Νέα reference από την Klipsch

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Vasilis_K

New member
10 November 2011
46
Re: Νέα reference απο την Klipsch

Είναι νωρίς ακομα να που με κατι, για αυτό μάλλον και κανείς δεν έχει απαντήσει ακόμα.
Όπου να ναι θα κάνει την εμφάνισή της και στα Ελληνικά καταστήματα οπότε θα έχουμε ευκαιρία να την ακούσουμε.
Από ότι έχουμε διαβάσει μεχρι τωρα φαίνεται ενδιαφέρουσα σειρα. Προσωπικά πιστευω ότι ηχητικά δε θα διαφέρει σημαντικά απο τη Reference II που αντικαθιστά.
 

andreas_a

Senior Member
24 November 2009
413
Αθήνα
Re: Νέα reference απο την Klipsch

Εχει ακουσει/αγορασει κανεις καποιο απο τη νεα σειρα της klipsch να μας πει εντυπωσεις?
 

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,362
Re: Νέα reference απο την Klipsch

Με ενδιαφέρει και εμένα πολύ το θέμα. Θα ήταν πολύ χρήσιμο να ακούσουμε εντυπώσεις.
 

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,362
Τα άκουσα εχθές τα RP-260F και αυτό που έχω να πω είναι πως πρόκειται για ένα εκπληκτικό ηχείο! Πεντακάθαρος ήχος με πολύ λεπτομέρεια σε όλο τα φάσμα των συχνοτήτων και μπόλικη δύναμη για να γεμίσει εύκολα ένα μεγαλούτσικο δωμάτιο.

Περισσότερες εντυπώσεις εδώ: http://avclub.gr/forum/showthread.p...Canton?p=1057539967&viewfull=1#post1057539967
 

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,362
Προς ενημέρωση από εχθές βρίσκονται στο σαλόνι μου τα νέα Klipsch RP-250F και αν και ακόμα βρίσκονται σε διαδικασία στρωσίματος μόνο καλά λόγια έχω να πω.
 

toasted

AVClub Addicted Member
11 October 2011
1,579
Πάτρα
Προς ενημέρωση από εχθές βρίσκονται στο σαλόνι μου τα νέα Klipsch RP-250F και αν και ακόμα βρίσκονται σε διαδικασία στρωσίματος μόνο καλά λόγια έχω να πω.
Με τι ενισχυτη παίζουν; από που και πόσο;
 

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,362
Ναι με Marantz πολυκάναλο παίζουν και ποιοτικά αποδίδουν πάρα πολύ ωραία. Εχθές που τα σύνδεσα δεν χόρταινα να τα ακούω όλο το βράδυ... Λόγω του ότι στρώνονται ακόμα δεν τα έχω πολύ ζορίσει για να σας πω τι κάνουν σε μεγάλες εντάσεις αλλά λιγάκι που τα ανέβασα γεμίζουν πολύ καλά τον χώρο μου 33τμ και το μπάσο τους φαίνεται επαρκές. Αρχικά ήθελα να πάρω το μεγαλύτερο μοντέλο το 260F αλλά ύστερα από διαπραγματεύσεις με την γυναίκα κατέληξα στο 250F και όπως φαίνεται μάλλον δεν το μετανιώνω. Είναι αρκετά κομψά στο μέγεθος, ικανά για τον χώρο μου και εμφανισιακά απείρως πιο όμορφα και καλόγουστα από το προηγούμενο μοντέλο που μου έκανε λίγο κακγουριά. Τα αγόρασα από γερμανικό ebay από κατάστημα που βρίσκεται στην Ολλανδία στην σούπερ τιμή των 500ευρώ.
 

toasted

AVClub Addicted Member
11 October 2011
1,579
Πάτρα
Ναι με Marantz πολυκάναλο παίζουν και ποιοτικά αποδίδουν πάρα πολύ ωραία. Εχθές που τα σύνδεσα δεν χόρταινα να τα ακούω όλο το βράδυ... Λόγω του ότι στρώνονται ακόμα δεν τα έχω πολύ ζορίσει για να σας πω τι κάνουν σε μεγάλες εντάσεις αλλά λιγάκι που τα ανέβασα γεμίζουν πολύ καλά τον χώρο μου 33τμ και το μπάσο τους φαίνεται επαρκές. Αρχικά ήθελα να πάρω το μεγαλύτερο μοντέλο το 260F αλλά ύστερα από διαπραγματεύσεις με την γυναίκα κατέληξα στο 250F και όπως φαίνεται μάλλον δεν το μετανιώνω. Είναι αρκετά κομψά στο μέγεθος, ικανά για τον χώρο μου και εμφανισιακά απείρως πιο όμορφα και καλόγουστα από το προηγούμενο μοντέλο που μου έκανε λίγο κακγουριά. Τα αγόρασα από γερμανικό ebay από κατάστημα που βρίσκεται στην Ολλανδία στην σούπερ τιμή των 500ευρώ.
Καλοακουστα λοιπόν. Πες κ αλλά καθώς θα στρωνωνται!
 

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,362
Μολις δωσεις και λιγο ρευμα παραπανω εκει θα σου κρεμασει το σαγονι

Το σαγόνι μου είχε ήδη κρεμάσει όταν τα άκουσα στον ειδικά διαμορφωμένο χώρο του καταστήματος. Το ζητούμενο για εμένα είναι να δω πως θα ταίριαζαν με τον ενισχυτή μου, στον δικό μου χώρο και πως θα συνεργάζονταν με τα υπόλοιπα ηχεία μου και νομίζω πως τα πάνε περίφημα.

Εχθές βρήκα την ευκαιρία να δω και ταινία με τα νέα ηχεία. Το αποτέλεσμα ήταν πραγματικά εκπληκτικό, πολύ μεγάλη διαφορά από πριν! Μεγαλύτερη λεπτομέρεια στους ήχους και απόλυτα ομοιογενές το μπροστά σκηνικό με τα 3 ηχεία. Είναι αδύνατο πλέον να διακρίνεις πoιο ηχείο παίζει κάθε φορά σαν να έρχεται ο ήχος από παντού, από όλη την επιφάνεια του τοίχου. Σαν να αναβαθμίστηκε και το κεντρικό με τα νέα ηχεία, οι διάλογοι ακούγονται πεντακάθαρα ενώ τα εφέ και η μουσική παίζουν ευδιάκριτα χωρίς να καλύπτουν του διαλόγους ή να γίνονται ενοχλητικά. Πρώτα είχα ένα θέμα, για να μπορώ να ακούω όλες τις λεπτομέρειες του soundtrack έπρεπε να παίζουν σε σχετικά μεγάλη ένταση όλα τα ηχεία. Σε χαμηλότερες εντάσεις το κεντρικό είτε καλυπτόταν από τα άλλα 2 και δεν ακούγονταν καλά οι διάλογοι, είτε το ρύθμιζα πιο δυνατά σε σχέση με τα αλλά και άκουγα καλά τους διαλόγους αλλά έχανα μουσική πληροφορία από τα άλλα 2. Τώρα ως δια μαγείας όλα είναι άψογα ισορροπημένα και πεντακάθαρα ακόμα και χωρίς να ανεβάσω την ένταση, και να φανταστεί κανείς πως δεν έχω προλάβει ακόμα να τα ισοσταθμίσω με το audyssey, μια πρόχειρη manual ρύθμιση έκανα.
 

takis1964

Senior Member
8 October 2007
587
μολις παρελαβα το κεντρικο 450c μαζι με τα 160Μ και τα 2 115
7124d409588357432711a899ccc57aa4.jpg


--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Και τα υπολοιπα 250 και 150 Μ

Στάλθηκε από το HUAWEI MT7-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
fabab4377ed443f791b0f74054191acd.jpg
17277fe6d589917f8a3b2581d382b6b0.jpg
13f3ffbc373d9f781897b198927c7c0a.jpg
 
Last edited:

bakchr

New member
11 January 2010
60
Καλησπέρα στο φόρουμ !
Τα μικρά μόνιτορ Klipsch R-15M τα έχει ακούσει/δοκιμάσει κανείς ;
Τα θέλω για τον υπολογιστή μου, έχω iMac και Μ-Audio super dac. Αυτόν τον καιρό χρησιμοποιώ ηχεία υπολογιστή (Creative T20) και θα ήθελα να κάνω μια μικρή αναβάθμιση. Η χρήση είναι κυρίως για μουσική μέσω του υπολογιστή (αρχεία mp3 και flac αλλά και μέσω napster).
Τα βρήκα στο γερμανικό amazon 169 ευρώ (195 με τα μεταφορικά) και αναρωτιέμαι αν αξίζουν ή όχι για την δουλειά που τα θέλω.
 

japanese

Established Member
23 December 2008
244
έχω κατα νού να πάρω ηχεία το αμέσως επόμενο διάστημα...Είμαι μεταξύ B&W και Klipsch...Ποιά είναι τα αντίστοιχα σε Klipsch του B&W 683S2 και σε τι τιμή βγαίνουν περίπου ;;
 

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,362
Το "αντίστοιχα" είναι σχετικό. Ως προς το μέγεθος των woofer μπορεί κανεις να πεί πως από την σειρά reference premiere της Klipsch το αντίστοιχο μοντέλο είναι το RP-260F το οποίο έχει 2 woofer των 6,5 ιντσών όπως και τα B&W 683 S2. Όμως τα B&W έχουν επιπλέον και ένα woofer των 6 ιντσών για τις μεσαίες, τα υλικά των woofer και twitter είναι διαφορετικά μεταξύ των 2 ηχείων, η συμπεριφορά της αντίστασής τους διαφορετική, η τεχνολογία των twitter διαφορετική, το bass reflex διαφορετικό, η ευαισθησία τους διαφέρει αρκετά, o ο σχεδιασμός της καμπίνας άλλος κλπ. Και επιπλέον και ως προς την κατηγορίας τιμής μάλλον τα 2 αυτά ηχεία διαφέρουν αρκετά, οπότε δύκολο να πει κανείς ποιο ακριβώς είναι το αντίστοιχο ή αν η σειρά reference premiere είναι αντίστοιχη της σειράς 600 της B&W η κάποια άλλη σειρά.