Eρώτηση για LG 47LA740S

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

stratigos24

Senior Member
30 January 2011
465
Αθήνα
Χαιρετώ την παρέα.

Είμαι σε αναζήτηση για τηλεόραση και θέλω να δώσω μέχρι 500-600 ευρώ και ιντσες απο 46-55.

Βρίσκω μεταχειρισμένη με εγγύηση σε ισχυ την τηλεόραση του τίτλου στα 600 ευρώ. Να την προτιμήσω ή υπάρχει κάποια άλλη επιλογή για καινούρια σε αυτά τα χρήματα (μαξ 600 ευρώ)?

Η χρήση που θα γίνεται στην τηλεόραση είναι καμιά ταινία, κανα youtube μέσω του smart tv κλπ.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Δεν είναι άσχημη η τιμή μεν, ειδικά αν έχει ακόμα εγγύηση, αλλά πρόκειται για μοντέλο του 2013. Επίσης, για ταινίες είναι προτιμότερο να επιλέξεις κάποια με VA panel ή παρεμφερές, που μπορεί να δώσει χαμηλότερο μαύρο και υψηλότερη αντίθεση. Απόσταση θέασης ?
 

stratigos24

Senior Member
30 January 2011
465
Αθήνα
Ναι, έχει ένα χρόνο εγγύηση ακόμα. Γύρω στα 2.5 μέτρα είναι η απόσταση θέασης.

Έχεις να προτίνεις σε αυτά τα χρήματα που διαθέτω, κάτι καλύτερο σε καινούριο. Το να έχει smart tv με youtube/browsing είναι απαραίτητη προυπόθεση, ξέχασα να το αναφέρω. Το 3d δεν με ενδιαφέρει.
 

stratigos24

Senior Member
30 January 2011
465
Αθήνα
Ευχαριστώ.

Όχι, εντάξει είναι η ίντσες που μου έστειλες. Τις θεωρείς καλύτερες επιλογές απο αυτή του τίτλου σίγουρα ε? Θα το ψάξω και εγώ βέβαια..
 
Last edited:

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Έχουν καλύτερη εικόνα. Για ταινίες όμως, στα 2.5 μέτρα κοιτάζεις ιδανικά για 50".
 

stratigos24

Senior Member
30 January 2011
465
Αθήνα
Έλα μωρέ... θα πάω τον καναπέ λίγο πιο κοντά.. :flipout: (με παίρνει έτσι όπως είναι ο χώρος και ο καναπές δεν έχει τοίχο απο πίσω, και πιο κοντά να τον βάλω, παλι οκ φαίνεται...δεν έχω θέμα).

Ευχαριστώ και πάλι.
 

stratigos24

Senior Member
30 January 2011
465
Αθήνα
Τελικά πάω σήμερα να πάρω (εκτός απροόπτου) την 48αρα h6400 μιας και δίνει μαζί και το ''έξυπνο χειριστήριο''. Τί format ήχου υποστηρίζει στις ταινίες μέσω usb?
 

stratigos24

Senior Member
30 January 2011
465
Αθήνα
Πήρα την 6400 και έμεινα πολύ ευχαριστημένος αλλά δυστυχώς έχει ένα καμένο pixel που το είδα πρίν λίγο. Είναι στη μέση-αριστερά και είναι πράσινο.

Τί κάνω σε αυτή την περίπτωση? Από ότι είδα η samsung λέει ότι καλύπτει απο 6 (ή 7 ή 8, διάβασα και τα 3 αυτά νούμερα στο ιντερνετ) καμένα pixel και πάνω. Μπορώ να την πάω άυριο από το Πλαίσιο από όπου την πήρα και να ζητήσω άμεση αντικατάσταση λόγω DOA? Στην απόδειξη αναφέρει ότι συνοδεύεται με 2 έτη εγγύηση Αντιπροσωπείας και αντικατάσταση σε 7 ημερολογιακές Μέρες από την ημερομηνία αγοράς (DOA) κατόπιν τεχνικού ελέγχου.

Άμα την πάω μου την αντικαθιστούν?
 

stratigos24

Senior Member
30 January 2011
465
Αθήνα
Το pixel είναι πράσινο. Κάποιος μου είπε ότι σε πράσινο αντικαθιστούν και από το πρώτο. Στα μαύρα θέλουν πάνω από κάποιο αριθμό καμένων. Ισχύει?
 

gtzempe

New member
9 December 2014
78
Αθηνα
ισχυει φιλε μου... στην αλλαζουν χωρις κουβεντα αφου ειναι χρωματιστο... τουλαχιστον ετσι λενε κ τα παιδια στο forum. σε μαυρα pixel θελει 5 κ ανω αν δεν κανω λαθος...
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Το pixel είναι πράσινο. Κάποιος μου είπε ότι σε πράσινο αντικαθιστούν και από το πρώτο. Στα μαύρα θέλουν πάνω από κάποιο αριθμό καμένων. Ισχύει?
Όπως και να έχει, κάνεις χρήση DOA, μην αφήσεις να περάσουν οι μέρες. Τη πας εκεί όπως τη πήρες μέσα στο κουτί της και ζητάς αμέσως αντικατάσταση. Αν σου αρχίσουν τα μου, σου υψώνεις και συ λίγο τη φωνή, τους δίνεις να καταλάβουν ότι ξέρεις τα δικαιώματά σου ( γιατί είναι δικαίωμά σου να την αλλάξεις για οποιοδήποτε λόγο κακής λειτουργείας , ακόμα και αν στην κανονική εγγύηση λέει πως υπάρχει άλλη αντιμετώπιση ) και παίρνεις άλλη. Τόσο απλά, έχει γίνει και γίνεται, ακόμα και για απλή υπαναχώρηση της αγοράς σου, όχι εδώ που υπάρχει και εμφανέστατο θέμα. Προσοχή μη σε παραπέμψουν στην samsung , δε το δέχεσαι, όπως επίσης απαιτείς εκείνη την ώρα να κάνουν τον έλεγχο, περιμένεις και παίρνεις τη καινούργια και φεύγεις, δεν αφήνεις να σε ειδοποιήσουν , όπως ίσως σου πουν, γιάτι πάλι θα μπλέξεις. Εκείνη την ώρα πρέπει να γίνουν όλα.
Καλή επιτυχία και μην ανησυχείς, αν το χειριστείς δείχνοντάς τους ότι ξέρεις τα δικαιώματά σου, θα γίνουν όλα πολύ γρήγορα και απλά.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Σε περίπτωση που δεν στην αλλάξουν δοκίμασε και αυτή την λύση (με προσοχή)...

Παίρνουμε ένα πανί καθαρισμού, το βρέχουμε και το στύβουμε πολύ καλά, ώστε να είναι νωπό, αλλά να μην στάζουν νερά. Ακουμπάμε πάνω στο κολλημένο pixel, και πιέζουμε σταθερά χωρίς να βάζουμε πολύ δύναμη.Προσπαθούμε, όσο μπορούμε, να επικεντρωθούμε στο κολλημένο pixel, και όχι σε άλλα γύρω.

Προσοχή! Αυτή είναι μια ακραία λύση για την απόπειρα επιδιόρθωσης κολλημένων pixel, ένα τελευταίο προπύργιο. Αν δεν είμαστε προσεκτικοί μπορεί να χειροτερέψει το πρόβλημα στην οθόνη μας, δημιουργώντας περισσότερα κολλημένα pixel, ή ακόμη και να την καταστρέψει εντελώς, αν σπάσει.


http://www.pcsteps.gr/30670-μέθοδοι-για-κολλημένα-pixel/
 

stratigos24

Senior Member
30 January 2011
465
Αθήνα
Μετά από κάποια ταλαιπωρία στο Πλαίσιο τελικά έγινε η αντικατάσταση με μια ίδια τηλεόραση που αφού την αγόρασα συμφωνήσαμε να πάω στο τεχνικό τμήμα και να τη βάλουμε σε λειτουργία για να δούμε ότι δεν θα έχει και εκείνη κάποιο θέμα (μην έχω πάλι ταλαιπωρίες με το να την πηγαίνω πέρα δώθε κλπ..) Την βάλαμε σε λειτουργια και δεν είχε κάτι. Και στο σπίτι που την είδα όλα εντάξει.

Για την ιστορία. Πήγα στο Πλαίσιο και τους είπα ότι θέλω να μου την αντικαταστήσουν γιατί έχει ένα καμένο έγχρωμο πίξελ. Μου είπαν ότι πρέπει να μιλήσουν με τη Samsung και ότι δεν γίνεται στο DOA αντικατάσταση για πιξελ και τότε τους απάντησα ότι κάνουν λάθος και ότι οι ίδιοι λένε στην απόδειξη ''αντικατάσταση εντός 7 ημερών από την αγόρα μετά απο τεχνικό έλεγχο'' και αφού έχει πιξελ και είναι πρόβλημα πρέπει κανονικά να μου την αλλάξουν και ότι δεν έχει καμία σχέση η εγγύηση του προιόντος απο την εταιρεία του.

Με τα πολλά, μίλησαν με τη Samsung και από ότι τους είπε λογικά καλύπτει στην συγκεκριμένη τηλεόραση αντικατάσταση για το πρόβλημα αυτό αλλά θα πρέπει να της στείλουν μια φωτό με το πιξελ να το δουν κλπ.. Εγώ τότε τους ξανα είπα πως δεν έχει να κάνει με τη Samsung και ότι με βάση DOA θέλω αντικατάσταση και δεν φεύγω αν δεν πάρω άλλη. Μου συνέχισαν τα μα μου και ότι η Samsung θα πρέπει να τους πει το οκ, γιατί αν δεν το καλύπτει τι θα την κάνουν αυτοί μετα την τηλεόραση και τότε τους είπα ότι ίσως καλύτερα να έρθω με τον δικηγόρο μου γιατί εγώ ξέρω το νόμο ενω εσείς μάλλον όχι. Είναι δικό σας πρόβλημα που δεν ξέρετε σαν πλαίσιο τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις και τις δικές σας αλλά και των καταναλωτων. Με τα πολλά αφού μίλησαν και με τα κεντρικά μου είπαν ότι θα μου κάνουν αντικαστάσταση και μου ζήτησαν και συγνώμη.

Το θέμα είναι ρε παιδία το γιατί να φτάνουμε σε τέτοιες καταστάσεις. Στο τέλος και εγώ αισθάνθηκα άσχημα για τους τεχνικούς εκεί για τον τρόπο που μίλησα ή που μου ζήτησαν συγνώμη κλπ. Αλλά χωρίς να είχα κάνει αυτά ακόμα στο περίμενε θα ήμουνα.

Τέλος με τη Samsung ακόμα ψάχνονται γιατί από ότι μου είπαν κάποια μοντέλα (συνήθως πάνω απο 40 ίντσες) τα καλύπτουν και στο 1 πιξελ (έγχρωμο ή γενικά?!?) κάποια άλλα μοντέλα πάλι όχι. Και περιμένουν απο τη Samsung τώρα να τους πει σε ποια μοντέλα να κάνουν αντικαστάσταση στο DOA για πιξελ (που κανονικά δεν έκαναν πριν σε κανένα). Αν πχ μου λένε δεν είχε ήχο η τηλεόραση ή δεν έπιανε κανάλια κλπ θα στην αλλάζαμε γιατί ξέρουμε ότι θα την πάρει πίσω η Samsung. Για το πιξελ δεν είχαμε κάτι για να κάνουμε στο DOA.
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Μετά από κάποια ταλαιπωρία στο Πλαίσιο τελικά έγινε η αντικατάσταση με μια ίδια τηλεόραση που αφού την αγόρασα συμφωνήσαμε να πάω στο τεχνικό τμήμα και να τη βάλουμε σε λειτουργία για να δούμε ότι δεν θα έχει και εκείνη κάποιο θέμα (μην έχω πάλι ταλαιπωρίες με το να την πηγαίνω πέρα δώθε κλπ..) Την βάλαμε σε λειτουργια και δεν είχε κάτι. Και στο σπίτι που την είδα όλα εντάξει.

Για την ιστορία. Πήγα στο Πλαίσιο και τους είπα ότι θέλω να μου την αντικαταστήσουν γιατί έχει ένα καμένο έγχρωμο πίξελ. Μου είπαν ότι πρέπει να μιλήσουν με τη Samsung και ότι δεν γίνεται στο DOA αντικατάσταση για πιξελ και τότε τους απάντησα ότι κάνουν λάθος και ότι οι ίδιοι λένε στην απόδειξη ''αντικατάσταση εντός 7 ημερών από την αγόρα μετά απο τεχνικό έλεγχο'' και αφού έχει πιξελ και είναι πρόβλημα πρέπει κανονικά να μου την αλλάξουν και ότι δεν έχει καμία σχέση η εγγύηση του προιόντος απο την εταιρεία του.

Με τα πολλά, μίλησαν με τη Samsung και από ότι τους είπε λογικά καλύπτει στην συγκεκριμένη τηλεόραση αντικατάσταση για το πρόβλημα αυτό αλλά θα πρέπει να της στείλουν μια φωτό με το πιξελ να το δουν κλπ.. Εγώ τότε τους ξανα είπα πως δεν έχει να κάνει με τη Samsung και ότι με βάση DOA θέλω αντικατάσταση και δεν φεύγω αν δεν πάρω άλλη. Μου συνέχισαν τα μα μου και ότι η Samsung θα πρέπει να τους πει το οκ, γιατί αν δεν το καλύπτει τι θα την κάνουν αυτοί μετα την τηλεόραση και τότε τους είπα ότι ίσως καλύτερα να έρθω με τον δικηγόρο μου γιατί εγώ ξέρω το νόμο ενω εσείς μάλλον όχι. Είναι δικό σας πρόβλημα που δεν ξέρετε σαν πλαίσιο τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις και τις δικές σας αλλά και των καταναλωτων. Με τα πολλά αφού μίλησαν και με τα κεντρικά μου είπαν ότι θα μου κάνουν αντικαστάσταση και μου ζήτησαν και συγνώμη.

Το θέμα είναι ρε παιδία το γιατί να φτάνουμε σε τέτοιες καταστάσεις. Στο τέλος και εγώ αισθάνθηκα άσχημα για τους τεχνικούς εκεί για τον τρόπο που μίλησα ή που μου ζήτησαν συγνώμη κλπ. Αλλά χωρίς να είχα κάνει αυτά ακόμα στο περίμενε θα ήμουνα.

Τέλος με τη Samsung ακόμα ψάχνονται γιατί από ότι μου είπαν κάποια μοντέλα (συνήθως πάνω απο 40 ίντσες) τα καλύπτουν και στο 1 πιξελ (έγχρωμο ή γενικά?!?) κάποια άλλα μοντέλα πάλι όχι. Και περιμένουν απο τη Samsung τώρα να τους πει σε ποια μοντέλα να κάνουν αντικαστάσταση στο DOA για πιξελ (που κανονικά δεν έκαναν πριν σε κανένα). Αν πχ μου λένε δεν είχε ήχο η τηλεόραση ή δεν έπιανε κανάλια κλπ θα στην αλλάζαμε γιατί ξέρουμε ότι θα την πάρει πίσω η Samsung. Για το πιξελ δεν είχαμε κάτι για να κάνουμε στο DOA.
Φίλε μου να μου επιτρέψεις να σου πω ότι δε πρέπει να αισθάνεσαι άσχημα. Φαντάσου να μην είχες πάει προετοιμασμένος και να τσίμπαγες σε αυτά που σου είπαν. Δε θέλεις να ξέρεις τι ταλαιπωρία θα πέρναγες και τι ψυχολογική φθορά. Άσε που κατά 99,99% όλα τα περί επικοινωνίας με σαμσουνγκ και περί αλλαγών ,εκτός του ότι είναι παραμύθι ( γνωρίζω τη τακτική τους από δικό μου άνθρωπο, αλλά δε φταίνε οι υπάλληλοι , έτσι τους λένε ) εσένα δε σε νοιάζει. Εσύ πλήρωσες για να πάρεις κάτι άψογο σε λειτουργεία και όχι να τρέχεις, αλλά να το χαρείς.
Τέλος πάντων, με γεια σου και απροβλημάτιστη.
 

stratigos24

Senior Member
30 January 2011
465
Αθήνα
Δε θέλεις να ξέρεις τι ταλαιπωρία θα πέρναγες και τι ψυχολογική φθορά.


Έχεις δίκιο. Πάνω κάτω φαντάζομαι τι θα γινότανε. Έχω περάσει παλία παρόμοια κατάσταση με το άλλο τζίμανι μαγαζί (το κίτρινο) για έναν υπολογιστή που μου είχαν φτιάξει αλλά τελικά δεν δούλευε λόγω καμένου τροφοδοτικόυ, dvd κλπ. Στην αρχή μου είπαν ότι θα το έβαλα σε κακία μπρίζα και τα έκαψα... ε, εκεί ξεκίνησαν όλα. :p

Τέλος πάντων, με γεια σου και απροβλημάτιστη.

Να σαι καλά, ευχαριστώ!
 

stratigos24

Senior Member
30 January 2011
465
Αθήνα
Επαναφέρω το θέμα μιας και συνέβησαν τα παρακάτω:

Πήρε φίλος με τηλεφωνική παραγγελία απο μαγαζί του σκρουτζ στις 18 του μηνος τηλεόραση Samsung (19 πηγε σπίτι του) και δεν δουλεύει ο δέκτης της (δεν βρίσκει κανάλια κλπ) και του λένε μιλήστε με τη Samsung.

Ότι και αν τους είπε, αυτοί εκεί.. Τί κάνει λοιπόν;; Πάει από εκεί και προσπαθεί να βγάλει άκρη;

Το κατάστημα αναφέρει στους όρους χρήσης τα εξής:

""Επιστροφές γίνονται δεκτές εντός 14 ημερών από την ημερομηνία αγοράς του προϊόντος με έξοδα αποστολής που επιβαρύνουν το πελάτη, υπό την προϋπόθεση ότι η συσκευασία και το προϊόν είναι άθικτα.
Η συσκευασία του προϊόντος θα πρέπει να μην είναι φθαρμένη, κατεστραμμένη ή αλλοιωμένη καθ’οιονδήποτε τρόπο, ή να βρίσκεται σε οποιαδήποτε άλλη κατάσταση πέραν της αρχικής του.
Σε περίπτωση που δεν θα πληρούνται οι παραπάνω όροι οι επιστροφές δεν θα γίνονται δεκτές.
Σημειώνεται ότι αλλαγή πραγματοποιείται μετά τον έλεγχο και την επιβεβαίωση ελαττώματος από την αντίστοιχη επίσημη αντιπροσωπεία.""


Το θέμα είναι ότι λίγο αλλιώτικα είναι κανονικά ο νόμος αν κρίνω από τα όσα είχαμε πει παραπάνω στη δικιά μου περίπτωση αλλά και από αυτά στο πόστ αυτο σε άλλο φόρουμ.

ΥΓ: Πλέον το μαγαζί δεν έχει το συγκεκριμένο μοντέλο στο site του.