μουσικα ηχεια για τον denon x1000

apostolos2

Established Member
21 November 2007
149
προσφατα αγορασα τον φτηνο πλην τιμιο denon x1000, για μουσικη τα εχω με κατι infinity alpha 20 ηχεια βασης. (1" m, 6.5" m, 55 - 22000 Hz, 8Ohm. 89dB)

με γυρω στα 300 ευρω καινουργια θα μπορεσω να ακουσω διαφορα απο τα infinity ή να παραμεινω σε αυτα?

δυο επιλογες που ειδα ειναι τα
https://www.skroutz.gr/s/346667/Crystal-Audio-TX-T2SE.html και τα

http://www.audioshow.gr/index.php?o...iew=productdetails&virtuemart_product_id=1844


--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

επισης θα ηθελα την γνωμη σας για αυτα σε σχεση με τον ενισχυτή μου
https://www.skroutz.gr/s/341740/Klipsch-RF-10.html
 
Last edited:

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Τα crystal κατεβαίνουν χαμηλά αλλά δεν ξέρω αν θα ανταποκριθεί ο ενισχυτής, τα q acoustics είναι ένα καταπληκτικό ηχείο για κινηματογράφο, στη μουσική θέλει υπογούφερ, το Klipsch είναι ένα ιδιαίτερο ηχείο, θα παίξει ανετότατα με τον ενισχυτή σου καθώς έχει μικρό γουφεράκι αλλά δεν θα χεις χαμηλές ενώ δεν ξέρω αν σου αρέσει ο ήχος της κόρνας, εγώ σου χω μία πρόταση από ένα ηχείο που το άκουσα και σε μεγάλο χώρο και μου άφησε θετικότατες εντυπώσεις, το Dali sensor 3, θα ταιριάξει πιστεύω με τον ενισχυτή κι είναι μουσικότατο με ογκώδες χαμηλό που κατεβαίνει πιο χαμηλά απ τα άλλα ηχεία. Σ αυτές τις περιπτώσεις θα σου συνιστούσα όποιο μπορείς απ αυτά να τα ακούσεις, τα Dali σίγουρα στα Media markt θα τα βρεις να τα ακροαστείς, για τα άλλα θα πρέπει να το ψάξεις.
 

apostolos2

Established Member
21 November 2007
149
λοιπον. πηγα και ακουσα διαφορα ηχεια(ακριβα φθηνα) με 2 διαφορετικους ενισχυτές οπου ο ενας ηταν κοντα στον δικο μου ενισχυτη.
δεν ενθουσιαστικα με κανενα ηχειο, το μονο ηχειο που ακουσα και θα αξιζε να δωσω χρηματα ειναι το Jbl STUDIO 180

πιστευετε τα Jbl STUDIO 180 θα εχουν καμια αλπιδα με τοπν denon x1000?
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Τα συγκεκριμένα ηχεία η τιμή που βλέπεις είναι το τεμάχιο, το ζευγάρι σημαίνει ότι στοιχίζει 500 ευρώ, πάμε σ άλλη κατηγορία, επίσης για πες μας ποια ηχεία ακριβώς άκουσες;
 

apostolos2

Established Member
21 November 2007
149
Τα συγκεκριμένα ηχεία η τιμή που βλέπεις είναι το τεμάχιο, το ζευγάρι σημαίνει ότι στοιχίζει 500 ευρώ, πάμε σ άλλη κατηγορία, επίσης για πες μας ποια ηχεία ακριβώς άκουσες;

ναι το ξερω οτι ειναι τεμαχιο και σε αυτη την τιμη μου ακούστηκαν πολυ καλα και το σκεφτομαι σοβαρα, απλα δεν ξερω αν εχουν αλπιδα με τον x1000
ακουσα επισης τα

Monitor Audio BX2
kef c5
Cambridge Audio AERO 6
Monitor Audio MR4
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Τα συγκεκριμένα Kef δεν τα χω ακούσει, τα monitor audio μου άρεσαν, τα cambridge audio κι αυτά μου άρεσαν όμως θα σου πω κάτι. Ο χώρος παίζει τεράστιο ρόλο, όλα τα παραπάνω τα χα ακούσει σε μεγάλο χώρο και χάνονταν, δεν είχαν όγκο και χαμηλές, το μόνο που δεν χάθηκε ήταν το Dali zensor 3 που σου είπα πιο πάνω συν ότι μου φάνηκε πιο γλυκόηχο ηχείο για μουσική καθαρά. Τώρα βέβαι αυτά είναι υποκειμενικά, όταν δοκίμαζα τα Klipsch θυμάμαι σε μια άτυπη βαθμολογία είχα βάλει πρώτα τα Dali, μετά τα Jbl βγάζοντας απ έξω τα klipsch. Τώρα η απόφαση δική σου, αλήθεια τι χώρο πρόκειται να καλύψεις;
 

apostolos2

Established Member
21 November 2007
149
Τα συγκεκριμένα Kef δεν τα χω ακούσει, τα monitor audio μου άρεσαν, τα cambridge audio κι αυτά μου άρεσαν όμως θα σου πω κάτι. Ο χώρος παίζει τεράστιο ρόλο, όλα τα παραπάνω τα χα ακούσει σε μεγάλο χώρο και χάνονταν, δεν είχαν όγκο και χαμηλές, το μόνο που δεν χάθηκε ήταν το Dali zensor 3 που σου είπα πιο πάνω συν ότι μου φάνηκε πιο γλυκόηχο ηχείο για μουσική καθαρά. Τώρα βέβαι αυτά είναι υποκειμενικά, όταν δοκίμαζα τα Klipsch θυμάμαι σε μια άτυπη βαθμολογία είχα βάλει πρώτα τα Dali, μετά τα Jbl βγάζοντας απ έξω τα klipsch. Τώρα η απόφαση δική σου, αλήθεια τι χώρο πρόκειται να καλύψεις;

Ο χώρος είναι 30 τετραγωνικά.
Τα ηχεία που θα ήθελα είναι όπως είπα τα jbl, το πρόβλημα είναι αν θα μπορούν να αποδώσουν αξιοπρεπώς με τον denon μου

Αν πιστεύετε ότι δεν θα παίξουν θα κοιτάξω τα q acoustics 2020i ή θα παραμείνω με τα infinity alpha 20 μου.
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: μουσικα ηχεια για τον denon x1000

λοιπον. πηγα και ακουσα διαφορα ηχεια(ακριβα φθηνα) με 2 διαφορετικους ενισχυτές οπου ο ενας ηταν κοντα στον δικο μου ενισχυτη.
δεν ενθουσιαστικα με κανενα ηχειο, το μονο ηχειο που ακουσα και θα αξιζε να δωσω χρηματα ειναι το Jbl STUDIO 180

πιστευετε τα Jbl STUDIO 180 θα εχουν καμια αλπιδα με τοπν denon x1000?

Δεν θα έχεις πρόβλημα,αλλά πες και τι είδους μουσική ακούς.
Βασική παράμετρος στην τελική επιλογή
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Απ τα χαρακτηριστικά τους και το χώρο σου που δεν είναι μεγάλος φαίνεται ότι θα τα παίξει άνετα, κάνε λίγο υπομονή μόνο να απαντήσει και κάποιος πιο γνώστης από μένα σε τεχνικά θέματα.
 

apostolos2

Established Member
21 November 2007
149
Δεν θα έχεις πρόβλημα,αλλά πες και τι είδους μουσική ακούς.
Βασική παράμετρος στην τελική επιλογή

Η μουσική που ακούω είναι ηλεκτρική και ροκ, δηλαδή πιο πολύ με ενδιαφέρει ο όγκος και τα καλά χαμηλά, παρά ή λεπτομέρεια και η πιστοτητα που χρειάζεται η κλασσική μουσική πχ
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Σε 30 τ.μ. ένα εξαράκι γούφερ το βλέπω λίγο...
Ειδικά από την στιγμή που τα ακούσματα σου είναι τέτοια.

Εγώ στην θέση σου θα περίμενα να εξοικονομήσω κάτι παραπάνω και να πάω σε πιο μεγάλα JBL που θα είναι ότι πρέπει με αυτά που ακούς.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ναι αλλά τα πιο μεγάλα γούφερ απαιτούν και περισσότερα ποιοτικά ρεύματα, θα τα καταφέρει ο Denon; Εγώ προσωπικά δεν τον βλέπω μεγάλο το χώρο, ίσα ίσα μη μπουμάρει σ αυτά τα τετραγωνικά με τα 6ιντζα, πιστεύω προσωπικά πως είναι ό,τι πρέπει ο συνδυασμός γι αυτό το χώρο και τα συγκεκριμένα ακούσματα.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: μουσικα ηχεια για τον denon x1000

Ναι αλλά τα πιο μεγάλα γούφερ απαιτούν και περισσότερα ποιοτικά ρεύματα, θα τα καταφέρει ο Denon; Εγώ προσωπικά δεν τον βλέπω μεγάλο το χώρο, ίσα ίσα μη μπουμάρει σ αυτά τα τετραγωνικά με τα 6ιντζα, πιστεύω προσωπικά πως είναι ό,τι πρέπει ο συνδυασμός γι αυτό το χώρο και τα συγκεκριμένα ακούσματα.

Να πω την αλήθεια,το συγκεκριμένο ενισχυτικό δεν το ξέρω.
Αλλά 30 τ.μ. είναι σεβαστός όγκος αέρα.Θα τον κουνήσει ένα εξάρι;

Από ότι βλέπω πάντως ο συγκεκριμένος είναι 5κάναλος,έτσι;
Αν λοιπόν δεν χρησιμοποιεί άλλα ηχεία,διενισχύει με τα υπόλοιπα κανάλια και σώζει λίγο την κατάσταση.

Σε κάθε περίπτωση μια δοκιμή στον χώρο του ίσως ξεκαθάριζε κάποια πράγματα.
 

apostolos2

Established Member
21 November 2007
149
θα τα επαιρνα απλα σε διαφορα ποστ σε αυτο το φορουμ πολλες φορες διαβαζω οτι με αυτον τον ενισχυτή καλυτερα να αποφυγει καποιος τοσο μεγαλα ηχεια και να προτιμήσει ηχεια βασης
εχω λιγο μπερδευτει
 

apostolos2

Established Member
21 November 2007
149
Μια χαρα τα λες. Πανε σε βασης και μελλοντικα βαζεις και ενα σαμπακι.

ενα μικρο σαμπ εχω και δεν ειναι κακο.
απλα σκεφτομουν με ενα ηχειο μεγαλο θα γεμιζε ο ηχος και θα ηταν πιο εντυπωσιακός

ή απλα με εχει πιασει το μικροβιο της ανανέωσης ή με αλλα λογια με εχει πιασει καταναλωτισμος και θελω να ξοδέψω χρηματα
 
Last edited:

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,418
Θεσσαλονίκη
Αν ειχες τον 3000 θα το κανε το ηχειο. Με αυτον φοβαμαι οτι θα τραβηχτουν πισω τα χαμηλα και θα χεις αοριστες λασπες απλα. Βεβαια και αυτο εντυπωσιακο μπορει να θεωρηθει απο καποιους αφου δινει την ψευδαισθηση του ογκου.
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: μουσικα ηχεια για τον denon x1000

Η μουσική που ακούω είναι ηλεκτρική και ροκ, δηλαδή πιο πολύ με ενδιαφέρει ο όγκος και τα καλά χαμηλά, παρά ή λεπτομέρεια και η πιστοτητα που χρειάζεται η κλασσική μουσική πχ

JBL...δαγκωτό
 

apostolos2

Established Member
21 November 2007
149
διαβασα εδω οτι με τον χ3000 τα jbl studio 180 θα παιζανε καλυτερα.
ο χ3000 ομως ειναι αρκετα ακριβος αν τον βρεις, γυρω στα 850ε
καποιος πιο οικονομικος reciever απο τον X3000 θα μπορουσε να παιξει τα jbl?