Καφετέριες και τσιγάρο

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Δεν ξέρω αν αυτό που συμβαίνει εδώ στην Ελλάδα παρατηρείται και σε άλλες χώρες. Δεν ξέρω επίσης αν έχει να κάνει με την παιδεία ή τον πολιτισμό ενός λαού. Όπως δεν ξέρω το να σέβεσαι τον διπλανό σου τελικά στο μαθαίνουν ή απλά είναι έμφυτο. Αυτό που ξέρω όμως είναι ότι τις περισσότερες φορές που θα πάω να πιω έναν καφέ γυρίζω σπίτι και βρομάω τσιγαρίλα!!
 
Θα γράψω για το Αμέρικα, τουλάχιστον στην Πολιτεία που βρίσκομαι, γιατί αυτά παίζουν:

Στο χώρο του πανεπιστημίου, όπως και σε οποιοδήποτε δημόσιο χώρο ή χώρο εργασίας, το τσιγάρο απαγορεύεται δια ροπάλου. Ακόμη και έξω απ'τα κτίρια, υπάρχει συγκεκριμένη ελάχιστη απόσταση από το κτίριο στο οποίο μπορείς να καπνίσεις χωρίς πρόβλημα.


Στις καφετέριες εκτός, στην πόλη πχ, το τσιγάρο απαγορεύεται γενικά. Παρ'όλα αυτά, υπάρχουν αυτές που εφαρμόζουν τον νόμο και αυτές που δεν είναι αυστηρές. Οπότε ξέρει ο κόσμος που να πάει αν θέλει να καπνίσει και που όταν δεν του είναι απαραίτητο. Φαντάζομαι πάντως ότι και σ'αυτές που είναι "χαλαρές", αν υπάρξει το παραμικρό παράπονο από άλλο πελάτη, αυτός θα έχει δίκιο.


Πάντως, λόγω κακού κλίματος (κατάψυξη το χειμώνα και καύσωνας το καλοκαίρι), όλοι οι χώροι είναι 24 ώρες το 24ωρο κλιματιζόμενοι. Έτσι οι προβλέψεις για εξαερισμό είναι συνήθως αρκετά αποτελεσματικές. Οπότε ακόμη και σ'αυτές τις λίγες καφετέριες που ο νόμος τηρείται ελαστικά, δύσκολα γίνονται ντουμάνι όπως γίνεται συνήθως στην Ελλάδα.
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Πλακα κανεις; τραβα μια βολτα στο δημαρχειο Ανω Λιοσιων αν μπεις εκει μεσα και δεν καπνιζεις θα σε δειρουν!
Πηγα με την αδερφη μου να κανει αιτηση για αποχετευση και μου ηρθε στο μυαλο το τραγουδακι "Οταν καπνιζει ο λουλας εσυ δεν πρεπει να μιλας"
 

Fixxxer

Supreme Member
24 December 2012
6,977
Πίσω απ' τον ήλιο
Σωστος ο toliskot και γιαυτο ευχομαι να παει το πακετο 15 ευρω...
Ασε που εχω παρατηρησει οτι οι γυναικες πλεον ειναι πιο καπνιστες απ τους αντρες...
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,816
Θεσσαλονίκη
Ασε γινεται χαμος.
Παντου καπνιζουν, λες και απο τοτε που ψηφιστηκε
ο αντικαπνιστικος καπνιζουνε ακομα πιο πολυ.
Τουλαχιστον για την Ιταλια που μπορω να ξερω, ουτε κατα διανοια
συμβαινει αυτο το πραμα.
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Για ολα αυτα εμεις φταιμε. Καταγγελιες παντου! Στον μαγαζατορα που δεν σεβεται εσενα που δεν καπνιζεις και τον νομο, στον γιατρο που δεν εχει μαθει τι ειναι αποδειξη και σε πολλα αλλα.
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Εχει να κάνει με το δικαίωμα κάποιου να είναι καπνιστής, και με το που δικαιούται να καπνίζει ελεύθερα.
Είμαι καπνιστής και δεν έχω πρόβλημα να εκδώσουν απαγορευτικό, όποιοι και όσοι χώροι το επιθυμούν... Απλά δεν θα ξαναπάω εκεί, γιατί δεν θα περάσω καλά.
 

Fixxxer

Supreme Member
24 December 2012
6,977
Πίσω απ' τον ήλιο
Re: Απάντηση: Καφετέριες και τσιγάρο

Εχει να κάνει με το δικαίωμα κάποιου να είναι καπνιστής, και με το που δικαιούται να καπνίζει ελεύθερα.
Είμαι καπνιστής και δεν έχω πρόβλημα να εκδώσουν απαγορευτικό, όποιοι και όσοι χώροι το επιθυμούν... Απλά δεν θα ξαναπάω εκεί, γιατί δεν θα περάσω καλά.

Ναι αλλα οταν εφαρμοστει παντου σε ολα τα μαγαζια τι θα κανεις? Δεν θα βγαινεις?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,654
Αθήνα
Και που εφαρμόστηκε δεν πέτυχε. Σου φέρνουν τασάκι για να μη φύγεις. Άλλο βέβαια τι θα γίνει σε περίπτωση που κάτσει έλεγχος. Μία στο ένα δισεκατομμύριο δηλαδή.
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,352
Ασχετα με το θεμα του τσιγαρου,πιστευω θα πρεπει να προσπαθουμε σα λαος,να εχουμε λιγο πιο ισορροπημενη και ηρεμη συμπεριφορα στην κοινωνια εξω.Και γενικα να μη ξεχναμε οτι καθενας απο εμας ειναι στην ουσια η Ελλαδα.

Πρεπει να ειμαστε λιγο υπομονετικοι,πιο ευγενικοι,να μην πιανομαστε με το παραμικρο,οταν θελουμε να πουμε κατι που μας ενοχλει σε καποιον να το πουμε με ευγενικο τροπο...
Το τσιγαρο που αναφερεις ειναι ενα απο πολλα θεματα.Ενα αλλο ειναι η οδηγικη συμπεριφορα για παραδειγμα,οπου χρειαζεται λιγο πιο προσοχη και οχι τοση βιασυνη και νευρα χωρις λογο.

Εγω προσωπικα βλεπω οτι ο περισσοτερος κοσμος ασχολειται με την πολιτικη,την οικονομια κτλ,το καταλαβαινω,και εγω ανεργος ειμαι παλι τωρα...Αλλα και σαν ψυχολογια και συμπεριφορα στην κοινωνια βλεπω οτι εχουμε αρκετα θεματα τα οποια θα πρεπει με τον καιρο να τα βελτιωνουμε.Δε ξερω τωρα αν η κατασταση της Ελλαδας ηταν καλυτερη σα Χωρα,και οι πολιτικοι και αυτοι πιο τιμιοι κτλ αν μας επηρεαζε καθως πολλοι λενε το ψαρι βρωμαει απ'το κεφαλι.Αυτο που ξερω ειναι οτι εχουμε αρκετα βηματα να κανουμε σε επιπεδα συμπεριφορας και σεβασμου στο κοινωνικο συνολο,στις δουλειες μας,στις σχεσεις μας κτλ.
Και πρεπει να προσπαθουμε γιατι η Ελλαδα ειναι μια ομορφη χωρα,με εξυπνους ανθρωπους με δυνατοτητες,με πολυ ωραιο κλιμα,και με ικανοποιητικο επιπεδο ζωης.
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Απάντηση: Re: Καφετέριες και τσιγάρο

Ναι αλλα οταν εφαρμοστει παντου σε ολα τα μαγαζια τι θα κανεις? Δεν θα βγαινεις?

Και που εφαρμόστηκε δεν πέτυχε. Σου φέρνουν τασάκι για να μη φύγεις. Άλλο βέβαια τι θα γίνει σε περίπτωση που κάτσει έλεγχος. Μία στο ένα δισεκατομμύριο δηλαδή.

Βρισκόμαστε κάπου ανάμεσα στα 2 παραπάνω. Οσο μπορούμε οι καπνιστές να βρίσκουμε μαγαζιά που επιτρέπεται το κάπνισμα, θα τα προτιμούμε. Αν απαγορευτεί παντού, ίσως ανοίξουν εξειδικευμένα καταστήματα για καπνιστές - σαν club κάτι... Σε κάθε περίπτωση, ελπίζω η κατακόρυφη πτώση του τζίρου, στα υπόλοιπα καταστήματα, να υποχρεώσει τους αρμόδιους και τους μαγαζάτορες είτε σε αναθεώρηση του απαγορευτικού μέτρου, είτε σε περισσότερες άδειες εξειδικευμένων clubs...
 

Larry

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
20,869
Εδώ γιατρός-ελεγκτής του ΟΑΕΕ, καπνίζει σαν παπόρι στα μούτρα των ασφαλιζόμενων
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
άλλο ένα θέμα στο οποίο είμαστε πιο κοντά στο Πακιστάν παρά στην Ευρώπη,

και όσο για το δικαίωμα του καπνιστή, σεβαστό, αλλά από τη στιγμή που το παθητικό κάπνισμα μπορεί να προκαλέσει αρρώστιες, πρέπει να προέχει το δικαίωμα κάποιου να μην αναπνέει καπνό
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,719
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Τολη
Σκεφτομουν εδω και καιρο να ανοιξω σχετικο thread αλλα με προλαβες :p

Εχω ξεκοψει με εναν πολυ καλο φιλο (εξαιτιας της φουγαριλας του) αλλα βγαινω συχνοτερα με καποιον αλλον που
το ελαττωσε (δραματικα, θα ελεγα). Οταν με παιρνουν τηλεφωνο να βγουμε ρωταω "ποιος καπνιζει στην παρεα ?"
Αν ξερω, δεν ρωταω καν. Απλα δεν πηγαινω. Ετσι εχω μεινει με δυο καλα φιλαρακια (συν τον JL_?, που τον βλεπω
σπανια). Παλι καλα που εχω δυο ΑΚΑΠΝΟΥΣ φιλους. Ειμαι υπερτυχερος. Ουτε στον παπα δεν το λεω.

Το θεμα της Φουγαριλας (και οχι της τσιγαριλας) εχει να κανει με δυο πραγματα >
1) ποσο ευαισθητος σε συνειδηση ειναι αυτος που καπνιζει (υπαρχουν ατομα που ντρεπονται αν ξεχαστουν και αναψουν
τσιγαρο ενω βρισκονται διπλα σου) και 2) ποσο σωστα εξαεριζεται το καταστημα (οχι μονο οι καφετεριες, φυσικα).

Στο πρωτο θεμα, ΔΕΝ μπορεις να κανεις τιποτα (οταν ο θεριακλης αναψει τσιγαρο) γιατι μπαινει σε mode τομαροποιησης.
Μολις παρει την πρωτη ρουφηξια, του φυγαν αναστολες, ευθιξιες, συνειδησεις, ντροπες ... ΟΛΑ. Ψαχνεις ευγενικη μετα
δικαιολογια να την κοπανησεις. Το καλοκαιρι γνωρισα εναν δικηγορο (που διαβαζε για δικαστης) και στην επιστροφη για
Θεσσαλονικη, εκλεισε τα παραθυρα, αναψε τουλαχιστον 6-7 τσιγαρα κατα την διαρκεια της διαδρομης και οταν του ειπα
"ρε συ να ανοιξουμε κανα παραθυρο" μου ειπε "θα φυγει ολη η δροσια απο το κλιματιστικο". Δεν ξανατηλεφωνηθηκαμε.
Αν η υποχρεωτικη δοκιμασια σε αιθαλομιχλες επαναληφθει καμια 3-4 φορες ακομα, ξεκοβεις και τον αφηνεις να σκεφτει
αν του λειπεις. Η απαντηση σ'αυτο ειναι ΜΙΑ > δεν του λειπεις περισσοτερο απο την τζουρα του.

Υπαρχουν εξαιρεσεις στον κανονα. Ευτυχως !
Ατομα που τους χαλαει να σε βλεπουν να δακρυζεις απο την φουγαριλα. Οπως και ατομα, που σου λενε "θα παμε στου
Διογενη, δεν σου λεω να ρθεις γιατι θα ειμαστε ολοι φουγαρα εκει μεσα". Υπαρχουν ατομα που δεν καπνιζουν ποτε
με εσενα μεσα στο αμαξι (αν και το αμαξι μπορει να εχει παρει μυρωδια, ας ειναι). Και ατομα που ανοιγουν παραθυρα
και μπαλκονοπορτες λιγο πριν περασεις απ'το σπιτι τους. ΟΜΩΣ .... ειναι η μειοψηφια (ενος πολυ ασχημου κανονα).
Σε πλειστες των περιπτωσεων ειναι γυναικες. Τις ενδιαφερει παρα πολυ να μην τις αποκαλεσεις "αναισθητες".
Για εμας, τους αντρες .... μας τονωνει η προσφωνηση "τομαρι". Μας βγαζει κατι απο εποχες Νεατερνταλ.
Το επιζητουμε (οι περισσοτεροι). Μαλλον, εχει να κανει με το alpha prime instinct της αγγελης των λυκων.

Στο δευτερο θεμα, του σωστου εξαερισμου !
ΔΕΝ εχουν ολα τα μαγαζια ορθολογικα στημενο εξαερισμο. Ισως γιατι, για παρα πολλα χρονια, το μονο που ενδιεφερε
ηταν ο κλιματισμος (ψυξη-θερμανση). Ο εξαερισμος χρειαζεται αλλη μελετη. Οχι πως να εγκλωβιζεις την ψυξη/ζεστη
αλλα πως να διοχετευεις τον αερα οσο το δυνατον γρηγοροτερα εξω. Εννοειται οτι, ως δαπανη, ο εξαερισμος ειναι
ορκισμενος εχθρος του κλιματισμου > γιατι εξωθει τα παντα ΕΞΩ. Το γνωριζουν αυτο οι μαγαζατορες γιαυτο και τους
βλεπεις συνεχεια με ενα remote control ανα χειρας, αλλοτε να βαζουν μπρος τον εξαερισμο και αλλοτε να τον κλεινουν.
Αν ξεχαστουν και τον εχουν συνεχεια σε λειτουργια .... θα το καταλαβει οδυνηροτατα η τσεπη τους. Δεν προλαβανει
να ψυχθει/θερμανθει τιποτα εντος του μαγαζιου.

Και περναμε στις δημοσιες υπηρεσιες > !!!! Παιρνεις μια βαθια εισπνοη κατω στην εισοδο, και μετα, μικρες κλεφτες
εισπνοες μεχρι να διαικπεραιωσεις τις δουλειες σου. Οταν πας σπιτι ..... κολληρια στα ματια, καραμελιτσες στον λαιμο
και .... βαθιες εισπνοες εξω στο μπαλκονι. Τουλαχιστον τρεις καθε πεντε λεπτα. Βρεχει-χιονιζει.

-bye-
 
Last edited:

gmak13

Senior Member
30 September 2009
586
Βρε παιδιά για ποιο δικαίωμα του καπνιστή μιλάμε και μάλιστα ότι είναι σεβαστό! Εφόσον βλάπτεις τον συνάνθρωπο σου , πρέπει να απαγορεύεται δια ροπάλου.
Έχεις όλο το δικαίωμα να βλάπτεις τον εαυτό σου , όχι όμως τους άλλους..
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,654
Αθήνα
Όταν πρόκειται για κάτι μη υποχρεωτικό δεν υφίσταται δικαίωμα. Μην πας απλά στο μέρος που καπνίζουν, δεν είσαι υποχρεωμένος. Εάν είσαι βέβαια, αλλάζει το πράγμα.
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,719
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα.

Μεσα στις παρεες, και ιδιως τις νεανικες παρεες (που τοσο ευκολα ξεχναμε οτι περασαμε)
οι καπνιστες ειναι ΣΥΝΗΘΩΣ η ψυχη της παρεας. Οπου πανε αυτοι, ακολουθουν και ολοι οι αλλοι.

Τα πραγματα γινονται αφορητα μετα τα 30, οπου ο ακαπνος απλα δεν μπορει να σταθει διπλα στον
καπνιστη φιλο του. Και λογω του οτι οι πνευμονες στριγγλιζουν και γιατι δεν τον χρειαζεται τοσο πολυ.
Βεβαια αυτο μπορει να συμβει και στα 25 ... η στα 45 ! Το θεμα ειναι ομως οτι αυτη η στιγμη θα ρθει.
Οχι απο αποψη αλλα απο τα γαμωτο των κυψελιδων μεσα στους πνευμονες. Τοτε ειναι που ο καπνιστης
..... πεφτει απο τα συνεφα και αρχιζει να φανταζεται αλλα πραγματα για να δικαιολογησει τις απουσιες
του ακαπνου φιλου του.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,654
Αθήνα
Να το καταλάβω για δημόσιες υπηρεσίες ή ακόμα και στα μέρη αυτά που δουλεύουν υποχρεωτικά κάποιοι (αν και αυτό είναι ξεκάθαρο πριν κάνεις αυτή τη δουλειά).

Τα υπόλοιπα δεν τα καταλαβαίνω. Όπως την κάνει ένας καπνιστής από ένα μέρος που απαγορεύεται το κάπνισμα το ίδιο μπορεί να κάνει και κάποιος που δεν καπνίζει. Πόσο πιο απλό; Ούτε το επιχείρημα με την τσιγαρίλα στα ρούχα το καταλαβαίνω.
Το κοστουμάκι μετά από έξοδο θέλει καθαριστήριο έτσι κι αλλιώς και τα ρούχα πλυντήριο. Μπανάκι και ύπνο.
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,719
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Mα το εγραψα ...

για ορισμενες κατηγοριες (πολυ ανασφαλων) ατομων, το να σε μπαρουτοκαπνισουν ειναι πολυ καλυτερο
απο το να κατσεις σπιτι μονος σου.

Στο θεμα της δουλειας (στον ιδιωτικο τομεα, που γνωριζω) δεν μπορεις ουτε νοημα να κανεις σε εναν
πελατη καπνιστη που μολις μπηκε στο μαγαζι. Θα ρουφηξεις ολη του την τσιγαριλα κανονικα.
Θα με ρωτησεις "εξαερισμο δεν εχει το μαγαζι ?". Στα περισσοτερα μαγαζια, ο μοναδικος εξαερισμος
ειναι "ανοιξε την εισοδο για πεντε λεπτα". Και ισως και μια χαραμαδα απο το παραθυρο (για να μην
φυγει η ψυξη/θερμανση).

Ειναι τραγικα τα πραγματα και ειναι ετσι εδω και δεκαετιες. Εχω αποκτησει ασθμα (ελαφρυ ευτυχως)
εξαιτιας αυτης της καταστασης. Τι αλλο να πω ? :p
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,654
Αθήνα
Ναι το θέμα είναι ότι μέσα στην πράσινη ανάπτυξη και πράσιν' άλογα επί ΓΑΠ είχε γίνει αυτός ο νόμος. Στην πράξη ποτέ δεν εφαρμόστηκε γιατί χάνεις πελάτες. Και όπως ήταν αναμενόμενο, προκειμένου να μην αφήσει ο πελάτης τα λεφτά στο κατάστημα... όλα τα άλλα περνάνε σε δεύτερη μοίρα.

Εκτός όλων των άλλων, τα πάντα είναι θέμα σωστού εξαερισμού. Εάν είναι σωστός δεν τρέχει μία.