Επιλογή DAC.

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Λοιπόν είμαι ανάμεσα σε ifi micro και teac ud501. Tώρα έχω τo nano και το υπόλοιπο σύστημα είναι xindak XA6900(II) και chario delphinus. Tα ακούσματα είναι σκληροί ήχοι κυρίως, γι' αυτό και η εμμονή μου σε bb. Το teac το άκουσα στον φίλο Θανάση (Panoramix) και για να πω την αλήθεια περίμενα κάτι περισσότερο σε σχέση με το nano (που συμμετείχε συγκριτικά) στην ακρόαση. Αντίθετα και εδώ και σε άλλα ξένα forums για το micro vs nano, λέγεται ότι παίζει απείρως καλύτερα κυρίως σε pcm. Μήπως να έμπαινε και το R-2R στο τραπέζι ή κάποιο άλλο;
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Re: Dac επιλογή

Καμιά άποψη υπάρχει; καθώς τρέχει και μια δημοπρασία στο e-bay σχετική με το δίλημμα....
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,411
Θεσσαλονίκη
Re: Dac επιλογή

Πάντως αν μπορεί από την έξοδο ακουστικών να δώσει κανονικά τα fostexακια στο γραφείο... Νομίζω πως το nano θα στο κλέψω εγώ.
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Re: Dac επιλογή

Θανάση έχει ακριβώς τον ίδιο ήχο το τσέκαρα, όμως το nano μου το κατάσχεσε φίλος που το άκουσε.. :p
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,504
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Dac επιλογή

Πάντως αν μπορεί από την έξοδο ακουστικών να δώσει κανονικά τα fostexακια στο γραφείο... Νομίζω πως το nano θα στο κλέψω εγώ.

Τή πάτησες .......
Μού φαίνεται θά παραγγείλουμε μαζί
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Re: Dac επιλογή

Λοιπόν είμαι ανάμεσα σε ifi micro και teac ud501. Tώρα έχω τo nano και το υπόλοιπο σύστημα είναι xindak XA6900(II) και chario delphinus. Tα ακούσματα είναι σκληροί ήχοι κυρίως, γι' αυτό και η εμμονή μου σε bb. Το teac το άκουσα στον φίλο Θανάση (Panoramix) και για να πω την αλήθεια περίμενα κάτι περισσότερο σε σχέση με το nano (που συμμετείχε συγκριτικά) στην ακρόαση. Αντίθετα και εδώ και σε άλλα ξένα forums για το micro vs nano, λέγεται ότι παίζει απείρως καλύτερα κυρίως σε pcm. Μήπως να έμπαινε και το R-2R στο τραπέζι ή κάποιο άλλο;

To micro παιζει καλυτερα απο το nano, τα ειχα και τα 2 για δοκιμη (αν και οχι ταυτοχρονα).

Με το R2R σε εχασα λιγο. Ποιο R2R λες Γιωργο?
 

SpyNet

AVClub Enthusiast
5 June 2011
922
Κερατσίνι
Re: Dac επιλογή

Παναγιώτη το micro το άκουσες με το iusbpower;
Εχει μεγάλη διαφορά.
Περιμένουμε απο εσένα και ενημέρωση των εντυπώσεων στο αντίστοιχο νήμα.
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Re: Dac επιλογή

Πάνο του Soekris που όπως ανέφερες και συ παίζει φοβερά αν δεν κάνω λάθος
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Re: Dac επιλογή

Οχι, τα ακουσα οπως ερχονται απο την εταιρια χωρις καποιο εξτρα φιλτρο.

Το καλοκαιρι ειχα το nano για εναμισυ μηνα περιπου, εμεινα ιδιαιτερα ικανοποιημενος με τον ηχο (μιλαμε για φορητη χρηση με κινητο και ακουστικα). Στο κυρίως σύστημα φανηκαν τα ορια του μικρου.

Το micro στάθηκε στο μεγαλο συστημα, ειναι σαφως πιο ολοκληρωμένο προϊόν (κατι αναμενομενο και απο την τιμη του). Φιλος απο εξω μου ειχε πει οτι το Micro βελτιωνεται απο φιλτρα USB (iFi, Schiit) αλλα δεν εχω προσωπικη εμπειρια.
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Re: Dac επιλογή

Γιωργο την λεξη "φοβερα" δεν την εχω χρησιμοποιήσει ποτε μεσα στο φορουμ, ουτε για μηχανήματα που κοστιζουν 50Κ. Προσπαθώ οσο μπορω να βαζω τα πράγματα σε μια κλίμακα και παντα σύμφωνα με το κόστος τους.

Το Σοεκρις ειναι πολυ καλο για τα 350 ευρω που κοστισε στην μορφη που μου το εφερε ο φιλος Δημητρης. Μολις ολοκληρωθει η κατασκευη και μαγειρεψουν λιγο και τα φιλτρα, τροφοδοσιες κτλ θα το ξαναακουσουμε. Θα φροντίσω να εχω και κατι παραπανω απο το ντακ που ειχα για να υπαρχει ενα μετρο σύγκρισης. Για 1-2 μερες δεν μπορεσα να το συγκρινω με το πολυ καλο Audiobyte Black Dragon ενω τωρα ακούω ενα αλλο R2R βασισμενο στο ιστορικο τσιπ AD1865, κατασκευη ενος εμπειρου μελους του φορουμ.

Να πω παντως οτι ενα DIY dac δεν ειναι σωστο να συγκρίνετε με ενα εμπορικο, ειναι πολλα αλλα που πληρώνουμε (πιστοποιήσεις ασφάλειας, service, μεταπώληση, εγγύηση, ακροαση σε ενα μαγαζι κτλ).
 

SpyNet

AVClub Enthusiast
5 June 2011
922
Κερατσίνι
Re: Dac επιλογή

Το ipurifier το εχει ενσωματωμένο.
Αλλά με καλή εξωτερική τροφοδοσία οπως το iusb power το micro μεταμορφώνεται.
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Re: Dac επιλογή

Γιωργο την λεξη "φοβερα" δεν την εχω χρησιμοποιήσει ποτε μεσα στο φορουμ,

Sorry δικιά μου λάθος διατύπωση.

Το ipurifier το εχει ενσωματωμένο.
Αλλά με καλή εξωτερική τροφοδοσία οπως το iusb power το micro μεταμορφώνεται.

Spynet το άκουσες μ' αυτόν τον τρόπο;
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Re: Dac επιλογή

Δεν τιθεται θεμα για sorry, απλα δεν θα ηθελα να δημιουργηθεί καποια εντύπωση που δεν ισχυει. Το Σοεκρις οπως το ακουσα εγω τουλαχιστον ειναι μια πολυ καλη βαση και εχει ηδη ενα ευχαριστο ηχο. Δεν πρόκειται να αντικαταστησει ουτε τα dCS, ουτε το TotalDAC ουτε και τα MSB.

Ολοι αυτοι εχουν επενδύσει πολλά χρονια, προσωπικό και εξέλιξη για να φτάσουν εκει που έφτασαν και σιγουρα η πρωτη προσπάθεια του Soren δεν θα τους αποκαθηλώσει.

Οταν θα υπαρξει δυνατότητα να το ξανακουσουμε θα εχουμε κάποιο σημείο αναφοράς των 1000-1500 ευρω για να δούμε πως θα παει.
 

SpyNet

AVClub Enthusiast
5 June 2011
922
Κερατσίνι
Re: Dac επιλογή

Όχι μόνο το άκουσα αλλά ειναι my precious.
Πήρε τα πάνω του σε καθαρότητα, λεπτομέρεια, δυναμικά και σκηνή.
Θα φτιάξω και ένα καλώδιο usb με ξεχωριστά τα data και την τροφοδοσία οπως το Gemini να δω αν εχει και άλλη καλυτέρευση.
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Re: Dac επιλογή

Ήρθε σήμερα το ud 501 και στρώνω και γω τ' αυτιά μου. :p Πρώτες παρατηρήσεις αν και "άκαφτο" παίζει πολύ καλύτερα από το nano (που το ξέρω καλά) έχοντας μεγαλύτερη σκηνή και διαφάνεια. Σε dsd δε γ@μάει. Από τις λίγες δοκιμές που έκανα για pcm το πιο καλό "mode" είναι να κάνεις upsample σε dsd μέσω software. Πιο φυσικός και πιο καθαρός ήχος σε σχέση με native pcm. Όλα αυτά με rca καθώς δεν μου 'ρθαν ακόμα τα xlr neutrik για να φτιάξω balanced καλώδια. Πιστεύω σε balanced (όπως ισχυρίζονται όλοι) θα παίξει καλύτερα. Επόμενη κίνηση ένα καλύτερο καλώδιο (diy φυσικά) ρεύματος και ίσως το ifi iusb power αφού στρώσουν όλα.. Επίσης βοηθάει πολύ και ηχητικά το ότι είναι μαύρο και όμορφο :p :music-smiley-005:

3.jpg

4.jpg

Άθλιες photo :violent-smiley-030:
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Re: Dac επιλογή

Ευχαριστώ. Ναι 614 και μεταφορικά τζαμπέ. Εδώ έχει 850