Minix NEO X8-H Plus

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Παρέλαβα προχθές από gearbest και μια και δεν βρήκα κάτι είπα να ανοίξω ένα θεματάκι μια και νομίζω είμαστε κάμποσοι με X8 . Πρώτο μου android player/ tv box και πρώτη επαφή με xbmc και είμαι στο πολύ ψάξιμο . Εντυπώσεις ανάμεικτες μια και πρόκειται για μηχανάκι στην κατηγορία των 130 οπότε και πρέπει να έχουμε κάποιες απαιτήσεις παραπάνω . Σε πρώτη φάση τουλάχιστον από ποιότητα κατασκευής τόσο του player όσο και των περιφερειακών remotes είμαι ευχαριστημένος . Το μηχανάκι δεν το βλέπω να ζεσταίνεται ιδιαίτερα ενώ το air mouse Μ1 χειριστήριο είναι αρκετά εύχρηστο .Προσπάθησα και για mirroring με το κινητό μου (motorola moto g 4G) αλλά δεν έβγαλα άκρη και το παράτησα προσωρινά τουλάχιστον . Αυτά προς το παρόν ...



 

icy20

Senior Member
5 June 2009
695
Το miracast ουτε εμενα μου δουλεψε να πω την αληθεια. Οχι οτι το χρειαζομαι απλα απο περιεργεια το ηθελα να το δω. Με το airplay απο iphone ενος φιλου δουλεψε κανονικα. Οσοι δεν εχετε περασει το τελευταιο firmware και τελευταιο minix xbmc καντε το. Θα δειτε μεγαλες διαφορες απο τα στοκ firmwares...
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Το miracast ουτε εμενα μου δουλεψε να πω την αληθεια. Οχι οτι το χρειαζομαι απλα απο περιεργεια το ηθελα να το δω. Με το airplay απο iphone ενος φιλου δουλεψε κανονικα. Οσοι δεν εχετε περασει το τελευταιο firmware και τελευταιο minix xbmc καντε το. Θα δειτε μεγαλες διαφορες απο τα στοκ firmwares...

Κάνω update ΟΤΑ κανονικά ή θέλει που είδα κάπου με sd κάρτα ? Root να ξεφορτωθούμε τις διαφημίσεις ? Επίσης έβαλα google earth και streetwalk και εκτός του ότι δεν βλέπω να δουλέυει το streetwalk στο earth δείχνει ελάχιστες φωτογραφίες σε σχέση με την pc version . Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με πνευματικά δικαίωματα ή κάτι τέτοιο . Τέλος για το xbmc υπάρχει κάποιο add on για ξένες σειρες με υπότιτλους ? Εβαλα το hellenic tv , συμπαθητικοτάτο αλλά απο ξένα δεν είδα κάτι σπουδαιο .
 

icy20

Senior Member
5 June 2009
695
Αν εχεις firmware 25/11/2014 και ανω παιζει το FOTA. Αν οχι με usb η burntool. Για xbmc το genesis κλασικα δοκιμασε. Root εχει κανονικα. Λινκ μετα γιατι γραφω απο το δρομο...
 

icy20

Senior Member
5 June 2009
695
https://mega.co.nz/#!N9QD0S5Z!oYQEFrnRXeWGgWax5Ix3VYW_pZ_ODZJOcB_ddp-V4r0 <-εδω εισαι για το root.

HOW TO FLASH


1. Download firmware zipfile
2. DO NOT UNZIP!, the zipfile IS the update package!
3. Format a sdcard or usbstick to FAT32
4. Put the .zip file on the root of the sdcard or usbstick


5. Power off the MINIX X8
6. Insert the sdcard or usbstick
7. Press the restore button with a pin (insert in the hole on the back) and keep it pressed
8. Press the power button and keep it pressed till you see the boot logo, then release it
9. Release the restore button


You will see a menu:
1. Select : apply update from EXT ( using your keyboard cursor )
2. Select : Update from Sdcard / Update from udisk (usb stick)
3. Select the .zip file
4. Press enter and wait until it is finished


When it is done select reboot and press enter.
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Το έβαλα το genesis , μια χαρά , αν και με τους υπότιτλους τι ακριβώς παίζει δεν έχω βγάλει άκρη . Τους ενεργοποίησα μέσα απο το genesis tools , έβαλα και μερικές υπηρεσίες , αλλά αυτήν που βλέπω στο youtube την xbmc subtitles μέσα στο official xbmc addons repository δεν την βρήκα . Κάποια ασυμβατότητα παίζει μάλλον με τις εκδόσεις ...
 

icy20

Senior Member
5 June 2009
695
Δεν υπαρχει εκει πια. Πατας all addons , subtitles και τα βρισκεις εκει...
 

filipdent

New member
24 August 2008
96
Παρέλαβα και εγώ χθες το x8 plus μαζί με το α2.ολα δουλεύουν σωστά και η έννοια μου το Skype λειτουργεί σωστά με 2 παλιές webcam την Logitech pro 9000 και την Microsoft lifecam cinema (μάλλον σωστά την λέω).γενικα με ικανοποίησε η όλη υλοποίηση.
 

icy20

Senior Member
5 June 2009
695
Ειναι ωραιο μηχανημα απλα πρεπει να διορθωθουν 2-3 παιδικα θεματα που εχει ως player...
 

astsar

New member
8 March 2008
24
¨Εχει να προτείνει κανένας φίλος κάποιο πληκτρολόγιο για το μηχανάκι;
 

lefteris82

New member
13 May 2011
73
Δράμα
Είχα το NEO X8 και το δωσα πριν καιρο και τωρα περιμενω το Plus. Εφτασε ολλανδία επιτέλους (απο geek). icy το wifi του πως ειναι γενικα το μηχανακι, σε ποια θεματα αναφέρεσαι ;; βελτιώθηκε καθολου αραγε με τα παλια που κλειδωσαν στα 65mbps...
 

icy20

Senior Member
5 June 2009
695
Ναι εχει διορθωθει αυτο αν δεν κανω λαθος. Τα θεματα ειναι ολα θεμα software μονο οπως οτι δεν δουλευει σωστα το auto framerate switch με multichannel audio spdif passthrough και διαφορα αλλα μικροπραγματακια.
 

lefteris82

New member
13 May 2011
73
Δράμα
Καταλαβα ναι... τα θυμαμαι απ το Χ8.

Τρεχεις XBMC 13.3.3 minix ή Kodi 14.1 ;;


επισης για πληκτρολογιο που αναφερθηκε παραπανω, στο Χ8 εχω δουλεψει επιτυχως το κλασσικο Κ400 της logi και της microsoft το All-in-One Media Keyboard.
 

icy20

Senior Member
5 June 2009
695
Με xbmc 13.3.3 και SPMC 14.1... Εγω εχω χρησιμοποιησει mele f10 και minix A2 lite. Και μετα δυο μια χαρα...
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Γεια σας σύντοφοι.

Είσαστε όλοι up to date ? Είμαι version 2014/12/25 και το ΟΤΑ Update μου δίνει διαθέσιμη την2015/02/12 . Κυρίως στο XBMC αν κάνω αναβάθμιση χάνω ρυθμίσεις πρόσθετα κλπ ? Επίσης στο Browsing πως κανουμε zoom in ή fit to page . Δοκίμαζω διπλά κλικ αλλά δεν βλέπω φως

Ευχαροιστώ
 

tio4711

AVClub Addicted Member
24 October 2007
2,112
Γεια σας σύντοφοι.

Είσαστε όλοι up to date ? Είμαι version 2014/12/25 και το ΟΤΑ Update μου δίνει διαθέσιμη την2015/02/12 . Κυρίως στο XBMC αν κάνω αναβάθμιση χάνω ρυθμίσεις πρόσθετα κλπ ? Επίσης στο Browsing πως κανουμε zoom in ή fit to page . Δοκίμαζω διπλά κλικ αλλά δεν βλέπω φως

Ευχαροιστώ

που το βρίσκεις συτο το ΟΤΑ update;
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
που το βρίσκεις συτο το ΟΤΑ update;
Εγω ακολουθόντας αυτό το λινκ : http://www.minixforum.com/threads/before-proceeding-to-upgrade-to-002-firmware-please-read-this.3052/
έκανα το πρώτο upadate μέσω USB . Την πρώτη φορά δεν έπαιξε , δλδ ενώ τελείωσε το update , έμεινε στην ίδια βερσιόν . Στην δεύτερη το πήρε , και νομίζω από την έκδοση αυτή (που ακόμα έχω 20141225) και μετά υπάρχει ένα προ-εγκατεστημένο application to ΟΤΑ update . Το τρέχεις , βρίσκει την βερσιόν σου , βρίσκει ποια είναι η νεότερη , σου λέει τις διορθώσεις , σου δίνει επιλόγη να την κατεβάσεις και κάνει εγκατάσταση και reboot μόνο του . Αν δεν έχει κάτι τέτοιο λογικά έχεις παλιότερη version minix
Μιλάω πάντα για Χ8Η plus
 

lefteris82

New member
13 May 2011
73
Δράμα
Παρελαβα το μηχανακι πριν καμια βδομαδα. Βελτιωμένο το βρισκω σε σχεση με το X8-H. Φορεσα το τελευταιο 003. (για να παρεις FOTA πρεπει να εχεις περασμενη την 002 έκδοση πρώτα)

Το wifi του επιτέλους πολύ καλό, δουλευει μια χαρα το 80211.AC

Τρέχω XBMC minix 13.3.3 + pleXBMC + Amber skin και ειναι χάρμα οφθαλμών. Θα δοκιμάσω και με kodi για την εμπειρία.


το Airmouse A2 lite που ειχε το πακετο σαν δώρο, εξαιρετικό επίσης. κατάργησα το πληκτρολογιο που είχα...

επισης πολύ χρησιμο το HDMI-CEC, κλεινει-ανοιγει αυτόματα με την τηλεόραση, το χειρίζεσαι και με το τηλ/χειριο της τηλεορασης (SONY KDL55815B στην περίπτωση μου)
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
καλημερα με το τελευταιο firmware to 003 εχει κανει κανεις root;

Καλημέρα και καλώς ήρθες. Με root δεν έχω ασχοληθεί , ακόμα τουλάχιστον , γιατί δεν έχω νιώσει τέτοια ανάγκη . Εσύ για ποιο λόγο θες να κάνεις ?