Philips 58PUS6809 ή κάτι άλλο (και μεγαλύτερο)

manosm

Established Member
25 April 2007
173
Ηράκλειο Κρήτης
Καλησπέρα σε όλους

Ψάχνω να αλλάξω την Panasonic 50U20 με κάποια μεγαλύτερη (κατά βάση έψαχνα κάτι σε 60 ή 65 ίντσες μιας και μιλάμε για απόσταση θέασης 3,5-4 μέτρα) και πιο σύγχρονη σε smart δυνατότητες, αναπαραγωγή αρχείων από USB κτλ. Για 3D και 4Κ δεν τρελαίνομαι ιδιαίτερα. Έπεσα όμως πάνω σε δαύτη που είναι 58άρα και 4Κ (που μάλλον ακόμα δεν είναι καλό) και αυτή τη στιγμή υπάρχει και στα 1.000 ευρώ. Και το σκέφτομαι... Δεν έχω ιδέα τι ρόλο βαράει, δεν βρήκα κανένα σοβαρά review πουθενά.

Η τηλεόραση θα παίζει περισσότερο τηλεοπτικό (SD και HD από Nova) καθώς για ταινίες και σειρές υπάρχει προβολέας (Optoma HD82 ο οποίος βαστάει ακόμα). Δεν αλλάζω συχνά τηλεόραση και θα ήθελα να προσέξω την επιλογή μου. Με αυτή τη λογική σκέφτομαι αν έχει νόημα να πάρω την Philips που είναι και φθηνή και 4Κ με σκοπό να την κρατήσω για αρκετά χρόνια.

Όπως έγραψα και παραπάνω, μέχρι τώρα έψαχνα αποκλειστικά στις 60 ή 65 ίντσες (κατά προτίμηση 65). Θα ήθελα να πάρω π.χ. την Samsung 6400 στις 65 ίντσες αλλά και 2.200+ ευρώ που κάνει με αποτρέπουν.. Δεν έχω τρελές απαιτήσεις από την εικόνα της τηλεόρασης. Πιο απαιτητικός είμαι από τον προβολέα και εκεί θα προτιμούσα να κάνω μία ενδεχόμενη οικονομική υπέρβαση (σε κάποια χρόνια).

Ποια είναι η γνώμη σας; Αξίζει τον κόπο η εν λόγω τηλεόραση; Θα εκτιμούσα και εναλλακτικές προτάσεις.

Ευχαριστώ
Μάνος
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Αν δεν έχεις πολύ φωτεινό χώρο, δες και την LG PB5600. Για 4Κ δεν υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος να κοιτάζεις, ειδικά σε αυτή την απόσταση θέασης.
 

manosm

Established Member
25 April 2007
173
Ηράκλειο Κρήτης
Re: Απάντηση: Philips 58PUS6809 ή κάτι άλλο (και μεγαλύτερο)

Αν δεν έχεις πολύ φωτεινό χώρο, δες και την LG PB5600. Για 4Κ δεν υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος να κοιτάζεις, ειδικά σε αυτή την απόσταση θέασης.
Έχω αρκετά φωτεινό χώρο. Και η Panasonic μου χει σπάσει τα νεύρα που καθρεφτίζει.
 

manosm

Established Member
25 April 2007
173
Ηράκλειο Κρήτης

Αυτές έχουν το ίδιο πάνελ;

Οικονομικά η Samsung είναι μάλλον φθηνή στα 1.000, η Sony 350 ευρώ παραπάνω δεν μπορώ να κρίνω αν τα αξίζει (θετικό ότι μπορείς να τη βρεις και με 5ετή εγγύηση).
Θα ήθελα τη γνώμη σας για τη σύγκριση αυτή.

Επίσης, με σκοπό να ανέβω στις πολυπόθητες 65'', υπάρχει στα 1.800 η LG 65LB730V; Δεν βλέπω κάτι άλλο σε αυτά τα χρήματα στις 65''. Πώς σας φαίνεται;
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Sharp έχουν πάνελ στις 60" Samsung και Sony άρα ναι το πάνελ είναι ίδιο. Οι LG έχουν πάνελ IPS που για αρκετούς θεωρείται deal braker.
 

manosm

Established Member
25 April 2007
173
Ηράκλειο Κρήτης
Φίλε Yperion έχω φάει μεγάλο κόλλημα. Είμαι μεταξύ της 60W855 και της 60H6240 που μου πρότεινες... Έχω διαβάσει αρκετά στο φόρουμ και έχω μπερδευτεί... Θεωρώ και τις δυο ιδιαίτερα αξιόλογες. Όπως γράφω και πριν τείνω προς την Samsung λόγω τιμής και προς τη Sony λόγω εγγύησης... 😕
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Στο τηλεοπτικό κάποιοι λένε ότι δείχνει καλύτερα η Sony (στα δικά μας φτωχά σε ποιότητα κανάλια τουλάχιστον) , σε HD κάποιοι λένε ότι δείχνει καλύτερα η Samsung. Αυτά είναι και λίγο υποκειμενικά βέβαια.

Σε 3D και Smart είναι καλύτερη η Samsung , για gaming καλύτερη η Sony , επίσης η Sony έχει καλύτερο ήχο. Αυτά ισχύουν αντικειμενικά και δεν αμφισβητούνται.
 

Suser

New member
18 December 2014
65
Input lag κάτω του 50ms δεν πρόκειται να το καταλάβει κανένα ανθρώπινο μάτι
1 second= 1000 milliseconds(ms)
Sony input lag 23ms
Samsung input lag 42 ms
Ως input lag=η καθυστέρηση από την στιγμή που πατήσουμε το πλήκτρο μέχρι να δημιουργηθεί στην οθόνη η ενέργεια
50ms = 0.05 του δευτερολέπτου καθυστέρηση
Ας πούμε ότι παίζουμε game με σταθερά 60 frames per second(fps)
1000ms : 60 = 16.66666
Κάθε frame αντιστοιχεί περίπου στα 17ms
Στην Sony θα έχουμε input lag 1.3 frame και στην Samsung 2.4 frames

Ναι η Sony είναι καλύτερη στο Gaming,ΜΟΝΟ,προς 1.2 frame το δευτερόλεπτο

Και όχι όπως ακούγεται τελευταία:
-παίζεις games;Sony να πάρεις είναι καλύτερες οι άλλες έχουν lag..<<--χωρίς να καταλάβει ο άλλος τι είδους lag είναι αυτό φανταζόμενος σίγουρα καθυστερήσεις στην κίνηση..
 
Last edited:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Input lag κάτω του 50ms δεν πρόκειται να το καταλάβει κανένα ανθρώπινο μάτι..

Αυτό στηρίζεται σε επιστημονικές αναλύσεις ή είναι δικό σου συμπέρασμα?

Υπάρχει ολόκληρο νήμα για το συγκεκριμένο θέμα , ρίξε του μια ματιά...http://avclub.gr/forum/showthread.php/53970-Επιλογή-τηλεόρασης-για-gaming
 

Suser

New member
18 December 2014
65
Αυτό στηρίζεται σε επιστημονικές αναλύσεις ή είναι δικό σου συμπέρασμα?

Υπάρχει ολόκληρο νήμα για το συγκεκριμένο θέμα , ρίξε του μια ματιά...http://avclub.gr/forum/showthread.php/53970-Επιλογή-τηλεόρασης-για-gaming

Μα ούτε στο θέμα αναφέρονται επιστημονικές αναλύσεις..
Μόνο αριθμοί από μετρήσεις μηχανημάτων ακριβείας και αναφορές από gamers που προφανώς έχουν placebo effect
Αυτός που καταλαβαίνει την διαφορά από 0.04 και 0.02 του δευτερολέπτου ή έχει βιονικό μάτι ή,όπως και ανέφερα πιο πάνω,placebo effect..
Τα υπόλοιπα είναι για να έχουμε να λέμε..
 

hxostil

AVClub Addicted Member
Input lag κάτω του 50ms δεν πρόκειται να το καταλάβει κανένα ανθρώπινο μάτι
1 second= 1000 milliseconds(ms)
Sony input lag 23ms
Samsung input lag 42 ms
Ως input lag=η καθυστέρηση από την στιγμή που πατήσουμε το πλήκτρο μέχρι να δημιουργηθεί στην οθόνη η ενέργεια
50ms = 0.05 του δευτερολέπτου καθυστέρηση
Ας πούμε ότι παίζουμε game με σταθερά 60 frames per second(fps)
1000ms : 60 = 16.66666
Κάθε frame αντιστοιχεί περίπου στα 17ms
Στην Sony θα έχουμε input lag 1.3 frame και στην Samsung 2.4 frames

Ναι η Sony είναι καλύτερη στο Gaming,ΜΟΝΟ,προς 1.2 frame το δευτερόλεπτο

Και όχι όπως ακούγεται τελευταία:
-παίζεις games;Sony να πάρεις είναι καλύτερες οι άλλες έχουν lag..<<--χωρίς να καταλάβει ο άλλος τι είδους lag είναι αυτό φανταζόμενος σίγουρα καθυστερήσεις στην κίνηση..

απο 2010 εχω αγορασει και δοκιμασει σε ps3 philips 46pfl9604 και 46pfl8404,samsung ue46b7000 ue46d7000 ue46d8000 panasonic tx-p50gt30 samsung ue55es7000 ue55h7000...ολες ειχαν δiαφορες στην αποκριση με την πιο γρηγορη να ειναι η 55es7000 και πιο αργη oi philips..ακομα και μια μικρη διαφορα ομως να υπηρχε μου αλλαζε την ευχαριστηση ιδιαιτερα σε fps
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Μα ούτε στο θέμα αναφέρονται επιστημονικές αναλύσεις..
Μόνο αριθμοί από μετρήσεις μηχανημάτων ακριβείας και αναφορές από gamers που προφανώς έχουν placebo effect
Αυτός που καταλαβαίνει την διαφορά από 0.04 και 0.02 του δευτερολέπτου ή έχει βιονικό μάτι ή,όπως και ανέφερα πιο πάνω,placebo effect..
Τα υπόλοιπα είναι για να έχουμε να λέμε..


Οι δύο τηλεοράσεις έχουν διαφορά 40 ms στο lag η διαφορά είναι οφθαλμοφανής.

Τα υπόλοιπα περί βιονικών ματιών κτλ. είναι για να έχουμε να λέμε όπως λες και εσύ.
 

Suser

New member
18 December 2014
65

Οι δύο τηλεοράσεις έχουν διαφορά 40 ms στο lag η διαφορά είναι οφθαλμοφανής.

Τα υπόλοιπα περί βιονικών ματιών κτλ. είναι για να έχουμε να λέμε όπως λες και εσύ.

Ναι αλλά εδώ συγκρίνει τα 30+ με τα 70+..
Εγώ μιλάω για 20ms με 40ms
Άσε που το game από μόνο του έχει 100ms lag..Το λέει και ο ίδιος:

Here you see 32 vs 72ms lag.

Keep in mind, that the game itselfs lags with about 100ms.

So the lag you see after pressing the button is not (only) caused from the Display.

I also investigated, that sometimes the ST60 is identical fast then the ST30, and sometimes not. Maybe it depends on the Picture, and how much has to be processed.

In the end: Gaming is awesome on both Plasmas.

Οπότε και αυτό το βίντεο είναι και να έχουμε να λέμε

Φιλικά πάντα
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Στα σχόλια ο συγκεκριμένος που έβαλε το video γράφει χαζομάρες οπότε δεν δίνω βάση , ειδικά ότι "gaming is awesome" με 72 ms lag μόνο γέλιο μπορεί να προκαλέσει, το ότι υπάρχουν 100 ms lag απο τον σέρβερ δεν παίζει κανένα ρόλο γιατί μιλάμε για συγκριτικό μεταξύ των δύο και όχι για απόλυτη σύγκριση.

Το θέμα είναι ότι ακόμη και 20 ms μπορούν να γίνουν αισθητά. Τώρα αν εσύ είσαι στην περίπτωση που 20-40 ms δεν τα καταλαβαίνεις και σου φαίνεται το ίδιο θα έλεγα ότι είσαι τυχερός.
 

manosm

Established Member
25 April 2007
173
Ηράκλειο Κρήτης
Επαναφέρω το θέμα καθώς δεν έχω προχωρήσει ακόμα σε κάποια αγορά.

Εδώ και κάποιες μέρες είμαι πιο κοντά στην Sony 60W855 αλλά έχω κολλήσει με τις 65'+ (θυμίζω απόσταση θέσης 3,5-3,70 μέτρα).

Θα παρακαλούσα θερμά για γνώμες για αυτές τις δύο. Ειδικά η Samsung πωλείται σε ένα κατάστημα σε ιδιαιτέρως ενδιαφέρουσα τιμή, αλλά δεν έχω ιδέα περί τίνος πρόκειται, ούτε καν τι πάνελ φοράει, δεν έχω δει και κανένα review. H LG έχει IPS αλλά και χορταστικές 70'' :2thumb22sup:

Samsung UE65H6400

LG 70LB650V

Παρακαλώ τη βοήθειά σας!