Bloodline [Netflix]

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ψηφίστε την Σειρά:


  • Total voters
    0

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)

Bloodline.jpg


Netflix | Cinemode | Wikipedia | Imdb | Facebook | Youtube




Το «Bloodline» είναι η νέα δραματική τηλεοπτική σειρά, που αποτελεί την πρώτη συνεργασία της συνδρομητικής
υπηρεσίας Netflix με ένα μεγάλο τηλεοπτικό στούντιο, όπως είναι αυτό της Sony Pictures Television.

«Η ιστορία εστιάζει σε μια ιδιαίτερα δεμένη οικογένεια τεσσάρων αδελφών, που θα δούν τα μυστικά και το σκοτεινό
παρελθόν τους να ανεβαίνουν στην επιφάνεια, ύστερα από την επιστροφή του ανεπιθύμητου αδελφού της οικογένειας.»

Δημιουργοί της σειράς είναι οι Todd A. Kessler, Daniel Zelman και Glenn Kessler, η ίδια ομάδα που δημιούργησε
και την τηλεοπτική σειρά «Damages».

Πρωταγωνιστούν οι Kyle Chandler, Sam Shepard, Sissy Spacek, Ben Mendelsohn, Linda Cardellini
Norbert Leo Butz, Jacinda Barrett, Jamie McShane, Enrique Murciano.

Η πρώτη σαιζόν του «Bloodline» θα αποτελείται απο 13 επεισόδια και όπως συνηθίζει το Netflix,
θα είναι όλα διαθέσιμα τον Μάρτιο του 2015.





 
Last edited by a moderator:

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: Bloodline (2015)


Bloodline - Featurette - "The Rayburns" - Netflix [HD]

- Όλη η σειρά βγαίνει στις 20 Μαρτίου!
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Bloodline (2015)

Δεν πρόλαβα να το δω καθόλου γιατί είχα 14-16 επεισόδια την εβδομάδα από τις υπόλοιπες σειρές που βλέπω. Τώρα που κάποια σταμάτησαν όπως πχ. το Black Sails και το Musketeers θα έχω χρόνο να το δω κάποια στιγμή. Έχω αφήσει στην άκρη και το Bosch (είδα μόνο το πρώτο).
 

nutsis

AVClub Enthusiast
25 November 2006
776
Κερκυρα
Απάντηση: Bloodline (2015)

Ειδα το πρώτο και ειμαι σίγουρος ότι αποκλειεται να μην ειναι καλύτερα τα επόμενα. Τι πιο εντυπωσιακό σε αυτο το επεισόδιο ειναι η κατανάλωση μπύρας και μπάφου.
 

apostolosat

Senior Member
20 July 2013
390
ΑΘΗΝΑ
Απάντηση: Bloodline (2015)

Η συνεχεια αναμένεται (θέλω να ελπίζω) συναρπαστική με πολλές αποκαλύψεις εντός τις οικογενειας.
 

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Re: Bloodline (2015)

Ειδα τον πρωτο κυκλο σε τρεις μερες,παρα πολυ καλη για τα γουστα μου.Σε αναμονη του δευτερου αφου το τελος αφηνει μεγαλες προσδοκιες...παντως οντως πολυ πινουν σε αυτη την σειρα.
 

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
Re: Bloodline (2015)

Πολύ αξιόλογη σειρά που αποδεικνύει για μια ακόμη φορά ότι δεν υπάρχει υποκατάστατο για το καλό σενάριο και τους σωστά δομημένους χαρακτήρες. Εκπληκτική και πολυεπίπεδη ερμηνεία από τον Μπεν Μέντελσον στο ρόλο του μαύρου προβάτου της οικογενείας , πολύ καλός ο Κάιλ Τσάντλερ ως αντίπαλο δέος, όπως και ο Σαμ Σέπαρντ ως πάτερ φαμίλιας και αντισυμβατικά αισθησιακή η Χλόε Σεβίνι. Ατμοσφαιρικό και αξιομνημόνευτο το εισαγωγικό τραγούδι των τίτλων. Μαζί με το απίστευτο Narcos, ότι καλύτερο έχω δει σε παραγωγή Netflix και σίγουρα αξίζει μιας θέασης.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Bloodline (2015, Netflix)

Είδα τα πρώτα δύο επεισόδια και είναι φανταστικό. Τον ηθοποιό που παίζει τον Kevin δεν τον είχα ξαναδεί αλλά στέκεται στα ίσια δίπλα στο υπόλοιπο εξαιρετικό cast.
Μέχρι να τελειώσω τον 1ο κύκλο θα βγει και ο 2ος εξαιρετικός χρονισμός

Sent from my XT1092 using Tapatalk
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Τελειωσα τον 1ο κυκλο και ειναι πραγματικη φανταστικη σειρα! Πολυ καλο καστ, με τον mendelson ομως να κλεβει την παρασταση (περιμενω πως και πως να τον δω στο rogue one!). Εχω δει τις 3 απο τις 4 σαιζον του πολυ καλου damages (ιδιοι δημιουργοι), αλλα νομιζω οτι αυτο ειναι ακομα καλυτερο. Χρησιμοποιει το ιδιο "τεχνασμα" με το damages, οπου δειχνει απο πολυ νωρις το τελος και λεει την ιστορια που οδηγησε σε αυτην την καταληξη. Στο damages το τελος ηταν καπως ανατρεπτικο και εκαναν αρκετες "προσποιησεις" μεχρι να τελειωσει η καθε σαιζον. Εδω το τελος ειναι ξεκαθαρο και απλα βλεπουμε την ιστορια που οδηγει εκει.

Γενικα μου αρεσουν οι ιστοριες (ταινιες/σειρες) με ξεκαθαρη λογικη και συνεχεια (π.χ. λατρευω το Contagion που πηρε μια κεντρικη ιδεα και την ανεπτυξε μεχρι το λογικο τελος) και το Bloodline το κανει αυτο εξαιρετικα. Δειχνει πως σιγα-σιγα μια αλληλουχια γεγονοτων σε βαθος δεκαετιων οδηγησε ανθρωπους να δημιουργησουν το χαρακτηρα τους και να συμπεριφερθουν με συγκεκριμενο τροπο, ωστε τελικα η καταληξη μοιαζει οχι απλα λογικη, αλλα οσο αναποφευκτη οσο η πορεια ενος τραινου.

Σιγουρα δεν ειναι για ολους, καθως ειναι φοβερα αργη (ποτε βαρετη ομως!). Πιστευω οτι θα αρεσει σε οσους αρεσαν το Damages και The Affair. Ειμαι πολυ περιεργος να δω τον 2ο κυκλο, οχι τοσο για το πως συνεχιζει η ιστορια, αλλωστε το ενδιαφερον ηταν παντα η δυναμικη μεταξυ των χαρακτηρων και οχι το "μυστηριο". Αυτο που με ενδιαφερει πιο πολυ να δω ειναι αν η απουσια του Μεντελσον μπορει να καλυφθει απο τους υπολοιπους ηθοποιους. Φοβαμαι πως οχι....
 

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
Μόλις τελείωσα το δεύτερο κύκλο. Άργησα να τον ξεκινήσω υποθέτοντας ότι η ιστορία δεν έχει άλλο ζουμί, ενώ επηρεάστηκα και από κάποιες αρνητικές κριτικές που διάβασα. Έκανα λάθος. Αν και τα δυο-τρία πρώτα επεισόδια είναι κάπως υποτονικά, σύντομα η σειρά σε τραβάει για ακόμη μια φορά αβίαστα στο αργό, αλλά υπνωτιστικό, σύμπαν της. Πάλι εδώ έχουμε ένα σενάριο-ψυχογράφημα, χωρίς ιδιαίτερες ταρζανιές και απιθανότητες και δουλεμένο ψιλοβελονιά που παίρνει γήινες και ρεαλιστικές καταστάσεις και τις ανάγει σε επίπεδα αρχαίας τραγωδίας. Έξυπνο το τέχνασμα να συμπληρωθεί το παζλ με το κομμάτι της ιστορίας που παρέμεινε σκοπίμως κρυμμένο στον πρώτο κύκλο. Δεδομένης της περιθωριοποίησης του χαρακτήρα του Ντάνυ, ο ρόλος του βασικού πρωταγωνιστή πέφτει στις πλάτες του Κάιλ Τσάντλερ που ισορροπεί ιδανικά ανάμεσα στην εμφάνιση του χολιγουντιανού γόη και την παρουσίαση του δράματος ενός καθημερινού ανθρώπου, δίνοντας μια στιβαρή και πιστευτή ερμηνεία. Γενικώς, το βασικό καστ είναι εξαιρετικό και καλύπτει άνετα το κενό του Μέντελσον. Μπράβο σε όλους τους συντελεστές για το αποτέλεσμα. Τέτοιου είδους σειρές βοηθούν την τηλεόραση να ξεφύγει από τη φτήνια και να μετατραπεί σιγά-σιγά σε τέχνη. 'Ισως μάλιστα το τηλεοπτικό μέσο (με τα επεισόδια να λειτουργούν σαν τα κεφάλαια ενός βιβλίου) να ήταν πάντοτε ο καλύτερος και πιο ολοκληρωμένος τρόπος για να διηγηθεί κανείς μια ιστορία σε σχέση με το δίωρο μιας κινηματογραφικής ταινίας και απλώς τώρα έχουμε αρχίσει να το συνειδητοποιούμε.


Υ.Γ.1. Το σπίτι στη λίμνη του χαρακτήρα του Μπο Μπρίτζες, θα σκότωνα να το έχω.
Υ.Γ.2 Στη σύντομη σκηνή που είχε ο Σαμ Σέπαρντ, μου φάνηκε τρομερά αδυνατισμένος έως βαριά άρρωστος. Εύχομαι ειλικρινά να κάνω λάθος, γιατί μου είναι συμπαθής.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
με χαροποιει ιδιαίτερα το γεγονός ότι συνεχίζει στο ίδιο ψηλό επίπεδο.

sent from my mobile phone, i apologise for any spelling errors