IP Κάμερες και NAS

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,315
Νέο Ηράκλειο
Ενδιαφέρομαι να αγοράσω 2 IP κάμερες για παρακολούθηση εσωτερικού χώρου.

Ήθελα να ρωτήσω , αν γνωρίζει κάποιος, αν υπάρχουν κάμερες:
1. που να μπορούν να γράψουν απευθείας στα smb shares ενός NAS (ώστε να μην αγοράσω και καταγραφικό).
2. και να έχουν και web interface για να μπορείς να βλέπεις και εικόνα από μακριά

Για το (1) υπάρχει περίπτωση να τα φτήσουν οι δίσκοι από τη συνεχή χρήση ? Τα συστήματα παρακολούθησης θέλουν "ειδικούς" δίσκους ?



Δεν έβρισκα κατάλληλη κατηγορία, οπότε αν πρέπει να μπει κάπου αλλού ας το μετακινήσουν οι admins.
 

achillesgk

AVClub Addicted Member
19 September 2009
1,572
Εγώ έχω την παρακάτω κάμερα που είναι καταπληκτική (πολή καλή ποιότητα εικόνας, αισθητήρα κίνησης, ήχος κ.α.).
http://www.public.gr/product/perife...rmati-ip-camera-foscam-fi9821p/prod6460025pp/
Επίσης για nas έχω το synology ds213j. Παίρνει 2 δίσκους και έχει ειδική εφαρμογή για να καταγράφει. Τον 1 δίσκο μπορείς να τον χρησιμοποιείς για το nas και τον άλλον για το καταγραφικό αν φοβάσαι για φθορά. Η wd έχει βγάλει σκληρούς για καταγραφικά, τους purple αν θυμάμαι καλά. Εννοείται μπορείς να χειρίζεσαι (περιστροφή) την κάμερα και να βλέπεις τον χώρο από μακριά (για android κτλ υπάρχει εφαρμογή).
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,315
Νέο Ηράκλειο
Περιστροφή και ζοομ και wifi δεν με ενδιαφέρει, αλλά θα ήθελα γωνία καταγραφής μεγαλύτερη των 70ο που βλέπω συνήθως. Θα μπει σε γωνία 2 τοίχων οπότε θα ήθελα 90 μοίρες.

Ευχαριστώ
 

achillesgk

AVClub Addicted Member
19 September 2009
1,572
Αυτή που σου είπα:
"Με ανάλυση 1280x720 pixels και δυνατότητα περιστοφής 120 μοιρών κάθετα, και 300 μοίρες οριζόντια".
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,559
Αθηνα
Ενδιαφέρομαι να αγοράσω 2 IP κάμερες για παρακολούθηση εσωτερικού χώρου.

Ήθελα να ρωτήσω , αν γνωρίζει κάποιος, αν υπάρχουν κάμερες:
1. που να μπορούν να γράψουν απευθείας στα smb shares ενός NAS (ώστε να μην αγοράσω και καταγραφικό).
2. και να έχουν και web interface για να μπορείς να βλέπεις και εικόνα από μακριά

Για το (1) υπάρχει περίπτωση να τα φτήσουν οι δίσκοι από τη συνεχή χρήση ? Τα συστήματα παρακολούθησης θέλουν "ειδικούς" δίσκους ?



Δεν έβρισκα κατάλληλη κατηγορία, οπότε αν πρέπει να μπει κάπου αλλού ας το μετακινήσουν οι admins.

Τα πιο πολλα ΝΑΣ εχουν καποια εφαρμογη ωστε να δουλευουν σαν καταγραφικα. Εχω ενα 212j και η εφαρμογη λεγεται surveilance station και δουλευει μια χαρα με 2 καμερες που εχω. Στα synology οι 2 πρωτες καμερες ειναι δωρεαν ενω για να συνδεσεις >2 πρεπει να αγορασεις μια αδεια απο την εταιρεια. Το μονο που θελω να επισημανω ειναι να τσεκαρεις το σαιτ οποιας εταιρειας ΝΑΣ διαλεξεις ωστε οι καμερες να ειναι συμβατες με το ΝΑΣ σου. Για παραδειγμα, εγω δεν το προσεξα και οι μεν καμερες δουλευουν για βιντεο, αλλα αν και εχουν επιλογη να καταγραφουν ηχο, το surveilance station δεν το υποστηριζει. Προσωπικα δεν τα πολυπιστευω αυτα για ειδικες κατηγοριες σκληρων για διαφορετικες χρησεις. Εχω απλα wd green πανω στο ΝΑΣ. Οι red υποτιθεται ειναι φτιαγμενοι για νας, αλλα το πιο ενδιαφερον που προσφερουν ειναι οτι δινουν παραπανω χρονια εγγυηση απο τους πρασινους.
Στην τελικη ομως, τα νας εχουν επιλογη να κανουν ελεγχο για disk errors, οποτε θα εχεις προειδοποιηση οταν κατι αρχισει να μην παει καλα με τους σκληρους.
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,315
Νέο Ηράκλειο
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας .

Ποιες οι διαφορές ανάμεσα σε κάποιο NAS με δυνατότητες σύνδεσης καμερών (qnap, synology) και κάποιας συσκευής καταγραφής όπως οι παρακάτω ?

http://www.emimikos.gr/Omnivision-DVR-6208H-1TB/
http://linkshop.gr/shop/index.php?dispatch=products.view&product_id=961

Η πρώτη δεν παίρνει ip κάμερες αλλά ως δυνατότητες ρωτάω για να καταλάβω τι χρειάζομαι.

πχ βλέπω ότι συνδέονται με το συναγερμό αλλά και ορισμένες κάμερες το λένε αυτό. Βέβαια από τη στιγμή που μπορούν να καταγράφουν συνεχώς σε τι βοηθάει η σύνδεσή τους ?

Ως nas έχω ένα Intel ss-4200, που έχει τιγκάρει και δεν υποστηρίζει και κάμερες, οπότε δεν θα με χάλαγε και ένα qnap ή synology :)

Γενικά αυτό που θα ήθελα να πετύχω είναι να μπορεί να καταγράφει συνέχεια και να το κρατάει για 2-3 μέρες και να έχει και web interface για να μπορώ να βλέπω το χώρο από το internet και να μπορεί να μου στείλει mail με εικόνα αν υπάρχει κίνηση στο χώρο.

Επίσης θέλω κάμερες με POE αλλά βέβαια βρήκα και κιτ POE στο internet οπότε θα μπορούσα να κάνω έτσι την μετατροπή (για να φτάσει μόνο ένα cat5 στο σημείο).

Πολλές ερωτήσεις, αλλά δείξτε υπομονή :)

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Τα πιο πολλα ΝΑΣ εχουν καποια εφαρμογη ωστε να δουλευουν σαν καταγραφικα. Εχω ενα 212j και η εφαρμογη λεγεται surveilance station και δουλευει μια χαρα με 2 καμερες που εχω. Στα synology οι 2 πρωτες καμερες ειναι δωρεαν ενω για να συνδεσεις >2 πρεπει να αγορασεις μια αδεια απο την εταιρεια. Το μονο που θελω να επισημανω ειναι να τσεκαρεις το σαιτ οποιας εταιρειας ΝΑΣ διαλεξεις ωστε οι καμερες να ειναι συμβατες με το ΝΑΣ σου. Για παραδειγμα, εγω δεν το προσεξα και οι μεν καμερες δουλευουν για βιντεο, αλλα αν και εχουν επιλογη να καταγραφουν ηχο, το surveilance station δεν το υποστηριζει. Προσωπικα δεν τα πολυπιστευω αυτα για ειδικες κατηγοριες σκληρων για διαφορετικες χρησεις. Εχω απλα wd green πανω στο ΝΑΣ. Οι red υποτιθεται ειναι φτιαγμενοι για νας, αλλα το πιο ενδιαφερον που προσφερουν ειναι οτι δινουν παραπανω χρονια εγγυηση απο τους πρασινους.
Στην τελικη ομως, τα νας εχουν επιλογη να κανουν ελεγχο για disk errors, οποτε θα εχεις προειδοποιηση οταν κατι αρχισει να μην παει καλα με τους σκληρους.

Η εφαρμογή τρέχει στο synology ? (δεν χρειάζεται ανοιχτό υπολογιστή)
 

tsatasos

Senior Member
Για την παρακολούθηση/καταγραφή ενός χώρου με κάμερες υπάρχουν πολλές λύσεις.

1. Αναλογικές κάμερες/καταγραφικά με αναλύσεις που φτάνουν μέχρι και 960Η.
2. IP Κάμερες σε συνδυασμό με κάποιο NAS ή NVR.
3. Κάμερες/Καταγραφικά νέας τεχνολογίας HD-TVI / HD-CVI με αναλύσεις 720p και 1080p.

H 1η περίπτωση είναι αυτή που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι στις εγκαταστάσεις τους, αφού με πολύ λίγα χρήματα (κάμερες από 20 , καταγραφικά από 50 ) μπορούν να έχουν εικόνα από υπολογιστή & κινητό είτε τοπικά είτε απομακρυσμένα, αλλά κ σε όλες τις τηλεοράσεις του σπιτιού μέσω διαμορφωτή σήματος (modulator).
Το κακό είναι ότι δεν έχουν καλή ποιότητα εικόνας.

Στη 2η περίπτωση πολλοί βάζουν 1-2 κάμερες IP, πολλές φορές χωρί κάποιο nas/nvr, απλά για να έχουν απομακρυσμένη παρακολούθηση και ειδοποίηση σε κάποιο e-mail ή ftp server. Υπάρχουν πολλές IP κάμερες στην αγορά με αυτές τις δυνατότητες, από πολύ φθηνές κινέζικες μέχρι πολύ ακριβές επώνυμες.

Για μένα όμως η καλύτερη λύση είναι η 3η με τις νέες τεχνολογίες HD-TVI / HD-CVI.
Έχουν πάρα πολύ καλή ποιότητα εικόνας κρατώντας φυσική την κίνηση (μέχρι 1080p @ 25fps).

Οπότε κ στις 3 περιπτώσεις μπορείς να έχεις παρακολούθηση από pc/κινητό τοπικά κ απομακρυσμένα, καταγραφή και ειδοποίηση μέσω e-mail.
Την καλύτερη εικόνα θα την έχεις με HD-TVI/HD-CVI. Για ακόμα καλύτερη εικόνα θα πρέπει να πας σε IP κάμερες 3+ MP οι οποίες ξεφεύγουν σε τιμή.

Ανάμεσα σε HD-TVI/HD-CVI θα πρότεινα το 1ο αφού είναι ανοικτό πρότυπο και υποστηρίζεται από τους περισσότερους κατασκευαστές.
Στο ίδιο καταγραφικό μπορείς να έχεις αναλογικές, HD-TVI και IP κάμερες από διαφορετικούς κατασκευαστές.

Όσον αφορά την καλωδίωση αναλογικές, HD-TVI/HD-CVI παίζουν είτε με καλώδιο κάμερας π.χ. Biokal CC100, Biokal CC102, είτε με καλώδιο δικτύου σε συνδυασμό με video baluns.

Οι IP κάμερες παίζουν συνήθως με καλώδιο δικτύου μέσω PoE.

Για 2 κάμερες + καταγραφικό που ρωτάς θα πρότεινα τα παρακάτω:

Καταγραφικό (υποστηρίζει 4 κλασικές αναλογικές ή HD-TVI κάμερες + 1 IP κάμερα):
HIKVISION DS-7204HGHI-SH

Κάμερες 720p (με φακό 2.8mm επειδή θες να είναι ευρυγώνιος):
HIKVISION DS-2CE16C2T-IR 2.8
HIKVISION DS-2CE56C2T-IRM 2.8

Αν σε παίρνει οικονομικά κοίτα τις αντίστοιχες 1080p.

Δεν προτείνω τόσο IP κάμερες σε συνδυασμό με NAS (είτε με είτε χωρίς εφαρμογή για διαχείριση IP καμερών), επειδή ένα κανονικό καταγραφικό είναι φτιαγμένο για αυτή τη δουλειά παρέχοντας όλες τις δυνατότες και την αξιοπιστία που πρέπει να έχει ένα σύστημα παρακολούθησης. Ενώ τα NAS με εφαρμογή για IP κάμερες απλά είναι κάτι άλλο που υποστηρίζει και αυτή τη δουλειά.
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,315
Νέο Ηράκλειο
ok, για "καθαρό" καταγραφικό.

Αν πάρω ένα πχ hikvision με 4 ip θέσεις και 2 ip κάμερες, χάνω κάτι ή είναι μόνο θέμα ανάλυσης ?

Τις καλωδιώσεις σκέφτομαι και θέλω να περάσω μόνο ένα cat 5 με POE.

Ευχαριστώ
 

cirus

New member
15 April 2009
39
Ναι υπάρχουν, βασικά εγώ έχω μία τέτοια που την είχα βάλει στο NAS μου και τα έκανε όλα αυτά απλα τώρα δεν την χρειάζομαι, το NAS μου είναι το QNAP 269pro και η κάμερα αυτή:

http://www.insomnia.gr/classifieds/gadget/camcorders/366088-axis-213-ptz-network-camera/

Προφανώς και γίνεται και με της Synology τα NAS. Από όσο ξέρω χρειάζεσαι άδειες που τις προμηθεύεσαι από τον κατασκευαστή του NAS. Η πρώτη άδεια για κάμερα είναι free αλλά αν θες 2η και παραπάνω πρέπει να αγοράσεις το licence

Από αυτό το Link:

http://www.qnap.com/i/en/product_x_grade/product_intro.php?g_cat=18&II=28&hf=0

μπορείς να βρεις και τις κάμερες που είναι 100% συμβατές και τεσταρισμένες με τα NAS της QNAP ώστε να είσαι σίγουρος πριν προβείς σε οποιαδήποτε αγορά με αμφιβολίες
 
Last edited:

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,559
Αθηνα
Μετα το DSM 5.0, οι πρωτες ΔΥΟ κάμερες είναι δωρεάν. Παλιά όντως πληρωνες μετά την πρώτη
 

cirus

New member
15 April 2009
39
Επίσης στα NAS έχεις την επιλογή η καταγραφή να συνχρονίζει με κάποιο cloud service που είναι για μένα τουλάχιστον απαραίτητο καθώς αν μπει (λέμε τωρα) ο κλέφτης και κλέψει και το NAS που δεν κάνει syncronize σε cloud δεν θα έχεις την καταγραφή πουθενά.
 

tsatasos

Senior Member
ok, για "καθαρό" καταγραφικό.

Αν πάρω ένα πχ hikvision με 4 ip θέσεις και 2 ip κάμερες, χάνω κάτι ή είναι μόνο θέμα ανάλυσης ?

Τις καλωδιώσεις σκέφτομαι και θέλω να περάσω μόνο ένα cat 5 με POE.

Ευχαριστώ

Μπορείς να πάρεις ένα hikvision που να παίρνει 4 αναλογικές/hdtvi κάμερες + 2 IP και δεν χάνεις τίποτα.
1 UTP καλύπτει όλες τις περιπτώσεις (αναλογικές, hdtvi, ip)

Αν βάλεις αναλογικές ή hdtvi με ένα utp μπορείς να τροφοδοτήσεις μέχρι και 3 κάμερες (1 ζεύγος ανά κάμερα για το σήμα και 1 ζεύγος για το ρεύμα για όλες) αρκεί να είναι καλό το utp.
Κατά προτίμηση Cat6A.
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,315
Νέο Ηράκλειο
Μπορείς να πάρεις ένα hikvision που να παίρνει 4 αναλογικές/hdtvi κάμερες + 2 IP και δεν χάνεις τίποτα.
1 UTP καλύπτει όλες τις περιπτώσεις (αναλογικές, hdtvi, ip)

Αν βάλεις αναλογικές ή hdtvi με ένα utp μπορείς να τροφοδοτήσεις μέχρι και 3 κάμερες (1 ζεύγος ανά κάμερα για το σήμα και 1 ζεύγος για το ρεύμα για όλες) αρκεί να είναι καλό το utp.
Κατά προτίμηση Cat6A.

Σε ορισμενα βλεπω alarm in/out. Τι κανουν αυτα σε σχεση με το συναγερμο ;
 

tsatasos

Senior Member
Alarm in = Μια Είσοδος Π.χ. μια μαγνητική επαφή κ alarm out Μια έξοδος Π.χ. σειρήνα. Δες το datasheet Κ το manual των hikvision Για να καταλάβεις.

Εκτός από τα καταγραφικο έχουν κ κάποιες ip cameres
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,315
Νέο Ηράκλειο
Αυτό κοιτούσα αλλά με έχει μπερδέψει γιατί αναφέρει και ως alarms και το γεγονότα που αν συμβούν θα σου στείλει Mail/κτλ.

Προσπαθώ να καταλαβαίνω:
1. αν έχει σχέση με το συναγερμό του σπιτιού, δηλαδή αν συνδέεται πάνω σε αυτόν ώστε να συνεργάζονται με κάποιον τρόπο (πχ αν ανιχνεύσει κίνηση να χτυπήσει το συναγερμός, ή ανάποδα αν χτυπήσει ο συναγερμός να αρχίσει να καταγράφει/να στείλει email κτλ)
ή
2. αν είναι εντελώς ανεξάρτητα ώστε απλά όπως στο συναγερμό συνδέεις επαφές και σειρήνα να κάνεις κάτι παρόμοιο (που όταν όμως έχει συναγερμό είναι λίγο περιττό).

από το datasheet καταλαβαίνω ότι είναι μάλλον το δεύτερο.

Το ζαλίζω τόσο για να καταλάβω τι παίζει και γιατί τα μοντέλα που έχουν εκτός από IP και BNC και alarm in/out είναι πιο ακριβά.
 

tsatasos

Senior Member
Από τα λίγα που ξέρω για συναγερμούς ναι, κανονικά μια τέτοια είσοδος και μια έξοδος alarm μπορεί να χρησιμοποιηθεί με ότι συνδυασμό θέλουμε.

Π.χ. να πάρεις μια έξοδο του συναγερμού να τη συνδέσεις στην είσοδο του καταγραφικού και όταν γίνει κάτι να σου στείλει email.
Ή και το αντίστροφο, έξοδος καταγραφικού --> είσοδος συναγερμού --> σειρήνα.

Γενικά πάντως δεν έχω δει ποτέ σε καμία εγκατάσταση να έχει γίνει κάποια σύνδεση μεταξύ συναγερμού και καμερών.
Πάντα τα βλέπω ανεξάρτητα. Ο συναγερμός είναι για ειδοποίηση και το οι κάμερες για καταγραφή.
 

teodor_ch

AVClub Addicted Member
Είμαι και εγώ έτοιμος για εγκατάσταση σε σπίτι 6-8 κάμερες και καταγραφή.

Έχοντας δοκιμάσει ένα synology DS212j με 5 κάμερες δεν είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
Απο κάμερες έχω αποφασίσει και ήδη έχω προμηθευτεί τέτοιες
http://www.aliexpress.com/item/100-...network-Camera-POE-camera-4mm/1870780067.html

IP, 3Mp στα 70 ευρώ πρίν πάμε για εκλογές :) και τώρα 75.

Προσπαθώ να αποφασίσω αν θα πάρω NVR (200-250 ευρώ) ή θα στήσω desktop/server με κάποιο software σαν το Milestone XProtect.
Στο σπίτι σίγουρα θα υπάρχει κάποιος σερβερ οπότε μάλλον θα τα συνδυάσω αλλά ακόμα κάνω δοκιμές στο desktop μου.