Xiaomi MI Router

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

maddoctor

Senior Member
29 October 2007
480
Αθήνα
Επειδή εκτός από το Mi3 έχω και άλλα προϊόντα της Xiaomi (mikey, miband, mini router, pistons v2.0), ένα από τα οποία είναι ένας mini router, εάν τον έχει και κάποιος άλλος, μετέφρασα την κινέζικη εφαρμογή που έχει η Xiaomi για τον υπολογιστή στα ελληνικά. Όποιος θέλει, μπορεί να βρει πληροφορίες και λινκ για το πρόγραμμα στο ελληνικό φόρουμ της miui. Το κινητό πάντως το έχω μισό χρόνο πια και πραγματικά φυσάει και αξίζει!

Υπάρχει πλήρης οδηγός στο φόρουμ της ελληνικής MIUI κοινότητας για όποιον ενδιαφέρεται -> https://xiaomi-miui.gr/community/ind...5GHz/?pageNo=1
 
Last edited by a moderator:

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: [Επίσημο] Xiaomi Mi3 / Mi4

Επειδή εκτός από το Mi3 έχω και άλλα προϊόντα της Xiaomi (mikey, miband, mini router, pistons v2.0), ένα από τα οποία είναι ένας mini router, εάν τον έχει και κάποιος άλλος, μετέφρασα την κινέζικη εφαρμογή που έχει η Xiaomi για τον υπολογιστή στα ελληνικά. Όποιος θέλει, μπορεί να βρει πληροφορίες και λινκ για το πρόγραμμα στο ελληνικό φόρουμ της miui. Το κινητό πάντως το έχω μισό χρόνο πια και πραγματικά φυσάει και αξίζει!

η τιμή για AC router είναι πολύ καλή πιστεύω (41 ), και έχει απίθανο design!! Πες μας λίγα παραπάνω πράγματα για αυτό...
έχει βλέπω εφαρμογή και για κινητό, έκανες και σε αυτή μετάφραση στα αγγλικά ή ελληνικά? έχει widget για on/off του wifi από το κινητό?
έχει advanced ρυθμίσεις για το wifi, π.χ. για ισχύ σήματος, ή σε αναγκάζει μόνιμα να το έχεις 100% ?

από ταχύτητες πως τα πάει? η LAN του προς το ρούτερ τι είναι (gigabit ή μπα?), δεν είδα κάτι άλλο εκτός από αυτό: "Wired Transfer Rate: 500 Mbps"

πολύ ενδιαφέρον προϊόν πάντως...

=====

edit: αν κατάλαβα καλά έχει ταχύτητα στο wifi 1100+ Mbps , και το κάνει bridge στο υπόλοιπο LAN μόλις στα 100Μbps ?!?!?!....
 
Last edited:

maddoctor

Senior Member
29 October 2007
480
Αθήνα
Απάντηση: [Επίσημο] Xiaomi Mi3 / Mi4

η τιμή για AC router είναι πολύ καλή πιστεύω (41 ), και έχει απίθανο design!! Πες μας λίγα παραπάνω πράγματα για αυτό...
έχει βλέπω εφαρμογή και για κινητό, έκανες και σε αυτή μετάφραση στα αγγλικά ή ελληνικά? έχει widget για on/off του wifi από το κινητό?
έχει advanced ρυθμίσεις για το wifi, π.χ. για ισχύ σήματος, ή σε αναγκάζει μόνιμα να το έχεις 100% ?

από ταχύτητες πως τα πάει? η LAN του προς το ρούτερ τι είναι (gigabit ή μπα?), δεν είδα κάτι άλλο εκτός από αυτό: "Wired Transfer Rate: 500 Mbps"

πολύ ενδιαφέρον προϊόν πάντως...
Αντιγράφω την παρουσίαση που έχω κάνει με πολλές φωτό εδώ -> https://xiaomi-miui.gr/community/in...MINI-AC-Mi-Intelligent-Dual-band-2-4GHz-5GHz/

Το Xiaomi router το αγόρασα από το Coolicool. Απ' ότι μου είπαν και οι ίδιοι, η Xiaomi βγάζει ελάχιστα κομμάτια κάθε φορά και γίνονται ανάρπαστα.
Η επίσημη ιστοσελίδα βρίσκεται εδώ -> 小米跗由器miniβ€”β€”ε°η±³ζ‰‹ζœΊε�˜η½‘

Ο ρούτερ είναι 3 φορές πιο γρήγορος από τους συνηθισμένους! Υποστηρίζει το τελευταίο πρωτόκολλο 802.11ac, με ταχύτητα μεταφοράς μέχρι 1167Mbps, Smart dual-band διπλής κεραίας, 2.4GHz / 5GHz ταυτόχρονη dual-band. Στη συχνότητα 5GHz η ασύρματη ταχύτητα είναι έως και 867Mbps. Ταυτόχρονη dual-band ταχύτητες μέχρι 1167Mbps, 3 φορές ταχύτερα από τα συνηθισμένα router! Μπορεί με ευκολία να υποστηρίξει την αναπαραγωγή υψηλής ευκρίνειας ταινίας, σε απευθείας σύνδεση βίντεο, μεγάλα παιχνίδια και άλλες βαριές εφαρμογές ροής.

Τεχνικά χαρακτηριστικά
Επεξεργαστής : MT7620A 580MHz
ROM : 16MB SPI Flash
RAM " 128MB DDR2
Μονάδα σκληρού δίσκου αποθήκευσης Δεν περιλαμβάνεται
2.4G WiFi2 * 2 (μέγιστη ταχύτητα έως 300Mbps)
5G WiFi2 * 2 (μέγιστη ταχύτητα έως 867Mbps)
Antenna : Εξωτερική dual-band omni-directional κεραία x 2

Υποδοχές
Μία σύνδεση USB 2.0 (DC εξόδου: 5V / 1A)
2 x 10 / 100M προσαρμοστική θύρα LAN (Auto MDI / MDIX)
1 x 10 / 100M προσαρμοστική θύρα WAN (Auto MDI / MDIX)
Ένα κόκκινο / μπλε / κίτρινο τρεις-χρώματος LED
Ένα κουμπί για επαναφορά των εργοστασιακών ρυθμίσεων
Μια υποδοχή εισόδου ρεύματος

Χαρακτηριστικά ασύρματης επικοινωνίας
Ταυτόχρονη 2.4GHz dual-band και 5GHz
Δεν υποστηρίζει την τεχνολογία beamforming
2.4GHz Κανάλι: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13
5GHz Κανάλι: 149.153.157.161.165
5GHz DFS Κανάλι: 36,40,44,48,52,56,60 64
Διαμόρφωση11b: DSSS: DBPSK (1Mbps), DQPSK (2Mbps), CCK (5,5 / 11Mbps)
11α / g: OFDM: BPSK (6/9 Mbps), QPSK (12/18 Mbps), 16QAM (24/36 Mbps), Q64QAM (48 / 54Mbps)
11n: MIMO-OFDM: BPSK, QPSK, 16QAM, 64QAM. Q Τιμή Σετ: MCS0 ~ MCS15
11ac: MIMO-OFDM: BPSK, QQPSK, 16QAM, 64QAM, 256QAM.
Q Τιμή Σετ: MCS0 ~ MCS9 (υποστηρίζει 2 Άρθρο ρεύμα)
Δέκτης ευαισθησία:
11Mbps: β‰ -90dBm, 54 Mbps: β‰ -72dBm,
HT20 QMCS7: β‰ -69dBm,
QHT40 MCS7: β‰ -66dBm,
VHT20 MCS8: β‰ -65dBm,
Q VHT40 MCS9: β‰ -60dBm,
QVHT80 MCS9: β‰ -58 dBm

Λειτουργικό
Λειτουργικό Σύστημα: Με βάση το βάθος της προσαρμογής έξυπνη OpenWrt router λειτουργικό σύστημα MiWiFi ROM
Υποστηριζόμενες γλώσσες : Απλοποιημένα Κινέζικα (δυστυχώς, αλλά το περιβάλλον του ρούτερ είναι web based, οπότε μέσω του Google Chrome και με μετάφραση στα ελληνικά καταλαβαίνεις τι γίνεται. Βέβαια και στα κινέζικα, πάλι ψιλοκαταλαβαίνεις, γιατί έτσι είναι το προγραμματάκι που τρέχει στο κινητό)
Wireless Security : WPA-PSK / WPA2-PSK κρυπτογράφηση, έλεγχος ασύρματης πρόσβασης (μαύρη λίστα), SSID κρύβοντας
Ανοιχτή Πλατφόρμα : Σήμερα υποστηρίζει plugin πόρων βίντεο (Thunder επιτάχυνση cloud, Thunder κινηματογράφος, κ.λπ.), και πολλά άλλα που βγαίνουν καθημερινά
Εφαρμογές Διαχείρισης : Υποστήριξη για το Web, τα Windows, Android, MacOS, iOS

Πρότυπα πιστοποίησης
GB9254-2008 YD / T993-1998 GB4943.1-2011

Υπάρχει εφαρμογή για τον υπολογιστή και για το κινητό. Για τον υπολογιστή την μετέφρασα χθες και είναι 100% στα ελληνικά. Εφόσον συνδέσεις ένα usb hdd, μπορείς από την εφαρμογή στον υπολογιστή να κατεβάζεις ότι θέλεις είτε σαν direct link είτε torrent ;)
Η εφαρμογή του κινητού, μπορεί να συνδεθεί με τον ρούτερ από οποιοδήποτε σημείο ανά τον κόσμο. Καταγράφει όλες τις συσκευές που είναι συνδεδεμένες πάνω στον ρούτερ και εάν βρεθεί κάποια άγνωστη, καταγράφει την MAC και σου το λέει με ειδοποίηση στο κινητό. Κάθε εβδομάδα σου δείχνει στατιστική κίνηση πόσα έχεις κατεβάσει, πόσες συσκευές ήταν συνδεδεμένες, κτλ. Μπορείς και μέσα από το κινητό να κάνεις direct download & torrent στον σκληρό δίσκο. Επίσης περιλαμβάνει κάτι σαν σόναρ, που ανιχνεύει εάν κάποιος κοντινός ρούτερ σου κάνει παράσιτα στο wifi. Γενικώς έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά. Υπόψιν, είναι απλώς router, όχι adsl router. Η εφαρμογή στο κινητό είναι μεταφρασμένη και αυτή στα ελληνικά και περιλαμβάνεται στις επίσημες ελληνικές rom που διατίθονται από την MIUI Hellas.
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: [Επίσημο] Xiaomi Mi3 / Mi4

ναι, αυτά τα διάβασα ήδη ( :p )

οι συγκεκριμένες ερωτήσεις μου παραμένουν αναπάντητες...

...όπως και το ξενερωματικό ότι μάλλον με τον υπόλοιπο δικτυακο κόσμο μιλάει με απλό ethernet 100άρι.
 

maddoctor

Senior Member
29 October 2007
480
Αθήνα
Απάντηση: [Επίσημο] Xiaomi Mi3 / Mi4

ναι, αυτά τα διάβασα ήδη ( :p )

οι συγκεκριμένες ερωτήσεις μου παραμένουν αναπάντητες...

...όπως και το ξενερωματικό ότι μάλλον με τον υπόλοιπο δικτυακο κόσμο μιλάει με απλό ethernet 100άρι.

έχει βλέπω εφαρμογή και για κινητό, έκανες και σε αυτή μετάφραση στα αγγλικά ή ελληνικά? - ελληνικά είναι και οι δύο, pc/κινητό

έχει widget για on/off του wifi από το κινητό? - όχι, μπορείς να κάνεις μόνο επανεκκίνηση, να ελένξεις ποιος έχει συνδεθεί και να τον πετάξεις έξω εάν θέλεις, όπως και να ρυθμίσεις το % του bandwidth που μπορεί να πάρει

έχει advanced ρυθμίσεις για το wifi, π.χ. για ισχύ σήματος, ή σε αναγκάζει μόνιμα να το έχεις 100% ? - Μόνιμα 100%

από ταχύτητες πως τα πάει? η LAN του προς το ρούτερ τι είναι (gigabit ή μπα?), δεν είδα κάτι άλλο εκτός από αυτό: "Wired Transfer Rate: 500 Mbps" - 2 x 10 / 100M προσαρμοστική θύρα LAN (Auto MDI / MDIX)

πολύ ενδιαφέρον προϊόν πάντως...

=====

edit: αν κατάλαβα καλά έχει ταχύτητα στο wifi 1100+ Mbps , και το κάνει bridge στο υπόλοιπο LAN μόλις στα 100Μbps ?!?!?!....

Εδώ έχω ένα συγκριτικό μεταξύ του ρούτερ και netfastraid2 -> https://xiaomi-miui.gr/community/in...Dual-band-2-4GHz-5GHz/?postID=23826#post23826
Εδώ φαίνεται στα πόσα έχει συνδεθεί το κινητό μου με σύνδεση 5G
2014-10-05 19.08.00.jpg
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: [Επίσημο] Xiaomi Mi3 / Mi4

το διάβασα όλο το τόπικ εκεί, ναι τα είδα, αυτές οι ταχύτητες είναι σύνδεσης ασύρματης συσκευής με το mi-router, το οποίο όμως μετά προς το υπόλοιπο δίκτυο σου έχει "απλό" κατοστάρι... (άρα όλη η υπόλοιπη gigabit υποδομή που έχω εγώ π.χ. με το 24x7 κλπ πάει "χαμένη" ).

(τώρα βέβαια λέω τον πόνο μου, αλλά AC wifi, advanced ρυθμίσεις, mobile apps + widgets, gigalan κλπ, από ότι φαίνεται τελικά δεν παίρνεις με ~45 ούτε από ποιοτικό κινέζο, αλλά πρέπει να πας σε fritz, asus κλπ με 150 +++ ... κρίμα γιατί αυτό είναι πανέμορφο και στα υπόλοιπα υπερπλήρες)

====

edit: Πάντως "ισχύ σήματος" σε μενου σε screenshot βλέπω... εδώ: http://s737.photobucket.com/user/ekonstadoudakis/media/xiaomi router/017_zps8d62f483.jpg.html

ισως τελικά να μπορεί να κατέβει π.χ. σε ρυθμίσεις % μικρότερης ισχύος.
 
Last edited:

maddoctor

Senior Member
29 October 2007
480
Αθήνα
Απάντηση: [Επίσημο] Xiaomi Mi3 / Mi4

Για το σήμα έχει 3 επιλογές. Δεν διαλέγεις %, αλλά Wall, standard, energy saving.
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: [Επίσημο] Xiaomi Mi3 / Mi4

Για το σήμα έχει 3 επιλογές. Δεν διαλέγεις %, αλλά Wall, standard, energy saving.

μπορούμε να μάθουμε τι ακριβώς κάνουν? Γιατί είδα και κάτι καλύτερες τιμές από τα 41 που είδα αρχικά, και άρχισα και ψήνομαι... κοντεύω να "καταπιώ" το 100άρι lan...
 

maddoctor

Senior Member
29 October 2007
480
Αθήνα
Απάντηση: [Επίσημο] Xiaomi Mi3 / Mi4

μπορούμε να μάθουμε τι ακριβώς κάνουν? Γιατί είδα και κάτι καλύτερες τιμές από τα 41 που είδα αρχικά, και άρχισα και ψήνομαι... κοντεύω να "καταπιώ" το 100άρι lan...
Υποθέτω αλλάζει την δύναμη του σήματος, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει. Επειδή εφημερεύω σήμερα, αύριο που θα γυρίσω να δω με το προγραμματάκι στο κινητό εάν αλλάζει κάτι στο σήμα και να σου πω. Εγώ πάντως όπως γράφω, σώθηκα με τον εν λόγο ρούτερ. Πριν έπρεπε τουλάχιστον 1-2 φορές την εβδομάδα να κάνω επανεκκίνησει γιατί μπούκωνε το netfastiad της HOL, ενώ τώρα κάνει επανεκκίνηση όταν αναβαθμίζεται ;)
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: [Επίσημο] Xiaomi Mi3 / Mi4

Υποθέτω αλλάζει την δύναμη του σήματος, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει. Επειδή εφημερεύω σήμερα, αύριο που θα γυρίσω να δω με το προγραμματάκι στο κινητό εάν αλλάζει κάτι στο σήμα και να σου πω. Εγώ πάντως όπως γράφω, σώθηκα με τον εν λόγο ρούτερ. Πριν έπρεπε τουλάχιστον 1-2 φορές την εβδομάδα να κάνω επανεκκίνησει γιατί μπούκωνε το netfastiad της HOL, ενώ τώρα κάνει επανεκκίνηση όταν αναβαθμίζεται ;)

με την άνεση σου... δεν βιαζόμαστε
34 στο DX το βλέπω (αν και δεν θυμαμαι πλεον αν το DX θεωρείται αξιόπιστο κατάστημα)
 

maddoctor

Senior Member
29 October 2007
480
Αθήνα
Απάντηση: [Επίσημο] Xiaomi Mi3 / Mi4

με την άνεση σου... δεν βιαζόμαστε
34 στο DX το βλέπω (αν και δεν θυμαμαι πλεον αν το DX θεωρείται αξιόπιστο κατάστημα)
Ορίστε και από τις 2 συνδέσεις 5G που είναι στο κινητό και 2.4G που είναι ο desktop. Και τα δύο είναι στην ίδια απόσταση από τον ρούτερ, στα 2 μέτρα περίπου, χωρίς εμπόδια ανάμεσά τους
Πρώτα το 5G
standard5g.jpghigh5g.jpgeconomy5g.jpg

και μετά στα 2.4G
economy2.4g.jpghigh2.4g.jpgstandard2.4g.jpg
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: [Επίσημο] Xiaomi Mi3 / Mi4

ευχαριστώ, άρα πράγματι κάνει κάποιου είδους αυξομείωσης ισχύος... α ρε γμτ αυτό με το 100άρι, διαφορετικά θα το είχα πάρει... χτες...
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Λοιπόν, καθώς πλέον είμαστε ήδη δύο (!!!!) οι κάτοχοι, ζήτησα να έχει το δικό του θεματάκι... :music-smiley-005:

πρώτη εντύπωση απογοητευτική:
1. δεν περιλάμβανε στο πακέτο τον adaptor σε ελληνική πρίζα (που δείχνει ο maddoctor στις φωτό του). Τουλάχιστον έχει πολύ συνηθισμένο βύσμα και ανάγκες τροφοδοσίας, οπότε μπήκε ένα pack από himedia media player
2. μετά από 2-3 ώρες που έχασα χτες, και πάλι δεν είχα καν καταφέρει να συνδεθώ για να πάρω διαχείρηση... είναι όλα στα κινέζικα. Σήμερα θα το πάρω αλλιώς, θα ψάξω google / youtube κλπ να βρω κανέναν οδηγό. Βασικά δεν αναφέρεται καν που και πως θα γίνει η πρώτη σύνδεση για να ρυθμιστούν τα βασικά...
 

maddoctor

Senior Member
29 October 2007
480
Αθήνα
Λοιπόν, καθώς πλέον είμαστε ήδη δύο (!!!!) οι κάτοχοι, ζήτησα να έχει το δικό του θεματάκι... :music-smiley-005:

πρώτη εντύπωση απογοητευτική:
1. δεν περιλάμβανε στο πακέτο τον adaptor σε ελληνική πρίζα (που δείχνει ο maddoctor στις φωτό του). Τουλάχιστον έχει πολύ συνηθισμένο βύσμα και ανάγκες τροφοδοσίας, οπότε μπήκε ένα pack από himedia media player
2. μετά από 2-3 ώρες που έχασα χτες, και πάλι δεν είχα καν καταφέρει να συνδεθώ για να πάρω διαχείρηση... είναι όλα στα κινέζικα. Σήμερα θα το πάρω αλλιώς, θα ψάξω google / youtube κλπ να βρω κανέναν οδηγό. Βασικά δεν αναφέρεται καν που και πως θα γίνει η πρώτη σύνδεση για να ρυθμιστούν τα βασικά...
Κατα αρχάς καλορίζικο το router!
Κατά δεύτερο....αφού με ξέρεις, είδες τον οδηγό μου, δεν βρήκες πως και από που θα συνδεθείς!? :chinscratch:
Κοτζάμ οδηγό έχω φτιάξει τόσες σελίδες που γράφω τα πάντα αναλυτικά και με φωτό, τι δεν κατάλαβες...ειλικρινά!?
https://xiaomi-miui.gr/community/in...Dual-band-2-4GHz-5GHz/?postID=23589#post23589

Ας μπούμε στο μενού του. Τον συνδέουμε με τον υπολογιστή μας μέσω καλωδίου και ανοίγουμε ένα παράθυρο στον browser που δουλεύουμε. Το μενού βρίσκεται στην διεύθυνση 192.168.31.1 Καλό είναι να χρησιμοποιήσεται ένα chrome για να μεταφράσεται αυτόματα τα κινέζικα σε ελληνικά. Οι φωτό παρακάτω είναι με αυτό το κόλπο....
Ξεκινόντας την πρώτη φορά μας ζητάει να σετάρουμε τον ρούτερ και να του βάλουμε κωδικό εισόδου. Το σετάρισμα μπορεί να γίνει και μέσα από το κινητό μας, χωρίς πρόβλημα από την εφαρμογή. Μάλιστα εγώ την πρώτη φορά έτσι το έκανα, με όλα στα κινέζικα, αλλά τα κατάφερα! Αφού γίνουν όλα αυτά, βλέπεται αυτό

Ναι όλα είναι στα κινέζικα, αλλά όπως γράφω εάν χρησιμοποιήσεις το google chrome, όλα γίνονται στα ελληνικά!
013_zpsf10276c4.jpg
 

maddoctor

Senior Member
29 October 2007
480
Αθήνα
Λοιπόν, καθώς πλέον είμαστε ήδη δύο (!!!!) οι κάτοχοι, ζήτησα να έχει το δικό του θεματάκι... :music-smiley-005:

πρώτη εντύπωση απογοητευτική:
1. δεν περιλάμβανε στο πακέτο τον adaptor σε ελληνική πρίζα (που δείχνει ο maddoctor στις φωτό του). Τουλάχιστον έχει πολύ συνηθισμένο βύσμα και ανάγκες τροφοδοσίας, οπότε μπήκε ένα pack από himedia media player.
Αυτό στο βάζει το μαγαζί από μόνο του. Εμένα όλες μου οι αγορές από το coolicool φυσικά και έχουν το ανταπτοράκι. Εσύ από που το πήρες!?
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Κατα αρχάς καλορίζικο το router!
Κατά δεύτερο....αφού με ξέρεις, είδες τον οδηγό μου, δεν βρήκες πως και από που θα συνδεθείς!? :chinscratch:
Κοτζάμ οδηγό έχω φτιάξει τόσες σελίδες που γράφω τα πάντα αναλυτικά και με φωτό, τι δεν κατάλαβες...ειλικρινά!?
https://xiaomi-miui.gr/community/in...Dual-band-2-4GHz-5GHz/?postID=23589#post23589



Ναι όλα είναι στα κινέζικα, αλλά όπως γράφω εάν χρησιμοποιήσεις το google chrome, όλα γίνονται στα ελληνικά!
013_zpsf10276c4.jpg

Ευχαριστώ!
Αυτό που παραθέτεις είναι και το κομμάτι που διάβασα, και δεν είναι αναλυτικό για το που και πως πρέπει να συνδεθώ, ή κάτι άλλο δεν πάει καλά σε εμένα και περιπλέκει την κατάσταση.

Πιθανές συνδέσεις και αποτέλεσμα:
1. Αν συνδέω το λάπτοπ πάνω του με καλώδιο σε θύρα lan, και αυτό πάλι από το 2ο lan στο ρούτερ της cyta, έχω ίντερνετ στο λαπτοπ (κοινώς: δουλεύει η μετάφραση), αλλά δεν συνδέεται το λαπτοπ στο http://192.168.31.1/ , ούτε το app βρίσκει διαχειρίσιμη συσκευή (αλλά κάνει login στο xiaomi account μου αφού έχω ίντερνετ).
2. Αν συνδέω το λάπτοπ πάνω του με καλώδιο σε θύρα lan, και αυτό πάλι από την θύρα wan του στο ρούτερ της cyta, δεν έχω ίντερνετ (κοινώς: ΔΕΝ δουλεύει η μετάφραση), αλλά συνδέομαι στο http://192.168.31.1. Το app πάλι αφού δεν βλέπει ιντερνετ, δεν μπαίνει καν στο account μου
3. Αν συνδέω το λάπτοπ πάνω του με καλώδιο στη θύρα wan, και αυτό πάλι από θύρα lan στο ρούτερ της cyta, δεν παίζει τίποτα απολύτως (το μόνο που μου κάνει εντελώς λογικό).
4. Το laptop στο cyta CPE, και επίσης το ΜΙ στο cyta CPE, στην lan θύρα του. Με 192.168.31.1 δεν το βλέπει ποτέ.
5. Το laptop στο cyta CPE, και επίσης το ΜΙ στο cyta CPE, στην wan θύρα του. Με 192.168.31.1 δεν το βλέπει ποτέ.

οπότε αν θες, πες αναλυτικά τι συνδέεις και που.

από το geekbuying το πήρα σε "προσφορά" στα 31 .
 

maddoctor

Senior Member
29 October 2007
480
Αθήνα
Η σύνδεση cyta με xiaomi γίνεται στη μπλε θύρα. Η σύνδεση xiaomi με laptop γίνεται στις λευκές θύρες. Κάτι μου λέει δεν τα συνδέσεις έτσι....
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Η σύνδεση cyta με xiaomi γίνεται στη μπλε θύρα. Η σύνδεση xiaomi με laptop γίνεται στις λευκές θύρες. Κάτι μου λέει δεν τα συνδέσεις έτσι....

2. Αν συνδέω το λάπτοπ πάνω του με καλώδιο σε θύρα lan, και αυτό πάλι από την θύρα wan του στο ρούτερ της cyta, δεν έχω ίντερνετ (κοινώς: ΔΕΝ δουλεύει η μετάφραση), αλλά συνδέομαι στο http://192.168.31.1. Το app πάλι αφού δεν βλέπει ιντερνετ, δεν μπαίνει καν στο account μου

αυτά, μετά από δεκάδες προσπάθειες... οτι και αν πληκτρολογήσω στον browser, με πάει στην αρχική σελίδα του ΜΙ. θα σου έλεγα τι γράφει, αλλά ειναι στα κινέζικα. :)

wancyta-lanlaptop.jpg
 

maddoctor

Senior Member
29 October 2007
480
Αθήνα
Μόλις διαπίστωσαν κάτι....δεν έχεις MIUI, οπότε δεν έχεις σετάρει τον ρούτερ. Αν δεις τον οδηγό μου, λέω ότι πρώτα έτρεξα την κινέζικη εφαρμογή στο κινητό, βρήκε τον ρούτερ, τον σέταρε αυτόματα και μετά συνδέθηκαν πάνω του. Επειδή δεν έχεις miui, δεν το έχεις κάνει. Κατέβασε αυτή την μεταφρασμένη έκδοση κατά 80% που έχω φτιάξει να κάνεις την δουλειά σου. Θα χρειαστείς επίσης το πρόγραμμα και για τον Η/Υ που έχω μεταφράσει στο φόρουμ της miui.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

https://mega.co.nz/#!NwkD3KiZ!WOLLzVDtCKGBJQnptzsZUhdieEaPRFVENxbUzecMGPg
Αυτό κατεβάζεις
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
για να δούμε...

πάντως εγώ (μέχρι τώρα) πιστεύω ότι είναι θέμα routing (συνεργασίας) των δύο ρούτερ...