3 ερωτησεις απο σχετικα νεο χρηστη macbook pro

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

takis79

Established Member
22 November 2007
125
κερκυρα
καλησπερα!σχετικα νεος χρηστης macbook pro και εχω 3 αποριες..


1)οταν εχω συνδεσει εναν εξωτερικο σκληρο δισκο,και μπαινω σε εναν φακελο πχ "μουσικη" κανω καποιες αλλαγες στο "show view options" και επιλεγω να κανω "arrange by kind","sort by name",βαζω τικ στο "show items" κτλ κτλ.


οταν ομως τον κανω εξαγωγη και τον ξανασυνδεσω στο macbook,ολα αυτα χανονται.υπαρχει καποιος τροπος να αποθηκευονται αυτες οι ρυθμισεις;


2)οταν εχω συνδεσει εναν εξωτερικο σκληρο δισκο και σβησω καποια αρχεια απο ενα φακελο, προσεξα οτι δεν μου λειτουργει η εντολη command+control+5 βαση της οποιας τα τακτοποιει για να μην ειναι ..χυμα μεσα στον φακελο...η εντολη τελικα λειτουργει μονο για τον εσωτερικο;


3)σε εναν φακελο πχ στον "pictures" εχω πολλους φακελους με φωτογραφιες.υπαρχει κατι σαν εφαρμογη που σε καθε φακελο να βλεπω πχ 4 εικονες σαν προεπισκοπηση οπως στα windows?τωρα φαινεται απλα ενας ..μπλε φακελος...


ελπιζω να καταλαβατε ποιες ειναι οι αποριες μου γιατι τα εγραψα καπως μπερδεμενα..:p
 

nsamar

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,916
Washington, DC
Πες μας τι φορμάτ έχει ο δίσκος. Σε περίπτωση που είναι NTFS χρησιμοποιείς κάποιο αντίστοιχο προγραμμα πχ Tuxera, paragorn κλπ?
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,130
Bratislava
Προσπαθω κι εγω να μεταφερω καποιους φακελους με φωτογραφιες σε εξωτερικο NTFS στον οποιο εχω ηδη αρχεια απο windows και δεν... εχετε τιποτε οδηγιες για αρχαριους?
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
τα OSX δεν υποστηρίζει ntfs (για το καλό μας πάντα... έτσι λένε όλοι οι νταβατζήδες),
βρίσκεις αντίστοιχο πρόγραμμα που το κάνει και το εγκαθιστάς στο mac

εγώ ότι εξωτερικό δίσκο ή φλασάκι έχω που χρησιμοποιώ και στο macbook , το κάνω fat32 για να μην μπλέκω
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,130
Bratislava
Καταλαβα, σε ευχαριστω πολυ... αρα παω για αγορα δευτερου εξωτερικου για το μακ...
 

nsamar

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,916
Washington, DC
Απάντηση: Re: 3 ερωτησεις απο σχετικα νεο χρηστη macbook pro

Όχι πιο απλό και χρήσιμο είναι να βάλεις Tuxera ή Paragorn...
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,130
Bratislava
Δοκομαζω το tuxera. Κατι καταφερα να μεταφερω.

Ενω ομως διεγραψα απο το μακ περιπου 15.000 φωτογραφιες ο σκληρος δειχνει να μην αδειασε καθολου. Το trash can ειναι αδειο... ειναι ακομα καπου αποθηκευμενες σε καμμια μνημη ? Πως μπορω να δω τι μου τρωει χωρο στον σκληρο μου?
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
ξαναλέω ότι η απλ κάνει τη ζωή μας δύσκολη, και μετά σου λέει "just works". τελος πάντων ....

όσοι έχουν δίσκο seagate μπορούν να κατεβάσουν ΔΩΡΕΑΝ (και νόμιμα) το paragon από εδώ:


http://www.seagate.com/gb/en/support/downloads/item/ntfs-driver-for-mac-os-master-dl/


δεν ξέρω αν δουλεύει με άλλους δίσκους
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,130
Bratislava
Χε χε, just works αφου εχεις ξοδεψει καποιες ωρες (ατελειωτες) να μαθεις την... φιλοσοφια της... :firstprize:

Εκανα ολικη διαγραφη των φωτογραφιων, γιατι αλλοιως τις κρατουσε στη μνημη μηπως και τις ξαναχρειαστω και τελικα, αδειασε ο δισκος...
 

nsamar

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,916
Washington, DC
Απάντηση: Re: 3 ερωτησεις απο σχετικα νεο χρηστη macbook pro

Δοκομαζω το tuxera. Κατι καταφερα να μεταφερω.

Ενω ομως διεγραψα απο το μακ περιπου 15.000 φωτογραφιες ο σκληρος δειχνει να μην αδειασε καθολου. Το trash can ειναι αδειο... ειναι ακομα καπου αποθηκευμενες σε καμμια μνημη ? Πως μπορω να δω τι μου τρωει χωρο στον σκληρο μου?

Τρέξε ένα disk utility στο δισκο και κάνε repair disk. Έτσι θα φτιάξει ότι lost links υπάρχουν.
Επίσης άδειασε και το φάκελο _recycle bin που φτιαχνουν τα windows.
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,130
Bratislava
Φτιαχνω εναν φακελο στο ντεσκ τοπ.
Ανοιγω το photos app, κανω κλικ σε ενα raw αρχειο και μετα, παω στο file - εξπορτ unmodified original και μεταφερει κανονικα το raw στον φακελο στο ντεσκ τοπ που του υποδεικνυω.
Ξανακανω κλικ σε αλλο raw, ξανα ακολουθω την ιδια παραπανω διαδικασια και μου βγαζει μηνυμα "file could not be open because there is no such a file".
Ανοιξε κλεισε το photos app, ξανα, μια δουλευει το εξπορτ οριτζιναλ, μια οχι....
Τι γινεται... ?
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,130
Bratislava
Στο ενος χρονου μακμπουκ (αγορασμενο καινουργιο), ειχα περασμενη την iwork σουιτα της αππλε καθως και τα imovie, igarage iκτλ. iκτλ που τα εδινε δωρεαν.

Προχθες εκανα φορματ το λαπτοπ, καθαρη εγκατασταση το ελ καπιταν και αλλαξα user με νεο icloud account. Τα χανω ολα τα παραπανω προγραμματα? Μπορω με το παλιο user account να τα εγκαταστησω και να τα χρησιμοποιω στη συνεχεια με το νεο ?

Επισης, τωρα που το ψαχνω στο νετ, ειδα οτι και στα iphone δινοταν δωρεαν η iwork σουιτα, αλλα στο δικο μου 5S (αγορασμενο Δεκ. 2014) δεν υπαρχει και το ιτιουνς τα εχει με χρεωση... καμμια λυση και για εκει?
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,130
Bratislava
Εβαλα ως δευτερο και το παλιο user account με admin δικαιωματα και μπορεσα να κατεβασω δωρεαν τα παραπανω προγραμματα και να τα χρησιμοποιω κανονικα.

Μενει να βρω γιατι δεν μπορω να τα εχω στο τηλεφωνο...
 

thagkol

New member
8 April 2010
85
Στο ενος χρονου μακμπουκ (αγορασμενο καινουργιο), ειχα περασμενη την iwork σουιτα της αππλε καθως και τα imovie, igarage iκτλ. iκτλ που τα εδινε δωρεαν.

Προχθες εκανα φορματ το λαπτοπ, καθαρη εγκατασταση το ελ καπιταν και αλλαξα user με νεο icloud account. Τα χανω ολα τα παραπανω προγραμματα? Μπορω με το παλιο user account να τα εγκαταστησω και να τα χρησιμοποιω στη συνεχεια με το νεο ?

Επισης, τωρα που το ψαχνω στο νετ, ειδα οτι και στα iphone δινοταν δωρεαν η iwork σουιτα, αλλα στο δικο μου 5S (αγορασμενο Δεκ. 2014) δεν υπαρχει και το ιτιουνς τα εχει με χρεωση... καμμια λυση και για εκει?
Στο site της Apple λέει τα εξής:

You can download some Apple apps for free if you activated or purchased an iPhone, iPad, or iPod touch with iOS 10 or later on or after September 1, 2013.
If you purchased a 32 GB or larger device with iOS 10 or later, these Apple apps are already installed:
  • Pages
  • Numbers
  • Keynote
  • iTunes U
  • iMovie
  • GarageBand*
*To download GarageBand for free, you need a device that was activated or purchased on or after September 1, 2014.

The first time you open one of these apps, sign in with your Apple ID. If you forgot your Apple ID, we can help you find it.
If you purchased a device with iOS 10 or later that's 16 GB or smaller, or if you updated your existing device to iOS 10 or later, you can download these apps from the App Store for free.

Άρα μήπως δεν έχεις ios 10;