The Imitation Game

Ψηφίστε την Ταινία:


  • Total voters
    0

billias7815

Established Member
24 October 2011
176


Βγαίνει στις αίθουσες απο σήμερα 8/1/2015 η ταινία και ανυπομονώ να την δώ.

Όποιος την δεί ας μοιραστεί την γνώμη του μαζί μας​



The_Imitation_Game.jpg








The Imitation Game
Το Παιχνίδι της Μίμησης







» Σκηνοθέτης: Μόρτεν Τίλντουμ
» Παίζουν: Μπένεντικτ Κάμπερμπατς, Κίρα Νάιτλι, Μάθιου Γκουντ, Τσαρλς Ντανς, Μαρκ Στρονγκ, Τάπενς Μίντλετον

» Διάρκεια: 114' λεπτά
» Κατηγορία: Θρίλερ | Δράμα

» Έτος παραγωγής: 2014
» Γλώσσα ταινίας: Αγγλικά

» Πρεμιέρα στην Ελλάδα: 8 Ιανουαρίου 2015







» Υπόθεση:
Το χειμώνα του 1952, οι Βρετανικές αρχές εισέβαλαν στο σπίτι του μαθηματικού κι αναλυτή, Άλαν
Τιούρινγκ και τον συνέλαβαν για "απρεπή συμπεριφορά", μία κατηγορία που αργότερα θα οδηγούσε
στην καταδίκη του με την κατηγορία της ομοφυλοφιλίας.

Ωστόσο, κανένας δεν γνώριζε πως επρόκειτο για ένα πρωτοπόρο και ιδιοφυή επιστήμονα στους
ηλεκτρονικούς υπολογιστές. Κατά τη διάρκεια του Β' Παγκοσμίου Πολέμου, είχε καθοδηγήσει
με επιτυχία μια ομάδα επιστημόνων κι "έσπασε" τον κώδικα της περίφημης Γερμανικής μηχανής,
Enigma. Ένα πορτραίτο ενός σπουδαίου και περίπλοκου ανθρώπου, στον οποίο εκατομμύρια
άνθρωποι οφείλουν τη ζωή τους.










 
Last edited by a moderator:

PublicDomain

AVClub Addicted Member
10 June 2007
2,624
Re: The Imitation Game - Το παιχνίδι της μίμησης

Πολύ καλή ταινία, αρκετά καλές ερμηνείες, χαίρομαι πάρα πολύ που την είδα!
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,626
Απάντηση: The Imitation Game - Το παιχνίδι της μίμησης

Πολυ καλη, εξαιρετικος ο πρωταγωνιστης (παει για Οσκαρ)!




Αυτη η Νάιτλι ποσο τεραστιο ΜΕΣΟΝ εχει και παιζει ΣΑΝ ηθοποιος;
 

PublicDomain

AVClub Addicted Member
10 June 2007
2,624
Re: The Imitation Game - Το παιχνίδι της μίμησης

βασικά έχει αυτό το βρετανικό στυλάκι οπότε σε αυτή τη ταινία "έκατσε"!
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,897
Dystopia
Απάντηση: The Imitation Game - Το Παιχνίδι της Μίμησης (2015)

Μιλάμε για μια ταινία που κεντρικός ήρωας είναι ο Άλαν Τούρινγκ.
Το σενάριο είναι από μόνο του *μπόμπα*.
Σε όσους αρέσουν λίγο περισσότερο θέματα που αφορούν τη θεωρητική πληροφορική, τεχνητή νοημοσύνη, μηχανική μάθηση κτλ αξίζει να δουν πως άρχισαν όλα αυτά.
 

PublicDomain

AVClub Addicted Member
10 June 2007
2,624
Re: The Imitation Game - Το Παιχνίδι της Μίμησης (2015)

μέχρι στιγμής την έχω δει 2 φορές. σιγά σιγά αρχίζει και η αναγνώριση για την ταινία αυτή. πάντως και τη 2η φορά ήταν αρκετά δυνατή σε πολλά σημεία...
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
4,001
Απάντηση: The Imitation Game - Το Παιχνίδι της Μίμησης (2015)

Καλη ταινία.
Με χαλασε λίγο προς το τελος που ασχοληθηκε αρκετα με την ομοφυλοφιλία.
Μου εδωσε την εντυπωση οτι γι αυτον το λογο γυρίστηκε η ταινια και όχι τοσο για τις ικανοτητες του.
Αν ηταν ετερόφυλος, μπορεί να μην ειχε ασχοληθει καν ο σκηνοθέτης με το θεμα.
Βλεπεται ευχαριστα πάντως και εχει ενδιαφερον η ιστορια.
Θεωρω οτι αξιζε το oscar πρωτου ανδρικου ρολου.
 

Kaidan

New member
4 March 2015
27
Re: The Imitation Game - Το Παιχνίδι της Μίμησης (2015)

Προσωπικά δεν μου φάνηκε πως είναι κάτι το ιδιαίτερο η ταινία, μια ακόμα σχετικά καλοφτιαγμένη απλά καλή χολιγουντιανή ταινία όπως πολλές άλλες.

Απο'κει και πέρα συμφωνώ με τον Σωτήρη, έχω την εντύπωση πως ενώ ο Τουρινγκ ήταν μεν ένα πρόσωπο σημαντικό κλπ κλπ η ταινία αυτή είναι πολύ πιθανό να μην είχε φτιαχτεί τώρα αν δεν υπήρχε η ομοφυλοφιλική πλευρά της ιστορίας.
 

PLUTON

Established Member
27 September 2007
107
Re: The Imitation Game - Το Παιχνίδι της Μίμησης (2015)

Εξαιρετική ταινία. Κι εγώ θεωρώ ότι θα έπρεπε να πάρει το oscar Α αντρικού o πρωταγωνιστής. Απόλαυση.
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: The Imitation Game - Το Παιχνίδι της Μίμησης (2015)

Πολύ καλή. Κρίμα που δεν την είδα στο προβόλι. Αξιζε για την κάθε μικρή της λεπτομέρεια...
 

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,535
Re: The Imitation Game - Το Παιχνίδι της Μίμησης (2015)

δεν ειναι ασχημη σαν ταινια, αλλα δημιουργουν την εντυπωση οτι αυτοι νικησανε τον πολεμο μαζι με τους αμερικανους
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,970
Re: The Imitation Game - Το Παιχνίδι της Μίμησης (2015)

δεν ειναι ασχημη σαν ταινια, αλλα δημιουργουν την εντυπωση οτι αυτοι νικησανε τον πολεμο μαζι με τους αμερικανους

δεν είδα ακόμη την ταινία, αλλά μου έκανε εντύπωση το σχόλιο σου ... τι ακριβώς εννοείς ;
 

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,535
Re: The Imitation Game - Το Παιχνίδι της Μίμησης (2015)

γενικα οταν τελιωνει η ταινια εχεις την εντυπωση αν δεν ηταν υπηρχε αυτος θα νικουσανε οι γερμανοι, και για τους ρωσσους δεν υπαρχει αναφορα

εκτος απο εναν βαλτο κατασκοπο που εκβιαζε τον καημενο τουρινγ (που δεν υπηρχε στην πραγματικοτα)
 
Re: The Imitation Game - Το Παιχνίδι της Μίμησης (2015)

Στο τέλος είπαν ότι λόγω του Τούρινγκ και της παρέας του τελείωσε ο πόλεμος περίπου 2 χρόνια νωρίτερα απ' ότι θα είχε τελειώσει αν δεν είχαν "σπάσει" το Enigma.

Αλλά μέχρι τότε όντως είχε δοθεί η εντύπωση ότι αν δεν το "έσπαγαν" δεν θα κέρδιζαν τον πόλεμο.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,970
Re: The Imitation Game - Το Παιχνίδι της Μίμησης (2015)

γενικα οταν τελιωνει η ταινια εχεις την εντυπωση αν δεν ηταν υπηρχε αυτος θα νικουσανε οι γερμανοι, και για τους ρωσσους δεν υπαρχει αναφορα

εκτος απο εναν βαλτο κατασκοπο που εκβιαζε τον καημενο τουρινγ (που δεν υπηρχε στην πραγματικοτα)



ευχαριστώ !

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Στο τέλος είπαν ότι λόγω του Τούρινγκ και της παρέας του τελείωσε ο πόλεμος περίπου 2 χρόνια νωρίτερα απ' ότι θα είχε τελειώσει αν δεν είχαν "σπάσει" το Enigma.

Αλλά μέχρι τότε όντως είχε δοθεί η εντύπωση ότι αν δεν το "έσπαγαν" δεν θα κέρδιζαν τον πόλεμο.

Δεν υπάρχει αυτό, ο πόλεμος πριν καν αρχίσει είχε συγκεκριμένη προδιαγεγραμμένη έκβαση ... όπως άλλωστε και ο Α' ΠΠ ... κάθε φορά η ηττηθείσα πλευρά, βασιζόταν σε παράλογες παραδοχές ... ουδέποτε είχε εξ αρχής τα μέσα ... πχ. θα καταλάβω την Μ. Ανατολή και θα έχω καύσιμα, θα καταλάβω τις σοβιετικές πεδιάδες και θα έχω σιτάρι, δεν θα εμπλακούν οι ΗΠΑ, κλπ. ... στην Αφρική, ο Ρόμελ ξεχείλωσε τόσο πολύ τις γραμμές του, ώστε τα βυτία μεταφοράς καυσίμων να αναλώνουν το φορτίο πριν καν φθάσουν στον προορισμό τους ... στην Ρωσία, τα βράδυα η μία γερμανική μονάδα μπούκαρε στην άλλη για πλιάτσικο σε λάστιχα μεταφορικών μέσων και εφόδια ... κλπ. κλπ. Αν υπήρχε απλή μαθηματική σκέψη και στοιχειώδης γνώση διοικητικής μέριμνας οι πόλεμοι δεν έπρεπε να έχουν αρχίσει ... απλά οι άνθρωποι αρέσκονται να παρασύρονται και να παρασύρουν στα πλαίσια μάταιων φιλοδοξιών ... σόρρυ για το off topic ...
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,731
πετρουπολη
Απάντηση: Re: The Imitation Game - Το Παιχνίδι της Μίμησης (2015)

Δεν υπάρχει αυτό, ο πόλεμος πριν καν αρχίσει είχε συγκεκριμένη προδιαγεγραμμένη έκβαση ... όπως άλλωστε και ο Α' ΠΠ ... κάθε φορά η ηττηθείσα πλευρά, βασιζόταν σε παράλογες παραδοχές ... ουδέποτε είχε εξ αρχής τα μέσα ... πχ. θα καταλάβω την Μ. Ανατολή και θα έχω καύσιμα, θα καταλάβω τις σοβιετικές πεδιάδες και θα έχω σιτάρι, δεν θα εμπλακούν οι ΗΠΑ, κλπ. ... στην Αφρική, ο Ρόμελ ξεχείλωσε τόσο πολύ τις γραμμές του, ώστε τα βυτία μεταφοράς καυσίμων να αναλώνουν το φορτίο πριν καν φθάσουν στον προορισμό τους ... στην Ρωσία, τα βράδυα η μία γερμανική μονάδα μπούκαρε στην άλλη για πλιάτσικο σε λάστιχα μεταφορικών μέσων και εφόδια ... κλπ. κλπ. Αν υπήρχε απλή μαθηματική σκέψη και στοιχειώδης γνώση διοικητικής μέριμνας οι πόλεμοι δεν έπρεπε να έχουν αρχίσει ... απλά οι άνθρωποι αρέσκονται να παρασύρονται και να παρασύρουν στα πλαίσια μάταιων φιλοδοξιών ... σόρρυ για το off topic ...

(Ολο)σωστος ο Σπυρος...:a0210:
 

algedan

AVClub Addicted Member
9 October 2008
1,595
Re: The Imitation Game - Το Παιχνίδι της Μίμησης (2015)

Πολύ ωραία ταινία! κρίμα που έπεσε με την Θεωρία των Πάντων, πιστεύω ο πρωταγωνιστής άξιζε και αυτός το Οσκαρ.