RACK ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΕΠΙΔΡΟΥΝ ΣΤΟΝ ΗΧΟ;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Μου εβαλαν την ιδεα (που την σκεπτομουν κι εγω) να καταργησω την "ντουλαπα" (δειτε φωτο) οπου στοιβαζοντα τα σχετικα, και να φτιαξω/παρω ενα ρακ για να τα βαλω (την γκρινια αγνοειστε την:rifle:, οπως και την ακαταστασια εντος λογω χθεσινων ανακαταταξεων - νεα ηχεια κλπ):slapface:).
Η απορια μου ειναι: παιζει ρολο στην αποδοση ενα ρακ (σημ: η στηριξη σταθεροτητα των μηχανηματων εντοςς ειναι πληρης) σαν αυτα που βλεπουμε στις ωραιες φωτο;
 

Attachments

  • 20150320_132318.jpg
    20150320_132318.jpg
    123 KB · Views: 421
Last edited:

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Από την μικρή μου εμπειρία, το ράκ αλλά και η κάθε είδους στήριξη των συσκευών παίζει ρόλο. Ενας φίλος "μαμούνι" με τις στηρίξεις κάθε φορά που αλλάζει αντικραδασμικά, αλλάζει και ο ήχος.

Εγώ αγόρασα rack και άκουσα μια κάποια βελτίωση (δεν συνηγορεί και ο χώρος για παραπάνω).

Με το να φύγει το έπιπλο της φωτογραφίας τα κέρδη σου θα είναι περισσότερα.
 

bluthner

Senior Member
2 December 2011
371
Παίζει και μάλιστα πολύ! Όσο δε ανεβαίνεις σε ποιότητα μηχανημάτων και πας σε εξόχως αποκαλυπτικό σύστημα, τόσο αντιλαμβάνεσαι τις διαφορές. Στα μηχανήματα μου έχω πλέον καταργήσει τα δικά τους ποδαράκια, έτσι ώστε το σασί τους να ακουμπά απευθείας σε αντικραδασμικά/decouplers. Κάθε αλλαγή σε στήριξη είναι αντιληπτή (σε μεγαλύτερο η μικρότερο βαθμό και αναλόγως το είδος της στήριξης).
 

FaRMaX

Established Member
9 December 2009
256
Κοιτα τα Norstone ειναι πολυ αξιολογα και σχετικα φθηνα
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Γενικά τους τελικούς με τους ογκώδεις μετασχηματιστές και τους σχετικούς κραδασμούς που αυτοί προκαλούν πως τους χειριζόμαστε?
 

bluthner

Senior Member
2 December 2011
371
Αν βοηθάει αναφέρω ότι τον δικό μου (38 κιλά κτηνάκι) τον εχω πάνω σε 4 πόδια finite elemente cerabase, που με τη σειρά τους πατούν πάνω σε ένα plexiglass ραφι πάχους 3cm κατευθείαν στο πάτωμα. Από το πριν (με τα δικά του πλαστικά ποδαράκια απευθείας στο - σκληρό - πάτωμα) στο μετά παρατήρησα ουσιαστική βελτίωση που απλά ήταν χωρίς επιστροφή.
 

wind

AVClub Enthusiast
14 November 2006
988
GLYFADA
Τους τελικους τους προτιμω στο πατωμα. Αν το πατωμα ειναι ξυλινο ισως χρειατει καποια βαση.
Μια απλη και φθηνη λυση για τους κραδασμους, ειναι ενα φυλλο σορμποθανης (praktiker) και απο επανω ενα ξυλινο ραφι απο σκληρο ξυλο, πχ απο μπαμπου (ikea).
Μια γενικη προσεγγιση ειναι οτι πηγες απομονωνονται και τα ηχεια γειωνονται.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Μια γενικη προσεγγιση ειναι οτι πηγες απομονωνονται και τα ηχεια γειωνονται.

Αυτό είναι που με προβληματίζει. ότι οι τελικοί είναι κάτι το ενδιάμεσο. Και θες να μην περνάνε τα υπόλοιπα από το πάτωμα, αλλά και θες να διοχετεύσεις τα δικά τους σε κάποιο ενδιάμεσο υλικό.
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Εγώ πάλι δεν έχω προσέξει κάποια διαφορά στο τελικό ηχητικό αποτέλεσμα. Αν και έχω αλλάξει αρκετά rack ποτέ δεν παρατήρησα κάποια αλλαγή στον ήχο. Βέβαια η αλήθεια είναι ότι όλα μου τα rack ήταν σχετικά φτηνές κατασκευές. Τι βάζω τους τελικούς στο πάτωμα, τι σε rack τι σε ξύλινο τραπεζάκι το ίδιο μου ακούγονται.
 

wind

AVClub Enthusiast
14 November 2006
988
GLYFADA
Εχεις δικηο για τους τελικους, θυμαμαι εναν πλινιους 102 τον οποιο καποια στιγμη τοποθετησαμε σε ρακ και επαιζε σαν χαλασμενος. Τον ξαναβαλαμε στο πατωμα και επανηλθε. Βεβαια το ραφι του ρακ ηταν κουφιο οποτε μπορει να εφταιγε αυτο.
 

Stavros_Bartzokas

Senior Member
23 June 2006
542
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: RACK ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΕΠΙΔΡΟΥΝ ΣΤΟΝ ΗΧΟ;

...Και θες να μην περνάνε τα υπόλοιπα από το πάτωμα, αλλά και θες να διοχετεύσεις τα δικά τους σε κάποιο ενδιάμεσο υλικό...
Ακίδες (με ή χωρίς "πιατάκι"), αλλά, χωρίς άλλο αποσβεστικό υλικό!
Δηλαδή, κάτω από την ακίδα ή από το μεταλλικό "πιατάκι" της, θα υπάρχει μόνο το δάπεδο και τίποτα άλλο!
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Το ξύλο η ο γρανίτης κανουν για μετα τις ακίδες; δε θέλω στο πάτωμα για τωρα τουλαχιστον. Είναι ξύλινο.
 

wind

AVClub Enthusiast
14 November 2006
988
GLYFADA
Αν πας σε αυτην την λυση, προτιμοτερο ειναι τα μεταλλικα πιατακια για τις ακιδες ωστε να εχεις αποσβεση(γειωση) των κραδασμων στο πατωμα το οποιο λογω μεγαλης επιφανειας κανει καλη δουλεια.
 

Stavros_Bartzokas

Senior Member
23 June 2006
542
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: RACK ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΕΠΙΔΡΟΥΝ ΣΤΟΝ ΗΧΟ;

Το ξύλο η ο γρανίτης κανουν για μετα τις ακίδες; δε θέλω στο πάτωμα για τωρα τουλαχιστον. Είναι ξύλινο.
Εφόσον είναι ξύλινο το δάπεδο, κάτω από την ακίδα χρησιμοποιείς το "πιατάκι" και αυτό με τη σειρά του ακουμπά στο δάπεδο.
Δε θα πάθει τίποτα το δάπεδο, από το "πιατάκι"! :antlers:
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Το ξύλο η ο γρανίτης κανουν για μετα τις ακίδες; δε θέλω στο πάτωμα για τωρα τουλαχιστον. Είναι ξύλινο.

Γρανίτης επαρκού πάχους έτσι ώστε να έχει μάζα τουλάχιστον ίση με το βάρος των ηχείων και πάνω στον γρανίτη βάζεις τις ακίδες των ηχείων. Αν θες για την ομορφιά, βάζεις και ένα πιατάκι αλλά χωρίς άλλα πολυμερή όπως πολύ σωστά ειπώθηκε πρίν!!!