Τι φταίει; Το subwoofer ή ο ενισχυτής;

fuorigioco1981

AVClub Addicted Member
29 November 2007
1,440
μαλλον δεν βγαινουν σωστα τα μπασα και δεν ξερω εαν εχει χαλασει ο ενισχυτης η το subwoofer?
πως μπορω να κανω την διαγνωση τι απο τα δυο φταιει?για βοηθειστε!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Re: τι φταιει το subwoofer η ο ενισχυτης?

Έτσι ξαφνικά; Βάλε μια πηγή επάνω στο sub κατ' ευθείαν και την ένταση ξεκίνα να την ανεβάζεις από το μηδέν. Πιο εύκολα χαλάνε τα καλώδια με το βάλε βγάλε συνήθως.
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Re: τι φταιει το subwoofer η ο ενισχυτης?

Τσέκαρε και τους διακόπτες πάνω στο sub. Μήπως καταλάθος γύρισες τον LFE και έχεις το crossover χαμηλά.
 

fuorigioco1981

AVClub Addicted Member
29 November 2007
1,440
Re: τι φταιει το subwoofer η ο ενισχυτης?

Τσέκαρε και τους διακόπτες πάνω στο sub. Μήπως καταλάθος γύρισες τον LFE και έχεις το crossover χαμηλά.
αυτο για τα lfe το εχω λιγο κατω απο την μεση παντα!στον ενισχυτη που να βαλω τα LFE μιας και τα ανεφερες?εχει απο -20 εως 0 επισης και HPE -20 εως 0. αυτα τα δυο που να τα βαλω για καλυτερο μπασο?
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Re: τι φταιει το subwoofer η ο ενισχυτης?

Τις ρυθμίσεις των συχνοτήτων θα τις κάνεις ή από τον AV ή από το sub. Όχι και από τα δύο. Αν θέλεις να ρυθμίσεις την αποκοπή από τον ενισχυτή, τον διακόπτη πάνω στο sub θα τον βάλεις στη θέση LFE. Έτσι απενεργοποιείς το φίλτρο του sub και κουμάντο κάνει ο ενισχυτής για την πληροφορία που θα στείλει στο sub.
 

fuorigioco1981

AVClub Addicted Member
29 November 2007
1,440
Re: τι φταιει το subwoofer η ο ενισχυτης?

Τις ρυθμίσεις των συχνοτήτων θα τις κάνεις ή από τον AV ή από το sub. Όχι και από τα δύο. Αν θέλεις να ρυθμίσεις την αποκοπή από τον ενισχυτή, τον διακόπτη πάνω στο sub θα τον βάλεις στη θέση LFE. Έτσι απενεργοποιείς το φίλτρο του sub και κουμάντο κάνει ο ενισχυτής για την πληροφορία που θα στείλει στο sub.
στο sub οι διακόπτες που έχει πίσω είναι μόνο για auto standby που το έχω στο off , και κάτι που λέει phase normal η rev αλλά και να το αλλάξω δεν βλέπω διάφορα.
μπροστά έχει το "volume" και δίπλα το από ποια συχνότητα θα κόβει τα χαμηλά.το γυρνάς όσο θες.
Επίσης πίσω έχει δύο υποδοχές R και L για να συνδέσω με τον ενίσχυση ο οποίος όμως έχει ΈΝΑ βύσμα εισόδου για sub.στο sub ποιο από τα δύο να βάλω;

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

στο sub οι διακόπτες που έχει πίσω είναι μόνο για auto standby που το έχω στο off , και κάτι που λέει phase normal η rev αλλά και να το αλλάξω δεν βλέπω διάφορα.
μπροστά έχει το "volume" και δίπλα το από ποια συχνότητα θα κόβει τα χαμηλά.το γυρνάς όσο θες.
Επίσης πίσω έχει δύο υποδοχές R και L για να συνδέσω με τον ενίσχυση ο οποίος όμως έχει ΈΝΑ βύσμα εισόδου για sub.στο sub ποιο από τα δύο να βάλω;
πίσω είναι έτσι
a3a3cc84625669b3bca4ad2e4d09ca27.jpg
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Re: τι φταιει το subwoofer η ο ενισχυτης?

Κατάλαβα... το sub σου δεν έχει κουμπί LFE. Σε αυτή την περίπτωση νομίζω ότι γυρνάς το ροδάκι των συχνοτήτων τέρμα δεξιά για να το απενεργοποιήσεις. Μπορεί να το αναφέρει στο manual.

Γνώμη μου πάντως είναι τις ρυθμίσεις των συχνοτήτων όλων των ηχείων σου να τις κάνεις μόνο από τον ενισχυτή.

Την σύνδεση σωστά την έχεις, εκεί που γράφει mono.
 

fuorigioco1981

AVClub Addicted Member
29 November 2007
1,440
Re: τι φταιει το subwoofer η ο ενισχυτης?

Κατάλαβα... το sub σου δεν έχει κουμπί LFE. Σε αυτή την περίπτωση νομίζω ότι γυρνάς το ροδάκι των συχνοτήτων τέρμα δεξιά για να το απενεργοποιήσεις. Μπορεί να το αναφέρει στο manual.

Γνώμη μου πάντως είναι τις ρυθμίσεις των συχνοτήτων όλων των ηχείων σου να τις κάνεις μόνο από τον ενισχυτή.

Την σύνδεση σωστά την έχεις, εκεί που γράφει mono.
αυτο το ροδακι το εχω στην μεση ουτε να μπουκωνει ουτε να μην δινει μπασα. απο τον ενισχυτη οτι και να βαλω στο LFE δεν αλλαζει κατι στα μπασα αλλα ξεχασα να σου πω οτι στο ειδος ηχειων τα εχω δωσει και τα 5 "μικρα" και τα μπασα τα εχω στειλει στο sub!
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Re: τι φταιει το subwoofer η ο ενισχυτης?

Βάλε το ροδάκι τέρμα δεξιά, βάλε το volume στη μέση, βάλε το LFE στον ενισχυτή στο 0, όρισε από τον AV το sub στα 80 Hz και δοκίμασέ το.
 

fuorigioco1981

AVClub Addicted Member
29 November 2007
1,440
Re: τι φταιει το subwoofer η ο ενισχυτης?

Βάλε το ροδάκι τέρμα δεξιά, βάλε το volume στη μέση, βάλε το LFE στον ενισχυτή στο 0, όρισε από τον AV το sub στα 80 Hz και δοκίμασέ το.
δύο ροδάκια έχει! Ένα volume ένα lfe! Ο ενισχυτής ρυθμίζει με μείον db το lfe.έχει μηδέν και κατεβαίνει μέχρι-20db
αλλά φοβάμαι ότι εάν δηλώνω τα ηχεία μικρά και όλα τα μπάσα ΜΌΝΟ στο sub ο ενισχυτής δεν έχει λίγο πλέον στα μπάσα.η κάνω λάθος; Γιατί όπως το έχω τώρα ότι και να αλλάξω στον ενισχυτή τα μπάσα δεν αλλάζουν.
 

fuorigioco1981

AVClub Addicted Member
29 November 2007
1,440
Re: τι φταιει το subwoofer η ο ενισχυτης?

Δεν αλλάζουν γιατί στα κόβει το φίλτρο του sub.
Μάλλον οι ρυθμίσεις του ενισχυτή δεν επηρεάζουν τα μπάσα γιατί στην ρύθμιση των ηχείων τα έχω δώσει όλα "μικρά" και τα μπάσα να πηγαίνουν στο sub!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Re: τι φταιει το subwoofer η ο ενισχυτης?

αυτο το ροδακι το εχω στην μεση ουτε να μπουκωνει ουτε να μην δινει μπασα. απο τον ενισχυτη οτι και να βαλω στο LFE δεν αλλαζει κατι στα μπασα αλλα ξεχασα να σου πω οτι στο ειδος ηχειων τα εχω δωσει και τα 5 "μικρα" και τα μπασα τα εχω στειλει στο sub!

Ποιο να μπουκώνει τα μπάσα; Η αποκοπή;

Κατ' αρχήν τι ρυθμιστικά έχεις στο sub? Ποιο sub είναι, βάλε φωτό από ολόκληρη την πλάτη για να καταλάβουμε.
 

fuorigioco1981

AVClub Addicted Member
29 November 2007
1,440
Re: τι φταιει το subwoofer η ο ενισχυτης?

Ποιο να μπουκώνει τα μπάσα; Η αποκοπή;

Κατ' αρχήν τι ρυθμιστικά έχεις στο sub? Ποιο sub είναι, βάλε φωτό από ολόκληρη την πλάτη για να καταλάβουμε.
οκ τώρα είμαι έξω όταν πάω σπίτι θα σας πω αναλυτικά μοντέλο και τι ρυθμιστικά έχει και το sub και ο ενισχυτής
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Re: τι φταιει το subwoofer η ο ενισχυτης?

Μάλλον οι ρυθμίσεις του ενισχυτή δεν επηρεάζουν τα μπάσα γιατί στην ρύθμιση των ηχείων τα έχω δώσει όλα "μικρά" και τα μπάσα να πηγαίνουν στο sub!

Μήπως έχεις δηλώσει πολύ χαμηλό σημείο αποκοπής στα 'μικρά'; Βάλε το crossover στον ενισχυτή στα 80Hz πχ για όλα τα ηχεία.
Και όπως σου είπε και ο τόλης πρέπει να γυρίσεις το ρυθμιστικό πάνω στο sub στο τέρμα (έτσι είναι σαν να το κλείνεις) ώστε να διαχειρίζεσαι τα μπάσα ΜΟΝΟ από τον ενισχυτή...
 

fuorigioco1981

AVClub Addicted Member
29 November 2007
1,440
λοιπόν να οι φωτο και από την ρύθμιση LFE στον ενισχυτή που πάει από -20 μέχρι 0, και του sub οι διακόπτες.το high cut του sub εννοώ ότι το είχα πολύ προς τα αριστερά για να τραβάει τα πολύ χαμηλά.τώρα για να έχω έστω λίγο μπάσο το έχω τέρμα ΔΕΞΙΆ

να το πω απλά, τώρα είναι σαν να έχω το night mode στο on, που κόβει τα πολλά μπάσα για να μην ενοχλεί την νύχτα.
 

Attachments

  • uploadfromtaptalk1422952928506.jpg
    uploadfromtaptalk1422952928506.jpg
    54.8 KB · Views: 133
  • uploadfromtaptalk1422952951614.jpg
    uploadfromtaptalk1422952951614.jpg
    55.4 KB · Views: 132
  • uploadfromtaptalk1422952983699.jpg
    uploadfromtaptalk1422952983699.jpg
    178.9 KB · Views: 132
  • uploadfromtaptalk1422953032731.jpg
    uploadfromtaptalk1422953032731.jpg
    96.4 KB · Views: 132
  • uploadfromtaptalk1422953145306.jpg
    uploadfromtaptalk1422953145306.jpg
    97.7 KB · Views: 131
  • uploadfromtaptalk1422953185024.jpg
    uploadfromtaptalk1422953185024.jpg
    93.4 KB · Views: 130

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,057
Για να καταλάβουμε, το πρόβλημα είναι ότι θέλεις περισσότερα μπάσα?
Ο ενισχυτής σου είναι ένας τυπικός παλαιάς κοπής AV δίχως ιδιαίτερες δυνατότητες διαχείρισης χαμηλών συχνοτήτων. Απλά δηλώνοντας τα ηχεία μικρά τα μπάσα και οι χαμηλές συχνότητες ανακατευθύνονται στο sub από τα 90hz και κάτω.
Όπια ρύθμιση πρέπει να γίνει αφορά κυρίως την ένταση στο sub και την αποκοπή συχνότητας πάλι από το sub. Το LFE αστό σε πρώτη φάση στο μηδέν και προσπάθησε να ρυθμίσεις την ένταση και το crossover μόνο με όλα τα μέσα που διαθέτης, ας πούμε ένα cd μουσικής.
 

fuorigioco1981

AVClub Addicted Member
29 November 2007
1,440
Για να καταλάβουμε, το πρόβλημα είναι ότι θέλεις περισσότερα μπάσα?
Ο ενισχυτής σου είναι ένας τυπικός παλαιάς κοπής AV δίχως ιδιαίτερες δυνατότητες διαχείρισης χαμηλών συχνοτήτων. Απλά δηλώνοντας τα ηχεία μικρά τα μπάσα και οι χαμηλές συχνότητες ανακατευθύνονται στο sub από τα 90hz και κάτω.
Όπια ρύθμιση πρέπει να γίνει αφορά κυρίως την ένταση στο sub και την αποκοπή συχνότητας πάλι από το sub. Το LFE αστό σε πρώτη φάση στο μηδέν και προσπάθησε να ρυθμίσεις την ένταση και το crossover μόνο με όλα τα μέσα που διαθέτης, ας πούμε ένα cd μουσικής.
σε ευχαριστω για την απαντηση.το προβλημα μου ειναι οτι εδω και καποιο καιρο και χωρις να αλλαξω απολυτως τιποτα στις ρυθμισεις,δεν εχω τα μπασα που ειχα.το vol στο sub το ειχα στην μεση για να ΜΕΙΩΣΩ τα πολλα μπασα.τωρα το εχω στο full οπως και το high cut και παρολα αυτα δεν ειναι τα μπασα που ηταν.και γιαυτο ρωτησα εαν μπορουμε να καταλαβουμε εαν τα εχει παιξει ο ενισχυτης η το sub.(απο το sub ακουγονται οπως ειπα μπασα αλλα πρεπει να βαλω και απο εκεινο και απο την ρυθμιση του ενισχυτη την ενταση των μπασων στο full για να πω οτι κατι ακουω απο μπασο.)
 
Last edited: