LG PB5600 / Plasma : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

DOOM_NX

Senior Member
17 January 2010
488
Καρδίτσα
Την περιμένω σήμερα το απόγευμα να έρθει σπίτι μου, την PB5600. Έχω Digital Video Essentials και Spyder4 ανά χείρας... :p
Βέβαια καλιμπράρισμα μετά τις 200 ώρες θα γίνει σωστά, αλλά στο περίπου θα σας δώσω μια ιδέα για το αν αξίζει.
 
Re: LG 60PB5600 αξίζει;

Την περιμένω σήμερα το απόγευμα να έρθει σπίτι μου, την PB5600. Έχω Digital Video Essentials και Spyder4 ανά χείρας... :p
Βέβαια καλιμπράρισμα μετά τις 200 ώρες θα γίνει σωστά, αλλά στο περίπου θα σας δώσω μια ιδέα για το αν αξίζει.

Περιμενουμε....

μόνο μην δεν βρήσκουμε μετα το μοντέλο να την πάρουμε , αν περιμένουμε πολύ :p
 

DOOM_NX

Senior Member
17 January 2010
488
Καρδίτσα
Re: LG 60PB5600 αξίζει;

Πρώτες εντυπώσεις πολύ θετικές! Το μέγεθος και μόνο μας άφησε με το στόμα ανοιχτό. Είχα μετρήσει με τη μεζούρα, ήξερα περίπου τι να περιμένω, αλλά και πάλι φαίνεται μεγαλύτερη! Χρώματα ζωντανά και όχι ξεπλυμένα. Και δε μιλάω για το Vivid preset, αλλά για το Cinema και το ISF Expert. Όσο για τα μαύρα, μ'αυτά που διάβαζα περίμενα σκέτο disaster. Υποκειμενικά, και χωρίς να έχω τρέξει ούτε καν το Picture Wizard, το θεωρώ μαύρο, όχι γκρι, με Brightness και Contrast στο 90. Αντικειμενικά, θα περιμένετε λίγο ακόμα να μείνουμε τα δυο μας για να πιάσει δουλειά το Spyder. Προς το παρόν τα θυληκά του σπιτού θέλουν να δουν τηλεόραση... Υπομονή... :p

Βtw τη σύνδεσα επιτυχώς και με το HTPC, παίζει στα 23Hz αλλά δεν είχα ήχο στα ηχεία της TV μέσω HDMI. Δεν ξέρω τι έκανα λάθος, αλλά δεν πολυαγχώνομαι, γιατί ούτως η άλλως θα παίζουν εξωτερικά ηχεία... Αν υποψιάζεται κανείς κάτι, ας πει!
 

DOOM_NX

Senior Member
17 January 2010
488
Καρδίτσα
Re: LG 60PB5600 αξίζει;

Δοκίμασα να παίξω μια ματρόσκα από USB stick και ο ήχος DTS δεν έπαιζε. Στα specifications είναι με αστεράκι το DTS, με υποσημείωση "Depending on model", οπότε αυτό το model δεν.

Βλέπω την Τρέμη σε 60 ίντσες και αγριεύομαι...
 

DOOM_NX

Senior Member
17 January 2010
488
Καρδίτσα
Re: LG 60PB5600 αξίζει;

Τελικά TruMotion (motion interpolation) στην PB5600 δεν υπάρχει. Προσωπικά δε με ενοχλεί, γιατί σιχαίνομαι τα artifacts που εισάγει.
 

DOOM_NX

Senior Member
17 January 2010
488
Καρδίτσα
Re: LG 60PB5600 αξίζει;

Όσο για τα μαύρα, μ'αυτά που διάβαζα περίμενα σκέτο disaster. Υποκειμενικά, και χωρίς να έχω τρέξει ούτε καν το Picture Wizard, το θεωρώ μαύρο, όχι γκρι, με Brightness και Contrast στο 90.

Εδώ εννοούσα Panel Light και Contrast 90. Brightness ήταν 50. Δε βλέπω απόψε να ξεκολλάνε από την TV για να αρχίσω τα nerdιλίκια :p
 
Re: LG 60PB5600 αξίζει;

Εδώ εννοούσα Panel Light και Contrast 90. Brightness ήταν 50. Δε βλέπω απόψε να ξεκολλάνε από την TV για να αρχίσω τα nerdιλίκια :p
και όλα αυτά χωρις τις 100 ωρες στρωσίματος που πρέπει να περάσουν οι plasma ... δηλαδή μελλοντικά θα βελτιωθεί κιάλλο;

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

http://www.cheapplasmatvreviews.com/reviews/lg-60pb5600-review-cheap-60-inch-plasma-tv-under-700/

και ένα καλό review...
καλά όσοι την βρίζαν την έχουν δει;
 
Last edited:

DOOM_NX

Senior Member
17 January 2010
488
Καρδίτσα
Re: LG 60PB5600 αξίζει;

Λοιπόν, σε καμία περίπτωση δεν έχει τα black levels της AMOLED οθόνης του κινητού μου, για να μην παρεξηγούμαστε. Απ'την άλλη, δεν έχω ευχαριστηθεί ποτέ ταινία στο κινητό μου λόγω μεγέθους :p

Απόψε θα πάρω μερικές μετρήσεις αν όλα πάνε καλά. Όσες φωτογραφίες και να βγάλω με το N8 μου, δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα. Μπαίνει και το temporal dithering στη μέση και φαίνονται όλες οι εικόνες σκ@τ@. Αλλά, για όποιον ενδιαφέρεται...

Cars 2, 1080p με καρέ 2.35:1. H τρίτη εικόνα είναι zoomed σε 16:9.

2015_01_23_1004.jpg


2015_01_23_955.jpg


2015_01_23_956.jpg


Και εδώ από τη Μαδαγασκάρη 3, 720p:

2015_01_23_995.jpg


Resident Evil Afterlife, zoomed in 720p:

2015_01_23_1017.jpg


Όλες είναι unedited, αλλά με ψηφιακό zoom από το κινητό.

Υποκειμενικά, το contrast είναι καλό, αρκεί να μην κατέβει το Panel Light χαμηλά. Τότε ναι, όλα φαίνονται μια αηδία και μισή. Και φυσικά θέλει προσοχή στην επιλογή black level του HDMI. Εγώ πάντως θα παρακολουθούσα ταινίες άνετα και σκοπεύω να το κάνω όταν δεν υπάρχει γκρίνια για το διπλό sub στο σπίτι :p

Στα πολύ θετικά, η ποιότητα της κίνησης, η γωνία θέασης και τα χρώματα. Τα είχα ξεχάσει με τις LCD τόσα χρόνια. Δεν έχω δει ποτέ τις ταινίες μου να παίζουν έτσι. Χάζευα μερικές σκηνές στο Hobbit και αναρρωτιόμουν αν το Real Cinema είναι όντως 3:3 pulldown ή motion interpolation. Σίγουρα βοηθάει η strobing φύση των plasma. Επίσης image retention μόνο μια φορά αντιλήφθηκα, μετά από προβολή 2.35:1 περιεχομένου. Πλέον, τίποτα μόνιμο...

Στα αρνητικά, προφανές flickering όταν συνδεθεί στα 1080p60. Δε θα έλεγα ότι κάνει για PC monitor. Όλως περιέργως, σε μικρότερες συχνότητες δεν είναι αντιληπτό. Και αν κάποιος βλέπει για πρώτη φορά plasma, στάνταρ θα παρατηρήσει τα sub-fields όταν φεύγει γρήγορα το μάτι. Αν το ψάξεις θα το δεις. Εμένα πάντως δε με ενοχλεί. Και ένα τελευταίο αρνητικό, είναι που σβήνει η οθόνη όταν προβάλλεται μαύρη εικόνα. Το κάνει και το LG monitor που έχω και δεν ξέρω αν συναντάται μόνο στην LG. Πλέον το έχω συνηθίσει, αλλά σου χαλάει όλο το immersion όταν συμβαίνει. Ευτυχώς επανέρχεται χωρίς καθυστέρηση.

Θα γράψω περισσότερα μετά τις μετρήσεις. Σας αφήνω με μια φιλτραρισμένη εικόνα για το fb -- try not to laugh :p

2015_01_23_997.jpg
 
Re: LG 60PB5600 αξίζει;

πλάκα μας κάνεις! εχεις τηλεόραση που δεν ξεχωρίζουν οι μαυρες μπάρες πανω κάτω σε ταινίες σε σκοτεινό δωμάτειο 60" και 600 ????
Black level sto HDMI τι εννοείς ??

ΤΕΛΙΚΑ, ΑΞΙΖΕΙ?
 

DOOM_NX

Senior Member
17 January 2010
488
Καρδίτσα
Re: LG 60PB5600 αξίζει;

Άκου mib, σε όλες τις οθόνες, αν η εικόνα δεν έχει φωτεινά στοιχεία στο κάδρο να κάνει αντίθεση, τότε τα μαύρα pixels ξεχωρίζουν σε φωτεινότητα από το υπόλοιπο σκοτεινό δωμάτιο. Ακόμα και στις OLED συμβαίνει αυτό, γιατί κι αυτές έχουν ελάχιστο black level. Τώρα, αυτό που παρατηρείς στις παραπάνω φωτογραφίες είναι ότι το dynamic range του Nokia σχεδόν καλύπτεται από αυτό της τηλεόρασης -- και ο σένσορας του N8 δεν είναι και για πέταμα. Αν έχεις σωστά καλιμπραρισμένη οθόνη και δεις τις φωτογραφίες fullscreen, θα δεις ότι ίσα που ξεχωρίζουν οι μαύρες μπάρες. Και live φυσικά φαίνεται ότι τα μαύρα pixels είναι αναμένα, αλλά σε καμία περίπτωση δε λες ότι είναι απαράδεκτα φωτεινά.

Χωρίς να θέλω να δικαιολογήσω την αγορά μου, αν και χαίρομαι που δεν πήρα πατάτα, πιστεύω ότι για 600 φυσικά και αξίζει για κάποιον που δεν έχει παράλογες απαιτήσεις. Βέβαια είναι ακόμη πολύ νωρίς και δεν ξέρω τι προβλήματα θα βγάλει... Προς το παρόν τη βλέπω και χαίρομαι. Και γιατί φαντάζει τεράστια, αλλά και γιατί έχει ωραία εικόνα -- ακόμα και τώρα που είναι μέρα!

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Black level sto HDMI τι εννοείς ??
Αυτό μου ξέφυγε. Black level [Low/High], δηλαδή να ορίσεις αν στέλνεις full RGB levels (0-255) ή limited (16-235). Αν τα μπερδέψεις είτε θα καταλήξεις με πολύ φωτεινό μαύρο είτε με clipping στις σκοτεινότερες τιμές (black crush).
 

george0083

AVClub Enthusiast
23 May 2007
762
Re: LG 60PB5600 αξίζει;

Φιλε μεγια να την χαρεις πολλη ωραια εικονα αρνητικο για μενα το frame interpolation
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Re: LG 60PB5600 αξίζει;

τι είναι το frame interpolation? τόσο σημαντικό;
Παρεμβολη καρε μεσα στα υπαρχοντα ωστε να μειωνεται το telecine judder. Καλυτερη κινηση εικονας χωρις σκαλοπατακια σε γρηγορα παναρισματα καμερας/κινηση αντικειμενων.
Εισαγει βεβαια και καποια τεχνουργηματα στην εικονα, αναλογως της ποιοτητας του αλγοριθμου.
Η εικονα βεβαια παρουσιαζει και το φαινομενο soap opera (βιντειλα) μειωνοντας την κινηματογραφικη αισθηση.

Προτιμαται κυριως για θεαση αθλητικων δρωμενων κλπ για πιο ευκρινη και ξεκουραστη θεαση.
 

DOOM_NX

Senior Member
17 January 2010
488
Καρδίτσα
Re: LG 60PB5600 αξίζει;

Δεν έχει interpolation, όχι. Εμένα δε μου λείπει, προτιμώ την εικόνα όπως φεύγει από το στούντιο. Τα 50Hz που μεταδίδονται τα αθλητικά ήδη φαντάζουν βούτυρο μπροστά στα 24fps των ταινιών...
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Απάντηση: LG 60PB5600 αξίζει;

:SFGSFGSF::SFGSFGSF::SFGSFGSF:

Περιμένουμε εναγωνίως και τις μετρήσεις.
Όσο για το flicker στα 60hz, δοκίμασε να δώσεις 50p έξοδο απ'το pc, πιθανών να μπει σε 100hz mode το panel (με 60p σήμα μάλλον ανανεώνει στα 60hz).
 
Re: LG 60PB5600 αξίζει;

το μοντέλο είναι του 2014? πότε πρώτοκυκλοφόρησε η PB5600?
Γιατί στο σκρούτζ βλέπω κάποιες plasma LG που είναι ακριβότερες.... είναι καλύτερες ?
-LG 60PB560V
-LG 60PN6500

ποια χρονιά κυκλοφόρησαν ?
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: LG 60PB5600 αξίζει;

Εδώ και 3-4 χρόνια η LG βγάζει πλάσμα που ουσιαστικά είναι ίδιες σε εικόνα αλλά με μικρό facelift όσο αφορά την εμφάνιση.

Όσο αφορά την χρονολογία κυκλοφορίας...

PA -> 2012
PN -> 2013
PB -> 2014
 

DOOM_NX

Senior Member
17 January 2010
488
Καρδίτσα
Re: LG 60PB5600 αξίζει;

το μοντέλο είναι του 2014? πότε πρώτοκυκλοφόρησε η PB5600?
Γιατί στο σκρούτζ βλέπω κάποιες plasma LG που είναι ακριβότερες.... είναι καλύτερες ?
-LG 60PB560V
-LG 60PN6500

ποια χρονιά κυκλοφόρησαν ?
Η PB560V είναι η ίδια τηλεόραση στην ουσία, με μερικά ακόμη φρου φρου όπως το Intelligent Sensor. Η PB6600 είναι το Smart μοντέλο του 2014 και η PB6900 Smart 3D.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: LG 60PB5600 αξίζει;

πλάκα μας κάνεις! εχεις τηλεόραση που δεν ξεχωρίζουν οι μαυρες μπάρες πανω κάτω σε ταινίες σε σκοτεινό δωμάτειο 60" και 600 ????

Εντάξει, όταν έχουμε αρκούντως φωτεινά στοιχεία στο πλάνο, είναι εύκολο να μην ξεχωρίσουν οι μαύρες μπάρες στις φωτογραφίες ακόμα και σε τηλεόραση με IPS και μαύρο ~0,15 cd/m²: :p

DSC06755_zps92395ca9.jpg


Το JPEG, οι μικροί αισθητήρες και τα monitors όπου βλέπουμε τις φωτογραφίες δεν επιτρέπουν μεγάλο εύρος δυναμικής περιοχής...

Ακόμα και στις OLED συμβαίνει αυτό, γιατί κι αυτές έχουν ελάχιστο black level.

Εξαρτάται από την OLED. Π.χ. στο Galaxy Tab S 8.4 χρειάζονται τα μάτια σου πάνω από 10" προσαρμογής σε απόλυτα σκοτεινό θάλαμο για να αντιληφθείς ένα σχεδόν ανεπαίσθητο idle luminance, στο S3 mini το ίδιο συμβαίνει σε 2-3", ενώ το Galaxy Nexus, αν και OLED, έχει χειρότερο μαύρο από την VT60... :smile:

Στα της LG τώρα, αν δεν έχει αλλάξει κάτι από το 2009, θα πρέπει να μετρήσεις μαύρο ~0,07 cd/m² σε συχνότητα εισόδου 24/50Hz και ~0,04 cd/m² σε συχνότητα εισόδου 60Hz, τα οποία στις 1000 ώρες θα έχουν ανέβει στα ~0,13 cd/m² και ~0,09 cd/m², αντίστοιχα...

Καλόστρωτη και καλοθέατη και αναμένουμε τις περαιτέρω εντυπώσεις και μετρήσεις σου !!! :ernaehrung004: