c. Θεωρώ ότι ο τύπος του βραχιονα δεν έχει σχέση. Είναι καθαρά θέμα ανάρτησης της κεφαλής και μάλιστα οι πιο ακριβές κεφαλές πρέπει να έχουν πιο tight tolerances, γι' αυτό παρουσιάζεται αυτό το φαινόμενο.
Άρα ή παίζεις το δίσκο σε άλλο πικάπ, ή αγοράζεις την ίδια κόπια αν τη βρείς ή σε άλλο φορμά.

Ο δίσκος btw είναι ο Fania All Stars ‎– Social Change
 

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,106
Kαι όταν ειναι πολύ στραβός ο δίσκος (χανουν εντελώς την επαφή) πηδάνε οι κεφαλές?
 

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,106
Δοκίμασες να πέξεις λίγο με το βάρος ανάγνωσης για να βοηθήσεις την ανάρτηση της κεφαλής?
Επίσης υπάρχουν 2 τρόποι για να ισιώσουν οι δίσκοι.
Ο φτηνός αφήνεις 2 τσάμια στον ήλιο (καλοκαιρι) και μετά βάζεις το δίκο στη μεση με λίγο βάρος για 2-3 ωρες.
Ο Ακριβός πρέσα βυνιλιων
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Κοίτα δεν θέλω να ταλαιπωρώ μια ακριβή κεφαλή με σκεβρωμένο δίσκο, αλλά ούτε και τα woofers μου. Ο δίσκος δεν είναι πολύ σκεβρωμένος παρά μόνο στην αρχή παρουσιάζεται το πρόβλημα. Μετά το πρώτο 3λεπτο περίπου όλα βαίνουν καλώς. Το έφερα σαν παράδειγμα πιο πολύ για να δείξω την ανάγκη για πολύ καλά ως άριστα βινύλια όταν μιλάμε για ακριβό πικάπ.
Επειδή είμαι κάποιας ηλικίας και έχω στην κατοχή μου αρκετούς παλιούς δίσκους από τότε που ήμουν μαθητής θέλω που και που να τους ακούω. Το ίδιο το μέσο με περιορίζει όμως. Δε μπορώ να αγοράζω επανεκδόσεις των παλιών αυτών δίσκων, επειδή ή δεν υπάρχουν ή κοστίζουν πολύ ή είναι τα λεγόμενα "ψηφιακά" βινύλια που και καλά δεν ακούγονται αλλά και δεν έχει νόημα η αγορά αυτών μιας και σε CD κοστίζουν τα μισά χρήματα.
 

koratokva

Established Member
10 February 2007
237
Νομίζω ότι το πιο σημαντικό είναι η κεφαλή μετά το phono και ακολουθούν βραχίονας πλατώ καλώδιο phono
 

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,106
Αν και πιο μικρός σε ηλικια (φανταζομαι) έχω στην κατοχή μου αρκετούς δίσκους κι εγω από τότε που ήμουν μαθητής. Το νουμερο κατι λιγότερο απο 5000. Με ενδιαφέρει πολυ το θέμα των στραβών δίσκων γιατί θελω να μπορω να τους παιξω όλους. Με εχει ταλαιπωρήσει πολυ στο παρελθόν ενα πικάπ με βραχίονα παράλληλης κίνησης, και ηταν ο λόγος που πουλησα εκεινο το πικάπ.
Επίσης με ενδιαφέρει πολυ το θέμα γιατί άνοιξα αυτο το thread γιατί έλεγα να αλλαξω βραχίονα και ήθελα να ακούσω γνώμες πόσο επηρεαζει την αλυσίδα. Ο Unipivot που εχω ομως πολυ δύσκολα θα χάσει το δρόμο του ακομα και με στραβούς δίσκους. Δεν θα ήθελα να τον αλλαξω και να εχω πάλι τα παλια προβλήματα.
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Για μένα λύση είναι απλή. Στήνω ένα δεύτερο πικαπ με μια πιο φτηνή κεφαλή ΜΜ που αλλάζει η βελόνα για να ακούω αυτούς τους δίσκους. Με κάποια έκπτωση στην ποιότητα βέβαια αλλά θα τους ακούω. Κι έτσι θα τους χαίρομαι χωρίς να καταντά ψυχαναγκασμός η ακρόαση βινυλίων.
Αλήθεια για ποιούς βραχίονες πρόκειται?