"θολές" φωτογραφίες, σαν ξεθωριασμένες - γιατί;

Nickbmw

Established Member
22 February 2014
208
Χαιρετώ τα μέλη του club. Είχα μια απορία και είπα να ρωτήσω μιας και είμαι αρχάριος με την φωτογραφία ακόμα. Η κάμερα μου είναι μια Sony A58, την οποία χρησιμοποιώ με τον κιτ φακό 18-55 και έναν Minolta 28-105 AF. Κάποιες φωτογραφίες μου βγαίνουν θολές, σαν ξεθωριασμένες, και δεν ξέρω τον λόγο. Κυρίως αυτές που είναι ζουμαρισμένες πιο πολύ. Είναι κάποιο λάθος στις ρυθμίσεις μου, ή υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την κάμερα ή τον φακό;

Παραδείγματα.
Aυτή φαίνεται οκ :

DSC00648_zpsgwosjwpd.jpg


Αυτή έτσι κι έτσι :

DSC00609_zps3nleoclp.jpg



Και σε αυτήν φαίνεται έντονα το "πρόβλημα" στο οποίο αναφέρομαι, σαν "ξεθωριασμένη" :

DSC00632_zpskgp27tik.jpg




Είναι πρόβλημα στην κάμερα ή τον φακό, ή κάνω εγώ κάτι λάθος;; Αυτές είναι όλες σε auto mode στην κάμερα.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,328
Αθήνα
Κατ' αρχήν και στις τρεις οι συνθήκες φωτισμού δεν είναι ότι καλύτερο, οπότε θέλει προσοχή στις ρυθμίσεις της μηχανής - στο auto μόνο κατά τύχη θα βγεί φωτογραφία της προκοπής. Πάμε παρακάτω, στην τρίτη αυτό που λες "ξεθώριασμα" προφανώς αναφέρεται στον περιβάλλοντα χώρο - όχι στο πρόσωπο που είναι υποφερτό. Δεν είναι ξεθώριασμα αλλά το bokeh: όταν τα θέματα έχουν μεγάλη απόσταση μεταξύ τους, τα πίσω είναι εκτός εστίασης και γι αυτό φαίνονται θολά. Μπορείς εν μέρει να το αποφύγεις κλείνοντας περισσότερο το διάφραγμα.
Θα σου έλεγα να ξεκινήσεις το διάβασμα εδώ: http://avclub.gr/forum/showthread.php/56579-%CE%92%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%91%CF%81%CF%87%CE%AD%CF%82-%CE%A6%CF%89%CF%84%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%91%CF%81%CF%87%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%82 Ως γνωστόν τα αγαθά κόποις κτώνται... :a0210:
 

Nickbmw

Established Member
22 February 2014
208
Κατ' αρχήν και στις τρεις οι συνθήκες φωτισμού δεν είναι ότι καλύτερο, οπότε θέλει προσοχή στις ρυθμίσεις της μηχανής - στο auto μόνο κατά τύχη θα βγεί φωτογραφία της προκοπής. Πάμε παρακάτω, στην τρίτη αυτό που λες "ξεθώριασμα" προφανώς αναφέρεται στον περιβάλλοντα χώρο - όχι στο πρόσωπο που είναι υποφερτό. Δεν είναι ξεθώριασμα αλλά το bokeh: όταν τα θέματα έχουν μεγάλη απόσταση μεταξύ τους, τα πίσω είναι εκτός εστίασης και γι αυτό φαίνονται θολά. Μπορείς εν μέρει να το αποφύγεις κλείνοντας περισσότερο το διάφραγμα.
Θα σου έλεγα να ξεκινήσεις το διάβασμα εδώ: http://avclub.gr/forum/showthread.php/56579-%CE%92%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%91%CF%81%CF%87%CE%AD%CF%82-%CE%A6%CF%89%CF%84%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%91%CF%81%CF%87%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%82 Ως γνωστόν τα αγαθά κόποις κτώνται... :a0210:

Σε ευχαριστώ. Έχω κάνει το απαραίτητο διάβασμα, οπότε γνωρίζω τι ειναι το bokeh, διάφραγμα (f), να εστίασω, κάποιες φορές που το auto focus δεν εστιαζει εκεί που θέλω χρησιμοποιώ και focus peasking. Mάλλον δεν το εξήγησα εγώ σωστά. Η φωτό (ολόκληρη) "ασπρίζει" λίγο. Σήμερα έβγαλα κάποιες ακόμα (πάλι στο auto) και έτυχε μια περίπτωση ενδεικτική που η μια ειναι σωστή και η άλλη "ασπρίζει". Χρησιμοποιώ το auto όταν θέλω να βγάλω φωτό σχετικά γρήγορα χωρίς να παίζω με τις ρυθμίσεις, άλλες φορές δουλεύω πλήρως manual.

Σωστή :

DSC00798_zpsl5oe9w1f.jpg


"Προβληματική" :

DSC00799_zpsdwvclmk5.jpg
 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
Δεν ανεβαζεις και τα Exif από τις παραπάνω φώτο για να έχουν οι ειδικοί μία καλύτερη εικόνα;
Επίσης τραβάς σε jpeg ή RAW? Μήπως κατά την επεξεργασία χρησιμοποιείς λάθος χρωματικά προφίλ;

Χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις πιστεύω πως η α58 μπορεί να δώσει πολύ καλύτερες φωτογραφίες.
Τραβάς και στο αυτόματο ρε γμτ και είναι δύσκολο να βγάλει κάποιος συμπέρασμα.
Το πρώτο που μου περνάει από το μυαλό είναι ότι η περισσότερες φαίνονται ανεστίαστες (πέρα από το πρόβλημα της οξύτητας, αντίθεσης κλπ). Μήπως τραβάς σε μεγάλα ISO και η μηχανή μετά χρησμιποιεί υπερβολικό noise reduction και στις κάνει έτσι;
Επίσης δοκίμασες να κάνεις factory reset και μετά να κανεις δοκιμαστικές λήψεις; Στην αρχή με φως ημέρας να δεις πως θα σου βγουν.
 

Nickbmw

Established Member
22 February 2014
208
Kώστα, δεν κάνω κάποια επεξεργασία, τις παίρνω απευθείας σε jpeg από την κάμερα. (raw δεν χρησιμοποιώ). Η πάνω φωτογραφία (με το άλογο) είναι iso200, f4.5, 1/250sec, 140mm. H κάτω είναι iso160, f5.0, 1/250sec, 150mm. Τραβηγμένες με tokina 70-210 af. (ενταξει δεν ειναι κανα φοβερός φακός, από τους 3 που έχω είναι ο χειρότερος). Ο κιτ 18-55 βγάζει τις πιο κοφτερές φωτό, αλλά με λίγο ψυχρά χρώματα. Ο Minolta 28-105 δεν είναι τόσο κοφτερός αλλά δίνει πανέμορφα χρώματα, και ο tokina είναι λύση ανάγκης για ζουμ μέχρι να μπορέσω να πάρω κάτι καλύτερο. Το πρόβλημα εμφανίζεται κυρίως με τον Tokina, αλλά καμιά φορά συμβαίνει και με τους άλλους 2. Μάλλον πρέπει να σταματήσω να χρησιμοποιώ το auto μάλλον να δω αν θα παραμείνει το "πρόβλημα";

Άλλα παραδείγματα, αυτή τη φορά με τον Minolta (προσωπικά μου φαίνονται καλές, δεν ξέρω τι λένε όμως οι πιο έμπειροι):

iso100, f5.0, 1/320, 85mm
DSC00738_zps0hiyvypx.jpg


iso100, f7.1, 1/500, 105mm
DSC00712_zpsrd6gbegx.jpg
 

DOOM_NX

Senior Member
17 January 2010
488
Καρδίτσα
Εγώ γιατί δε βλέπω κάποιο πρόβλημα ουσιαστικό; Όντως φαίνεται να παίζει μια μικρή διαφορά στο saturation στις εικόνες με τα άλογα, αλλά μέχρι εκεί. Τράβα σε RAW για να μπορέσεις να δεις αν είναι θέμα φακού/αισθητήρα ή post-processing από την κάμερα. Έχε στο νου σου ότι στους περισσότερους φακούς, όσο πιο πολύ ζουμάρεις τόσο περισσότερο υποφέρει το contrast και η οξύτητα, ενώ αυξάνονται οι χρωματικές εκτροπές.
http://www.cambridgeincolour.com/tutorials/lens-quality-mtf-resolution.htm
 

costas_

Supreme Member
13 May 2014
4,681
Around the world
Θα πρότεινα να καθαρίσεις σωστά τους φακούς σου και κάνεις μια δοκιμή με καλές συνθήκες φωτισμού (ούτε καταμεσήμερο, ούτε και μισοσκόταδα), με μέσο εύρος (εαν χρησιμοποιείς zoom) και διάφραγμα στην μέγιστη απόδοση της οξύτητας του φακού (2-3 stop από το όριο). Φυσικά RAW αρχεία και εαν δεν πάρεις άριστα αποτελέσματα θα πρέπει να εξετάσεις τον φακό σου. Επανέλαβε τα ίδια με έναν δεύτερο φακό και θα καταλάβεις τι συμβαίνει.