Sony FDR-AXP33, 4K Βιντεοκάμερα

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
http://www.sony.gr/electronics/videokameres-handycam/fdr-axp33
0b537574817dfdb4414585f1a29517b4


 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Περιμένω τα πρώτα τεστ. Αν δεν προκύψει κάποια αρνητική έκπληξη, θα την πάρω ως αναβάθμιση της βιντεοκάμερας που έχω από το 2008.
Δεν είχα προλάβει το ΒΟSS και τώρα σε συνδυασμό με το 4Κ νομίζω είναι καλή χρονική στιγμή για αγορά.
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ για αυτή τη κάμερα ( θυμάσαι τα λέγαμε και στο άλλο thread ) και επειδή εσύ στο αντικείμενο είσαι πολύ πολύ μεγαλύτερος γνώστης από εμένα , θα με ενδιέφερε ότι πληροφορία έχεις από δω και πέρα να τη μεταφέρεις εδώ.
Ευχαριστώ!
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
αυτή έχει και ενσωματωμένο προβολέα ?
Υπάρχει μοντέλο χωρίς αυτό ?
Κατά 99% όχι δεν έχει ενσωματωμένο προβολέα.

Συμπληρώνω:
Λάθος μου δυστυχώς έχει. Δε με χαλάει αλλά προσωπικά ψιλοάχρηστος μου είναι, οπότε καλύτερα να μην είχε και να ήταν πιο φθηνή , όπως είπε και ο φίλος tiniakos
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Στις παλιότερες γενιές έβγαζαν τα κορυφαία μοντέλα και με προβολέα και χωρίς, χωρίς άλλη διαφορά. Τώρα προτίμησαν να βγάλουν ένα κορυφαίο που να τα έχει ολα.

Μην ξεχνάμε ότι η αγορά camcorder έχει συρρικνωθεί και δεν μπορεί να υπάρχει μεγάλα γκάμα μοντέλων.
Γκατζετιά ο προβολέας, αλλά δεν με χαλάει να υπάρχει για καμιά φορά που θες να σπάσεις λίγη πλάκα με προβολή σε τοίχο.
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Διαφορά μεγέθους με την AX100 με τον 1" αισθητήρα και τον φακό 29-348mm, f/2.8-3.5 (1800 )
Η AXP33 έχει 1/2.3" αισθητήρα και φακό 30-300mm, f/1.8-3.4

IMG_4453_zps9uzlzkmf.jpg
 
Last edited:

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Παρέθεσες link από παλιό review από μοντέλο προπαραγωγής.
Ας περιμένουμε λίγες μέρες για τα κανονικά reviews, αφού έχει αρχίσει να πωλείται ήδη στην Αμερική.

Νομίζω αυτονόητο είναι ότι μιλάμε για βιντεοκάμερα που απευθύνεται στον μέσο οικογενειάρχη και ότι χρειάζεται φως για αξιοπρεπή αποτελέσματα. Όπως οποιαδήποτε άλλη τυπική βιντεοκάμερα με 1/2,3" αισθητήρα.

Το ατού της AXP33 είναι ο συνδυασμός BOSS και 4K, που δεν έχει καμία άλλη βιντεοκάμερα.

Το ειρωνικό υφάκι του reviewer ("a new shiny 4K ΤV") απαράδεκτο.
 

VetNik

AVClub Addicted Member
1 February 2008
1,498
Πάντως στο video που παρέθεσες στο περπάτημα δείχνει πολύ υποδεέστερος από τον ibis.
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Το διευρυμένο IBIS της Olympus με το κατά 10% crop της ηλεκτρονικής υποβοήθησης που θολώνει τα frames εννοείς; Το οποίο είναι εξαρχής 1080p;
Με την AXP33 τραβάς 4K και μπορείς να κάνεις εκ των υστέρων αυτούσιο 1080 crop στο post.

Σε συγκριτικό που σίγουρα θα γίνει με την E-M5II θα έχει ενδιαφέρον να δούμε πώς συγκρίνονται τα δύο συστήματα σταθεροποίησης αυτούσια (1080 προς 1080) και πώς με 1080 από Olympus vs 1080 της AXP33 μετά από stabilized crop στο post.
Επίσης τι τεχνουργήματα παρουσιάζει το μεν και το δε.
Σε ευκρίνεια η υπεροχή του 4Κ νομίζω θα είναι δεδομένη.
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Το παράξενο είναι ότι στην Αμερική κυκλοφόρησε μοντέλο χωρίς τον ενσωματωμένο προβολέα (AX-33), με άφαντο το μοντέλο AX-35 που είχε ανακοινωθεί τον Γενάρη ότι θα είχε προβολέα.

Στην Ευρώπη το ανάποδο. Αναμένεται η κυκλοφορία της AXP-33 (με προβολέα) χωρίς να υπάρχει καν ανακοίνωση για μοντέλο χωρίς προβολέα, ούτε ως όνομα μοντέλου.

Δεν αποκλείεται να θέλουν να κυκλοφορήσει στην Ευρώπη μόνο το μοντέλο με προβολέα. Ίσως εξηγείται αυτό από τις πωλήσεις των camcorders στην Αμερική, που παραμένει σταθερή, ενώ στην Ευρώπη με τη μεγαλύτερη επικράτηση των υβριδικών ακάθρεπτων φωτογραφικών, η αγορά των βιντεοκαμερών έχει συρρικνωθεί.

Μια σύγκριση με FZ1000. Content is king! :flipout:

https://www.youtube.com/watch?v=UkSdpntG1w8
 
Last edited:

VetNik

AVClub Addicted Member
1 February 2008
1,498
Το διευρυμένο IBIS της Olympus με το κατά 10% crop της ηλεκτρονικής υποβοήθησης που θολώνει τα frames εννοείς; Το οποίο είναι εξαρχής 1080p;
Με την AXP33 τραβάς 4K και μπορείς να κάνεις εκ των υστέρων αυτούσιο 1080 crop στο post.

Σε συγκριτικό που σίγουρα θα γίνει με την E-M5II θα έχει ενδιαφέρον να δούμε πώς συγκρίνονται τα δύο συστήματα σταθεροποίησης αυτούσια (1080 προς 1080) και πώς με 1080 από Olympus vs 1080 της AXP33 μετά από stabilized crop στο post.
Επίσης τι τεχνουργήματα παρουσιάζει το μεν και το δε.
Σε ευκρίνεια η υπεροχή του 4Κ νομίζω θα είναι δεδομένη.

στο Mode χωρις την ηλεκτρονικη οι διαφορες σε Video ειναι ελαχιστες.
τωρα αν παρεις 4κ να κροπαρεις σε ποστ και να σταθεροποιεις εκει, μαλλον χανει την ουσια της η αγορα camcorder...
τεσπα, ο καθεις με τις αναγκες του.
εγω ψαχνω για σταθεροποιηση και slow mo συμπληρωματικα στην bmpcc. ισως μου κανει και η sony.
να δω πως θα ταιριαξω τα χρωματα...