Σκέφτομαι για Άγιο Όρος...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Greg61

Senior Member
Η πρώτη φορά που είχα πάει ήταν 13 με 16 Μαρτίου 2010, παρέα μα το Βλάση, τον Τάσο και το Δημήτρη τον Diol, που δέν είναι πιά κοντά μας...
Φωτογραφίες μου εκείνης της εκδρομής, υπάρχουν εδώ: https://picasaweb.google.com/109096144542565500830/MountAthos13160310?noredirect=1

Υπάρχει διάθεση να ξαναπάμε;
Ημνίες απο μένα ανοιχτές, όπως βολεύονται οι περισσότεροι.
 

costas_

Supreme Member
13 May 2014
4,649
Around the world
Re: Σκέφτομαι για Άγιο Όρος μετά το Πάσχα...

Τι μου θύμησες τωρα με την αναφορά στον Δημήτρη ..

Μακάρι να μπορούσα να έλθω. Θα προσπαθήσω όμως ..
 

makfil

Supreme Member
12 September 2010
4,095
Φιλοθέη/Γλυφάδα
Απάντηση: Σκέφτομαι για Άγιο Όρος μετά το Πάσχα...

Στα τέλη της δεκαετίας του '90 και την επόμενη δεκαετία συμμετείχα, με μια παρέα 6-7 μηχανικών από την Αθήνα, στο ετήσιο προσκύνημα στο Άγιο Όρος, ένας εκ των οποίων αναλάμβανε όλη την οργάνωση, από τις μονές διανυκτέρευσης μέχρι και το ταξί (;;; ) που μας παραλάμβανε από τη Δάφνη για να μας μεταφέρει στη μονή διανυκτέρευσης και κάθε μέρα από τη μια μονή στην επόμενη, δεδομένου ότι, σε μερικές περιπτώσεις, οι αποστάσεις είναι μεγάλες.

Σε όλη αυτή την περίοδο καταφέραμε να επισκεφθούμε σχεδόν όλες τις μονές, μερικές από τις οποίες, περισσότερες φορές αφού αφενός θεωρούνται κομβικές, για τη γεωγραφία της περιοχής, αφετέρου διαθέτουν τις στοιχειώδεις υποδομές για την παραμονή του προσκυνητή, έστω και για μια μέρα. Είχα αναλάβει το ρόλο της καταγραφής όλων των στοιχείων κάθε προσκυνήματος, από την αναχώρηση από Αθήνα μέχρι την επιστροφή, (διαδρομές, εντυπώσεις, εμπειρίες θετικές και αρνητικές, χαρακτηριστικά κάθε μονής, διαμονή σε αίθουσες μεγάλες με πολλούς προσκυνητές αλλά και σε "ξενώνες" για δύο το πολύ άτομα κλπ), με σημειώσεις που τις εμπλούτιζα με αρκετές από τις φωτογραφίες που τραβούσαν τα μέλη της παρέας, και μοίραζα σε κάθε μέλος το τευχίδιο που εκτύπωνα.

Συμπερασματικά, με βάση την εμπειρία αυτή, νομίζω ότι ένα παρόμοιο εγχείρημα χρειάζεται μια πολύ καλή προετοιμασία, για μια ομάδα 6-7 το πολύ ατόμων, που θα είναι προετοιμασμένα να αντιμετωπίσουν ακόμη και δύσκολες καθημερινές συνθήκες (πχ καθημερινή υγιεινή και καθαριότητα, διαβίωση, εγερτήριο στις 04.00 κλπ).
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Re: Σκέφτομαι για Άγιο Όρος μετά το Πάσχα...

Προσωπικά μπορώ να συμμετάσχω και να οργανώσω το προσκύνημα, γιατί περί προσκυνήματος πρόκειται, όλα τα άλλα έπονται, στα τέλη Ιουνίου αρχές Ιουλίου και στα μέσα Σεπτεμβρίου. Καλό είναι η ομάδα να είναι 4-5 το πολύ άτομα για να μην χαλούμε την ησυχία των μονών και να μπορούμε να φωτογραφίσουμε χωρίς πρόβλημα. Αν τα μέλη είναι παραπάνω, καλύτερα να δημιουργηθούν δυο ομάδες, που να κινούνται παράλληλα.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Re: Σκέφτομαι για Άγιο Όρος μετά το Πάσχα...

Θα το ήθελα πολύ, αλλά δεν μου είναι εύκολο να προγραμματίσω πολύ πριν πάμε. Ένα - ενάμισυ μήνα κι ο Θεός βοηθός. Παίζει κάτι τέτοιο?
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Re: Σκέφτομαι για Άγιο Όρος μετά το Πάσχα...

Εγώ Βλάση για αρχές Ιουλίου θα δήλωνα θετικός Θεού θέλοντος πάντα.
 

Greg61

Senior Member
Απάντηση: Re: Σκέφτομαι για Άγιο Όρος μετά το Πάσχα...

Προσωπικά μπορώ να συμμετάσχω και να οργανώσω το προσκύνημα, γιατί περί προσκυνήματος πρόκειται, όλα τα άλλα έπονται, στα τέλη Ιουνίου αρχές Ιουλίου και στα μέσα Σεπτεμβρίου. Καλό είναι η ομάδα να είναι 4-5 το πολύ άτομα για να μην χαλούμε την ησυχία των μονών και να μπορούμε να φωτογραφίσουμε χωρίς πρόβλημα. Αν τα μέλη είναι παραπάνω, καλύτερα να δημιουργηθούν δυο ομάδες, που να κινούνται παράλληλα.
Υπολόγησέ με στην ομάδα σου Βλάση, όποτε είναι...
 

makfil

Supreme Member
12 September 2010
4,095
Φιλοθέη/Γλυφάδα
Απάντηση: Σκέφτομαι για Άγιο Όρος μετά το Πάσχα...

Προτείνω τα τέλη ΙΟΥΝ επειδή η μέρα έχει τις περισσότερες ώρες και, επομένως, το σκοτάδι και το σιωπητήριο ξεκινάνε από 21.30-22.00 (σε μερικές μονές μπορείς να μείνεις λίγο ακόμη σε μια βεράντα ή ένα μπαλκόνι αλλά όχι για πολύ). Φυσικά, υπάρχει και η περίπτωση της Σκήτης (γνωρίζω μια αρκετά καλή), όπου οι λιγοστοί φιλοξενούμενοι προσκυνητές νομίζουν ότι βρίσκονται σε "ξενοδοχείο", δεδομένου ότι το ωράριο είναι αρκετά ελαστικό τόσο στην πρωινή λειτουργία και το πρωινό όσο και το βραδυνό (εννοείται ότι δεν υπάρχει μεσημεριανό).

Για τα τέλη ΙΟΥΝ είμαι και εγώ μέσα και, φυσικά, χρειάζεται αφενός συνεννόηση και οργάνωση με αυτούς που θα ξεκινήσουν από Αθήνα με 1 αυτ/το (για τον επιμερισμό των εξόδων) αφετέρου προγραμματισμός για την (υποχρεωτική για τους μη Θεσσαλονικείς) διανυκτέρευση στην Ουρανούπολη.
 

makfil

Supreme Member
12 September 2010
4,095
Φιλοθέη/Γλυφάδα
Απάντηση: Σκέφτομαι για Άγιο Όρος μετά το Πάσχα...

Την εποχή που πήγαινα κάθε χρόνο και πιστεύω ότι το ίδιο γίνεται και τώρα, επιτρέπονταν 3 διανυκτερεύσεις σε μονές, οπότε, για τους Αθηναίους, χρειάζονται 4 διανυκτερεύσεις, τουλάχιστον (η μια στην Ουρανούπολη). Οι Θεσσαλονικείς μπορούν να γλυτώσουν τη μια διανυκτέρευση εάν βρίσκονται στην Ουρανούπολη γύρω στις 08.00, για να παραλάβουν το διαμονητήριο, και να επιβιβαστούν στο ferry boat πριν τις 09.45.

http://www.ouranoupoli.gr/diamonitirio_gr.html
 

costas_

Supreme Member
13 May 2014
4,649
Around the world
Re: Σκέφτομαι για Άγιο Όρος μετά το Πάσχα...

Στους Αθηναίους υπολογίστε και εμένα.
Στα πλαίσια που αναφέρθηκαν παραπάνω, θα μπορούσα να πω ότι μου είναι εύκολο να το προγραμματίσω και να είμαι μέσα.

Για να δούμε.. θα μπορέσει άραγε να πραγματοποιηθεί ?
 

makfil

Supreme Member
12 September 2010
4,095
Φιλοθέη/Γλυφάδα
Απάντηση: Σκέφτομαι για Άγιο Όρος μετά το Πάσχα...

Όσοι δεν έχουν ασχοληθεί με την οργάνωση του προσκυνήματος, και, ειδικά, με το κλείσιμο των διαμονών σε συγκεκριμένες μονές, πρέπει να γνωρίζουν ότι δεν είναι εύκολη διαδικασία. Χρειάζεται επίμονη και χρονοβόρα προσπάθεια με τους αρμόδιους των μονών για να επιτευχθεί ο στόχος, εκτός αν υπάρχει "γνωστός" στην Κοινότητα, ο οποίος μπορεί πολύ πιο εύκολα να ρυθμίσει αυτό το θέμα.
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Re: Σκέφτομαι για Άγιο Όρος μετά το Πάσχα...

Μην ανησυχείτε για τα διαδικαστικά. Ας κανονίσουμε πόσα και ποιά γκρουπ θα πάμε και τα διαδικαστικά θα τα αναλάβω εγώ. Έχω οργανώσει πολλές εξορμήσεις και προσκυνήματα. Πραγματικά η διαδικασία είναι επίπονη, αλλά έχουμε χρόνο και θα το καταφέρουμε. Αυτό που προέχει είναι να δούμε πόσα και ποιά άτομα μπορούν να συμμετάσχουν κι αν είναι η πρώτη τους φορά ή έχουν επισκεφθεί και στο παρελθόν το Άγιο Όρος.

Το διαμονητήριο επιτρέπει 3 διανυκτερεύσεις για όλους. Αυτό είναι δεδομένο. Άρα όσοι θέλουν, μπορούν να το εκμεταλλευτούν στο έπακρο. Όσοι μπορούν δυο μέρες μόνο, μπορούν να βγουν νωρίτερα.

Για τους Αθηναίους ή τους Τηνιακούς, τέλος πάντων τους νησιώτες, η κατάσταση είναι πιο δύσκολη. Ένα αυτοκίνητο για πήγαινε έλα στην Ουρανούπολη (500+128 Χ2= 1500 χλμ θέλει 225-240 ευρώ σε καύσιμο και 60 ευρώ διόδια, άρα 300 ευρώ σύνολο. Ακόμα και 5 άτομα να είναι μέσα στο αυτοκίνητο, το έξοδο είναι σημαντικό. Και 15-16 ώρες περίπου οδήγηση σύνολο. Ίσως θα πρέπει να δείτε εναλλακτικά και την περίπτωση της Ryanair. Η διανυκτέρευση μπορεί να γίνει και στη Θεσσαλονίκη και να πάμε όλοι μαζί στην Ουρανούπολη. Π.χ. το δικό μου αυτοκίνητο φιλοξενεί 6 άτομα με αποσκευές άνετα.

Προτείνω να βάλουμε μια πάνω οροφή 8 άτομα, και μετάβαση είτε στις 27-28-29 και έξοδο στις 30 Ιουνίου, είτε μετάβαση 4-5-6 Ιουλίου και έξοδο στις 7. Η επάνοδος στην Αθήνα μπορεί να γίνει αυθημερόν την ημέρα της εξόδου. Υπάρχει ταχύπλοο που κάνει δυο φορές καθημερινά το δρομολόγιο Ουρανούπολη-Δάφνη-Ουρανούπολη. Στο πρώτο πιάνει στην Ουρανούπολη στις 10.15 και στο δεύτερο στις 12.50. Όπως βλέπετε είναι εύκολη η επάνοδος στην Αθήνα αυθημερόν.

Αν έχετε αντιρρήσεις ή άλλες προτάσεις, ας τις συζητήσουμε για 1-2 μέρες και μετά βάζουμε ψηφοφορία για τις προτιμήσεις σας για τις ημέρες του προσκυνήματος.
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Re: Σκέφτομαι για Άγιο Όρος μετά το Πάσχα...

Το θέμα του αυτοκινήτου το σκέφτομαι και εγώ σαν έσχατη λύση λόγω οικονομικού θέματος αλλά και λόγω κούρασης.
Ένα αεροπλάνο ή ένα τρένο τα θεωρώ πιο βολικά.
Επίσης με βολεύει καλύτερα 4-5-6 Ιουλίου λόγω δουλειάς γιατί χρειάζομαι και παραπάνω χρόνο για να επιστρέψω στην Τήνο.
Τελειώνοντας να πω ότι έχω σπίτι για να παραμείνω και λίγο παραπάνω στη Θεσσαλονίκη.
 

Greg61

Senior Member
Απάντηση: Σκέφτομαι για Άγιο Όρος μετά το Πάσχα...

M' ενδιαφέρει να μπώ σε γκρούπ των 3(+1) Δ/Ν. Επίσης Βλάση, στο βαθμό που αυτό είναι εφικτό, θα ήθελα να είμαι στο δικό σου γκρούπ. (Ν' αλλάζουμε και καμμιά μπαταρία και κανα φακό στις μηχανές...)

Και μιά πρόταση: Για όσους πάνε πρώτη φορά, μήπως θα ήταν καλό να κατέβουν μέχρο την άκρη, μετά τα κατουνάκια, και μετά να γυρίσουν στη Δάφνη; Υπέροχο το τοπίο για φωτογραφικές λήψεις.
 

costas_

Supreme Member
13 May 2014
4,649
Around the world
Re: Σκέφτομαι για Άγιο Όρος μετά το Πάσχα...

Είσαι πολύ οργανωτικός και αρκετά συγκεκριμένος. Με εντυπωσίασες και φυσικά συμφωνω με το πλάνο.

Η δική μου άποψη (για την μετάβαση από την Αθήνα) είναι ότι συμφέρει η αεροπορική μετάβαση στην Θεσ/νίκη με RyanAir. Υπάρχει αρκετό χρονικό διάστημα για να γίνει κράτηση οικονομικών εισητηρίων και να οργανωθεί η αποστολή με κάθε λεπτομέρεια.
 

makfil

Supreme Member
12 September 2010
4,095
Φιλοθέη/Γλυφάδα
Απάντηση: Σκέφτομαι για Άγιο Όρος μετά το Πάσχα...

Βλάση, βλέπω, με ικανοποίηση, ότι τόχεις το θέμα και θα περιορίσω την παράθεση των γνώσεων και των εμπειριών μου.

Στα τελευταία μου προσκυνήματα είχε αρχίσει τα πρώτα δρομολόγια το αρχικό ταχύπλοο, το οποίο το τιμήσαμε δεόντως, μιας και είμασταν αρκετοί για να μοιραστούμε το έξοδο. Το αυτ/το για τους Αθηναίους και λοιπούς είναι μάλλον απαραίτητο αν σκεφτούμε ότι είναι δύσκολο να συντονιστούν με τις προκαθορισμένες πτήσεις για Θεσ/νίκη σε συνδυασμό με τη μεταφορά τους στην Ουρανούπολη, αλλά αυτό είναι ένα θέμα που μπορεί να συζητηθεί και αργότερα.

Συμφωνώ για τις ημερομηνίες 27-29 και 30 έξοδο.


Edit
Όση ώρα έγραφα, αναρτήθηκαν τα υπόλοιπα posts, χωρίς να τα έχω διαβάσει.
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Σκέφτομαι για Άγιο Όρος μετά το Πάσχα...

M' ενδιαφέρει να μπώ σε γκρούπ των 3(+1) Δ/Ν. Επίσης Βλάση, στο βαθμό που αυτό είναι εφικτό, θα ήθελα να είμαι στο δικό σου γκρούπ. (Ν' αλλάζουμε και καμμιά μπαταρία και κανα φακό στις μηχανές...)

Και μιά πρόταση: Για όσους πάνε πρώτη φορά, μήπως θα ήταν καλό να κατέβουν μέχρο την άκρη, μετά τα κατουνάκια, και μετά να γυρίσουν στη Δάφνη; Υπέροχο το τοπίο για φωτογραφικές λήψεις.

Γρηγόρη καλησπέρα,

ναι θα δούμε όσο το δυνατόν περισσότερα. Γι αυτό ρωτώ ποιά εμπειρία έχει ο καθένας από το Άγιο Όρος. Αν οι περισσότεροι θα μπουν για πρώτη φορά, τότε επιβάλλεται η χρήση του πρωινού καραβιού. Όμως ΣΚ η "Αγία Άννα" πηγαίνει μέχρι τη Σκήτη και δεν προχωρά προς τα Καυσοκαλύβια και τα Κατουνάκια. Αν είναι να γίνει ένα τέτοιο δρομολόγιο θα πρέπει να το κάνουμε Δευτέρα.

Αν υπάρχουν έμπειροι, τότε μπορούμε να κάνουμε το δρομολόγιο από την άλλη πλευρά, καθώς υπάρχει πλέον μεγάλο ταχύπλοο http://www.diakonima.gr/2013/09/18/νέο-ταχύπλοο-από-την-ιερισσό-για-άγιο-ό/ , το οποίο πηγαίνει μέχρι τη Λαύρα.

Βλέπουμε...
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Re: Σκέφτομαι για Άγιο Όρος μετά το Πάσχα...

Είναι ευχάριστο που υπάρχει τόση διάθεση.
Να συμπληρώσω ότι εμένα πέρα από το φωτογραφικό κομμάτι με ενδιαφέρει και το θρησκευτικό.
Έχω πάει 2 φορές πριν αρκετά χρόνια.
Την πρώτη φορά για μία διανυκτέρευση στη Μονή Γρηγορίου (έχω και πνευματικό εκεί)
και τη δεύτερη φορά πάλι για μία ημέρα σε ένα κελί ενός γνωστού μας μοναχού ο οποίος πια έχει συναντήσει τον Ύψιστο.
Παρόλα αυτά δεν μπορώ να αγνοήσω αυτή τη φορά το κίνητρο της παρέας που είναι πολύ σημαντικό.
Ας μας αξιώσει ο Θεός τότε να είμαστε καλά να πάμε.