Περί espresso... (μηχανές, μύλοι, εκχύλιση και άλλα όμορφα)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

profchaos

AVClub Addicted Member
24 February 2009
2,030
Hellas
Καλησπέρα σας.

AVClub Cafe αρα θα είστε και ειδικοί στις καφετιέρες :)

Λοιπόν ψάχνω μια budget εως 120 ευρώ καφετιέρα Espresso για αλεσμένο καφέ.

Απο τι βλέπω υπάρχουν 3 επιλογές σε αυτό το εύρος τιμής και σας τις παραθέτω κατα αύξουσα τιμή.

1) H σειρά της Delonghi EC ξεκινάει απο 80 έως 120 ευρώ. https://www.skroutz.gr/c/437/kafeti...t-Αλεσμένος.html?keyphrase=καφετιέρα+espresso

Είδα στο youtube την EC 155 και καθώς έβγαζε καφέ έτρεμε ολόκληρη και μαζί και το φλιτζάνι. Αυτό μου έδωσε την αίσθηση οτι δεν είναι τόσο στιβαρή ως κατασκεύή.

2) Η σειρά της Philips Saeco ξεκινάει απο 100 έως 120 ευρώ με διαφορετικούς κωδικούς . Δεν ξέρω ωστόσο τι διαφορές έχουν αυτοι οι κωδικοί.
Την είδα και live στο youtube και με εντυπωσιάσε η καλή ποιότητα κατασκευής.

3) Gaggia gran style
στα 120 ευρώ περίπου https://www.skroutz.gr/s/3047960/Gaggia-Gran-Style-RI8323.html
Για την gaggia δεν βρήκα βίντεο να την δώ.
Διάβασα βέβαια κάτι που με ανησύχησε στις αξιολογήσεις του skroutz. Οτι κάθε φορά που φτιάχνεις καφέ θέλει εξαέρωση απο το μποιλερ. Τουλάχιστον αυτο έγραφε ενας χρήστης. Στο manual της δεν μπορεσα να βρώ κάτι τέτοιο πάντως.


Ποια απο αυτές τις 3 μηχανές. Gaggia και philips φαντάζομαι οτι πρέπει να είναι παρόμοιες μιας και η gaggia εχει εξαγοραστεί απο Philips όπως διάβασα.

Με ενδιαφέρει να εχει δυνατή πίεση και γενικότερα καλό service σε περίπτωση που χρειαστώ κάτι.

Ευχαριστώ.
 

vforvendetta85

Supreme Member
29 December 2012
3,190
Απάντηση: Επιλογή εσπρεσιέρας για αλεσμένο καφέ εως 120 ευρώ.

Αυτές δεν τις ξέρω. Krups έχω, όπως και άλλοι 2 φίλοι μου και είμαστε υπερευχαριστημένοι, ΕΚΤΟΣ από το μαρκούτσι για καπουτσίνο (αυτό που σου ζεσταίνει το γάλα ή φτιαχνεις σοκολάτα κλπ.). Είναι πιασμένο με 3 πλαστικά και λόγω των πίεσης και επειδή κρατιούνται από σίδερο, σπάνε σχετικά εύκολα. Το κόστος αυτού 12 ευρώ. Μια φορά το πλήρωσα και ξαναέσπασε μέσα στο τρίμηνο.

Πάμε τώρα σε αυτές που είδες. Τα bar μια χαρά είναι και αυτό με τους κωδικούς μην πολυδίνεις σημασία. Μπορεί το ένα μοντέλο να είναι π.χ ματ μαύρο και το άλλο μαύρο-ασημί και να αλλάζουν τον κωδικό. Για οικιακή χρήση μια χαρά είναι όλες αυτές και να σου πω θα έπαιρνα την delonghi καθώς δεν πιστεύω πως τα +30 ευρώ αξίζουν. Από κει και πέρα εστιάζεις στην ποιότητα κατασκευής και κάποια άλλα εργονομικά όπως π.χ αν δέχονται φακελάκια καφέ (θα σε βολέψει αν περιμένεις κόσμο σπίτι), αν χρειάζεται να κάνεις επίπεδο τον καφέ όταν το βάζεις στην υποδοχή ή έχει αυτόματο σύστημα.
 

nutsis

AVClub Enthusiast
25 November 2006
776
Κερκυρα
Απάντηση: Επιλογή εσπρεσιέρας για αλεσμένο καφέ εως 120 ευρώ.

Χωρίς καμια διάθεση να σε απογοητεύσω, για αλεσμένο καφέ χρειάζεσαι μύλο, και αυτο δεν θα το αποφύγεις.
Επίσης με αυτά τα μοντελα που γράφεις, στην καλύτερη περίπτωση, να κάνεις έναν μετριο καφέ.
Το καταλαβαίνω ότι ακούγομαι δυσάρεστος, αλλά τα γράφω για να μην πετάξεις τα λεφτά σου, ειναι κρίμα.
Σε αυτα τα χρήματα, αν δεν έχεις απαιτητικό ουρανίσκο, και κάνεις 1 το πολύ 2 καφεδες την ημέρα, διάλεξε μια καψουλομηχανή.
Αν πληρώνεις κάποια χρηματα για καφέδες που θελεις να τα μειώσεις και έχεις απαιτησεις από αυτο που παραγεις στο σπίτι, δες το μακροπρόθεσμα και θεώρησε το επένδυση.
Αν σκεφτεσαι καποιου ειδους πειραματισμό, και ανάλογα προχωράς, ετοιμάσου για οικονομικό πόνο.
Κοίτα τα ακόλουθα φόρουμ, διάβασε ότι αναφέρεται σε εισαγωγικά setup. Υπόψιν ότι σε αυτες τις κοινότητες η κάψουλα ειναι κάτι σαν τον οξαποδώ (και συμφωνώ).

http://www.greekespresso.gr/forum/index.php
http://coffeeheat.gr/index.php

Δες τι θα πρέπει να παράγεις για να αξίζει τον κόπο να λερώσεις το φλυτζάνι.
https://www.youtube.com/watch?v=PomMLK87g1M#t=22
Καλή τύχη.
 
Last edited:

profchaos

AVClub Addicted Member
24 February 2009
2,030
Hellas
Re: Επιλογή εσπρεσιέρας για αλεσμένο καφέ εως 120 ευρώ.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Η αγορά δεν είναι για μένα οπότε δεν μπορώ να ανέβω πιο πάνω. Εγω προσωπικά θα αγόρασα την gaggia classic ή μια μέχρι 300 - 350 ευρώ.
Αργότερα θα το κάνω μιας και έχω εθιστεί με τον espresso.

Οσο για τον αλεσμένο υπαρχει και έτοιμος αλεσμένος. Σίγουρα τα αρώματα και η γεύση δεν ειναι ίδια με αυτη του μύλου.

Ψαχνω μια αξιοπρεπή λύση η οποία θα μου δώσει αξιοπρεπή καφέ. Το ξέρω οτι αυτες οι καφετιέρες δεν κάνουν τον ιδανικό εσπρεσσο. Αλλωστε δεν εχω τόσες απαιτήσεις.

Εχω ηδη μια φθηνιάρικη arielli 130bs των 40 ευρώ η οποία βγάζει εξαιρετικό καφε και καιμάκι. Εφάμιλο με αυτο που πίνω στις καφετέριες . Φτιάχνω κάθε μέρα 3-4 εσπρέσσο * 8 μήνες που την έχω.

Εχω δοκιμάσει 10άδες καφέδες απο nespresso με κάψουλες διαφορων ποικιλιών . Η αριέλι των 40 ευρώ κάνει μακράν καλύτερο και πιο πλούσιο καιμάκι και μου δίνει την ευελιξία να αγοράσω οτι καφέ θέλω . αλεσμένο ή μη.

Θα ανεβάσω και ενα video review στο youtube κάποια στιγμή.


Ενολίγης βλέπω οτι σε αυτο το price range δεν υπάρχει άλλη επιλογή.

Μάλλον θα πάω σε philips saeco poemia 8425 στα 125 ευρώ .

Θα πήγαινα στην Delonghi EC 155 με 85-90 ευρώ εαν δεν έβλεπα οτι ταρακουνιέται ολόκληρη οταν κάνει καφέ. Ακομη και το φλυτζάνι φεύγει απο τη θέση του στην αρχή.Μου εκανε αρνητική εντύπωση.
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού
Απάντηση: Επιλογή εσπρεσιέρας για αλεσμένο καφέ εως 120 ευρώ.

arielli 130bs,αυτη παντως πρεπει να εγινε αναρπαστη,δεν τη βρισκω πουθενα.
 
Απάντηση: Re: Επιλογή εσπρεσιέρας για αλεσμένο καφέ εως 120 ευρώ.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Η αγορά δεν είναι για μένα οπότε δεν μπορώ να ανέβω πιο πάνω. Εγω προσωπικά θα αγόρασα την gaggia classic ή μια μέχρι 300 - 350 ευρώ.
Αργότερα θα το κάνω μιας και έχω εθιστεί με τον espresso.

Οσο για τον αλεσμένο υπαρχει και έτοιμος αλεσμένος. Σίγουρα τα αρώματα και η γεύση δεν ειναι ίδια με αυτη του μύλου.

Ψαχνω μια αξιοπρεπή λύση η οποία θα μου δώσει αξιοπρεπή καφέ. Το ξέρω οτι αυτες οι καφετιέρες δεν κάνουν τον ιδανικό εσπρεσσο. Αλλωστε δεν εχω τόσες απαιτήσεις.

Εχω ηδη μια φθηνιάρικη arielli 130bs των 40 ευρώ η οποία βγάζει εξαιρετικό καφε και καιμάκι. Εφάμιλο με αυτο που πίνω στις καφετέριες . Φτιάχνω κάθε μέρα 3-4 εσπρέσσο * 8 μήνες που την έχω.

Εχω δοκιμάσει 10άδες καφέδες απο nespresso με κάψουλες διαφορων ποικιλιών . Η αριέλι των 40 ευρώ κάνει μακράν καλύτερο και πιο πλούσιο καιμάκι και μου δίνει την ευελιξία να αγοράσω οτι καφέ θέλω . αλεσμένο ή μη.

Θα ανεβάσω και ενα video review στο youtube κάποια στιγμή.


Ενολίγης βλέπω οτι σε αυτο το price range δεν υπάρχει άλλη επιλογή.

Μάλλον θα πάω σε philips saeco poemia 8425 στα 125 ευρώ .

Θα πήγαινα στην Delonghi EC 155 με 85-90 ευρώ εαν δεν έβλεπα οτι ταρακουνιέται ολόκληρη οταν κάνει καφέ. Ακομη και το φλυτζάνι φεύγει απο τη θέση του στην αρχή.Μου εκανε αρνητική εντύπωση.

Είμαι στην ίδια φάση με εσένα.

Ξεκίνησα με μια nespresso των 50ευρώ αλλά εκτός από το αυξημένο κόστος δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα.
Πήρα μια arielli με 37.5ευρώ (δε θυμάμαι μοντέλο) από την οποία είμαι ευχαριστημένος αλλά με χαλάει το container του νερού στο οποίο αν αφήσω το νερό μέσα κάποιες ώρες μετά μου μυρίζει πλαστικίλα. Δε καθαρίζει με τίποτα το άτιμο, οπότε βάζω όσο νερό χρειάζομαι όταν το χρειάζομαι και πετάω το υπόλοιπο. Επίσης κάθε φορά που κάνω καφέ περνάω μια δόση-πλύσιμο στο φλυτζάνι για να φύγει ότι έχει μέσα.

Πήρα και καφέ lavazza-σπυρί από τα lidl προσφορά με 9,90 το κιλό και είμαι τζετ (είχα μύλο από παλιά και κάθε 2 μέρες αλέθω).


Θέλω να πάρω μια καλύτερη μηχανή περισσότερο από όλα για το θέμα της πλαστικίλας στην οσμή του νερού, αλλά και γιατί...το δουλεύω το εργαλείο! (στη δουλειά κάτω από 8 εσπρεσάκια τη μέρα δε πέφτω).


στο σάητ που ανέφερε ο φίλος έχω μπει, είναι χειρότερα από το να μπεις στο aca και να ρωτάς για το ποια είναι η καλύτερη δειγματοληψία για να ριπάρεις Mp3... :flipout:
 

nutsis

AVClub Enthusiast
25 November 2006
776
Κερκυρα
Απάντηση: Επιλογή εσπρεσιέρας για αλεσμένο καφέ εως 120 ευρώ.

Στέργιε, τα πραγματα ειναι σχετικα απλά.
Για να φτιαξει κάποιος αξιοπρεπή καφε χρειάζεται ενα πεντακοσάρικο τουλάχιστον.
Μια gaggia classic 2014 η μια baby και ενα μυλο που έχουν ένα 500άρικο περίπου (εμενα δεν μου αρεσει αυτη η σύνθεση).
Από κει και πέρα έχει να κάνει με την παλαβομαρα του καθενα και κατά πόσο μπορεις να ξεχωρίσει γευσεις, επιγευσεις και αρωματα.
Πάντως το ελάχιστο ειναι η gaggia, και το ταβάνι (σε φυσιολογικα επίπεδα) πάει γυρω στα 3 χιλιάρικα.
Αναμεσα σε αυτα παιζουν πολλά, και αν υπολογίσουμε και μεταχειρισμένα, υπάρχουν συνθέσεις για όλους.
Το θέμα ειναι ποσο αξιζει για το καθένα αυτος ο ρημαδο καφές..
 

profchaos

AVClub Addicted Member
24 February 2009
2,030
Hellas
Re: Απάντηση: Re: Επιλογή εσπρεσιέρας για αλεσμένο καφέ εως 120 ευρώ.

Είμαι στην ίδια φάση με εσένα.

Ξεκίνησα με μια nespresso των 50ευρώ αλλά εκτός από το αυξημένο κόστος δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα.
Πήρα μια arielli με 37.5ευρώ (δε θυμάμαι μοντέλο) από την οποία είμαι ευχαριστημένος αλλά με χαλάει το container του νερού στο οποίο αν αφήσω το νερό μέσα κάποιες ώρες μετά μου μυρίζει πλαστικίλα. Δε καθαρίζει με τίποτα το άτιμο, οπότε βάζω όσο νερό χρειάζομαι όταν το χρειάζομαι και πετάω το υπόλοιπο. Επίσης κάθε φορά που κάνω καφέ περνάω μια δόση-πλύσιμο στο φλυτζάνι για να φύγει ότι έχει μέσα.

Πήρα και καφέ lavazza-σπυρί από τα lidl προσφορά με 9,90 το κιλό και είμαι τζετ (είχα μύλο από παλιά και κάθε 2 μέρες αλέθω).


Θέλω να πάρω μια καλύτερη μηχανή περισσότερο από όλα για το θέμα της πλαστικίλας στην οσμή του νερού, αλλά και γιατί...το δουλεύω το εργαλείο! (στη δουλειά κάτω από 8 εσπρεσάκια τη μέρα δε πέφτω).


στο σάητ που ανέφερε ο φίλος έχω μπει, είναι χειρότερα από το να μπεις στο aca και να ρωτάς για το ποια είναι η καλύτερη δειγματοληψία για να ριπάρεις Mp3... :flipout:


Ολες είχαν το ίδιο πρόβλημα. Οτι πληρώνεις άλλωστε παίρνεις.

Την έχω κοντά 8 μήνες και εχει φύγει η μυρωδιά . Βέβαια την "πλάκωσα" στα καθαριστικά απο την αρχή. Αν εχεις πλυντήριο πιάτων μη τον λυπηθείς τον κάδο και πέτα τον μέσα.

Προσοχή τεράστια

Το ΠΛΑΙΣΙΟ έχει φέρει μια ίδια αλλά με άλλη στάμπα και είναι ολες σκάρτες! Είχα δοκιμάσει να αγοράσω άλλη μια απο το Πλαίσιο και εγιναν 3 αλλαγές .

Στην αρχή νόμιζα οτι ημουν άτυχος με την πρώτη αλλά δυστηχώς και οι αλλες 2 μέσα σε λιγότερο απο μηνα είχαν θέμα με την πίεση.

Οπότε μακριά απο του Πλαισίου. τελικά δεν έχουν καμία σχέση με την arieli που έφερε το e-shop άσχετα εαν είναι ίδιες εξωτερικά.

Επίσης είναι τόσο αντιεπαγγελματίες που αντι να την αποσύρουν παιδεύουν τον κόσμο .
 

profchaos

AVClub Addicted Member
24 February 2009
2,030
Hellas
Re: Επιλογή εσπρεσιέρας για αλεσμένο καφέ εως 120 ευρώ.

Τελικά επιλέχθηκε η Philips aroma.

Εντυπώσεις θα μάθω οταν την χρησιμοποιήσει το άτομο για το οποίο προοριζόταν.

Οι πρώτες εντυπώσεις ειναι εξαιρετικές τόσο για την ποιόητητα κατασκευής όσο και για το καιμάκι της.
 

profchaos

AVClub Addicted Member
24 February 2009
2,030
Hellas
Re: Επιλογή εσπρεσιέρας για αλεσμένο καφέ εως 120 ευρώ.

Να και ο πρώτος καφές απο την σαεκο αρόμα.

Το καιμάκι ειναι πλούσιο και η γεύση του καφέ δεν πικρίζει (χωρίς ζάχαρη πάντα)

Μου φαίνεται θα την τσιμπίσω κι εγώ :)
 

Attachments

  • Saeco Aroma.jpg
    Saeco Aroma.jpg
    213.6 KB · Views: 838

osatosa

Supreme Member
28 March 2011
5,639
Πάτρα
Re: Επιλογή εσπρεσιέρας για αλεσμένο καφέ εως 120 ευρώ.

Έχω μια Saeco εδώ και 30 περίπου χρόνια ... μεταλλική αξιόλογου βάρους για τριμμένο καφέ. Κάποτε είχα και μύλο καφέ δίπλα της αλλά πολύ βαβούρα και με τα χρόνια βαρέθηκα. Τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιώ εσπρεσιέρες χάρτινης κάψουλας που προμηθεύομαι από φιλική εταιρία στο Bari (30 περίπου-150 κάψουλες) . Οι μηχανές που προωθούσε η εταιρία αυτή ήταν της Spinel http://www.spinel.it/it/ καλές μηχανές με χωριστά boiler για καφέ και ατμό και μεταλλικά μέρη, και τελευταία λόγω κόστους τις frog http://www.podmerchant.com/espresso-machines/didiesse/frog-report.html
Τώρα το αν είναι καλύτερα να χρησιμοποιείς αλεσμένο καφέ ή κάψουλες είναι μια ιστορία που σηκώνει πολύ συζήτηση.
Το σίγουρο είναι ένα:
Όλες αυτές οι μηχανές δεν έχουν την δυνατότητα να ανεβάσουν πραγματικά τις πιέσεις που ανεβάζουν οι επαγγελματικές μεγάλες μηχανές που βλέπουμε στις καφετέριες και οι οποίες απαιτούνται για την εξαγωγή καλού και αρωματικού καφέ εσπρέσσο. Όποτε αφού αρχίζεις τους συμβιβασμούς .........
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Re: Επιλογή εσπρεσιέρας για αλεσμένο καφέ εως 120 ευρώ.

Στις μηχανές espresso ένα είναι το όνομα, Jura.

Απολαμβάνεις καφέ. Το μειονέκτημά τους ένα και μοναδικό..... Η τιμή τους.....


http://www.skroutz.gr/c/437/kafetieres.html?from=catspan&keyphrase=jura



large_big_c50.jpg
 

stel67

Moderator
Staff member
30 March 2013
8,913
Αθήνα
Απάντηση: Επιλογή εσπρεσιέρας για αλεσμένο καφέ εως 120 ευρώ.

Η μηχανή του espresso πρεπει να δίνει 8 με 9 bar. Τα περισσότερα bar καταστρέφουν τον καφέ, εκτός κι αν τον πίνεις με 3 κουταλιές ζάχαρη και μισό λίτρο γάλα.
Αυτές οι μηχανές είναι ο καλύτερος τροπος να πετάξεις τα λεφτά σου.
Καλύτερα μπρίκι και Ελληνικός.
 

stel67

Moderator
Staff member
30 March 2013
8,913
Αθήνα
Απάντηση: Επιλογή εσπρεσιέρας για αλεσμένο καφέ εως 120 ευρώ.

8 με max 10 bar για την ακρίβεια είναι το σωστο εύρος πίεσης. Μεγαλύτερες πιέσεις είναι για αμμοβολή όχι για καφέ.
 

Στέλιος Π.

Supreme Member
Re: Επιλογή εσπρεσιέρας για αλεσμένο καφέ εως 120 ευρώ.

Σωστο.

Παιζουν παρα πολλα τεχνικα ρολο για τον καφε που θα παραχθει.

Πιεση, θερμοκρασια νερου, μεγεθος κοκκου, ροη. Ακομα και η θερμοκρασια του φλυτζανιου.
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Re: Απάντηση: Επιλογή εσπρεσιέρας για αλεσμένο καφέ εως 120 ευρώ.

8 με max 10 bar για την ακρίβεια είναι το σωστο εύρος πίεσης. Μεγαλύτερες πιέσεις είναι για αμμοβολή όχι για καφέ.

Εχεις δει μηχανή espresso κάτω από 15bar; :chinscratch:

Εδώ κάποια νέα μοντέλα βγαίνουν με 19bar.....
 

profchaos

AVClub Addicted Member
24 February 2009
2,030
Hellas
Re: Απάντηση: Επιλογή εσπρεσιέρας για αλεσμένο καφέ εως 120 ευρώ.

8 με max 10 bar για την ακρίβεια είναι το σωστο εύρος πίεσης. Μεγαλύτερες πιέσεις είναι για αμμοβολή όχι για καφέ.

Ολες 15 bar και άνω δίνουν πάντως. Γιατι να μη δίνουν 8-10 bar εαν γίνεται καλύτερος καφές;
 

stel67

Moderator
Staff member
30 March 2013
8,913
Αθήνα
Απάντηση: Επιλογή εσπρεσιέρας για αλεσμένο καφέ εως 120 ευρώ.

Κι εγώ έτσι πίστευα. Οτι τα πολλά bar δίνουν καλύτερο καφέ. Μεγάλο λάθος.
Στον espresso πρέπει να βγουν στο φλυτζάνι τα έλαια του καρπού κι όχι η πικρίλα από το καβουρδισμένα τσόφλι.
Ο εσπρέσσο έχει ορισμό: νερό θερμοκρασίας 90 με 92 βαθμούς, περνάει με πίεση 8 με 10 bar απο φρεσκοτριμένα 6 με 8 γρ. καφέ για να δώσει σε 25 με 30 δευτερόλεπτα 25 ml καφέ. Οι ακριβές μηχανές αυτά εξασφαλίζουν.
Τα πολλά bar βοηθάνε ένα μπαγιάτικο καφέ, συνήθως καμμένο στο καβούρδισμα, κομμένο πριν μήνες να ξεπλύνει οτι καμμένο λάδι έχει μείνει στο καφέ (γι αυτό και η πικρίλα) και να βγάλει μερικές φουσκάλες που μοιάζουν με καϊμάκι.