ΚΙΝΟΤΕΧΝΙΚΗ - DENON (ΕΓΓΥΗΣΗ)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

sigtania

New member
18 June 2006
15
Καλησπέρα,

Ενδιαφέρομαι για τον ραδιοενισχυτή AVR 2807 της DENON. Επικοινώνησα με την αντιπροσωπεία της παραπάνω εταιρίας και η τιμή είναι 1300 ευρώ.
Με μία πρόχειρη έρευνα αγοράς διαπίστωσα ότι ο ενισχυτής σε Γερμανικά online shops έχει τιμή 900 ευρώ περίπου.

Τηλεφώνησα στην Κινοτεχνικη (αντιπροσωπεία) της DENON και ρώτησα αν για προϊόντα που αγοράστηκαν από το εξωτερικό ισχύει η εγγύηση της εταιρείας.

Η απίστευτη απάντηση της εταιρείας είναι ΟΧΙ.

Θεωρούσα δεδομένη την καταφατική απάντηση αφού προηγουμένως είχα επικοινωνήσει με τον ΝΑΚΑ (Yamaha) και μου απάντησαν ότι ισχύει η πανευρωπαική εγγύηση.
Δεν ξέρω τι να κάνω αφού σκόπευα να αγοράσω από την Γερμανία.
 
Μήπως η τιμή που σου έδωσε η αντιπροσωπεία είναι ενδεικτική τιμή λιανικής?
Όλα τα μαγαζιά με τα οποία συνεργάζεται σίγουρα θα σου κάνει έκπτωση.
Πόση, δε γνωρίζω.

Αλλά πριν κάνεις οτιδήποτε, ψάξε σε κανένα μεγάλο μαγαζί να δεις τι γίνεται...
 
17 June 2006
23,579
Αθήνα
Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι οι τιμές που δίνουν οι αντιπροσωπείες δεν είναι street price . Ψάξε σε κάποιο κατάστημα.
Οσο για την εγγύηση, δυστυχώς είναι ένα τεράστιο και μεγάλο αγκάθι. Εχουν αναφερθεί στο παρελθόν ουκ ολίγες παρόμοιες περιπτώσες. Για στείλε ένα email στην "μαμά" και ρώτησέ τους σχετικά με την εγγύηση και αναμένουμε την συνέχεια.
 

FSword

AVClub Enthusiast
19 June 2006
1,234
Όπως είπαν και τα παιδιά την τιμή που σου έδωσαν standar μην τη λαμβάνεις υπόψη σου ως τελική. Είναι η τιμή καταλόγου. Street price υπολόγιζε 15 άντε 20% πιο κάτω (ανάλογα το κατάστημα). Πάντως με τις εγγυήσεις από τόσα που έχουμε ακούσει μόνο απίστευτη δε μου φαίνεται η απάντηση. Αντίθετα θα έλεγα ότι είναι αναμενόμενη. Προσοχή δεν εννοώ ότι το θεωρώ σωστό, απλά ότι το περίμενα. Έχουν γίνει πολλέεεεεες συζητήσεις γι' αυτό το θέμα, αλλά άκρη δεν έχει βρεθεί. Εγώ θα σου πρότεινα καταρχήν πάρε μια τιμή καταστήματος να κάνεις μια σωστή σύγκριση. Αν η διαφορά είναι μικρή πάρτο από Ελλάδα, να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Αν η διαφορά είναι μεγάλη τι να πω... ψάξτο.
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Για ρωτα και στην Γερμανια, αν η εγγυηση ισχυει στην Ελλαδα, να δουμε τι θα σου πουν.
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,132
Bratislava
εγώ θα έλεγα να ρωτήσει και στη Γερμανία αν ισχύει εκεί η εγγύηση για κάτι που αγοράστηκε στην Ελλάδα... να δούμε τι κάνουν και οι ξένοι....
 

Θάνος Φούντας

AVClub Addicted Member
22 June 2006
1,878
Όπως σημείωσαν και οι υπόλοιποι συφμρουμήτες είναι πολύ πιθανόν να τον βρεις σημαντικά φθηνότερα στην αγορά...
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Καποιος παντως εδω μεσα πουλαει εναν 3806 (αγορα Γεναρη οπως λεει) 1000 ευρω.
 
17 June 2006
23,579
Αθήνα
Αρα για να είμαστε και λογικοί δεν νομίζω ότι τίθεται καν θέμα αν βάλεις τα 900 της γερμανίας + τα μεταφορικά. Το παίρνεις από εδώ και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και δεν μπορεί να σου την πει κανείς με τις εγγυήσεις. Θα μου πείτε γιατί στα 900 ο γερμανός δεν βγάζει κέρδος;
Σαφώς και βγάζει, αλλά ρε παιδιά πρέπει να το χωνέψουμε: έχουν καμιά σχέση οι πωλήσεις των ξένων κρατών και δη της Γερμανίας με αυτές της Ελλάδας; Ας είμαστε ρεαλιστές.
 

FSword

AVClub Enthusiast
19 June 2006
1,234
Δημήτρη (Μπαλωτή) απλά να είσαι σίγουρος ότι και το site αυτό προσφέρει ελληνική εγγύηση. Υπάρχουν νομίζω ελληνικά site που ναι μεν προσφέρουν εγγύηση αλλά όχι της Κινοτεχνικής. Αν είναι να το πάρει πιο ακριβά από Γερμανία, ας έχει τουλάχιστον και σίγουρη εγγύηση.
 

MoDis

Supreme Member
20 June 2006
3,660
στον κοσμο μου...
το site δεν ειναι μονο e-shop , υπαρχει μαγαζι μπορει καποιος να τηλεφωνησει , να παει απο εκει , εγω παντως 2 -3 πραγματα που ειχα ψωνισει μου ειχαν δωσει επισημη εγγυηση αντιπροσωπειας
 

FSword

AVClub Enthusiast
19 June 2006
1,234
Ok, δεν ξέρω έτσι κι αλλιώς σε ποιο site αναφέρεσαι, απλά το έγραψα σε περίπτωση που δεν το είχες ελέγξει :)