Βάψιμο τοίχου και masking

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Dragonlord

Senior Member
24 August 2007
315
Γεια χαρά! Πρώτο μου ποστ εδώ, καθώς σύντομα "ανοίγω" σπίτι και σκοπεύω να αγοράσω κάποιον 1080p προτζέκτορα. Αρχικά σκεφτόμουν μια ηλεκτρική οθόνη, όμως τόσο το κόστος όσο και τα προβλήματα με τις ζάρες με κάνουν να σκέφτομαι όλο και πιο σοβαρά το ενδεχόμενο του τοίχου... Διάβασα διάφορα παλιότερα θέματα, όμως ήθελα δύο συγκεκριμένες απαντήσεις:
1) Προτείνετέ μου μια "κανονική" μπογιά (όχι ειδική για προτζέκτορα) που έχει καλή απόδοση για προβολή. Τι χρώμα πρέπει να είναι; Αναγκαστικά γκρι; Το λευκό/μπεζ αποκλείεται;
2) Το masking είναι εντελώς καινούργιο concept για μένα. Είναι αναγκαίο, ακόμη και με τους νεώτερους HD 1080 προτζέκτορες; Πώς γίνεται, πρέπει να βάψω ένα μαύρο κάδρο στον τοίχο ή μπορεί να φτιαχτεί και κάτι αποσπώμενο;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
 
19 June 2006
35,671
Φίλε μου, καταρχάς, καλώς ήλθες στην παρέα μας....:ernaehrung004:

Κατά δεύτερον θα σου πρότεινα, αν δεν έχεις πρόβλημα χώρου, να βάλεις μία σταθερή οθόνη, χρώματος άσπρου με gain γύρω στο 1.0, 1.2, για να αποφύγεις τα θέματα με ζάρες, προβληματικά τυλίγματα, ανοίγματα κ.ο.κ

Όσον αφορά το masking, όντως βοηθάει αρκετά στην αντίθεση (contrast), όλα τα προβολικά. Δεν τίθεται θέμα 1080 και 720 προβολέα. Βοηθάει εξίσου. Αλλά κάθε πράγμα στον καιρό του....

Αποφάσισε πρώτα για το μέσο προβολής, αναπαραγωγής και την οθόνη και μετά συζητάμε και για όλα τα masking του κόσμου......-bye--bye-
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Εάν δεν θέλεις να φαίνεται μόνιμα η οθόνη στον τοίχο , και ο τοίχος σου είναι λευκός ( σπατουλαρισμένος) κάνε ένα μαύρο κάδρο κάτι σαν κορνίζα με 10 – 15 cm πλάτος σε κάθε πλευρά που θα το κρεμάς όταν προβάλεις και θα το ξεκρεμάς όταν τελειώνεις . Είναι πρόβλημα όμως στο που θα αποθηκεύεις ένα τελάρο 2 – 2,5 μέτρα πλάτος. . Για μένα όποιο χρώμα κι αν διαλέξεις ( πάντα λευκό ) το ίδιο είναι έφοδος δεν είναι κάτι σε γυαλιστερό . Μια κοινή μπογιά πλαστικό θα σου κάνει δουλεία.

Και καλώς ήρθες στην παρέα μας
 

agaida

Established Member
18 June 2006
275
Αν αποκλίσεις τις οθόνες η καλύτερη λύση θα ήταν το βάψιμο του τοίχου αλλά με μπογιές ιδικές για αυτή την δουλειά.Έτσι θα έχεις και ελεγχόμενο gain αλλά και πιο σωστά χρώματα.
Όσο για το masking υπάρχει και στο σετ με τις μπογιές και αυτή η επιλογή.Ξεκίνα όμως από το στήσιμο του προβολέα.
 

Dragonlord

Senior Member
24 August 2007
315
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το καλωσόρισμα :firstprize:
Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι να δω αν θεωρείται "αναγκαίο" το masking ή αν υπάρχει αρκετός κόσμος που έχει setups χωρίς masking και είναι ικανοποιημένος. Η αλήθεια είναι ότι προτιμώ να το κρατήσω όσο πιο απλό γίνεται, έστω κι αν αυτό σημαίνει κάποια μικρή απώλεια στην ποιότητα... φυσικά, αν είναι τόσο μεγάλη η διαφορά που να θεωρείται απαραίτητο δεν έχω επιλογή, αλλά αν μιλάμε για αισθητή μεν, όχι θεαματική δε βελτίωση δε νομίζω πως θα ασχοληθώ...
 

Dragonlord

Senior Member
24 August 2007
315
ΥΓ: Τις οθόνες δεν τις έχω αποκλείσει, αλλά πραγματικά δεν περισσεύουν 300-400+ ευρώ για μια καλή και μεγάλη οθόνη... ένα άλλο θέμα είναι ότι σκοπεύω να ρίχνω την εικόνα από τον προβολέα πάνω σε τζάκι, και φοβάμαι ότι η θερμότητα ίσως να επηρεάσει μακροπρόθεσμα την οθόνη. Έχει κανείς εμπειρία από κάτι τέτοιο;
 

Dragonlord

Senior Member
24 August 2007
315
Re: Απάντηση: Βάψιμο τοίχου και masking

Αποφάσισε πρώτα για το μέσο προβολής, αναπαραγωγής και την οθόνη και μετά συζητάμε και για όλα τα masking του κόσμου......-bye--bye-
Βασικά τον ποιον προτζέκτορα θα αγοράσω δεν το έχω αποφασίσει ακόμη, αν και σκέφτομαι τον Epson TW-1000. Σκέφτομαι να το καθυστερήσω όσο γίνεται ώστε να πέσουν οι τιμές, λέω να τον πάρω στις εκπτώσεις του Φεβρουαρίου... απλά το τζάκι θα χτιστεί σύντομα, οπότε πρέπει να αποφασίσω αν θα ρίχνω την εικόνα κατευθείαν στον τοίχο ώστε να δω τι φάρδος θα έχει το τζάκι.
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,131
Bratislava
Με τον τοίχο θα ξενοιάσεις από ζάρες, εκτός από την οικονομία που θα κάνεις.

Το πρόβλημα που πιθανώς θα συναντήσεις είναι η "αστατη" διάχυση του φωτός προς όλες τις κατευθύνσεις (όσο σπατουλαρισμένος κι αν είναι), το οποίο ανάλογα και με τη διαρύθμιση του χώρου μπορεί να είναι μικρό ή μεγαλύτερο πρόβλημα.
Το μαυρο πλαίσιο στα όρια της εικόνας -για μένα- είναι απαραίτητο και για αισθητικούς και για χρηστικούς λόγους. Το "πρόβλημα" ξεκινάει από τη στιγμή που θα χρειαστεί μασκινγκ και στο πλάι και αυτό (ανάλογα πάντα με το χώρο σου) θα το διαπιστώσεις κι εσύ μετά από θεάσεις λίγων ωρών (ειδικά αν περνεις πρώτη φορά προβολέα).

Κι εγώ σε τοίχο προβάλλω, κι έχω βρεί την υγειά μου με αυτά που ακούω από ζάρες αλλά το δωμάτιο ειναι dedicated και το έχω όλο μαύρο.

Για μπογιά, από ότι έχει ειπωθεί κατά καιρούς, οποιαδήποτε λευκή ματ κάνει δουλειά, πιο σημαντικό είναι ο τοίχος να είναι οσο το δυνατόν λείος.

Για την αισθητική πλευρά του θέματος από λυσεις και ιδέες υπάρχουν ένα σωρό (μπορείς να δεις στις παρουσιάσεις home cinema των μελών στο αναλογο θέμα).
 

Dragonlord

Senior Member
24 August 2007
315
Λοιπόν, το σκέφτηκα, masking δεν θα βάλω κι ό,τι απόδοση έχει... είναι το μοναδικό σαλόνι/καθιστικό του σπιτιού, δεν μπορώ να έχω ένα μαύρο πλαίσιο πάνω στο τζάκι. Λοιπόν, επόμενη ερώτηση: Σκέφτομαι, επειδή το τζάκι θα βγει φαρδύ και θέλω να μειώσω τη λευκή επιφάνεια όσο γίνεται, να βάλω ένα ράφι στο πάνω μέρος και να κρατήσω λευκή μόνο την επιφάνεια που θα χρησιμοποιώ ως οθόνη... η ερώτησή μου είναι η εξής: με τι αναλογίες να φτιάξω τη συγκεκριμένη επιφάνεια; Ο πρώτος μου προτζέκτορας κατά πάσα πιθανότητα θα είναι ο 700άρης epson που είναι 16:9, όμως σε 2-3 το πολύ χρόνια θα πάρω κάτι πιο σύγχρονο, οπότε ήθελα να μάθω ποια είναι η τάση... θα βλέπω και τηλεόραση στον προτζέκτορα, όμως φαντάζομαι ένας 16:9 προτζέκτορας θα δείξει 4:3 βάζοντας μαύρες στήλες στα πλάγια, οπότε η επιφάνειά μου καλύτερα να είναι 16:9 για να έχω πλήρη εικόνα στα dvd... αν όμως πάρω κάποια στιγμή πχ έναν 4:3 προτζέκτορα και η επιφάνειά μου είναι 16:9, λογικά δεν θα έχω πλήρη εικόνα σε καμία από τις δύο ρυθμίσεις, καθώς για να χωρέσει 4:3 στο ύψος θα πρέπει να μειώσω το μήκος, ενώ όταν βλέπω 16:9 θα πρέπει να το ξαναυξάνω κάθε φορά για πλήρη εκμετάλλευση της επιφάνειας. Φαντάζομαι οι 4:3 προτζέκτορες συνεχώς μειώνονται, η τάση είναι να βγαίνουν 16:9; Φαντάζομαι 2,35:1 είναι λίγο ακραίο για να βγάλουν προτζέκτορα... Ελπίζω να βγάζουν νόημα όλα αυτά γιατί είναι και αργά...
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Απάντηση: Re: Βάψιμο τοίχου και masking

Επίσης, τι διαφορά έχει αν βάλω ελαφρύ μπεζ αντί για άσπρο χρώμα;

Χρωματική αλλοίωση εκτός κι αν δεν σ' ενδιαφέρει να βλέπεις σωστά.

Θα βαφες ποτέ το τζάμι μιας τηλεόρασης μπεζ;
 
με τι αναλογίες να φτιάξω τη συγκεκριμένη επιφάνεια;

Το standard εδώ και πολλά χρόνια είναι το 16:9. Δεν διαφαίνεται κάποια τάση προς άλλο aspect ratio για το ορατό μέλλον. Επίσης, εδώ και αρκετά χρόνια δεν παράγονται προβολείς για home cinema χρήση με aspect ratio 4:3.

Οπότε, πρακτικά δεν έχεις επιλογές. Θα είναι 16:9.
 

komhst

Banned
23 August 2006
3,243
Νέα Σμύρνη
Απάντηση: Re: Βάψιμο τοίχου και masking

ΥΓ: Τις οθόνες δεν τις έχω αποκλείσει, αλλά πραγματικά δεν περισσεύουν 300-400+ ευρώ για μια καλή και μεγάλη οθόνη... ένα άλλο θέμα είναι ότι σκοπεύω να ρίχνω την εικόνα από τον προβολέα πάνω σε τζάκι, και φοβάμαι ότι η θερμότητα ίσως να επηρεάσει μακροπρόθεσμα την οθόνη. Έχει κανείς εμπειρία από κάτι τέτοιο;

Σίγουρα η θερμότητα θα επιρεάσει και όχι μακροπρόθεσμα, αλλά βραχυπρόθεσμα την οθόνη σου οπότε ξέχνα το και πήγαινε σε βάψιμο με άσπρη μπογιά.
Εξ' άλλου πρέπει να ξέρεις ότι και οι σταθερές οθόνες κάνουν ζάρες. λιγότερες από τις αναδιπλούμενες, αλλά κάνουν. Φίλος μου έχει αλλάξει 2 σταθερές οθόνες και δεν μπορεί να απαλλαχθεί τελείως από τις ζάρες. Εδώ από τις καλοκαιρινές διακοπές γύρισε που είχε μείνει τόσο καιρό κλειστό το σπίτι και μέσα στην ζέστη και η σταθερή οθόνη του είχε το χάλι της από τις ζάρες!
Οπότε, μπογιά και πάλι μπογιά ειδικά εφόσον θέλεις να προβάλεις πάνω στο τζάκι, ούτε καν να το συζητάς το ενδεχόμενο της οθόνης.
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
9 συνεχόμενα χρόνια σταθερή οθόνη μέσα σε σαλόνι και δεν είχε την παραμικρή ζάρα. Την άλλαξα πάλι με σταθερή, αλλά από άλλους λόγους. Πάντως ζάρες ΜΗΔΕΝ. Πρέπει να έτυχε σε μεγάλη περίπτωση ο φίλος σου.
 

Dragonlord

Senior Member
24 August 2007
315
Re: Απάντηση: Re: Βάψιμο τοίχου και masking

Χρωματική αλλοίωση εκτός κι αν δεν σ' ενδιαφέρει να βλέπεις σωστά.

Θα βαφες ποτέ το τζάμι μιας τηλεόρασης μπεζ;

Απλά, έχω διαβάσει ότι είναι καλό στο άσπρο να ρίχνεις και λίγο μαύρο, οπότε σκέφτηκα ότι ίσως και το μπεζ να έχει παρόμοια αποτελέσματα σε ένα βαθμό. Άλλωστε είναι αρκετά ουδέτερο χρώμα. Μην ξεχνάμε πως δεν ανοίγω σινεμά, σπίτι φτιάχνω και πρέπει να παντρέψω την αισθητική με την πρακτικότητα...

Άλλη ερώτηση (τελείως άσχετου): Ο προβολέας πρέπει να είναι στην ίδια ευθεία με το κέντρο της οθόνης; Εννοώ, ξέρω πως δεν είναι αναγκαίο, αλλά υπάρχει κάποια αλλοίωση/συμβιβασμός όταν προβάλλεις από γωνία; Τι γωνίες είναι συνήθως ok;
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Το άσπρο με το μαύρο επιτυγχάνεις τόνους του γκρι. Εκεί εντάξει. Καμία σχέση με το μπεζ. Από setup μελών έχει φανεί ότι ο καλύτερος συνδυασμός αισθητικής με πρακτικότητας λέγεται πτυσσόμενη οθόνη. Διότι ακόμα και με βαμμένο τοίχο θα πρέπει να έχεις δεσμευμένο ένα κομμάτι του τοίχου, οπότε δώρον άδωρον. Ενω η κάσα της πτυσσόμενης οθόνης μπορεί να είναι και κρυμμένη και εκεί να δεις WAF στα ύψη!!

Ναι υπάρχει αλλοίωση. Ιδανικά ο προβολέας θα πρέπει να προβάλλει στο μέσον της οθόνης (δηλαδή να μην χρειάζεται να στρίψει αριστερά-δεξιά) και επίσης να μην χρειάζεται να είναι στριμμένος πάνω-κάτω. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση θα έχεις εικόνα σχήματος τραπέζιου και θα χρειαστείς keystone για να την τετραγωνίσεις κάτι το οποίο έχει καταστροφικά αποτελέσματα στην ευκρίνεια της εικόνας.
 

Dragonlord

Senior Member
24 August 2007
315
Χμου, τοποθετώντας τον προβολέα στο ταβάνι όμως και με την οθόνη στο μέσο του τοίχου δεν χρειάζεται να τον στρίψεις προς τα κάτω;
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Αν έχει απο "μαμά" κάθετο lens shift, όχι δεν χρειάζεται, εκτός κι αν το υπερβείς και δεν σε φτάνει. Τότε θα πρέπει να κατεβάσεις πιό κάτω τον προβολέα .
 

Κώστας Παπαγεωργίου

AVClub Addicted Member
17 June 2006
2,014
ΑΘΗΝΑ
Χμου, τοποθετώντας τον προβολέα στο ταβάνι όμως και με την οθόνη στο μέσο του τοίχου δεν χρειάζεται να τον στρίψεις προς τα κάτω;

Συνήθως το lens shift που έχουν οι σύγχρονοι προβολείς καλύπτει μία τέτοια μετακίνηση του φακού στον κάθετο άξονα. Οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα στην τοποθέτηση.

Όπως είπε και ο Τάσος, θα πρέπει να αποφύγεις την κλίση του προβολέα γιατί το αποτέλεσμα θα είναι να εμφανιστεί ένα πανέμορφο τραπέζιο...:D

Αν τώρα ο προβολέας που θα επιλέξεις δεν έχει Vertical lens shift τότε μπορείς να αγοράσεις μία βάση με άξονα προέκτασης, ώστε να κατέβει ο προβολέας στο επιθυμητό ύψος.
 

ΔημήτρηςΤοπ.

AVClub Addicted Member
11 March 2007
1,666
παντως μου θυμησατε το τρελο που ειχα κανει αρκετα χρονια πριν
εστησα προβολικο και καθως ηταν αναμενος εκανα το περιγραμμα
μετα εβαψα ενα μοντερνο σκουρο χρωματακι τον υπολοιπο τοιχο
και τι εκανα μετα για να κρυψω ολο εκεινο το ασπρο παραλληλογραμο?
εβαλα κουρτινα. και ειχες την αισθηση πως υπηρχε παραθυρο εκει.
και ανοιγε δεξια - αριστερα για τη θεαση ταινιας και ειχα και πολυ σινε αισθηση

Υ.Γ στο σπιτι ημουν με ενοικιο