HiFiMan HE-400 Cable

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Γκουντ μορνινγκ του ολ...
Την προηγούμενη εβδομάς παρέλαβα τα ακουστικάκια αλλά σήμερα τους έκανα μια φουλ σπέσιαλ απολύμανση...
Προς απογοήτευσή μου, παρατηρώ πως οι ακροδέκτες του καλωδίου δεν είναι σε καλή κατάσταση.
Δεν βιδώνουν καλά στα ακουστικά συν ότι το right ξεκουμπώνει από το βύσμα του και μου μένει στο χέρι.
(τα ακουστικά είναι μτχ)

Έχετε να προτείνετε μια οικονομική λύση σας περικαλώ;
Link απαραιτήτως.

Σας μερσω!
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Τι σόι βύσμα είναι αυτό που έχει;
Μοιάζει με μικρό SMA;

Τι ακριβώς είναι το προβληματικό,το βύσμα ή η υποδοχή;
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Το βύσμα έχει θέμα. Το οποίο α) δεν βιδώνει καλά στην υποδοχή και β) από το ακροφύσιο βγαίνει το καλώδιο εντελώς... απο το right τουλάχιστον.
 
26 June 2006
14,830
Athens
Κατ' αρχήν δεν είδαμε εντυπώσεις από το νέο απόκτημα. Απαράδεκτος.. :)

Προφανώς τα ακουστικά φοράνε ασημένιο harness που είναι ελαφρώς δύσκαμπτο και σε συνδυασμό με τη χαλαρή σφίξη των κοννεκτόρων δημιουργεί το πρόβλημα.

Μην στεναχωριέσαι. Πρέπει να αφαιρέσεις το καπάκι πίσω από την μονάδα και προσεκτικά με μία πένσα να σφίξεις τον ακροδέκτη πάνω στο ακουστικό και μετά να σφίξεις το βύσμα πάνω στον ακροδέκτη.

Ακούγεται δύσκολο αλλά δεν είναι.

ΠΡΟΣΟΧΗ όμως, υπάρχει ισχυρό μαγνητικό πεδίο εντός του ακουστικού και τυχόν ρινίσματα μπορεί να προκαλέσουν βλάβη στη μεμβράνη.

Να υποθέσω ότι το ακουστικό το αγόρασες open-box και όχι δεύτερο χέρι. Είναι άλλο πράγμα αυτό. Open box σημαίνει στην ουσία καινούριο ακουστικό!

Πως σου ακούγονται κατά τα άλλα?

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Τα συγκεκριμένα SMA είνα για μένα κορυφή για την εφαρμογή. Κάποιοι βλάκες του headfi δεν τα έχουν σε ιδιαίτερη εκτίμηση. Στην πραγματικότητα με σωστή σύσφιξη έχεις ιδανική ένωση...
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: HiFiMan HE-400 Cable

Το κακό με τα SMA είναι πως θέλουν ειδικό εργαλείο για να φτιαχτούν σωστά.

Το καλό είναι όμως πως τέτοιο εργαλείο έχουν όλοι οι τηλεορασάκηδες που εγκαθιστούν δορυφορικά,κλπ. (τέτοιο είναι).
Οπότε αν διαλέξεις καλώδιο και βύσματα είναι απλό.

(Μα καλά,ομοαξονικό είναι το καλώδιο που έχουν ή πατέντα;Αθάνατη China. )
 
26 June 2006
14,830
Athens
Αυτός ο ακροδέκτης προορίζεται για ψιλό RFικο ομοαξονικό.

Το καλώδιο είναι στριφτό αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα τερματισμού. Το ξέρω γιατί έφτιαξα harness με τα spare δικά μου.

Απλά περιορίζεται το AWG που μπορείς να χρησιμοποιήσεις.

Η ποιότητα σύνδεσης που προκύπτει είναι κατ' εμέ ανώτερη από κείνη των Sennheiser (600/650) ή Audeze.
 
Last edited:

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Καταρχήν καλοάκουστα !!!

Κατά δεύτερον, μπορείς να παραγγείλεις μόνον τα βύσματα, όπως έχω κάνει εγώ για να έχω καβάτζα (είναι απίστευτο τι φίδια βρίσκεις στο εβαυ, τα ίδια βυσματάκια άλλοι τα πωλούν σαν ειδικά για hifiman =σε δεκαπλάσιες τιμές- ενώ είναι απλά smc) : http://www.ebay.com/itm/251262372930?_trksid=p2060778.m2749.l2649&ssPageName=STRK:MEBIDX:IT
Έπειτα ή τα φτιάχνεις μόνος σου ή σε κανένα καλό παιδί που να έχει (στην τύχη λέω εγώ τώρα) ΗΕ-6 ...

Από ολοκληρωμένα καλώδια, καλές τιμές και καλές κατασκευές έχουν οι παρακάτω αμερικανοειδείς τυπάκοι (δεν έχω αγοράσει (ακόμη) ) :

http://www.ebay.com/itm/5-HiFiMAN-H...066?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item27f6c27e92
http://www.ebay.com/usr/wjernst?_trksid=p2047675.l2559

Τέλος, κατά την γνώμη μου αξίζει να :

α. φτιάξεις δικά σου μαξιλαράκια ( τα έφτιαξα και γω και είναι πολύ απλό) : http://imgur.com/a/MdBfW
β. αν βαριέσαι να αγοράσεις σε πολύ καλή τιμή αυτά : http://www.amazon.co.uk/gp/product/B00MFDX4YO/ref=gno_cart_title_0?ie=UTF8&psc=1&smid=A2798YQLQHYFGT
γ. να κάνεις αυτή την πανεύκολη επέμβαση ... αν δεν σου αρέσει (λέμε τώρα) απλά ξεκολλάς τα αυτοκόλητα τσοχάκια (θα τα βρεις στο τζάμπο για λιγότερο από 1 ευρώ) : http://www.head-fi.org/t/692494/hifiman-fuzzor-mod-driver-backwave-felt-damping-modification
δ. όταν χαλαρώσεις οικονομικά να πάρεις τα ΗΕ-500

enjoy !

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Επίσης, δεκάδες έτοιμα καλώδια βρίσκεις στο ebay από κινέζους, σε τιμές από 20 ευρώ έως 100 και βάλε ... μια αναζήτηση αρκεί ....
 
26 June 2006
14,830
Athens
ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!

Υπάρχει ένα tip το οποίο ελάχιστοι γνωρίζουν.

Όταν βιδώνετε τα βύσματα πάνω στους ακροδέκτες πρέπει πρώτα να περιστρέψετε το κάθε βύσμα (στον αέρα!) κατά την αντίστροφη φορά, τόσες περιστροφές περίπου όσες και οι στρέψεις μέχρι το τελικό βίδωμα. Έτσι δεν θα υπάρχει καμία τάση "ξεβιδώματος" στην τελική θέση του βύσματος!

Αυτό συμβαίνει γιατί το καλώδιο είναι κοινού φορέα (μία κοινή πλέξη για τους 4 αγωγούς) και το βίδωμα των βυσμάτων είναι ιδιαίτερα tricky...

Το πρόβλημα είναι σημαντικά μεγαλύτερο στα έτοιμα Αμερικάνικα καλώδια λόγω των stiffed αγωγών που χρησιμοποιούν!
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Α, και μια πολύ απλή λύση για εύκολο ντιούικο καλώδιο, ξεπερνώντας και τον σκόπελο των ιδιαίτερων βυσμάτων, οπότε βάζεις ότι καλώδιο θέλεις είναι αυτή : http://www.head-fi.org/t/686127/inexpensive-hifiman-cable, απλά βάζεις ακόμη δυο ενώσεις στο παιχνίδι ...
 
26 June 2006
14,830
Athens
Όχι τέτοιες βλακείες σε ακουστικά. Προσδίδουν περισσότερο βάρος και "βρίσκουν" πάνω στα ρούχα αυξάνοντας το μικροφωνισμό.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!

Υπάρχει ένα tip το οποίο ελάχιστοι γνωρίζουν.

Όταν βιδώνετε τα βύσματα πάνω στους ακροδέκτες πρέπει πρώτα να περιστρέψετε το κάθε βύσμα (στον αέρα!) κατά την αντίστροφη φορά, τόσες περιστροφές περίπου όσες και οι στρέψεις μέχρι το τελικό βίδωμα. Έτσι δεν θα υπάρχει καμία τάση "ξεβιδώματος" στην τελική θέση του βύσματος!

έλα βρε ! πιστεύω ότι όλοι άμα τα βιδώσουν - ξεβιδώσουν μια δυο φορές θα το σκεφθούν από μόνοι τους ... τουλάχιστον, εγώ το σκέφθηκα, δεν είναι καμμιά μαγική ιδέα ...
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Δλδ όταν βγαίνει το καλώδιο από το μεταλλικό ακροδέκτη του και μένει στον αέρα ένα μικρό λευκό τσουτσούνι, δεν είναι πρόβλημα;
Αυτό έτσι πρέπει να μπαίνει-βγαίνει;

Για τα υπόλοιπα που αναφέρατε... κουλός. Απλώς.
Σταύρο... Αναλαμβάνεις :)))) ;

Τα ακουστικά ναι, open box είναι όντως.
Σπύρο με τα 400ρια θα μείνω. Τέλειωσα με το head-fi setup έτσι ακριβώς όπως ήθελα.
Εντυπώσεις δεν έχω γράψει γιατί πολύ απλά δεν έχω κάνει ακρόαση ακόμα.
Αν και ξέρω πως θα γουστάρω τρελά... :)))


Σας μερσώ όλους...
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Όχι τέτοιες βλακείες σε ακουστικά. Προσδίδουν περισσότερο βάρος και "βρίσκουν" πάνω στα ρούχα αυξάνοντας το μικροφωνισμό.

αν είδες την έβαλα τελευταία σαν λύση ... από την άλλη, σου επιτρέπει να παίξεις φθηνά και ίσως να ανακαλύψεις ποιο καλώδιο σου κάνει, οπότε στο τέλος το κολλάς απ' ευθείας σε smc ... (όταν λέω κολλάς εννοώ ότι παρακαλάς έναν τύπο (στην τύχη το λέω, με ΗΕ-6) να στα κολλήσει ) ...
 
26 June 2006
14,830
Athens
What???

Φίλε Αντώνη ενημέρωση "σκύλο-ξυράφι" γρήγορα και επιστροφή για αλλαγή. Δυστυχώς!

(για βάλε φώτο να σιγουρευτώ...)


Δλδ όταν βγαίνει το καλώδιο από το μεταλλικό ακροδέκτη του και μένει στον αέρα ένα μικρό λευκό τσουτσούνι, δεν είναι πρόβλημα;
Αυτό έτσι πρέπει να μπαίνει-βγαίνει;
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Σταύρο,επειδή αυτά τα διαόλια είναι tricky κι εσείς οι ακουστικάριοι υπολογίζετε και το τελευταίο Ohm,να και υπολογιστής.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

What???

Φίλε Αντώνη ενημέρωση "σκύλο-ξυράφι" γρήγορα και επιστροφή για αλλαγή. Δυστυχώς!

(για βάλε φώτο να σιγουρευτώ...)

Αν δεν έχει φτιαχτεί με το σωστό crimping εργαλείο που λέγαμε,αυτά συμβαίνουν.
Δεν είναι όμως και λόγος επιστροφής,αλίμονο...
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
IMG_2932.jpg



Για πείτε...
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: HiFiMan HE-400 Cable

Για πείτε...
Ότι σου είπα.
Είτε ήταν κακοσφιγμένο είτε τράβηξε μεγάλο ζόρι.

Δεν είναι τίποτα να φτιαχτεί,ακόμα και με το ίδιο αν δεν έχει καταστραφεί.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Είχα δίκιο. Καταστραμμένο βύσμα. Επιστροφή γρήγορα!

Σταύρο τι λες;
Επιστροφή γιατί έφυγε το καλώδιο;
5 λεπτά δουλειά είναι να του βάλει ένα άλλο στο ίδιο καλώδιο κάποιος που έχει το εργαλείο ή και κολλητό στην ανάγκη.
(Αν και δεν προτείνεται σε τέτοια σύνδεση,αυτά τα βύσματα δεν είναι φτιαγμένα να αντέχουν θερμοκρασίες. )
 
Last edited:
26 June 2006
14,830
Athens
Re: Απάντηση: HiFiMan HE-400 Cable

Τι να υπολογίσουμε ρε Σωκ? Απώλειες γραμμής μεταφοράς σε ακουστικές συχνότητες? :)

Τα SMC είναι κυρίως για εφαρμογές RF.

Στην περίπτωση των Hifiman δεν χρειάζεσαι crimping. Το crimp tube το πετάς γιατί στην ουσία δεν χρειάζεται. Ο αγωγός (-) κολλιέται απευθείας στο σώμα του βύσματος...

Σταύρο,επειδή αυτά τα διαόλια είναι tricky κι εσείς οι ακουστικάριοι υπολογίζετε και το τελευταίο Ohm,να και υπολογιστής.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---



Αν δεν έχει φτιαχτεί με το σωστό crimping εργαλείο που λέγαμε,αυτά συμβαίνουν.
Δεν είναι όμως και λόγος επιστροφής,αλίμονο...


--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Στο συγκεκριμένο βύσμα ΔΕΝ κολλιέται εύκολα (ο κεντρικός αγωγός)! Η μόνωση είναι teflon...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Η γνώμη μου είναι Αντώνη να το επιστρέψεις ως ελαττωματικό και να απαιτήσεις άλλο "αρτιμελή". Θα σε εξυπηρετήσει οπωσδήποτε και θα το έχεις σε μία βδομάδα!
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Ρε παιδιά... τα μτφρικά που θα πληρώσω να τα στείλω πίσω, μήπως είναι καλύτερα να παραγγείλω ένα αξιοπρεπές αφτερ μαρκετ καλωδιάκι και να μην ταξιδεύουν μπρος/πίσω τα ακουστικά?
Τί λες Σταύρο? Όχι?