War And Peace [History]

Βαθμολογήστε την Σειρά:

  • Εξαιρετική

    Votes: 2 66.7%
  • Πολύ Καλή

    Votes: 0 0.0%
  • Καλή

    Votes: 1 33.3%
  • Μέτρια

    Votes: 0 0.0%
  • Κακή

    Votes: 0 0.0%

  • Total voters
    3

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..

War_and_Peace.jpg


Imdb | Wikipedia


Η είδηση είναι ότι το BBC ετοιμάζει μία μίνι σειρά 6 επεισοδίων,
βασισμένη στην γνωστή νουβέλα War And Peace του Tolstoy!
http://en.wikipedia.org/wiki/War_and_Peace

Για τον λόγο αυτό έχει κλείσει ήδη μία μεγάλη ομάδα από γνωστά ονόματα,
που θα πρωταγωνιστήσουν στην νέα σειρά!

Wr8K5.jpg


Έχουμε και λέμε..
Gillian Anderson, Jim Broadbent, Rebecca Front, Tuppence Middleton, Kenneth Cranham, Brian Cox,
Rory Keenan, Aneurin Barnard, Callum Turner, Jessie Buckley, Ken Stott και πολλοί άλλοι!

War And Peace: A Roundup Of All The Incredible Actors On Board
http://www.cinemablend.com/television/War-Peace-Roundup-All-Incredible-Actors-Board-70269.html




Κατάσταση: Ολοκληρώθηκε
attachment.php



 
Last edited by a moderator:

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,112
Εκεί ψηλά.....
Re: War And Peace (2016)

Οποιος νοσταλγησε λιγο την ομωνυμη σειρα του 1972 με πρωταγωνιστη τον Αντονυ Χοπκινς εδω ειναι τα παλια επεισοδια.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..
Re: War And Peace (2016)


Πολύ καλή έως εξαιρετική η σειρά φαίνεται!

Καταπληκτική παραγωγή και φωτογραφία!
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,112
Εκεί ψηλά.....
Re: War And Peace (2016)

Πολυ δυνατο ξεκινημα για μια υπερπαραγωγη κατα τα φαινομενα.


Θεικο καστινγκ με Μπραιαν Κοξ σαφως βαρυ αλλα παντα δυναμιτη σαν παρουσια.


Μπηκε στην πρωτη γραμμη ηδη.

Απο τις σκηνες δρασης μουμεινε χαραγμενη βαθια η σκηνη του αγγελιοφορου που τρεχει να καλεσει στην πρωτη γραμμη τους Ουσαρους.
 

Principe

Senior Member
27 October 2014
436
Re: War And Peace (2016)

Είδα το πρώτο επεισόδιο. Μου άφησε περίεργα συναισθήματα. Έχοντας διαβάσει το βιβλίο, ένιωσα πως έλλειπε σεβασμός στο βιβλίο. Μου έδωσε την εντύπωση ότι έγινε επιλογή κάποιων σημείων του βιβλίου, με στόχο να "κάνουμε νούμερα". Βέβαια, από την άλλη μεριά είναι και φυσιολογικό αυτό. Δεν είναι δυνατόν να συμπεριληφθούν τα πάντα σε μία σειρά 6 επεισοδίων.
Όμως, αυτό που με ενόχλησε περισσότερο, ήταν μία διάθεση επίδειξης που ήταν εμφανής στα δικά μου μάτια σε όλη τη διάρκεια του επεισοδίου. Μία διάθεση να δείξουμε κοστούμια, να δείξουμε ότι κάνουμε υπερπαραγωγή, την ίδια στιγμή που ξεφεύγουμε λίγο από τις γραμμές του συγγραφέα.
Βλέπεται ευχάριστα, αλλά για μένα υπάρχει και θα υπάρχει για πάντα διαφορά στο να γίνεται τηλεοπτική σειρά ένα βιβλίο τύπου Game of Thrones, που από ένα σημείο και μετά γράφεται έχοντας στο μυαλό την τηλεοπτική σειρά... και στο να κάνουμε σειρά ένα βιβλίο κλασσικό, που διδιάσκεται σε σχολεία, που υπάρχει σε κάθε βιβλιοθήκη, που η θέση του είναι στην κορυφή των κορυφών.
Θα ξαναγράψω και μετά το τελευταίο επεισόδιο.

ΥΓ. Να μην ξεχάσω να πω ότι οι ερμηνείες είναι απίστευτα καλές. Πολύ δυνατές παρουσίες, με ενθουσίασε ο Paul Dano στο ρόλο του Πιότρ Κιρίλλοβιτς Μπιζούχοφ.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,112
Εκεί ψηλά.....
Re: War And Peace (2016)

Οντως εξαιρετικη η παρουσια του Paul Dano.

Αναμενω να δω το δευτερο επεισόδιο οπου θα δουμε και τον Mathieu Kassovitz στο ρολο του Βοναπαρτη.
 

nutsis

AVClub Enthusiast
25 November 2006
776
Κερκυρα
Απάντηση: War And Peace (2016)

Δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάποιος που καρτερεί να αποδοθεί ο Τολστόι από αυτη τη σειρά.
Το ελάχιστο που θα περίμενα ειναι να αποδοθεί η αιτιοκρατική άποψη της Ιστορίας όπως την σκηνοθέτησε ο Συγγραφέας. Αυτό δεν μπορεί να φανερωθεί με το πλεονάζων λούστρο της σειράς.
Αν εξαιρέσουμε την άτυχη παρουσίαση της τότε εποχής, και την εξαιρετικά μεγάλη απόσταση από το θέμα του Τολστόι, ειναι μια καλή σειρά σε ότι απομένει.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: War And Peace (2016)

Είδα το μισό επεισόδιο χθες (ήταν αργά και πήγα για ύπνο στην μέση) , όπως λένε και οι προλαλήσαντες αρνητική εντύπωση μου προκάλεσε το σκηνικό και οι ηθοποιοί που με τα άψογα Αγγλικά Οξφόρδης δεν θυμίζουν με τίποτα Ρώσους και νομίζεις ότι τα γεγονότα εκτυλίσσονται σε άλλο χρόνο και τόπο. Κατά τ' άλλα αρκετά καλή.
 

kgian

Senior Member
5 June 2008
442
Re: War And Peace (2016)

Είδα το πρώτο επεισόδιο. Καλό ήταν. Έχω διαβάσει το βιβλίο και έχω δει και την ρώσικη ταινία. Με ξένισαν λίγο οι επιλογές του casting, πιο πολύ στις γυναίκες αλλά πιστέυω θα τις συνηθίσω. Πάντως δεν μου έκανε άσχημη εντύπωση.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..
Re: War And Peace (2016)

Έχει ένα "κακό" η σειρά.. ότι επικεντρώνεται πολύ στα πρόσωπα, για να παρουσιάσει τα γεγονότα μέσα από τα βιώματα τους..