Technics SL-1200mkii & SL-1210mkii από 2ο χέρι-Τιμές

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Θα ήθελα τη γνώμη σας για τις τιμές των πικαπ του τίτλου. Μέχρι ποιό ποσό θεωρείται λογικό και ορθό να ξοδέψει κάποιος? Καταλαβαίνω ότι αφού τα εν λόγω πικαπ έχουν σταματήσει να παράγονται, οι τιμές τους ως μεταχειρισμένα δεν πρέπει να είναι ιδιαίτερα υψηλές.
Έχω τη υπόνοια όμως ότι κάποιοι προσπαθούν να εκμεταλλευτούν την κατάσταση και ζητάνε υπέρογκα ποσά. Έχει υποπέσει κάτι τέτοιο στην αντίληψή σας?
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Το ότι έχει σταματήσει η παραγωγή τους νομίζω ότι λειτουργεί αντίστροφα στη συγκεκριμένη περίπτωση. Το πικαπ γενικά μάλιστα θεωρείται και τέρας αξιοπιστίας ενώ θεωρητικά υπάρχουν πολλές μέθοδοι βελτίωσης. Από πικαπ δεν κατέχω αλλά από όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα κατάλαβα ότι σαν ήχος το συγκεκριμένο δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο αλλά λόγω της αξιοπιστίας του έχει βρει τρόπο να τρυπώσει στα περισσότερα μπαράκια και έτσι να αποκτήσει τερράστια αίγλη στον ημιμαθή του χώρου. Οι "τσιμπιμένες" τιμές εκεί νομίζω ότι απευθύνονται. Από ένα αρκετά καλό σύστημα (5000 ευρώ ενισχυτής και ηχεία) και πάνω μάλλον λίγο θα πέσει.
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Αυτή την "τεράστια αίγλη" του ημιμαθή είναι που θέλω να καταδείξω και να εφιστήσω την προσοχή.
Καταστηματάρχης μου είπε 690 το SL-1200mkii και 890 το SL-1210mkii. Επειδή απόρησα, ειδικά για το 2ο, μου είπε ότι καινούργιο είχε 2000 κι ότι είναι Rolls Royce κι ότι το Pioneer plx-1000 δεν μετράει μπροστά στο mkii.
Απορώ με τον εν λόγω κύριο.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
2 χιλιάρικα? Εάν θυμάμαι καλά 1.500 είχε όταν έβγαινε η επετειακή "χρυσή" έκδοση (μαύρη και με επίχρυσο τον βραχίονα και τα ρυθμιστικά). Οι κοινές γύρω στα 600+ ευρώ? Κάπου εκεί τριγύρω.

Επειδή δεν είχα πικαπ, πήρα κι εγώ ένα μεταχειρισμένο στα 300 ευρώ, του έβαλα μια Όρτοφον κόκκινη, και παίζει μια χαρά για τα γούστα μου, βέβαια δεν ψάχνομαι πολύ στα αναλογικά, και το ρύθμισα τσάτρα-πάτρα μόνος μου. Θυμάμαι όταν ήμουν μαθητής μου εκθείαζε ένας φίλος τις αρετές του direct drive και μάλλον μου είχε μείνει από εκεί απωθημένο, δεν το έψαξα παραπάνω.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Αυτή την "τεράστια αίγλη" του ημιμαθή είναι που θέλω να καταδείξω και να εφιστήσω την προσοχή.
Καταστηματάρχης μου είπε 690 το SL-1200mkii και 890 το SL-1210mkii. Επειδή απόρησα, ειδικά για το 2ο, μου είπε ότι καινούργιο είχε 2000 κι ότι είναι Rolls Royce κι ότι το Pioneer plx-1000 δεν μετράει μπροστά στο mkii.
Απορώ με τον εν λόγω κύριο.

Αν οι τιμές αφορούν καινούργιο πικαπ , ειναι ψιλοκαλές με την λογική του πλέον δυσεύρετου και "σπανιου/συλλεκτικού".
Οντως η τελευταια τιμή του απλου 1200mk2 ηταν κοντά στα 600
 
  • Like
Reactions: ika

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Αν οι τιμές αφορούν καινούργιο πικαπ , ειναι ψιλοκαλές με την λογική του πλέον δυσεύρετου και "σπανιου/συλλεκτικού".
Οντως η τελευταια τιμή του απλου 1200mk2 ηταν κοντά στα 600

Μιλάμε για μεταχειρισμένο κι όχι για καινούργιο. Δεν μπορεί να υπάρξει καινούργιο αφού έχει σταματήσει να παράγεται από το 2010. Ο πωλητής με πέρασε για αδαή και προσπάθησε να κερδίσει παραπάνω χρήματα. Αυτό είναι όλο. Προσοχή λοιπόν.
Όποιος θέλει το όνομα του μαγαζιού με π.μ.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Πολύ χρήσιμη η κατάθεση της εμπειρίας σου,μακάρι να μαθαίναμε για κάθε ανάλογη περίπτωση.
 
Last edited:
25 October 2014
73
Ένας φίλος είχε το εν λόγω πικάπ σε ένα μέτριο σύστημα, μόλις του έπεσαν κάτι λεφτά αποφάσισε να αναβαθμίσει το σύστημα του και το έβγαλε προς πώληση στα 300 σε κατάσταση 10/10 ούτε γρατζουνιά και απόλυτα λειτουργικό......έφυγε σχεδόν σε μία ημέρα, Όταν τον ρώτησα γιατί το πούλησε μου είπε αυτά που έγραψε και ο Panoramix μέσες άκρες κι έτσι κυνηγούσε κάποιο clearaudio concept απο το e-bay για να ξεκινήσει κάποιο σοβαρό σύστημα.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Εντάξει ...Για το mk2 έχουν γραφτεί τόσα που ορισμένα είναι αλήθειες και άλλα τόσα ψέματα .
Για να έχεις ολοκληρωμένη άποψη θα πρέπει να ασχοληθείς με αυτό το πικαπ και να το πας βήμα βήμα αν θέλεις να το αναβαθμίσεις.
Αυτό που πρέπει να αναφέρω είναι ...Ότι είναι μύθος ότι εχει κακό βραχίονα,ίσα ίσα θα έλεγα ότι με αυτόν τον βραχίονα με μεγαλύτερο αντίβαρο όχι τις μάνας του άλλα ακόμη με βαρύτερο hentschel κάνεις ακόμη και την denon 103 να κελαηδάει μιας και θέλει βαρύ βραχίονα...Όλα είναι θέμα μάζας και βραχίονα για να μπορείς να πάρεις τα μέγιστα από την κάθε κεφαλη .
Το mk2 πέρα από την αξιοπιστία του φημίζεται για το drive και την αμεσότητα του...Αυτό που πρέπει να αναφέρω είναι ότι ακούει στην εξωτερική τροφοδοσία και το συγκεκριμένο πικάπ απογειώνεται...
Πριν κανα δυο μήνες είδα στο ebay σφραγισμένο άθικτο στο κουτί του με τιμή εκκίνησης τα 2000 μιας και δεν υπάρχει πια στην παραγωγή ...Το συγκεκριμένο όντως δυσεύρετου και "σπάνιου/συλλεκτικού .
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Δεν είμαι πολύ σίγουρος για αυτά που λες Μάκη για τον βραχίονα... αυτά τα έχεις κάνει εσύ ή τα διάβασες κάπου?
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Ακριβώς είναι ελφρύς, μάλλον μικροφωνικός, και κάνει μόνο για κεφαλές μεγάλης ενδοτικότητας, ούτε τα bearings του είναι τίποτε το ιδιαίτερο, και το αντανακλά και η τιμή του ως ανταλλακτικό.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
όλοι μας ξέρουμε ότι η πραγματική τιμή του mk2 ,θα έπρεπε να είναι διαφορετική...Αυτό επιτευχθεί λόγω μαζικής παραγωγής.

Την δεκατια του 80 είχε 180.000 δρχ όσο είχε και σήμερα πριν σταματήσει την παράγωγη του.
Ο βραχίονας είναι ειδικής ανάρτησης ,μικρής μάζας ,υψηλής ευαισθησίας,τα μικρά ρουλεμάν που εξασφαλίζουν την κίνηση έχουν κατασκευαστει με ανοχή με μολις +-0,5 micron ...H μάζα του βραχίονα είναι 12 γραμμάρια χωρίς την κεφαλη ...Σε αυτό το σημείο θα πρέπει να πω,ότι το ύψος του βραχίονα μπορεί να ρυθμιστεί σε μια κλίμακα που φθάνει τα 6 χιλιοστά με μεγάλη ακρίβεια το γνωστό σε όλους μας VTA.
Όλα ξεκίνησαν όταν ένας φίλος μου μου έφερε να δοκιμασω την zu denon 103 ...Η συγκεκριμένη κεφαλη δεν εχει καμία σχέση σε ήχο με την απλή 103 ...διότι εχει αυξήσει την μάζα σε ένα κέλυφος από αλουμίνιο,όλα αυτά πάνω στο mk2 .
Όλα αυτά με προβληματισαν και αντιλήφθηκα ότι για να πάρω το μέγιστο από την απλή κεφαλη θα πρέπει να αυξήσω την μάζα...Αυτό που έκανα ..
1) Έφτιαξα στον τόρνο πρόσθετο αντίβαρο από μπρούτζο ...Έχω αυτήν την δυνατότητα λόγω της δουλειάς μου.
2) Αγόρασα ένα headshell ortofon με μεγαλύτερη μάζα από το headshell του mk2 .
To άκουσμα με δικαίωσε γιατί άκουσα το ίδιο καλά με την zu denon 103.
Αυτό που ακούμε είναι συνδυασμός μάζας και βραχίονα,ο λόγος που δεν έχω πάει σε αλλο βραχίονα που θα μπορούσα ,είναι οτι μπορώ και πειραματιζομαι και με άλλες κεφαλές.
Η αγαπημένες όμως κεφαλές είναι η shure v15 m97 γιατί είναι καλές σε όλα τα είδη της μουσικής και όχι σε συγκεκριμένο είδος .
Αυτό που σκέφτομαι να κάνω τώρα ,είναι να φτιάξω βάση για να κουμπώσω άλλον βραχίονα και OXI να καταργήσω τον δικό του για τους λόγους που έχω αναφέρει πιο πάνω .
Το mk2 προσωπικά για μένα είναι ένα κόσμημα...Μηχανολογικης ακρίβειας όπου με την μαζική παραγωγή και συγχρόνως με τον ποιοτικό έλεγχο πούλησαν τόσο...Όσο κανένα αλλο πικάπ.
Ξέρω υπάρχουν και η εχθροί του...
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Καλημέρα και χρόνια πολλά !!!

Ο κακός βραχίονας η φωτογραφία δανεισμένη...Θα έπρεπε εκεί έξω να βγάλουν τον συγκεκριμένο κακό και ο λόγος προφανής για να αντισταθμισουν τις πωλήσεις του mk2 ώστε να αλλάξουν όλοι τους βραχίονες!!!

Σίγουρα δεν πρέπει να ισοπεδώνουμε τα πάντα...Υπάρχουν βραχίονες με καλύτερα εξωτικά υλικά θα έλεγα αλλά με τον συγκεκριμένο μπορείς να πειραματιστεις...

Θα έλεγα λοιπόν στους κατόχους του mk2 μιας και είμαι κάτοχος του συγκεκριμενου απο την δεκαετια του 80,να ασχοληθούν περισσότερο με την τροφοδοσία,μιας και το πλατό κινείται ηλεκτρομαγνητικα,εφόσον θέλουν να το αναβαθμίσουν.
 

Attachments

  • 11102636_1068254849857234_6250038549076559988_n.jpg
    11102636_1068254849857234_6250038549076559988_n.jpg
    54.6 KB · Views: 258

NiPe

New member
10 June 2012
10
Από τη στιγμή που η παραγωγή στάματησε, ο κάτοχος ζητάει ότι θέλει. Υπάρχουν σε αγγελίες σκουπίδια με 150 έως 250 Ε υπάρχουν και πραγματικά καλά κομμάτια, σχεδόν άριστα με αρκετά περισσότερα χρήματα. Αυτή είναι η αγορά και μετά από χρόνια ενασχόλησης τολμώ να καταθέσω πως δεν υπάρχουν ευκαιρίες ή αν υπάρχουν κάποιες, πάντα πηγαίνουν στο διπλανό κι όχι σε μάς !
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
Καλημέρα και χρόνια πολλά !!!

Ο κακός βραχίονας η φωτογραφία δανεισμένη...Θα έπρεπε εκεί έξω να βγάλουν τον συγκεκριμένο κακό και ο λόγος προφανής για να αντισταθμισουν τις πωλήσεις του mk2 ώστε να αλλάξουν όλοι τους βραχίονες!!!

Σίγουρα δεν πρέπει να ισοπεδώνουμε τα πάντα...Υπάρχουν βραχίονες με καλύτερα εξωτικά υλικά θα έλεγα αλλά με τον συγκεκριμένο μπορείς να πειραματιστεις...

Θα έλεγα λοιπόν στους κατόχους του mk2 μιας και είμαι κάτοχος του συγκεκριμενου απο την δεκαετια του 80,να ασχοληθούν περισσότερο με την τροφοδοσία,μιας και το πλατό κινείται ηλεκτρομαγνητικα,εφόσον θέλουν να το αναβαθμίσουν.
Μακη τι εννοειϛ αναβαϴμιση στη τροφοδοσια; μπορειϛ να μπειϛ σε περισσοτερεϛ λεπτομερειεϛ; μιλαμε για ηχητικη αναβαϴμιση `η ακριβεια περιστροφηϛ του πλατω;
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Η ακρίβεια περιστροφής του πλατώ είναι κορυφαία και δεν κάνεις καμία παρέμβαση όπως και η τροφοδοσία του αφού ο μετασχηματιστής του είναι καλής ποιότητας ,θωρακισμένος αναρτημένος πάνω σε αντικραδασμική βάση ,πολύ μπροστά σε αυτό για την εποχή του .
Τον γιαπωνέζικο μετασχηματιστή δεν τον πετάς ...Απλά φροντίζεις το Ίδη καλό να γίνει καλύτερο ,φροντίζεις δηλαδή με λίγα λόγια να δίνει περισσότερα στιγμιαία ρεύματα και αυτό γίνεται άμεσα αντιληπτό από τον ηχητικό χαρακτήρα ...Ακόμη μεγαλύτερα σώματα χωρίς να αλλοιώνει τον ηχητικό χαρακτήρα της κάθε κεφαλής και phono.

Βέβαια το όλο εγχείρημα κράτησε καιρό ...Αφού το πήγαμε βήμα -βήμα με την βοήθεια φίλου ηλεκτρονικού και όλα ξεκίνησαν πρώτα με την απλή αλλαγή καλωδίου τροφοδοσίας και μετά ήρθαν τα υπόλοιπα ...
Περισσότερες λεπτομέρειες δεν μπορώ να δώσω για ευνόητους λόγους ...
Ίσως κάποια στιγμή να μπω σε λεπτομέρειες αφού πάρω την σχετική άδεια και γίνει κάποια παρουσίαση σε άλλη όμως κατηγορία .
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
περιμενω με αγωνια... και εχω λογο να εχω αγωνια γιατι το δικο μου (Μ5G) ηρθε απο καναδα και του αλλαξα μ/σ αγοραζοντας απο τον τοτε αντιπροσωπο γνησιο μ/σ στα 230v αλλαξα και το καλωδιο με ποιο χοντρο με Σουκο ακροδεκτη. την αλλαγη συνδεσμολογιας την εκανα μονος μου φανηκε ευκολη. δεν αλλαξα τιποτα αλλο στα ηλεκτρονικα. απο την εμπειρια σου πιστευεις οτι επρεπε να κανω κατι ακομα; συγνωμη που πραγματικα σε εχω ζαλισει με τις ερωτησεις μου στο πμ και οπου σε βρω, αλλα οι γνωσεις σου ειναι παραπανω απο πολυτιμες...
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
τωρα που το θυμηθηκα το λαμαρινενιο καπακι του 110v δεν εμπαινε στον ευρωπαικο μ/σ και το αφησα ετσι..αρα θωρακιση γιοκ...να που διαβαζοντας τα posts σου ειναι σαν να πηγαινω ξανα σχολειο...γραφε οσο βασταν οι δυναμεις σου...